Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ενισχυτης αυτοκινητου και radio cd στο σπιτι με τροφοδοτικο Η/Υ

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή ενισχυτης αυτοκινητου και radio cd στο σπιτι με τροφοδοτικο Η/Υ

    χερετε και παλι .. εχω φτιαξει ηδη ενα θεμα αλλα θα ζητησω απο καποιον μοντερειτορ να το σβησει και να αφησει αυτο εδω μιας και ειναι ποιο ολοκληρωμενο σε αυτο που θελω αλλα μιας και ειναι ενα θεμα για αρχαριους οπως εγω . . θελω να συνδεσω εναν ενισχυτη 2χ75 rms και ενα ραδιο cd στο σπιτι με τροφοδοτικο Η/Υ. ο ενισχυτης ειναι αυτο : pioneer dm-x720 και ενα ραδιο cd pionner επισης . απλα θελω να μου πειτε τι ακριβως θα κανω ποσα καλωδια θα χριαστω και αν αυτο βεβαια θα ειναι εφικτο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    χερετε και παλι .. εχω φτιαξει ηδη ενα θεμα αλλα θα ζητησω απο καποιον μοντερειτορ να το σβησει και να αφησει αυτο εδω μιας και ειναι ποιο ολοκληρωμενο σε αυτο που θελω αλλα μιας και ειναι ενα θεμα για αρχαριους οπως εγω . . θελω να συνδεσω εναν ενισχυτη 2χ75 rms και ενα ραδιο cd στο σπιτι με τροφοδοτικο Η/Υ. ο ενισχυτης ειναι αυτο : pioneer dm-x720 και ενα ραδιο cd pionner επισης . απλα θελω να μου πειτε τι ακριβως θα κανω ποσα καλωδια θα χριαστω και αν αυτο βεβαια θα ειναι εφικτο .
    Βάλε 5-6 κίτρινα ενωμένα για το +12 και άλλα 5-6 μαύρα ενωμένα για το 0. Για να ανοίξει πρέπει να γεφυρώσεις το πράσινο με ένα μαύρο αν το τροφοδοτικό είναι ATX ή αν είναι ΑΤ τότε απλά πατάς τον διακόπτη που ανοίγει.
    Αν με το που τα συνδέεις δεν δουλέψει καθόλου το τροφοδοτικό και κλείνει, τότε χρειάζεται κάποιο φορτίο στην γραμμή των +5V(κόκκινο μαύρο). Θα στα πουν και αναλυτικότερα πιστεύω οι υπόλοιποι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ. θα περιμενω βεβαια και αλλες απαντησεις για να γινει μια πληρη πληροφοριση . αυτο που με παραξενευει ειναι 1ον οτι σε οσα βιντεο βλεπω στο youtube με αυτο το σκοπο ολοι βαζουν ενα καλωδιακι απο το κιτρινο και ενα απο το μαυρο .. συγνωμη αλλα πως αντεχουν τοσο μικρα καλωδιακια τοσα αμπερ? και 2ον ποσα Α μπορει να τραβαει ο ενισχυτης αυτος και ενα ραδιο cd ωστε να τα βαλω μαζι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ. θα περιμενω βεβαια και αλλες απαντησεις για να γινει μια πληρη πληροφοριση . αυτο που με παραξενευει ειναι 1ον οτι σε οσα βιντεο βλεπω στο youtube με αυτο το σκοπο ολοι βαζουν ενα καλωδιακι απο το κιτρινο και ενα απο το μαυρο .. συγνωμη αλλα πως αντεχουν τοσο μικρα καλωδιακια τοσα αμπερ? και 2ον ποσα Α μπορει να τραβαει ο ενισχυτης αυτος και ενα ραδιο cd ωστε να τα βαλω μαζι ?
    Να μην τραβάνε 10Α και τα 2?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    κοιτα . το radio cd εχει 27χ4 rms. και οι μετρισεις λεει το manual Οτι εχουν γινει στα 14.4 βολτ αρα στα δωδεκα τι αποδοση να εχει ? αν η αποδοση του ηταν ιδια θα τραβαει 9 αμπερ το λιγοτετρο (και η ασφαλεια του ειναι 10αρα ) και ο ενισχυτης με 2χ75 οποτε παμε στα 12.5 αμπερ τουλαχιστον αν και η ασφαλεια του ειναι 30 Α αρα το λιγοτερο θα τραβαει 21.5 Αμπερ μαζι αλλα καποιος ποιο εμπειρος ισως γνωριζει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    παραθετω τα στοιχεια του ενισχυτη απο το manual για να μου πειτε τι μπορω να κανω .. δηλαδη ποσα αμπερ θα χρειαστω

    Uploaded with ImageShack.us

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ηχοσυστημα αυτοκινητου στο σπιτι
    By stelios_a in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 14:53
  2. DVD αυτοκινητου στο σπιτι.
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 17:25
  3. ενισχυτης αυτοκινητου και διαφορες με τις τασεις
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 07:36
  4. κυκλωμα ενεργοποιησης ενισχυτη και ραδιο cd αυτοκινητου στο σπιτι .
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 18:04
  5. Radio cd Αυτοκινητου -στο σπιτι!
    By gcreator in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 19:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας