Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: μπαταρια 12 volt σε 3.5 και 6 volt .

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή μπαταρια 12 volt σε 3.5 και 6 volt .

    πρωτα απο ολα μολις γραφτηκα στο site μετα απο αρκετες φορες που το εχω επισκευθει και εχω παρει βοηθεια . μα τωρα εχω κολησει σε κατι που προσπαθω να φτιαξω και δεν βρησκω κατι σχετικο * τουλαχιστον τοσο αναλυτηκο για να το καταλαβω με τις ελαχιστες γνωσειες που εχω *. λοιπον .. θελω να φτιαξω ενα μοτερακι που να κινει μια μικρη φουσκωτη φαρκουλα για το ανιψακι μου .. ( με εχει φαει .. το προβλημα ποιο ειναι τωρα.. θελω να χρησημοποιησω τα μοτερακια που χρησημοποιουν τα τηλεκατευθηνωμενα ( γνωστα πιστευω ) στα 4.5 volts Νομιζω πως ειναι .. μα δεν μπορω να τα βρω πουθενα . τελος παντων εχω ενα εδω και προσπαθω να κανω το εξης .. εχω μια γενητρια χειροκινητη η οποια με ενα πολυ γρηγορο τρεξιμο φτανει στιγμιαια και τα 25-28 βολτ.. με κανονικο γιρισμα παει περιπου τα 10 βολτ με 8 βολτ.. βρηκα ενα κυκλωμα το οποιο οταν το περναω την γενητρια απο εκει μεσα δινει στην εξοδο του μεγιστο 6.5 βολτ . τα υπολοιπα που πανε ουτε ξερω και δεν με πολυ απασχολει .. το θεμα ειναι οτι θα χρησημοποιησω 4 μοτερακια και τα 6 βολτ φυσικα δεν φτανουν να τα κινησουν ολα .. επισης σε αυτο το κυκλωμα υπηρχε και ενας πυκωτης που συνδεεται παραληλα με την καταναλωση ( μοτερ στην περιπτωση μας ) ο οποιος ομως δεν γραφει τα farad του.. αλλα ειναι 3.6 βολτ λεει ( θα ανεβασω φωτογραφιες να τα δειτε ολα ) . επισης παρατηρησα.. οταν συνδεσα αντι για αυτον εναν αλλο πυκνωτη 50 β στα 10 μf η ταση εφτανε στα 6 βολτ ( οπου και ηταν η μεγιστη ταση που περνουσε απο το κυκλωμα .. ενω οταν συνδεα τον πυκωτη ( που δεν γραφει τα φαραντ ) η μεγιστη ταση απο 6 πιγενε στα 3.8 και αν ξεπερνουσε λιγο αυτο επεφτε κατευθειαν στα 3.6 και παλι απευθιας στα 2.8 οπου εκει πλεον επευτε απελπιστικα αργα η ταση ( χωρις καταναλωση ). και τωρα ερωτω. πως θα φτιαξω και αλλα τετοια κυκλωματα ωστε να μπορεσω να το κανω και στα αλλα μοτερ.. 2ον πως γινεται με αυτον τον πυκωτη η ταση να φτανει μονο 3.6 και αν τα περασει στιγμιαια τηα πεσει στιγμιεα παλι στα 3.5-3.0 ? ενω με τους αλλους δεν συμβαινει αυτο . 3ον και τελευτεον ( αν δεν ξεχασα κατι ) πως μπορεσω να κανω το κυκλωμα να λειτουργει περα απο την γενητρια ( χειρος) μεσω καποιου ( δευτερου ) μοτερ να το κανω γενητρια και να τροφοδοτει και αυτο το ολο κυκλωμα .. επιδη ειμαι σιγουρος οτι θα σας μπερδεψα οτι δεν καταλαβεται μου το λετε να το κανω πιο ( νιανια :P ) Α! και 4ον ξερω οτι ειναι λιγο εως πολυ χαζη κατασκευη και οτι μαλλον η βαρκα τηα ειναι ακινητη ( μιλαω για φουσκωτη 50 χ30 για ενα παιδακι μεσα σε πισηνα :P .. θα το δοκιμασω .. εξαλου δεν θα χασω και τπτ παρα τον χρονο που θα εχανα καθοντας στο pc . ( αν εχει καποιος καποια καλυτερη ιδεα που δεν εχω σκευτει προτινει .. οπως επισης αν μπορουμε να βρουμε με μικρη ταση δυνατουτσικα μοτερακια και που .






    Uploaded with ImageShack.us






    Uploaded with ImageShack.us







    το κυκλωμα που εχω για την μετατροπη της τασης στα 6 βολτ ειναι απο ραδιοφωνακι οποτε θα δειτε και αλλα ασχετα πανω του * σαν ειδικοι θα καταλαβεται πιστευω τι χρειαζομαι απο αυτα * ευχαριστω εκ τον πρωτερων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Το πρασινο πραματακι στη φωτογραφια δεν ειναι πυκνωτης 3.6 volt (μιας και αν ηταν θα χε κανει παφ οταν του βαζες 6 και 8..) αλλα μπαταρια Ni - Mh 3.6 volt με ρευμα εκφορτισης 80 mA ..γιαυτο και οταν το συνδεεις βγαζει..3.6 volt

    Αν μπορεις να γινεις αρκετα συγκεκριμενος για το τι θελεις να κανεις, θα βοηθουσε στο να μαζεψεις απαντησεις..μπερδεφτηκα αρκετα διαβαζοντας το ποστ σου..

    Καλως ηρθες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    1on να σε ευχαρηστισω για την αμεση απαντηση σου .. 2ον ναι ισως για την μπαταρια αλλα δεν το σκευτηκα μιας και δεν εχω ξανα δει τετοια μπαταρια ( και δν ειμαι κα ηλεκτρονικος για να ξερω. :P μα μου φανηκε περιεργο 1ον πως κρατουσε ενω με τους πυκνωτες που εβαζα δεν κρατουσε τπτ ( βεβαια νομιζα οτι ηταν και αυτο πικνωτης.. τες πα . αρα γιαυτο οταν το βραχυκηκλωνα δεν αδιαζε.. χαχα. κουφο. λοιπον θελω να φτιαξω μια κατασκευη σαν μηχανη βαρκας να το πω ετσι .. ( βεβεα καμια σχεση ) απα θελω να κινησω μια φουσκωτη βαρκουλα 50χ30 που εχει το ανιψακι μου με μοτερακια .. και για να μην σας μπερδευω ξεκιναμε με αυτο ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    παιδια κανενας? ( βοηθεια στην συνδεσμολογια θελω αφηστε την κατασκευη ) .. πως θα πετυχω να δουλεψω το ολο συστημα .. ( εχω στην διαθεση μου πλεον ( 2 κινητηρακια τα οποια δουλευαν σε ενα τηλεκατευθηνομενο με μπαταρια 11.6 volt ( λογικα 12 βολτα θα ναι ) και 3 των 4 μισι .. πως θα μπορεσω να τα δουλεψω με μια μπαταρια επαναφορτιζομενη στα 11.6 v οπως και με την γενητριουλα που εδειξα πριν ( πειτε μου ι θα χριαστω ) και οσο γινεται να κραταει πιο πολυ η μπαταρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή μπαταρια 12 volt σε 3.5 και 6 volt .

    καλο μηνα σε ολους.. ειχα φτιαξει ενα θεμα πριν 2 μερες αλλα επιδει ειναι πολυ περιεργος ο τροπος που τα ειπα εφτιαξα ενα καινουργιο και το παλιο αν μπορει καποιος Moderator να το σβησει γιατι εγω δεν μπορω :P . (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55224) αυτο ειναι το λινκ .

    λοιπον εχουμε και λεμε .. εχω μια μπαταρια 12 volt ( φαινεται απο κατασκευη να ειναι 8 ΑΑΑ) αλλα ειναι σκεπασμενες και δεν μπορω να το εξακριβοσω. λοιπον . και εχω 5 μοτερακια . το ενα ειναι 6 volt και τα αλλα 4 ειναι 4 βολτ η 4μισι δεν θυμαμαι. στα 3 βολτ αυτα δουλευουν ικανοποιητηκα . και τωρα με αυτην την μπαταρια θελω να τα τροφοδοτισω ολα αλλα εχω την εντυπωση οτι θα καουν ολα .. καπου διαβασα για volt regulator που απο οτι καταλαβα κατευαζουν μια ταση σε σταθερη . θελω αν γινεται να μου πει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανω για να δουλεψουν ολα οπως και ενα σχεδιακι για το πως θα γινει ολο το κυκλωμα ( γιατι δεν ξερω τπτ .. χεχε ) .. ευχαριστω εκ τον προτερων )

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Θέλεις 2 κυκλώματα ένα κύκλωμα για την τάση των 6V και ένα ακόμα για την τάση των 4V.
    http://www.simple-electronics.com/20...sing-7806.html

    Για την τάση των 4V μπορείς να χρησιμοποιήσεις το lm317 το οποίο είναι μεταβλητής τάσης και το ρυθμίζεις στην τάση που θες εσύ. Κοίτα στο forum υπάρχουν άπειρα κύκλωμα με το lm317.

    Τίθεται ίσως ένα θέμα για το πόσο θα σου διαρκέσουν αυτές οι μπαταριές. Πολλά τα moter. Αν μπορείς βέβαια να αλλάξεις τις μπαταρίες τότε είναι πολύ ποιο εύκολα τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    κοιτα να δεις τι γινεται τωρα. η μπαταρια ειναι επαναφορτιζομενη με δικο της φορτιστη .. επισης εχω και μια γενητριουλα ( θα την δεις πανω..) αν μπορω να βαλω και αυτην μεσα στο κυκλωμα να βοηθαει με καποιον τροπο ) επισης για τα 6 volt τι μπορω να κανω ? απλα ειμαι λιγο ασχετος και δεν ξερω καλα απο αυτα..

    επισης μηπως ειναι δυνατον να γινουν δυο κυκλωματα με lm317 διοτι η ταση δεν θα ειναι σταθερα 12 διοτι η μπαταρια σιγα σιγα θα αδειαζει ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios_a : 01-03-11 στις 20:14

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 led με μπαταρια 3 volt 2032 να αναβοσβηνουν
    By thanos54 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-16, 23:42
  2. Πως να πάρω 12 volt από συστοιχία μπαταριών 24 volt
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 22:10
  3. 5 Volt USB σε 12 Volt
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 16:44
  4. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ 6 volt ac σε 12 volt dc 5-10 amper
    By vasilis52 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 16:31
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-05, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας