Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μέτρηση Σταθμης Δεξαμενης Νερού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη manos_3
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    872

    Προεπιλογή Μέτρηση Σταθμης Δεξαμενης Νερού

    Γεια σας.Πήρα μια πτυχιακή τώρα με θέμα την μέτρηση της σταθμης νερού μιας δεξαμενής νερού.Θα πρέπει να κοιτάει την σταθμη του νερού και να δίνει σήμα στην αντλία νερού να ανοίγει ή να κλείνει.Τώρα είμαι στο σταδιο επιλογής κάποιου αισθητήρα.Ξέρω ότι υπάρχουν πολλών ειδών, όπως: Φλοτερ, με υπέρηχους, με ιόντα, εμβαπτιζόμενους αισθητηρες, με lazer και άλλους.Ο καθηγητής μου ζήτησε να ψάξω απ'όλες τις κατηγορίες και να βρω μερικούς απ'όπου θα γίνει και η επιλογή.Ξέρετε κάποιες σελίδες που να πουλάνε τέτοιους αισθητήρες;Επείσης κατα τη γνώμη σας, τι αισθητήρα πρέπει να επιλέξω που να είναι και οικονομικός;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
    ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
    δηλαδή, Τίποτα!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Θα είναι μόνο για νερό; Η δεξαμενή θα έχει νορμαλ σχήμα;

    Γενικά θα απέφευγα να φτιάξω κάτι που θα στηρίζονταν σε μη σταθερά χαρακτηριστικά (αγωγιμότητα, πυκνότητα κ.τ.λ.) του υγρού.

    Πριν χρόνια που χρειάστηκε να φτιάξω για έναν φίλο (για πλάκα περισσότερο) έκανα το εξής απλό. Ένα πολύστροφο ποντεσιόμετρο με μία μικρή τροχαλία (από παλιό πικαπ, ακόμη κλαίω που το χάλασα κάποτε) και ένα ελατήριο επαναφοράς (από παλιό κουρδιστό ρολόι). Στην τροχαλία υπήρχε ένα κορδόνι με βαρίδι που επέπλεε στην επιφάνεια του υγρού. Ανάλογα με την στάθμη άλλαζε η τιμή του ποντεσιόμετρου. Στην συνέχεια τελεστικοί ενισχυτές μπλα μπλα, φτηνό βολτόμετρο στην έξοδο. Ακόμη λειτουργεί νομίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Για τους αισθητήρες θα βρεις πολλούς και διαφορετικούς τύπους, ο καθένας κατάλληλος για διαφορετική εφαρμογή. Εξαρτάται από το αν θέλεις αναλογική μέτρηση της στάθμης ή μόνο έλεγχο μέγιστης/ελάχιστης στάθμης, κόστος, ταχύτητα, αξιοπιστία, ευκολία εγκατάστασης,στεγανότητα κλπ
    Ο οικονομικότερος ίσως τρόπος είναι δύο αγωγοί σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους, των οποίων μεταβάλλεται η χωρητικότητα ή η αντίσταση. Ένα κύκλωμα προενίσχυσης, ένας μικροελεγκτής και το σύστημα είναι έτοιμο.

    Edit: Επειδή ο Αλέξανδρος και εγώ απαντήσαμε σχεδόν ταυτόχρονα, όντως η χωρητικότητα και η αντίσταση μπορεί να έχουν μεγαλύτερες διακυμάνσεις. Όμως ο θόρυβος και η αβεβαιότητα που προκύπτουν μπορούν να λυθούν σχετικά εύκολα με την χρήση μικροελεγκτή - και είναι και πιο ενδιαφέρον σαν εργασία πιστεύω. Η διερεύνηση εξάλλου των προβλημάτων που προκύπτουν, κάνει μια πτυχιακή πιο χρήσιμη από μια απλή και αβίαστη υλοποίηση. Και για να μακρηγορήσω λίγο ακόμη, το να αναπτύσσουμε φτηνούς τρόπους ελέγχου στη βιομηχανία, μπορεί να χρησιμεύσει και στο να ξεπεράσουμε την κρίση. Αμελητέα ποσότητα? Μπορεί, όπως και η ψήφος μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lastid : 22-03-11 στις 14:43

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manos_3
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    872

    Προεπιλογή

    Η μέτρηση πρέπει να γίνεται με διακτιτές τιμές κατά μήκος της δεξαμενής.Δηλαδή ανά 0,2 μέτρα για παράδειγμα και όχι μόνο στο τέλος και την αρχη.Η δεξαμενή είναι μόνο για νερό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
    ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
    δηλαδή, Τίποτα!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzem
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Για ρίξε μια ματιά μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.
    Εδώ
    Εδώ
    Εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εlectrical Εngineer

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Επειδή ο Αλέξανδρος και εγώ απαντήσαμε σχεδόν ταυτόχρονα, όντως η χωρητικότητα και η αντίσταση μπορεί να έχουν μεγαλύτερες διακυμάνσεις. Όμως ο θόρυβος και η αβεβαιότητα που προκύπτουν μπορούν να λυθούν σχετικά εύκολα με την χρήση μικροελεγκτή - και είναι και πιο ενδιαφέρον σαν εργασία πιστεύω. Η διερεύνηση εξάλλου των προβλημάτων που προκύπτουν, κάνει μια πτυχιακή πιο χρήσιμη από μια απλή και αβίαστη υλοποίηση. Και για να μακρηγορήσω λίγο ακόμη, το να αναπτύσσουμε φτηνούς τρόπους ελέγχου στη βιομηχανία, μπορεί να χρησιμεύσει και στο να ξεπεράσουμε την κρίση. Αμελητέα ποσότητα? Μπορεί, όπως και η ψήφος μας.
    Για εργασία και εγώ σε μικροελεγκτή θα πήγαινα. Και μάλιστα θα το έκανα overkill. Με κάποιο LCD, να μπορείς να ρυθμίζεις διαστάσεις δεξαμενής, σχήμα (π.χ. αν είναι ελλειψοειδές βυτίο να "ξέρει" το πρόγραμμα ποια είναι η σχέση ύψους με όγκο όταν είναι "ξαπλωμένη"), ειδοποιήσεις για υψηλή-χαμηλή στάθμη κ.τ.λ.

    Νομίζω πως αρκετά φτηνοί είναι οι αισθητήρες πίεσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Για πολλά αισθητήρια νομίζω ότι το οικονομικότερο είναι η χωρητική λύση και ο μικροελεγκτής φαίνεται η μόνη λύση. Αν η δεξαμενή έχει μήκος πχ. 1-3 μέτρα, απαιτούνται 5-15 ηλεκτρόδια. Αν το πρώτο (χαμηλότερο) είναι πάντα καλυμμένο με νερό και το τελευταίο (ψηλότερο) είναι πάντα εκτός, τότε το σύστημα α) dεν θα χρειάζεται βαθμονόμηση και β) θα μπορεί να κάνει αυτόματα self check.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπερχειλιση Δεξαμενης
    By Terikan in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 08:11
  2. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΝΕΡΟΥ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 00:03
  3. ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΝΕΡΟΥ
    By ΙΑΚΩΒΟΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 09:39
  4. μετρηση σταθμης νερου
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 17:47
  5. Ελεγχος σταθμης πετρελάιου?
    By lasenios in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-09, 17:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας