Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Εγκατάσταση/Μέτρηση κεραίας τηλεόρασης

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις πολλές απαντήσεις. Το θέμα είναι όμως λίγο-πολύ όπως το έθιξε ο Δημήτρης: Θέλω κάποιον που να γνωρίζει το αντικείμενο να έρθει να τα κάνει όλα αυτά που μου προτείνετε Εγώ, ούτε το σήμα έχω όργανα να μετρήσω, ούτε να αποφασίσω τα db των πριζών, ούτε να φάω μια 'βδομάδα με την ατσαλίνα να περνάω καλώδια . Δε με ενδιαφέρει να γίνει μια εμπειρική δουλειά (κάτι που προφανώς είναι αυτό που έχω ήδη ή αυτό που θα κάνω μόνος μου) αλλά μια σωστή δουλειά με μετρήσεις κτλ. Από την άλλη, μπορεί ο τεχνικός που θα έρθει με τις μετρήσεις που θα πάρει στη σκεπή, να μου πει ότι δεν υπάρχει καν λόγος να μπω σε όλον αυτό τον κόπο γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχω καλή οπτική επαφή με τους αναμεταδότες...

    Από απαντήσεις ανθρώπων εδώ μέσα, βλέπω ότι υπάρχουν όντως τεχνικοί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο. ΚΑΝΕΙΣ σας δε θέλει να με αναλάβει; Ας μου στείλει κάποιος pm αν ενδιαφέρεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίξω νέο θέμα θα συνεχίσω εδώ.

    Σε σπίτι με 3 ορόφους το δίκτυο κεραίας ήταν όπως φαίνεται στην φωτό 1 με πρίζες Legrand Valena κεραία Alcad MX-045 http://www.alcad.net/en/products/search.php + στρογγυλή FM και κεντρικό ενισχυτή έναν παλιό Televes. Το σπίτι βρίσκεται στο Μαρκόπουλο Ωρωπού και η κεραία βλέπει Πάρνηθα σε απόσταση περίπου 18χλμ (αν το βρήκα σωστά μέσω GoogleEarth). Το σήμα στον πάνω πάνω όροφο ήταν εξαιρετικό και η τηλεόραση εδείχνε καμπάνα. Στον κάτω όροφο τώρα το χιόνι ήταν απίστευτο, σε σημείο να αναρωτιέσαι αν υπάρχει κεραία στον ιστό!

    Τροποποίησα την εγκατάσταση και έγινε όπως στη φωτό 2. Στους πάνω ορόφους δεν υπάρχουν τηλεοράσεις οπότε κατάργησα τις πρίζες και πλέον βλέπουμε τηλεόραση κάτω με αρκετά καλό σήμα χωρίς χιόνια στα δυνατά κανάλια. Το μείον βέβαια είναι πως ακόμα και τώρα δεν έρχεται σήμα ραδιοφώνου. Μου φαίνεται περίεργο ενώ βλέπω τηλεοπτικό σήμα, που σημαίνει ''βλέπω'' τις κεραίες στην Πάρνηθα, να μην μπορώ να ακούσω ραδιόφωνο. Υπάρχει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία, χρειάζεται κάποιο φίλτρο στην έξοδο για ραδιόφωνο από το splitter; ή απλά δεν έρχεται το ραδιοφωνικό σήμα στην κεραία. Στο αυτοκίνητο παρκαρισμένο από κάτω πάντως πιάνω Αθηναικούς σταθμούς καλύτερα από ότι στο σπίτι.

    Σκεπτόμουν μήπως βελτίωνα περαιτέρω την εγκατάσταση-καλωδίωση μήπως καταφέρουμε και έχουμε σήμα σε όλο το σπίτι για μελλοντική χρήση. Σκεπτόμουν: ένας κλάδος ανά όροφο. Στο τελευταίο δωμάτιο του πάνω ορόφου σταματώ το καλώδιο με τερματική πρίζα και τραβώ εξωτερικά καλώδια, ένα για τη μονή πρίζα του μεσαίου ορόφου και ένα για τις 2 πρίζες του κάτω. Όλα θα ξεκινούν από πάνω δίπλα στον ιστό εκεί όπου τώρα φεύγει ένα καλώδιο για όλο το σπίτι. Λογικά θα χρειαστώ λοιπόν έναν κεντρικό ενισχυτή εκεί με 3 εξόδους ή με κάποιο splitter. Μπορώ να αξιοποιήσω τον υπάρχοντα Televes 5351; Δηλαδή να ανεβάσω το τροφοδοτικό του πάνω (υπάρχει στεγανός χώρος με πρίζα δίπλα στον ιστό) και από τις 2 του εξόδους (και με ένα splitter 1 σε 2) να φύγει σήμα για τους ορόφους. Γίνεται αυτό ή πρέπει να πάω σε κεντρικό ενισχυτή που φαντάζομαι είναι και το σωστό. Από ιστό για κάτω όροφο υπολογίζω περίπου 18-19 μέτρα καλώδιο να χρειαστεί (για τις 2 τηλεοράσεις εκεί εκτός από πρίζες μπορώ να έχω και splitter όπως είναι τώρα δηλαδή για λιγότερες απώλειες), από ιστό μέχρι μεσαίο 15-16 μέτρα απευθείας σε πρίζα εκεί και πάνω όροφος 3 πρίζες σε σειρά (αναγκαστικά πρίζες για λόγους αισθητικής εδώ).

    Egatastasi TV_1.jpgEgatastasi TV_2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη etsii : 13-10-11 στις 22:20

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    ok η φωτο που ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Διορθώθηκε

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Λίγο μπερδεύτηκα αλλά κατάλαβα.
    Σε πολυκατοικία 3 ορόφων να κατεβάσεις ξεχωριστά καλώδια για κάθε όροφο είναι υπερβολή. Αλλά παρόλα αυτά αν έχεις το μεράκι και την διάθεση καλό είναι. Θέλει κεντρικό ενισχυτή (χωρίς συζήτηση) με σπλίτερ (όχι ταφ) επάνω.. Προσπάθησε όμως τα καλώδια να τα περάσεις εσωτερικά, αλλιώς κάθε 2-3 χρόνια θα πρέπει να τα αλλάζεις όλα. Φρόντισε επίσης να βάλεις σωστά πρίζες διελεύσεως και τερματικές (όχι πολλά σπλίτερ ή ταφ).
    Πάντως όπως περιέγραψες αρχικά το πρόβλημα φάνηκε να έχει πρόβλημα η πρίζα του τρίτου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ. Πρόκειται για μονοκατοικία (πατρικό δικό μου), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το πέρασμα καλωδίων. Αναγκαστικά θα περάσουν εξωτερικά μέσα σε σπιράλ ή κανάλια, θα δω τι βολεύει.

    Υπάρχει κάποια πρόταση για πρίζες; televes, spaun..

    Σύνολο θα έχουμε 6 πρίζες (3 διελεύσεως κ' 3 τερματικές) και ένα splitter. Μήπως είναι υπερβολή ο κεντρικός ενισχυτής; Στην πολυκατοικία που μένω εγώ στο Χαλάνδρι με καθαρή οπτική επαφή Υμηττό με 4 ορόφους και σύνολο 16 πρίζες σε 3 κλάδους ο κεντρικός Televes Minicom που έβαλα μπούκωνε υπερβολικά το σήμα και τον έχω στο min για να βλέπουμε σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    παιδια μιας και ανοιξε το παιδι το θεμα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση. τι μπορουμε να κανουμε αν ο πλησιεατερος αναμεταδοτης τηλεορασης ειναι παρα πολυ μακρια απο μια κεραια με αποτελεσμα να πιανει σπανια με το ψηφιακο και με το αναλογικο επισης σπανια και αμα επιανε επιανε με το λευκο χιονι μες την εικονα. τι μπορω να κανω για αυτο? δλδ καποιος καλος ενισχυτης? καποια κεραια με καποια χαρακτηριστικα? τι μπορω να κανω για αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    χρειαζεσαι ενισχυτη ρυθμιζομενο οχι απλο απο 28-30db και κεραια κατευθυντικη προτιμηση τελεβε τριπλη
    http://www.markidis.gr/product_info....ducts_id=20342
    βεβαια ολα αυτα εξαρταται να εχεις οπτικο μπεδιο με τον αναμεταδοτη αλλιως δεν θα κανεις τιποτα
    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    η αντενα που εχω και χρησιμοποιησα ειναι αυτη....λεει 28db. θελει ενισχυτη?
    antena estelar carac4da318837d7ff.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    15db ειναι το gain θα βαλεις και ενα μεγαλο ενυσχητη και οτι πιασεις,δωσε και λιγο υψος αμα δεν εχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εύκαμπτο καλώδιο κεραίας τηλεόρασης
    By fortisimo in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-20, 23:04
  2. Μήκος καλωδίου κεραίας τηλεόρασης.
    By Markon in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 23:35
  3. Κατασκευή κεραίας τηλεόρασης
    By Inferno in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-11, 10:33
  4. Ενισχυτής κεραίας τηλεόρασης σε αυτοκίνητο
    By kgtsport in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-10, 22:02
  5. Γείωση σε καλώδιο κεραίας τηλεόρασης
    By cthugr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 16:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας