Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 88

Θέμα: Hot air rework station

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γίνεται να έχει η μύτη την ίδια θερμοκρασία είτε το κολητίρι είναι 35W ή 70W? στα 70 βατ θα έχει τη διπλάσια θερμοκρασία , περίπου πάντα
    Εδώ αναφέρει την ίδια θερμοκρασία και για τους δύο σταθμούς. 968 & 968A+
    Temperature Range: 200°C - 480°C

    Ίσως να υπάρχει περιορισμός απο το κύκλωμα ελέγχου ώστε να μην αναπτυχθεί μεγαλύτερη θερμοκρασία στο κολλητήρι με τη μεγαλύτερης ισχύ. Απλά θα τραβάει το διπλάσιο ρεύμα για να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και λογικά μετά κόβει ο θερμοστάτης και θα λειτουργεί με χαμηλότερο ρεύμα όπως εκείνο των 35W. Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να αυξήσει κατα πολύ το ρεύμα για να ανεβάζει ή να αναπληρώνει την θερμοκρασία. Σε πλήρη ισχύ φαντάζομαι πως αν δεν υπήρχε ο θερμοστάτης θα έπιανε πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A-tech : 28-04-12 στις 23:53

  2. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ροη του αερα δουλευει κανονικα το μπαρομετρο ειναι χαλασμενο ενα κομματι πλαστικο ειναι εχει μια μπιλια μεσα οταν το ανοιξα ειχε εναν σωληνακι κατω και ενα σωληνακι απο επανω τιποτα σαβουροκατασκευη.
    Έχει εδώ μπαρόμετρο. Αν είναι αυτό το πρόβλημα τότε μπορείς να το αλλάξεις:
    http://www.ebay.com/itm/Aoyue-Debitm...item2c64a5a928

    Όταν λες ότι η ροή του αέρα δουλεύει κανονικά, εννοείς ότι μπορεί να αυξομοιωθεί η ένταση? Δηλαδή και τέρμα χαμηλωμένος να είναι ο αέρας, το μπαρόμετρο λες ότι δείχνει τη μέγιστη ένδειξη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Ήθελα να μάθω κάτι ακόμα. Αυτές οι μύτες κοστίζουν 26$ τα 20 τεμάχια & αυτές 13$ τα 10 τεμάχια! (απο Hong Kong). Ωστόσο απο την Wiltec η μία μόνο (T-2C) κοστίζει πάνω απο 15 Ευρώ. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά? Αν πάρω τις πιο οικονομικές που είναι και πολλά είδη θα χαλάσουν αμέσως? Επίσης στο "The Allendale Stores" απο την Αγγλία, η μύτη T-2C που πρότεινε ο φίλος μας ο Σωτήρης, κοστίζει σχεδόν 5 Ευρώ. Απο που να πάρω τελικά? Και η τελευταία μου φαίνεται γνήσια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A-tech Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς ότι μπορεί να αυξομοιωθεί η ένταση? Δηλαδή και τέρμα χαμηλωμένος να είναι ο αέρας, το μπαρόμετρο λες ότι δείχνει τη μέγιστη ένδειξη?
    Οχι στο τερμα χαμηλωμενος!! στο 3 το μπαρομετρο εχει την μεγιστη ενδειξη.

    Αυτες οι μυτες ειναι Aoyue η Ηakko ποιο ειναι αντιγραφο και πιο γνησιο αντε να βρεις ακρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γίνεται να έχει η μύτη την ίδια θερμοκρασία είτε το κολητίρι είναι 35W ή 70W? στα 70 βατ θα έχει τη διπλάσια θερμοκρασία , περίπου πάντα
    Η ρύθμιση του κολητηριού είναι σε ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΟΧΙ WATT. Και 1000W να ήταν το κολητήρι, αν το ρυθμίσεις στους 250 βαθμούς κελσίου, θα ζεσταθεί μέχρι εκεί. Δηλαδή σε ένα AYOUE 968A+ με 70w το κολητήρι θα έφτανε στους 800 βαθμούς κελσίου ?? Και ένα κολητήρι 200W θα ανέβαζε 2300 βαθμούς κελσίου ?? (αν το πάμε αναλογικά.... )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι στο τερμα χαμηλωμενος!! στο 3 το μπαρομετρο εχει την μεγιστη ενδειξη.
    Αυτες οι μυτες ειναι Aoyue η Ηakko ποιο ειναι αντιγραφο και πιο γνησιο αντε να βρεις ακρη.
    Μάλιστα, ήθελα να καταλάβω εάν όντως είχε πρόβλημα το μπαρόμετρο ή εάν πραγματικά ο αέρας του Hot Air δεν ελαττώνονταν και ήταν το πρόβλημα στη ρύθμισή του. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις την αντικατάσταση του.

    Όσο για εκείνες τις Κινέζικες μύτες νομίζω πως δεν είναι καμία μάρκα αντίγραφο απο την άλλη. Είναι ένας κλώνος που απλά είναι συμβατός και με τις δύο. Έχει εμπειρία κανείς απο τέτοιου είδους συμβατές μύτες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Γεια σας! Μόλις χτες μου ήρθε ο σταθμός AYOUE 968A+ απο την Wiltec (μέσω ebay). Δοκιμάζοντάς τον μονάχα για λίγο, έχω να κάνω τις παρατηρήσεις μου. Καταρχήν έχει κεντρικό διακόπτη στο πίσω μέρος και δεν μένει συνεχώς σε αναμονή όπως ειπώθηκε για τον 968. Μόνο που κλείνοντάς τον, χάνει στην συνέχεια την αποθηκευμένη ρύθμιση της θερμοκρασίας. Αυτό ωστόσο δεν είναι και τόσο πρόβλημα, φαίνεται να συνήθισα τον τρόπο ρύθμισης. Η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ γρήγορα, πράγμα που δεν περίμενα (λογικά σε όλους τους σταθμούς θα συμβαίνει το ίδιο). Όπως επίσης και η θερμοκρασία του κολλητηριού, έχει απίστευτα άμεση απόκριση και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έχει κοντέψει τους 400 βαθμούς! Συνήθιζα να περιμένω 1-2 λεπτά για να ζεσταίνονται τα κολλητήρια.

    Εκείνο όμως που με παραξένεψε είναι η λειτουργία του Hot Air. Όταν το κλείνω, η πίεση του αέρα φτάνει στο μέγιστο, μέχρι να πέσει η θερμοκρασία στους 90 oC. Μόλις φτάσει σε αυτό το επίπεδο, κλείνει η αντλία και πέφτει η μπίλια. Επίσης για την απορρόφηση του καπνού λειτουργεί στο μέγιστο πάλι ο αέρας και δεν μπορεί να μειωθεί η πίεση. Βέβαια απο θέμα θορύβου είναι αρκετά ικανοποιητικό.

    Ένα άλλο θέμα είναι πάλι σχετικά με τον αέρα, όχι ότι έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αλλά έχω δει σε κάποια βίντεο ότι πολλές φορές φυσάει τόσο πολύ που σπρώχνει τα μικρά SMD απο την θέση τους. Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει, παρότι δοκίμασα την πίεση στο τέρμα με λεπτό ακροφύσιο, εκτός και αν βάλω σκόπιμα να φυσάει απο τα πλάγια. Δεν θυμάμαι την κλίση της γωνίας σε εκείνα τα βιντεο, αλλά ποια είναι η φυσιολογική συμπεριφορά? Θα έπρεπε να μπορεί να φυσάει τόσο πολύ που να τα σπρώχνει και με κάθετο αέρα? (σαν μέτρο σύγκρισης το θέτω, αλλιώς δεν είναι εύχρηστο να τα σπρώχνει) Πάντως η μπίλια στο μπαρόμετρο, ανάλογα με την ρύθμιση, φτάνει στην κορυφή που σημαίνει ότι η μέγιστη ροή έχει επιτευχθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    ΑΝ θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας για αυτόν εδώ το σταθμο..http://www.ebay.com/itm/ATTEN-AT858D...#ht_3108wt_757 τον θέλω για χαλαρή χρήση για smd.. αν χρειαστεί να ξεκολλήσω κανένα μεγάλο ολοκληρωμένο θα τα καταφέρω με αυτό το μηχάνημα;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #79
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας για αυτόν εδώ το σταθμο..http://www.ebay.com/itm/ATTEN-AT858D...#ht_3108wt_757 τον θέλω για χαλαρή χρήση για smd.. αν χρειαστεί να ξεκολλήσω κανένα μεγάλο ολοκληρωμένο θα τα καταφέρω με αυτό το μηχάνημα;;
    Όχι/δύσκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lacostas (13-05-12)

  11. #80
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Χτες Σάββατο είχα την ευκαιρία να δω από κοντά και να δοκιμάσω τα παρακάτω μηχανήματα.

    SUNKKO 850A+upgrade Intelligent Vortex Rework Station
    http://www.sunkko.com/sunkko_e/views.asp?hw_id=1472
    Τρομερά θορυβώδεις αντλία ( ναι η βίδα ασφαλείας στο πάτο αφαιρέθηκε)
    Η ρύθμιση πίεσης αέρα είναι ελάχιστη μπροστά στις υποτιθέμενες προδιαγραφές.

    Digital Rework Station CT-850D το ποιο ευχάριστο εργαλείο για τα δικά μου γούστα.
    http://www.tool-world.com/english/pd_view.asp?pid=77

    Hot Blower Rework Station CT-850ND
    Ο απόγονος του CT-850D με ψηφιακές ρυθμίσεις, ίδια καλά χαρακτηριστικά,
    άλλα απαίσιας ποιότητας πλαστικό περίβλημα.
    http://www.tool-world.com/english/pd_view.asp?pid=1415

    Μέχρι τώρα η ψήφος μου πάει στο CT-850D και με τα δυο χέρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station
    By JOUN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 13:39
  2. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 15:52
  3. Αγορα φθηνού hot air station!
    By dreamer1984 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 18:36
  4. Hot Air Rework: Η διαφορά μεταξύ 250W & 500W ?
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 00:07
  5. Hot Air Station
    By Aiosforos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 14:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας