Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Αντικατάσταση σποτ GU-10 50W Halogen με LED (?)

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    thanx φίλε, και από κόστος, να είναι 10φορές φθηνότερες από τις Αλογόνου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    10 φορές φθηνότερη? Μάλλον μπερδεύτηκες σε επώνυμες φτάνουν και 30 ευρώ... απο ebay βρίσεκεις γύρω στα 7

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    οι επώνυμες όμως δεν θα διαρκέσουν και περισσότερο; το ότι πληρώνεις παίρνεις δεν ισχύει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Συμφωνα με τον κατασκευαστή ναι απο εκει και πέρα η πράξη δειχνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εγω εχω παρει σχεδον απο ολλες εδω κ 2 χρονια,Οντως οτι πληρωσεις παιρνεις,αλλα αποσβεση κανεις σιγουρα.Απο καμοια 30αρια μονο 4 ειχαν προβλημα τις οποιες θα μποροθσα να τις στειλω πισω αλλα δεν το κανα.Παντως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jason13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω παρει σχεδον απο ολλες εδω κ 2 χρονια,Οντως οτι πληρωσεις παιρνεις,αλλα αποσβεση κανεις σιγουρα.Απο καμοια 30αρια μονο 4 ειχαν προβλημα τις οποιες θα μποροθσα να τις στειλω πισω αλλα δεν το κανα.Παντως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος
    Και ποιες προτείνεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Κάποιες σκέψεις και υπολογισμούς θα βρείτε διαβάζοντας τα πρώτα σχόλια του θέματος.

    Βασικά στοιχεία στον προβληματισμό "συμφέρει; αποσβένονται;" πέραν της αρχική τιμής είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το dimming.

    Η σύγκριση πρέπει να γίνει σε αντίστοιχο "χρώμα" (αν μας ενδιαφέρει) και σε σχέση με τις eco-halogen που "φέγγουν" το ίδιο με τις παλιές αλογόνου αλλά -20% σε κατανάλωση (28W αντί 35W). Αν οι αλογόνου χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό χώρο με dimming, πρέπει να υπολογίσετε την απόσβεση μέσω του λογαριασμού ΔΕΗ για την πραγματική κατανάλωση και όχι στο 100% για όλες τις ώρες λειτουργίας.

    Παράδειγμα υπολογισμού απόσβεσης για λάμπα LED 8W (80lm/W=640lm) ισοδύναμη μιας eco-halogen 28W
    Θεωρούμε ότι όταν ανάβει είναι με φωτεινότητα 100% (640lm) χωρίς dimming.
    Η διαφορά κατανάλωσης είναι 20W/ώρα δηλαδή με τιμή €0.20/kWh (πιθανή μελλοντική τιμή) για κάθε €10 επιπλέον κόστος στη λάμπα LED χρειάζονται €10/0.20=50kWh (50000Wh) που σημαίνει χρήση 2500 ώρες (διαφορά 20W/ώρα).
    Αν η διαφορά τιμής στις δύο λάμπες είναι €30 η απόσβεση (όχι το κέρδος) θα γίνει σε 7500 ώρες.
    Αν είναι σπίτι και το spot ανάβει 3 ώρες την ημέρα, το κέρδος θα αρχίσει να εισπράττεται μετά από 7 χρόνια ...
    Αν είναι επαγγελματικός χώρος οι υπολογισμοί είναι διαφορετικοί, πιθανώς να συμφέρει, πρέπει να ξέρουμε πρώτα πόσο καταναλώνει σήμερα η λάμπα μας σε πραγματικές συνθήκες (και μετά το dimming).
    G

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 06-04-11 στις 16:19

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εγω προτεινω τισ 60led smd 3528.Ειναι στα ιδια watt καταναλωσης με τιε 5050 κ αποδιδουν το ιδιο σαν φωτεινοτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jason13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προτεινω τισ 60led smd 3528.Ειναι στα ιδια watt καταναλωσης με τιε 5050 κ αποδιδουν το ιδιο σαν φωτεινοτητα
    Γειά σου Ιάσωνα,
    δώσε μας κωδικό του LED ή δείξε ένα datasheet για να βοηθήσεις στους υπολογισμούς. Αν και ο zoran αναφέρει έτοιμες λάμπες για τοποθέτηση στη θέση του κλασικού spot αλογόνου, τα LED που αναφέρεις "φέγγουν" 2000md σε γωνία 120° δηλαδή στα 60 led έχουμε 370lm (αν δεν κάνω λάθος με τα calculator που υπάρχουν στο internet). Για να φτάσουμε το ισοδύναμο θέλουμε τουλάχιστον 100 led (με 2000mcd/led και γωνία 120°).
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Προσωπικά ουτε κωδικους εχω ουτε datasheet για να βοηθήσω.Εσυ το εχεις μελετησει καταπληκτικα το θεμα κ μπραβο σου.Εγω ξεκίνησα πρόπερσι την αγορα της πρωτης gu10 απο Ebay η οποια ειχε 30-40 λεντακια,αυτο ηξερα μονο κ την πηρα για δοκιμη. Ευχαριστημένος εμεινα μονο απο την καταναλωση της γιατι απο φωτισμο οχι πολλα πραματα.Ψαχνωντας ebay βρηκα αλλες με 60-70 λεντ οι οποιες ειχαν καλυτερο φωτισμο αλλα παλι δεν μου εκαναν για φωτισμο σαλονιου.Φετος τις αντικατεστηκα με αυτες που προτεινω,60smd 3528 κ ειμαι αρκετα ικανοποιημένος.Τις διαφορες τις ειδα με το ματι κ εννοείται οτι δεν ειχα οργανο να μετρησω τη φωτεινότητα τις καθε λαμπας.Πριν απο 2-3 μηνες αγορασα 14 smd 5050 κ εμεινα κι απο αυτες ευχαριστημενος αλλα ηταν ακριβες κ γι αυτο εμεινα στις 3528.Αυτα ξερω να πω,απο κει κ περα αν με ρωτησεις τι διαφορα εχουν τα λεντακια 3528 με 5050 δεν ξερω,ασχετα αν το εψαξα στο γουγλι,κ ειδα καποιες διαφορες.Ευχαριστως να βοηθησω οσο μπορώ αν κ ειμαι ψιλοασχετος!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εύρεση 50W LED
    By FILMAN in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 10:46
  2. σποτ led
    By harley in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 08:10
  3. dimmer για led σποτ 220v;
    By vagelisda in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 00:36
  4. Επιλογή led driver για led σποτ
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-11, 21:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας