Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Παθητικο σπιτι

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ, ότι χωρίς μια σωστή θερμομόνωση του χώρου, δουλειά σωστή δεν πρόκειται να γίνει!
    Ακριβώς! Το παν είναι η θερμομόνωση. Απόλυτη θερμομόνωση ΔΕΝ υπάρχει, αλλά μπορεί να επιτευχθεί ή βέλτιστη θερμομόνωση, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι απώλειες θερμότητας το χειμώνα & η εισροή θερμότητας το καλοκαίρι. Αυτό κάνανε στην ουσία στο παθητικό σπίτι που ανέφερε ο -nikos-.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Όμως, ξέρεις, ότι (επειδή το θέμα 'Θερμομόνωση' είναι ακόμα αρκετά 'ΙΝ') τόσο οι τιμές των υλικών, όσο και οι τιμές των υπηρεσιών, είναι αρκετά~πολύ υψηλές.
    ~1300Ε για μία παλιά διπλή μπαλκονόπορτα, είναι λογαριασμός! Θα ξηλωθεί, λέει, όλο το σύστημα από την αρχή, κλπ κλπ. Μα -υποθέτω- θα ξηλωνόταν ο,τιδήποτε δεν ήταν ίδιο, ή ~85% όμοιο/συμβατό, με το προϊόν του μάστορα. (Το οποίο -συμπτωματικά- είναι το καλύτερο απ' όλα... -Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει και θα σε πλακώσει!- )
    Δοκίμασα το κόλπο του πλαστικού με τις φούσκες, στο παραθυράκι του μπάνιου, και στο παράθυρο της κουζίνας. Δεν μπορώ να πω... Έκοψε αρκετά!
    Ωστόσο, επειδή παράλληλα και οι θερμοκρασίες -γενικότερα- ανέβηκαν, δεν είμαι σε θέση -ακόμα- να σας πω ένα σίγουρο ΝΑΙ! ή ΟΧΙ! (Δούλεψε! ή Δεν Δούλεψε! ) Θα περιμένω να δω και την συμπεριφορά του το Καλοκαίρι, σε κάποιες καλές ζέστες, ώστε να το αξιολογήσω καλύτερα. Θα έχετε όμως, σίγουρα, νεώτερά μου, πάνω σ'αυτό το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον σύνδεσμο-σελίδα του φίλου Δημήτρη (daman), βρήκα αυτήν τη λαμπρότατη ιδέα: http://www.builditsolar.com/Projects...bubblewrap.htm.
    Δεν την δοκίμασα ακόμα! Αλλά έχει πολλά θετικά στοιχεία επάνω της, ως ιδέα:
    Το δοκίμασα, όντως προσφέρει στη θερμομόνωση των τζαμιών, αλλά το πλαστικό με τις φουσκάλες που 'χω εγώ δεν κολλάει πάνω στο τζάμι, με το νερό, μάλλον θα χρειάζεται κάποιο πλαστικό που να 'ναι εντελώς λείο στην πλευρά που κολλάει ώστε να μην υπάρχει αέρας μεταξύ πλαστικού και τζαμιού.

    ΥΣ: το ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ που αναφέρεται στο πρώτο ποστ, το 'ψαξα στο αρχείο της ΕΡΤ αλλά δεν βρήκα τίποτα, ξέρει κανείς πού μπορούμε να το δούμε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα, όντως προσφέρει στη θερμομόνωση των τζαμιών, αλλά το πλαστικό με τις φουσκάλες που 'χω εγώ δεν κολλάει πάνω στο τζάμι, με το νερό..........
    Αναφέρει και περίπτωση όπου το τζάμι δεν είναι 'πολύ φρόνιμο' και δεν 'κολλάει με νεράκι, με το πλαστικό'... Τότε -λέει- χρησιμοποιήστε λίγη ταινία διπλής όψης. (Φαίνεται καθαρά στο πλαίσιο γύρω από το τζάμι) Ακριβώς, επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα συγκράτησης μόνο με το απλό 'ψέκασμα με νεράκι', χρησιμοποίησα μικρά κομματάκια ταινίας διπλής όψης. Έκανε 'δουλειά' και είναι αρκετά διακριτική.

    Για το ντοκυμανταίρ της ΕΡΤ, που αναφέρεις, δεν έχω ιδέα (-μεταξύ μας- δεν το έψαξα και καθόλου )

    Πάντως στο Google εδώ: https://www.google.gr/?gfe_rd=ctrl&e...89%CF%83%CE%B7
    έχει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 18-03-14 στις 13:58

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Μπα, αυτά τα 'χω βρει κι εγώ.
    Πάντως είναι φοβερό, η ΕΡΤ κρύβει το υλικό της μην τυχόν το...δούμε!!!
    Εκτός κι αν καταλάθος έφτιαξε ένα, δήθεν, online αρχείο στο οποίο η αναζήτηση είναι πρακτικά αδύνατη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 09:43
  2. ρευμα σπιτι
    By mauros13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 15:13
  3. Παθητικο κυκλωμα ρυθμισης balance
    By παμινος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 20:41
  4. 'Εξυπνο' σπιτι
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 17:57
  5. σχεδιο για παθητικο προενισχυτη
    By thanos94 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 18:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας