Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Μπορώ να αλλάξω την ειδικότητα μου από Ηλεκτρονικός σε Ηλεκτρολόγος ?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzem
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο απλά αν είσαι είτε ηλεκτρονικός, είτε ηλεκτρολόγος και κατέχεις από αυτοματισμούς και ηλεκτρονικά ισχύος, είσαι ο καλύτερος του χωριού.

    Σε αυτό έχεις μεγάλο δίκιο.Έτσι είναι και αμα γνωρίζεις και απο plc και πρόγραμμα κάνεις ότι θέλεις μόνος σε μια βιομηχανία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εlectrical Εngineer

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NBA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως το έχω μετανιώσει πικρά που σπούδασα Ηλεκτρονικός .
    Δεν φταίμε εμείς όμως διότι δεν μας είχε πει κανείς πως η ειδικότητα του ηλεκτρονικού είναι "ψεύδοειδικότητα".
    Τώρα που ψάχνω για δουλειά όμως καταλαβαίνω πως ο Ηλεκτρολόγος κάνει κουμάντο . Να φανταστείτε πως ακόμα και για τεχνικούς δικτύων υπολογιστών πάλι ηλεκτρολόγους προτιμάνε και όχι ηλεκτρονικούς .
    Έχω μείνει άφωνος με αυτά που έχω δει .
    Γιώργο πιστεύω ότι κακώς έχεις μετανιώσει. Εξάλλου κανένα χαρτί δεν μπορεί να θεωρηθεί ως το αποδεικτικό για τις ικανότητές σου στον τομέα που θα απασχοληθείς.
    Το πόσο περιζήτητος ή όχι θα είσαι, θα εξαρτηθεί αργότερα από την εμπειρία που θα αποκτήσεις και από το αποτέλεσμα της εργασίας σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NBA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως το έχω μετανιώσει πικρά που σπούδασα Ηλεκτρονικός .
    Δεν φταίμε εμείς όμως διότι δεν μας είχε πει κανείς πως η ειδικότητα του ηλεκτρονικού είναι "ψεύδοειδικότητα".
    Τώρα που ψάχνω για δουλειά όμως καταλαβαίνω πως ο Ηλεκτρολόγος κάνει κουμάντο . Να φανταστείτε πως ακόμα και για τεχνικούς δικτύων υπολογιστών πάλι ηλεκτρολόγους προτιμάνε και όχι ηλεκτρονικούς .
    Έχω μείνει άφωνος με αυτά που έχω δει .
    Μην ανησυχείς τόσο!!! Έρχεται μεγάλη "σφαλιάρα" σε όλους τους ηλεκτρολόγους που ασχολούνται με τομείς που είναι αμιγώς ηλεκτρονικών! Θα δεις ότι το πτυχίο ηλεκτρονικού που έχεις, ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα είναι απαιτούμενο ακόμα & για να συνδέσει στο σπίτι κάποιος το ADSL μόντεμ του!!! Βέβαια θα χρειάζεσαι & κάποια 'άλλα' πράγματα, αλλά με πτυχίο απλά ηλεκτρολόγου, θα πληρώσεις καμιά 50000 ευρώ αν κάνεις κάτι τέτοιο!!!
    Τα πράγματα ξεκαθαρίζουν σύντομα!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς τόσο!!! Έρχεται μεγάλη "σφαλιάρα" σε όλους τους ηλεκτρολόγους που ασχολούνται με τομείς που είναι αμιγώς ηλεκτρονικών! Θα δεις ότι το πτυχίο ηλεκτρονικού που έχεις, ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα είναι απαιτούμενο ακόμα & για να συνδέσει στο σπίτι κάποιος το ADSL μόντεμ του!!! Βέβαια θα χρειάζεσαι & κάποια 'άλλα' πράγματα, αλλά με πτυχίο απλά ηλεκτρολόγου, θα πληρώσεις καμιά 50000 ευρώ αν κάνεις κάτι τέτοιο!!!
    Τα πράγματα ξεκαθαρίζουν σύντομα!!!
    τι εχεις ακουσει σχετικα με αυτο;τι πληροφοριες εχεις και απο που;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NBA Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Να φανταστείτε πως ακόμα και για τεχνικούς δικτύων υπολογιστών πάλι ηλεκτρολόγους προτιμάνε και όχι ηλεκτρονικούς . Έχω μείνει άφωνος με αυτά που έχω δει .
    αν τους προτιμάνε για το τμήμα της εγκατάστασης της δομημένης καλωδίωσης καλός τους καλούν. άμα τους καλούν για να στήσουν το δίκτυο τον υπολογιστών τότε καλά να πάθουν .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Β
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς τόσο!!! Έρχεται μεγάλη "σφαλιάρα" σε όλους τους ηλεκτρολόγους που ασχολούνται με τομείς που είναι αμιγώς ηλεκτρονικών! Θα δεις ότι το πτυχίο ηλεκτρονικού που έχεις, ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα είναι απαιτούμενο ακόμα & για να συνδέσει στο σπίτι κάποιος το ADSL μόντεμ του!!! Βέβαια θα χρειάζεσαι & κάποια 'άλλα' πράγματα, αλλά με πτυχίο απλά ηλεκτρολόγου, θα πληρώσεις καμιά 50000 ευρώ αν κάνεις κάτι τέτοιο!!!
    Τα πράγματα ξεκαθαρίζουν σύντομα!!!
    Ελπίζω να γίνει κάτι σύντομα γιατί αυτό δεν είναι σωστό . Εγώ είχα φίλους μου οι οποίοι σπούδασαν Ηλεκτρολογία ( ΤΕΙ ) και στα δικά τους μαθήματα δεν είχαν , επικοινωνίες και δίκτυα υπολογιστών και τώρα μαθαίνω πως οι ηλεκτρολόγοι ασχολούνται με δίκτυα υπολογιστών , πως γίνεται αυτό ?
    Εμείς σαν Ηλεκτρονικοί είχαμε μαθήματα όπως κινητές επικοινωνίες ,ασύρματες επικοινωνίες ,δορυφορικές επικοινωνίες , μικροκύματα κεραίες , τηλεπικοινωνιακά συστήματα , ραδιοφωνία και τηλεόραση.Οι ηλεκτρολόγοι δεν είχαν τέτοια μαθήματα . Παρόλα αυτά βλέπω παντού Ηλεκτρολόγους να ασχολούνται με τα δίκτυα υπολογιστών , με την τηλεφωνία ( σταθερή και κινητή ), δουλεύουν και στα τηλεοπτικά κανάλια και το πιο ξεκάρφωτο στίνουν και κεραίες .Πως γίνετε αυτό ακόμα δεν το έχω καταλάβει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    λοιπον φιλε πρωτον οι ηλεκτρονικοι ειναι πολύ λιγοτεροι απο τους ηλεκτρολογους
    και σε λιγα χρονια θα εινα δυσεβρετοι και απαραιτητοι
    ηλεκτρολογοι βγαινουν απο τει,αει,επας οαεδ,ιεκ οαεδ,αλλα και απο λυκεια
    εγω φίλε τελειωσα ως ηλεκτρονικος-μηχανικος τει θεσσαλονικης
    οταν ξεκινησα ημουν τον πρωτο χρονο καθηγητης στους ηλεκτρονικους
    τον δευτερο χρονο και στους ηλεκτρονικους και στους ηλεκτρολογους εγκαταστεων
    και εκανα μαθηματα αυτοματισμων,πληροφορικης κ.α

    απο ηλεκτρονικος σε δεχονται για ηλεκτρολογο το αντιθετο οχι
    επεισης ποια η ηλεκτρολογια ακολουθει την ηλεκτρονικη αναγκαστικα
    εγκαταστασεις κεραιων,plc,softstarter,inverter,θυροτηλεφωνα,διαφ οροι αυτοματισμοι κ.λπ

    στον ηλεκτρολογο εχει μηνει ποια οι ηλεκτρικες εγκαταστασεις
    που το γνωριζουν πολλα παιδια απο τα 16 χρονια τους

    εγω προσωπικα πιστευω καλυτερα ειναι να παρεις ενα μεταπτυχιακο η δοκτορα
    αυτα εχουν αξια αλλα και πρωτερεοτητα σε εργασια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Β
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BESTCHRISS Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον φιλε πρωτον οι ηλεκτρονικοι ειναι πολύ λιγοτεροι απο τους ηλεκτρολογους
    και σε λιγα χρονια θα εινα δυσεβρετοι και απαραιτητοι
    ηλεκτρολογοι βγαινουν απο τει,αει,επας οαεδ,ιεκ οαεδ,αλλα και απο λυκεια
    εγω φίλε τελειωσα ως ηλεκτρονικος-μηχανικος τει θεσσαλονικης
    οταν ξεκινησα ημουν τον πρωτο χρονο καθηγητης στους ηλεκτρονικους
    τον δευτερο χρονο και στους ηλεκτρονικους και στους ηλεκτρολογους εγκαταστεων
    και εκανα μαθηματα αυτοματισμων,πληροφορικης κ.α
    απο ηλεκτρονικος σε δεχονται για ηλεκτρολογο το αντιθετο οχι
    επεισης ποια η ηλεκτρολογια ακολουθει την ηλεκτρονικη αναγκαστικα
    εγκαταστασεις κεραιων,plc,softstarter,inverter,θυροτηλεφωνα,διαφ οροι αυτοματισμοι κ.λπ

    στον ηλεκτρολογο εχει μηνει ποια οι ηλεκτρικες εγκαταστασεις
    που το γνωριζουν πολλα παιδια απο τα 16 χρονια τους

    εγω προσωπικα πιστευω καλυτερα ειναι να παρεις ενα μεταπτυχιακο η δοκτορα
    αυτα εχουν αξια αλλα και πρωτερεοτητα σε εργασια
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου . Αυτή τη στιγμή δεν έχω την χρηματική δυνατότητα να κάνω ένα μεταπτυχιακό, γιαυτό λοιπόν και αποφάσισα αντί για μεταπτυχιακό να πάρω το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Β
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω.... BESTCHRISS..
    Το πτυχίο του Τεχνικού Λυκείου ( ΤΕΕ ) έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας ή είναι για πέταμα ?
    Μήπως έχεις κάποια συμβουλή για το πώς να το χρησιμοποιήσω έξυπνα ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιώργο ίσως να μην έχεις κατανοήσει ακριβώς αυτά που σου έχουμε γράψει όλοι. Θα το επαναλάβω ωστόσο για την αποφυγή παρεξηγήσεων. Η εμπειρία και εξειδίκευση προέρχεται από την τριβή σου στο αντικείμενο όπου θα ασχοληθείς και όχι τόσο από τις περγαμηνές (πτυχία) που έχεις.
    Δική μου φιλική συμβουλή είναι να μην αναλώσεις άλλον πολύτιμο χρόνο για επιπλέον σπουδές. Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι πολύ περιορισμένη και δεν απαιτεί ανθρώπους με 10 πτυχία ή μαστερ, αλλά έχει ανάγκη κυρίως από ανθρώπους που θα έχουν μια καλή γνωσιακή βάση και από κει και πέρα μια εμπειρία που θα αποκτηθεί στην πορεία και θα τους κάνει περιζήτητους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 14:28
  2. Ηλεκτρολόγος μηχανικός με ειδικότητα Τηλέπ.
    By xmaze in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 11:59
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 19:16
  4. Μπορώ να αλλάξω μικροεπεξεργαστή?
    By skylark in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-09, 10:33
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 05:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας