Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Backup αναλογικών DVDs εικόνας...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Backup αναλογικών DVDs εικόνας...

    Καλημέρα,

    έχω κάποια DVDs που είναι τα κλασικά π.χ. από κοινωνικές εκδηλώσεις και αφενώς θέλω να τα συγκεντρώσω κάπου στο σκληρό δίσκο, αφετέρου θέλω να να bacup-πιάρω σε εξωτερικό usb δίσκο. Ωσόσο θέλω να διατηρήσω το αρχικό φορμά δηλ. δεν θέλω να τα rip-άρω σε avi, mpg4 ή άλλη μορφή. Εννοείται ότι θα πρέπει να μπορώ να επαναφέρω οποιοδήποτε από αυτά σε DVD και στην ακριβώς ίδια (αναλογική) μορφή. Η ερώτηση είναι πως μπορώ να το πετύχω αυτό.

    Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Εγώ αυτό το κάνω κρατώντας τα σε iso. Απλά όταν θέλω να τα παίξω στο pc τα ανοίγω με εικονικό cd. Ξέρεις από iso ή να πω περισσότερα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    ξέρω στο επίπεδο που έχω δημιουργήσει κάποια iso μέσω του Νέρωνα και τα τρέχω μέσω του virtualDVD. Τα αρχεία αυτά είναι νομίζω χωρίς απώλεια πληροφορίας από την πηγή αν θυμάμαι καλά ή ο χρήστης μπορεί να επιλέξει τι θα backup-ιάρει (π.χ. αποκλεισμός υπότιτλων). Δεν θυμάμαι επίσης αν πετυχαίνεις και κάποια συμπίεση (χωρίς απώλεια πληροφορίας δηλ. αλλαγή του format).

    Οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορά είναι welcomed,
    Χαιρετώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ναι, δεν έχει απώλεια πληροφοριών. Τώρα για τις επιλογές που λες δεν το έχω ψάξει. Όσο για το μέγεθος, φαντάζομαι ότι εξ' ορισμού θα υπάρχει μία μηδαμινή συμπίεση λόγω μεγάλου αρχείου (iso).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    1) To DVD (Digital Video Disc ή Digital Versatile Disc) είναι ψηφιακό και οχι αναλογικό και είναι ήδη συμπιεσμένο σε μορφή mpeg (mpeg2 αν δεν κάνω λάθος)
    2)ο σωστός τρόπος να το κρατήσεις όπως είναι, είναι το ISO και δεν χάνεις καμια πληροφορία ουτε διαλέγεις υπότιτλους κτλ
    τα εχεις μπερδέψει μεσα στο μυαλό σου με προγράμματα όπως shring κτλ που δουλεύαμε κάποτε για άλλους λόγους
    3)Αν αντιγράψεις οτι εχει μέσα στο DVD μέσα σε ενα φάκελο στο δίσκο με αντιγραφή επικόλληση ,μπορείς αργότερα να το κάνεις πάλι DVD με το nero, δεν χάνεις πληροφορία αν δεν κάνω λάθος και μπορείς να το κάνεις και αναπαραγωγή με δεξί κλικ πάνω στον φάκελο και επιλογή ενος προγράμματος πχ VLC.


    http://el.wikipedia.org/wiki/DVD

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 06-04-11 στις 05:04
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)Αν αντιγράψεις οτι εχει μέσα στο DVD μέσα σε ενα φάκελο στο δίσκο με αντιγραφή επικόλληση ,μπορείς αργότερα να το κάνεις πάλι DVD με το nero, δεν χάνεις πληροφορία αν δεν κάνω λάθος και μπορείς να το κάνεις και αναπαραγωγή με δεξί κλικ πάνω στον φάκελο και επιλογή ενος προγράμματος πχ VLC.
    Φυσικά και παίζει στον υπολογιστή με copy-paste. Το θέμα είναι ότι αν πας να κάνεις dvd τον αντεγραμμένο φάκελο (VIDEO_TS) συχνά έχεις προβλήματα όταν πας να το παίξεις σε DVD (και όχι σε υπολογιστή), δηλαδή πολλές φορές (πολλά dvd μάλλον) δεν παίζουν το δίσκο. Βέβαια αν το έχεις ψάξει σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να γίνει με ασφάλεια, αλλά ο μόνος σίγουρος και δοκιμασμένος τρόπος από εμένα είναι το iso.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και παίζει στον υπολογιστή με copy-paste. Το θέμα είναι ότι αν πας να κάνεις dvd τον αντεγραμμένο φάκελο (VIDEO_TS) συχνά έχεις προβλήματα όταν πας να το παίξεις σε DVD (και όχι σε υπολογιστή), δηλαδή πολλές φορές (πολλά dvd μάλλον) δεν παίζουν το δίσκο.
    Καλησπέρα,

    γιατί να συμβαίνει αυτό άραγε?

    Είναι θέμα διαδικασίας ή ποιότητας εγγραφής (βλ. DVD Writer) ή/και οπτικού μέσου (DVD)?

    Γιατί τί να υποθέσω: ότι τα αρχεία VIDEO_TS εγγράφονται με διαφορετικό τρόπο από αυτό του προγράμματος μεταφοράς της εικόνας iso στην περίπτωση του mass production (βλ. εφημερίδες) ή της μεταφοράς περιεχομένου από την κάμερα του φωτογράφου στο οπτικό μέσο.

    Πάντως έχω παρατηρήσει ότι ορισμένα DVDs ή και CDs ακόμα π.χ. εφημερίδων κολλάνε αλλά το θέμα είναι ότι από τη συγκεκριμένη φυλλάδα κολλάει σχεδόν πάντα και από την άλλη ποτέ σε κλασικό Player (όχι PC). Εκεί είναι θέμα κακής εγγραφής υποθέτω (του ενός τουλάχιστον) λόγω mass παραγωγής που επιβάλει τη μέγιστη ταχύτητα εγγραφής που σηκώνει το noname δισκάκι!

    τα εχεις μπερδέψει μεσα στο μυαλό σου με προγράμματα όπως shring
    Όντως, μάλλον το μπερδεύω από το συγκεριμένο πρόγραμμα. Έχω καιρό να τα χρησιμοποιήσω, αλλά τώρα μαζεύτηκα μία στάκα από τέτοια DVDs και θέλω να τα σουτάρω...

    Χαιρετώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και παίζει στον υπολογιστή με copy-paste. Το θέμα είναι ότι αν πας να κάνεις dvd τον αντεγραμμένο φάκελο (VIDEO_TS) συχνά έχεις προβλήματα όταν πας να το παίξεις σε DVD (και όχι σε υπολογιστή), δηλαδή πολλές φορές (πολλά dvd μάλλον) δεν παίζουν το δίσκο. Βέβαια αν το έχεις ψάξει σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να γίνει με ασφάλεια, αλλά ο μόνος σίγουρος και δοκιμασμένος τρόπος από εμένα είναι το iso.
    δεν πρόσεξες όμως οτι έγραψα "αργότερα να το κάνεις πάλι DVD με το nero"
    ετσι λοιπόν κάνεις copy ολα τα αρχεία απο τον δίσκο μεσα απο το video_ts και τα ρίχνεις μέσα στον φάκελο video_ts που δημιουργεί το nero γιαυτο ακριβώς τον σκοπο για να παίζουν παντού και παίζουν παντού δοκιμασμένα. Δεν επιλέγεις απο το nero εγγραφή δεδομένων και τα πετάς μέσα με τον φάκελο αλλα επιλέγεις DVD video απο το nero και ρίχνεις τα αρχεία μέσα στο κόκκινο φάκελο (βλέπε απο κάτω) Video_ts του nero το ξαναλέω.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jim.ni για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (07-04-11)

Παρόμοια Θέματα

  1. backup έχει το forum;
    By GeorgeVita in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 23:57
  2. Βασικές αρχές των αναλογικών κυκλωμάτων
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 07:56
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 13:03
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-11, 19:04
  5. backup
    By Leonardo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-11, 03:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας