Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ελληνικά τροφοδοτικά

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή Ελληνικά τροφοδοτικά

    Η Ελληνική πραγματικότητα σχεδίασης και κατασκευής τροφοδοτικών είναι το λιγότερο 40 χρόνια πίσω. Βλέπω σχέδια που ανεβαίνουν στα forum που κατασκευάζουν διάφοροι επαγγελματίες κυρίως όμως ερασιτέχνες απλοποιημένα πάρα πολύ και κυρίως άνευ ουδεμιάς προστασίας του αντικειμένου που τροφοδοτούν. Π.χ. έχουν ένα μετασχηματιστή 220-40V με καμιά δεκαριά τρανζίστορ παράλληλα και το πολύ κανένα LM723, με όλα τα παρελκόμενα του.
    Η έξοδος τους είναι συνήθως από 2-30V και έχουν μια προστασία από ρεύμα 0-10Α
    Αυτό λοιπόν το τροφοδοτικό εισπράττει από όλους θερμά συγχαρητήρια.
    Δεν είναι όμως έτσι σωστά τα πράγματα, διότι αν αυτό τον τύπο τον φορτίσουμε με ένα φορτίο χαμηλής τάσης με 5 αμπέρ μέσα σε ελάχιστο χρόνο τα παράλληλα τρανζίστορ έχουν βράσει και κάποιο μετά θα βραχυκυκλώσει και αντίο σε όλα.
    Αυτό τον τύπο τροφοδοτικού τον κατασκεύαζα εγώ το 1970.
    Σήμερα μετά 40 χρόνια δεν επιτρέπεται να κατασκευάζουμε τα ίδια πράγματα διότι ακόμη και τότε παλιά, κάποιες μεγάλες εταιρίες κατασκεύαζαν κλιμακωτά τροφοδοτικά.
    Άσε που όλα βασίζονται στη ακρίβεια της τάσης εξόδου σε μια απλή zener, η στο reference του LM723 που και αυτό υπολείπετε πολύ για τα σημερινά δεδομένα ακρίβειας. Δηλαδή χρειαζόμαστε μια τάση π.χ. 3,63V και μετά 10 λεπτά θα είναι 3,73V η κάτι άλλο? Για σήμερα τα τροφοδοτικά αυτά δεν έχουν θέση δίπλα μας.
    Θα σας παραθέσω δύο σχέδια τροφοδοτικών της Philips του 1974 και της Helwett Packard του 1982.
    Θα διαπιστώσετε το υψηλό σχεδιαστικό επίπεδο αυτών των τροφοδοτικών του παλιού καιρού.
    Σήμερα ούτε αυτό το επίπεδο δεν μπορούμε εμείς εδώ στην Ελλάδα να προσεγγίσουμε. Τι να φταίει άραγε? Δεν έχω απάντηση.

    Δημήτρης Τζανής
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη δέν ξέρω να σου απαντήσω αν τα τροφοδοτικά που ανέβασες έιναι τέλεια μιας και ούτε οι γνώσεις μου το επιτρέπουν αλλά και ούτε φαίνονται καλά τα σχηματικά.

    ¨οσον αφορά τη διαπίστωσή σου για το Επίπεδο των Ελληνικών τροφοδοτικών ,προσωπικά τη θεωρώ άτοπη.Μη ξεχνάς ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ερασιτέχνες/χομπίστες και οι κατασκευές μας είναι φυσικό να είναι απλοϊκές.Αλλά ακόμη και επαγγελματίες ηλεκτρονικοι που ανεβάζουν διάφορα τροφοδοτικά,δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να φτιάξουν καλύτερα.Και στην τελική το φτιάχνουν για την πάρτη τους.Δεν το φτιάχνουν για να το πουλήσουν-Δεν είναι εταιρίες.

    Επειδή έχω ψάξει διάφορα ξένα σάιτ δεν βρήκα και πουθενά τίποτα τρελές κατασκευές τροφοδοτικών.Το καλύτερο τροφοδοτικό που βρήκα είναι αντιγραφες τροφοδοτικών της Velleman (K7200 κλπ....).

    Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα στο φόρουμ(π.χ. Τhanos κ άλλοι) ,αλλά και έξω-εδώ στην Ελλάδα που έχουν και την γνώση και την εμπειρία και φτιάχνουν άριστες κατασκευές.

    Φιλικα πάντα,και χωρίς διάθεση για παρεξήγηση,
    Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Κοπρίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Δημήτρη διαφωνώ για τους εξής λόγους:
    -Ποιά είναι η ανάγκη??? Τροφοδοτικά ακριβείας??? Ναι δεν υπαρχουν και πολλά, αλλά οι περισσότεροι εδω δεν χρειάζονται κάτι τετοιο, αλλά κάτι απλό
    -Δες ξανά τα σχέδια που ανέβασες. Αν με τις σημερινές γνώσεις πας να κατασκευάσεις πάλι αυτά τα τροφοδοτικά, μάλλον έχεις τελειώσει από τη αρχή της σχεδίασης, πολλά εξαρτήματα, χάος από εξαρτήματα για απλές ευκολίες χειρισμού. Ποιός θα έβαζε σήμερα 7 ημιαγωγούς για να ανατρέπει την θερμοκρασιακή ολίσθηση, όταν ένα LM317 τα περιέχει???
    -Ενα switching τροφοδοτικό είναι καλύτερο από ένα απλό? Το 70 υπήρχαν επίσης switching αλλά δεν υπήρχε λόγος να χρησιμοποιηθούν τόσο ακριβά κυκλκώματα (με τις τοτε τιμες). Σήμερα, η διαφορά υπάρχει, αλλά μάλλον γιατι οι Κινέζοι εργατες στο φτιάχνουν για μια κούπα ρυζι την ημέρα, παρά γιατι είναι καλύτερα, φτηνότερα και πιό αξιόπιστα.
    -Η ελληνική αγορά είναι απαξιωμένη όσον αφορά τα δικά της προϊόντα. Εχω προσωπική εμπειρία από ελληνική εταιρεία που πουλάει τις δικές συσκευές 470 Ε και την ίδια ώρα εισάγει και πουλάει ακριβώς τις ίδιες από την Κίνα για 130 Ε. Το απίθανο είναι πως πουλάει τις κινέζικες στην ελληνική αγορά, αλλά τις δικές της της κάνει κυρίως εξαγωγή...και είναι καλύτερες.
    -Οχι, οι συσκευές που παραθέτεις δεν έχουν υψηλό κατασκευαστικό επίπεδο, αλλά χρήση συγκεκριμένων υλικών, συνήθη πρακτική τότε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    σωστα σε οσα λες ΑΛΛΑ... ολοι απο τα απλα ξεκινανε.. για καποιους αυτα μπορει να ειναι και υπεραρκετα γιατι δεν πολυασχολουνται με το χομπι... οποιοι πραγματικα ασχολουνται φευγουν σε ποιο συνχρονες συνδεσμολογιες...
    δεν μπορω εγω να κατηγορησω καποιον γιατι βαζει ακομα 7805 επειδη εμενα μου αρεσει το lm2596....

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν έγινα αντιληπτός. Η Fluke κάνει ψηφιακά βολτόμετρα με 6 ,5 ψηφία
    και διαιρεί το ένα βολτ σε εκατομμυριοστά και εμείς εδώ είμαστε κολλημένοι στο
    LM317. Τι ωραία. Και αυτοί έχουν reference που χάνουν μερικά μικροβόλτ ανά έτος.
    Το LM741, LM723, 555, όλη η σειρά SN7400 και πάρα πολλά άλλα που δεν θυμάμαι υπήρχαν το 1974, διότι τότε είχα ήδη αποφοιτήσει.
    Σήμερα τα σύγχρονα εργαστηριακά τροφοδοτικά έχουν πληκτρολόγιο και γράφεις μια τιμή τάσης με δυο δεκαδικά ψηφία με απόλυτη ακρίβεια. Αυτό σημαίνει εργαστηριακό τροφοδοτικό. Αν θέλουμε να τροφοδοτήσουμε ένα πομπό μπορούμε να το κάνουμε φυσικά με το LM317
    Και εμείς εδώ στη Ελλάδα δεν μπορούμε να κάνουμε ανάλυση σε σχέδιο του 1974,
    να το καταλάβουμε και να μάθουμε από αυτό. Διότι αυτά σχεδιάστηκαν από ηλεκτρονικούς με βαθειά γνώση και πρέπει για εμάς να είναι σχολείο.
    Το χαμηλό επίπεδο της ηλεκτρονικής παιδείας στην Ελλάδα ήθελα να καυτηριάσω και δυστυχώς παρεξηγήθηκα. Αν πάντως με αυτά που έγραψα πείραξα κάποιον του ζητώ συγνώμη.

    Δημήτρης Τζανής

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη κανείς δεν σε παρεξήγησε.Ίσα ίσα κουβέντα κάνουμε.

    ¨οσο για το θέμα της παιδείας έχεις απόλυτο δίκιο.Δυστυχώς ή ευτυχώς όλα από εκεί ξεκινούν,αλλά καλύτερα ας μην το αναλύσω περισσότερο γιατί θα μπούμε σε πολιτική συζήτηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Μα το θυρωρείο της παλιάς Philips στην Καλλιθέα ήταν μεγαλύτερο από τη βιοτεχνία του κοντινότερου κατασκευαστή Ελληνικών τροφοδοτικών. Το θυρωρείο είχε δύο υπαλλήλους και ενδοεπικοινωνία VHF ενώ ο βιοτέχνης ζήταγε καφέ από τη γυναίκα του όταν ο ένας υπάλληλος πωλητής/διανομέας/βοηθός πήγαινε στο κατάστημα της Σιβιτανίδου να παραδώσει 2 τεμ. τροφοδοτικά ...

    Η Philips στα κεντρικά έφτιαχνε λάμπες το 1891 και δημιούργησε το πρώτο οργανωμένο τμήμα έρευνας το 1914 όπου εφηύρε την κασέτα, το CD ...

    Οσον αφορά τον Hewlett και τον Packard, αυτοί ξεκίνησαν από γκαράζ (όπως η Apple). Εδώ έτσι και φτιάξεις κάτι σε "ακάλυπτο" θα σε πάνε μέσα γιατί δεν έχεις ISO... (άσε που δεν θα έχεις καταθέσει κάτοψη του parking των εργαζομένων)!

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Δημήτρη νομίζω κανεις λάθος διότι,

    τα κυκλώματα που παραθέτεις είναι εντυπωσιακά δείχνουν πολύπλοκα αλλά, ολα τα επιπλέον τρανζίστορς περιέχονται μεσα σε ενα απλό τσίπ, το 723.

    Το μόνο τους πλεονέκτημα είναι η παρουσία ξεχωριστής τάσης (τυλίγματος) για την ταση reference.

    Οι απλές-οικονομικές Ελληνικές κατασκευές δεν περιέχουν ξεχωριστό τύλιγμα για την τροφοδοσία του 723. Ομως δεν πάβουν να είναι αξιόπιστες και κυρίως οικονομικές.

    Αυτά για χάρη της συζήτησης.

    Παναγιώτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη έχεις δίκιο σε πολλά πράματα από αυτά που λές, αλλά μην συγχέεις αυτό που συνήθως γίνεται -λόγω των οικονομικών συγκυριών κλπ προβλημάτων-
    με αυτό που θα μπορούσε να γίνει και ακόμα περισότερο με αυτό που αρκετοί κάνουν για την τρέλα τους!
    Αναφέρεσαι "απαξιωτικά" σε κάποια δημοφιλή ολοκληρωμένα , υπονοόντας προφανώς ότι με την ευκολία που παρέχουν σε μια κατασκευή , ουσιαστικά υποβαθμίζουν την έφεση για γνώση.
    Να μου επιτρεψεις να σου πώ -εγώ που είμαι ερασιτέχνης και αυτοδίδακτος "ηλεκτρονικός"-, πώς όλοι μας πολλά χρωστάμε σε αυτά, και αν κάναμε ή όχι ένα βήμα πιο πέρα , αν μπήκαμε στην περιοχή που αρχίζεις να δημιουργείς,
    είναι ένα ζήτημα παιδείας και κουλτούρας.
    θυμάμαι ένα από τα πρώτα τροφοδοτικά που είχα φτιάξει για το εργαστηριό μου είχε απ' όλα τα καλούδια από ρύθμιση με ανάδραση στο πρωτεύον για να διατηρεί σταθερή πτώση τάσης στα τρανζίστορ εξόδου, κύκλωμα grow bar , έλεγχο θερμοκρασίας ψυκτρών, remote sense και πολλά ακόμη που τώρα δεν είναι της ώρας,
    Η βασική όμως μονάδα ειναι στημένη πάνω σε ένα -εξαιρετικό - κιτ του Νόστη (smart kit).
    To τροφοδοτικό αυτό λειτουργεί -μετά πό 20 χρόνια- ακόμη, χωρίς να πάθει ποτέ καμία βλάβη , έξοδος 0- 30 Volt / 0- 12 Ampere , ή 0 - 15 Volt / 24 Ampere και με ripple υπό πλήρες φορτίο μικρότερο από 10 mVolt.
    Και αυτό ήταν η δουλειά ενός ηλεκτρολόγου εραστή των ηλεκτρονικών, ε φαντάζομαι ότι οι σπουδαγμένοι ηλεκτρονικοί στην παρέα τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα από εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Starhosen : 27-03-11 στις 19:53

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Φιλε Δημητρη μαλλον δεν επισκεφτηκες ποτε εργαστηρια του ΟΤΕ......Σε πληροφορω οτι υπαρχουν κατασκευαστες εδω στην ταλαιπωρη την "ψωροκωσταινα" ακομα και σε επιπεδο βιοτεχνιας που υλοποιουν απιθανες κατασκευες....σχεδιασμενες απο Ελληνικα μυαλα του ΕΜΠ......
    Περυσι επισκευασα ενα τροφοδοτικο 0-80V, 0-30A...που τα 30Α τα παρεχει απο το πρωτο κι ολας millivolt .Η συσκευη ηταν με 4 παλμοτροφοδοτικα,με μικρομετρικη ρυθμιση τασεων και ρευματων...που χρησιμοποιουνταν(..δυστυχως) για φορτιση συσσωρευτων Η/Ζ!!....και καηκε γιατι καποια δυστυχη σαυρα ακουμπησε μια πλακετα που ειχε τα 220ν .....
    Το τροφοδοτικο συνοδευοταν με το πληρες εγχειριδιο και σχεδια κατασκευασμενο απο καποια "χχχ electronics Α.Ε."(δε θυμαμαι ακριβως!) καπου στο '92
    Σου φερνω μονο αυτο το παραδειγμα....Δεν εχεις παρα να επισκευτεις μερικες δημοσιες υπηρεσιες που ο ηλεκτρονικος εξοπλισμος τους ειναι απο Ελληνικα χερια οσο και αν σου φενεται απιθανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελληνικά site με tutorials.
    By Sthol in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-15, 03:11
  2. Λογογράφος στα Ελληνικά
    By VirusX2 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 18:39
  3. Ελληνικά σε Αγγλικά windows XP
    By JimKarvo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-10, 01:08
  4. Μιλάει και Ελληνικά.......
    By KOKAR in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-09, 22:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας