Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: κατασκευή αρχαίου τροφοδοτικού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή κατασκευή αρχαίου τροφοδοτικού

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να κατασκευάσω ένα απλό κύκλωμα (βλ. φώτο)
    Έχω τις εξής απορίες:
    1. Τα transistors 2SC519AY δεν μπορώ να τα βρω. Από τα λίγα που έχω ψάξει (και από τα λίγα που ξέρω) νομίζω ότι αυτό με καλύπτει: http://www.donberg.ie/descript/2/2sc_5197.htm
    Πιστεύετε ότι είναι αντίστοιχο?
    2. Οι δίοδοι VO6C είναι απλές δίοδοι ? Δεν τις βρίσκω. Θα μπορούσα να χρισιμοποιήσω πχ 1N5401?
    3. Ο μετασχηματιστής φαντάζομαι ότι θα πρέπει να γίνει κατασκευή. Καμιά ιδέα για το πού?
    4. Η δίοδος 151586 στο σχέδιο με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί?
    Είναι ένα αρχαιολογικής σημασίας κύκλωμα, αλλά μου είναι απαραίτητο να βρω μια λύση.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 004.jpg (137,6 KB, 200 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Όπως φαίνεται, πρόκειται για έναν αυτοταλαντούμενο DC - DC converter. Ψάχνοντας πληροφορίες για τα 2SC519Α (το Υ στο τέλος δεν ξέρω τι είναι), είδα ότι έχουν χαρακτηριστικά 130V, 7A, 50W, 10MHz. Δεν είδα πουθενά τιμές β. Κρίνοντας από το κύκλωμα, μάλλον πρόκειται για διακοπτικά τρανζίστορ (που συνήθως έχουν χαμηλό β). Προτείνω λοιπόν τα διακοπτικά τρανζίστορ MJ13007 (πανεύκολο να τα βρεις) που υπερκαλύπτουν τις ανωτέρω τιμές, και συγκεκριμένα: 700V, 8A, 80W, 14MHz. Είναι σε θήκη ΤΟ-220. Τις διόδους V06C και 151586 δεν τις ξέρω. Κρίνοντας πάλι από το κύκλωμα, την 151586 και τις V06C στην έξοδο των 31V, μπορείς πιθανότατα να τις αντικαταστήσεις με γρήγορες διόδους FR103. Τις V06C στην έξοδο των 9V μπορείς πιθανότατα να τις αντικαταστήσεις με ΒΥ297. Οι 1Ν5401 είναι αργές δίοδοι, και έτσι δεν κάνουν. Ο μετασχηματιστής προφανώς θα πρέπει να κατασκευαστεί από σένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Σε υπερ –ευχαριστώ…. Ξέρεις κανέναν να κατασκευάζει μετασχηματιστές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Δεν είναι έτσι, προφανώς πρόκειται για μικρό μετασχηματιστή με πυρήνα φερρίτη που δεν θα ασχοληθεί να στον φτιάξει κανείς. Εσύ θα πρέπει να τον φτιάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Δεν έχω ξαναφτιάξει, αλλά θα το ψάξω...
    Βάζω και μια φωτό της πλακέτας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα αυτή είναι από σύστημα ελέγχους στροφών κινητήρα καραβιού. Οπότε οι ερασιτεχνικές μου γνώσεις δεν με βοηθάνε, ειδικά στο θέμα μετασχηματιστή. Επικοινώνησα με κατασκευαστές μετασχηματιστών και μου ζήτησαν τις τάσεις στον μετασχηματιστή. Οι τάσεις εξόδου αν οι "μπακαλίστικες" γνώσεις μου βοηθάνε θα είναι λογικά η ανορθωμένη τάση διαιρούμενη με ρίζα 2. Δηλαδή 22V και 6,3V. Για τις τάσεις εισόδου.....δεν έχω ιδέα....Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω οτι είναι καλή ιδέα να φτιάξεις αυτό το κύκλωμα χωρίς να έχεις αρκετές γνώσεις.
    Το Κύκλωμα αυτό είναι αυτοταλάντωτο και για να δουλέψει έχουν σημασία τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή, όπως για παράδειγμα πόσες σπείρες έχει το πρωτεύον.
    Αν πας σε κάποιον και του πεις οτι έχω τόσα volt είσοδο, τόσα volt έξοδο θα σου κατασκευάσει έναν μετασχηματιστή που θα είναι για λειτουργία στα 50Ηz. Όμως στο κύκλωμα αυτό λογικά δουλεύει σε πολύ υψηλότερη συχνότητα με αποτέλεσμα να αλλάζει ο σχεδιασμός του μετασχηματιστή (λιγότερες σπείρες και πιθανόν ο πυρήνας του μετασχηματιστή να μην είναι από μεταλικά φύλα αλλά από φερίτη (ένα συμπαγές μαύρο υλικό). Φυσικά δε μπορείς να ξέρεις σε τι συχνότητα δουλεύει η πλακέτα της φωτογραφίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή ο μετα/στης:

    Καλημερα "cosecon"-κωστα,το μεγεθος του πυρηνα φερριτη, απο τη φωτογραφια, πρεπει να'ναι 3 επι 3 cm-εκατοστα, θα το βρεις στο "φανο" γυρω στα 3-5 ευρω,
    (210-382874. Τα 20Τ κλπ που γραφει κοντα στα τυλιγματα στο σχεδιο ειναι αριθμος σπειρων ("Τ" απο το αγγλικο "Turn"-στροφη).
    Τα 0.24Φ κλπ ειναι το παχος σε χιλιοστα του μονωμενου με βερνηκι χαλκοσυρματος`δηλαδη: 0.24Φ=0.24mm (Φ=διατομη συρματος,ισως χρειαστεις παχυμετρο ακριβειας). κατασκευη: Καθαριζουμε ξυνωντας με την πλαγια γωνια του κατσαβιδιου το βερνηκι απο το συρμα και περναμε καλαΐ-κολληση με το ηλεκτρικο κολητηρι στην αποβερνικωμενη ακρη του συρματος το οποιο κολλαμε στο πρωτο ποδαρακι του ετοιμου πυρηνα.
    Τυλιγουμε τις στροφες που λεει το σχεδιο και κολλαμε την δευτερη αποβερνικωμενη-ακρη σε καποιο αλλο ποδαρακι, σημειωνοντας σε χαρτι τα ποδαρακια. βαζουμε μια στρωση μονωτικη ταινια και προχωραμε στα επομενα τυλιγματα. Αν το φτιαξεις και δε δουλεψει (σβηστο αμεσως γιατι μπορει να σου καψει τρανζιστορ και τυλιγματα)
    τοτε "τουμπαρε" τα τυλιγματα ενα τη φορα σε ολους τους συνδιασμους που μπορουν να γινουν (ειναι δυσκολο να πετυχεις
    τις σωστες "φορες" στα τυλιγματα).
    Παντως το κυκλωμα που εχεις ειναι δυσκολο τροφοδοτικο που λειτουργει με
    συχνοτητα 20-50ΚΗz,δηλαδη ειναι παλμοτροφοδοτικο και μονο αν ειναι αναγκαιο προχωρα στην κατασκευη γιατι, σου ξαναλεω, ειναι δυσκολο κυκλωμα και μπορει να σε βαλει σε περιπετεια.
    Για τα τρανζιστορ να ζητησεις απο το "φανο" αντοιστιχα (δηλαδη αλλα
    νουμερα με ιδια χαρακτηριστικα τα οποια μπορει να εχουν και διαφορετικη μορφη μπορει να ειναι ορθογωνια με 3 ποδαρακια)
    Φιλικα γιωργος-αθικτον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αθικτον : 26-03-11 στις 14:30 Αιτία: λαθος σε αριθμο τηλεφωνου:210-3828748

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Άθικτε, καλά όλα αυτά που λες, αλλά:

    Το υλικό του πυρήνα πρέπει να έχει την ίδια μαγν. διαπερατότητα με το αρχικό, αλλιώς οι αριθμοί σπειρών που αναγράφονται δεν ισχύουν.

    Πρέπει να εξεταστεί και η ύπαρξη air gap ή όχι, καθώς και το μέγεθός του (αν υπάρχει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Βλέπω ότι με τον μετασχηματιστή υπάρχει μια δυσκολία, την οποία οι ελάχιστες γνώσεις μου δεν θα καταφέρουν να ξεπεράσουν. Το δε κύκλωμα αυτό δεν είναι για κάποια ερασιτεχνική κατασκευή, αλλά για πολύ σοβαρή εφαρμογή.
    Εξέτασα την επόμενη πλακέτα που ακολουθεί τον μετατροπέα τάσης και βλέπω ότι ουσιαστικά αυτό που θέλουμε στο τέλος είναι μια τάση 24Vdc και 3 εξόδους των 5 Vdc (μη απομονωμένες οι 3 τάσεις των 5V μεταξύ τους). (δείτε και το συνημμένο σχέδιο)
    Η σκέψη μου τώρα είναι η εξής: αν πάρω κάποιο έτοιμο DC to DC converter, με 2 εξόδους, γαλβανικά απομονωμένες, η μια να είναι 24VDC και η 2η να είναι 9Vdc. Την 24Volt την αφήνω ως έχει (πιστεύω ότι ξεκινάει από 24 για να καταλήξει σε 24 για να απομονώσει και να σταθεροποιήσει μιας και η τάση τροφοδοσίας 24vdc είναι από συστοιχία μπαταριών). Την τάση εξόδου 9Vdc την μετατρέπω με 3 regulators 7805.

    Θα ήθελα κάποιον σχολιασμό πάνω σε αυτό.
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 005.jpg (143,7 KB, 38 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή τροφοδοτικού.
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 08:14
  2. Κατασκευή τροφοδοτικού DC
    By teo99516 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 22:14
  3. κατασκευή τροφοδοτικού
    By makoulis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 17:44
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού!
    By George L in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 14:26
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By doupiaki_ole in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-08, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας