Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 64

Θέμα: VHF και UHF CB

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GR_VHF&UHF_CB
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μεσόγεια Αττικής
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή VHF και UHF CB

    Παιδιά ρίξτε μιά ματιά εδώ
    http://greekcb.blogspot.com/
    Θέλουμε CB στα UHF και VHF όπως έχουν και άλλα κράτη.

    Ξεκίνησα μια προσπάθεια στο διαδίκτυο προκειμένου να επιτραπούν και στην Ελλάδα τα VHF και UHF CB, όπως επιτρέπονται και σε άλλα κράτη. Να επιτραπεί δηλαδή στα PMR να εκπέμπουν με 5watts και να παίρνουν εξωτερική κεραία αυτοκινήτου ή σπιτιού. Είπα λοιπόν να φτιάξω έναν σύλλογο για την νομιμοποίηση των VHF και UHF CB στην Ελλάδα.



    Αλλά αφού ήδη υπάρχουν Ελληνικοί σύλλογοι Citizens Bands, ποιος ο λόγος να φτιαχτεί κι άλλος ένας ;


    Σας καλώ λοιπόν να ξεκινήσετε όλοι οι σύλλογοι μαζί μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.
    Κοιτάξτε το blog μου …
    http://greekcb.blogspot.com

    2010-08-09_oricom-uhf-radios.jpg

    UHF-CB αυτοκινήτου.
    Στην Ελλάδα απαγορεύεται:
    Γιατί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 27-03-11 στις 23:32 Αιτία: Ιδιο ποστ κομμένο σε 3

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Απ' ότι βλέπω αναφέρεσαι μόνο σε Αυστραλία και Αμερική που είναι εκτός Ευρωπαικής ένωσης.
    Τα 27άρια υπάρχουν και Ελλάδα.
    Έχει κάποια Ευρωπαική χώρα ελεύθερα V/U?
    Μάλλον ξέχασες τους Ευρωπαικούς νόμους και την εναρμόνιση.
    Επίσης μιας και βλέπω οτι μπαίνουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν παράνομα VHF στο κυνήγι να σου υπενθυμίσω οτι οι ασυρμάτοι απαγορεύονται κατα τη διάρκεια του κυνηγιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GR_VHF&UHF_CB
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μεσόγεια Αττικής
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Στην Ευρώπη είναι ελεύθερα τα UHF στην ζώνη των PMR. Ζητάμε η ζώνη αυτή να διευρυνθεί σε μερικά κανάλια ακόμα, εκ των οποίων να επιτραπεί η εκπομπή με 5w και η εξωτερική κεραία. ;Όπως δηλαδή γίνεται και στα FRS/GMRS radio USA.
    Επίσης το ίδιο να συμβεί και σε κάποια ζώνη πολιτών στα vhf. Όπως δηλαδή γίνεται και στα MURS radios USA
    Δεν βλέπω κάποια λογική αιτία να μην επιτραπούν.

    Εσύ βλέπεις;

    Οι κανονισμοί και οι εναρμονίσεις αναβαθμίζονται όταν οι πολίτες το ζητήσουν. Όταν οι πολίτες κοιμόνται ή προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους παράνομα και στην ζούλα , τότε φτάνουμε στο σημερινό σημείο που "όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται".
    Παλαιότερα ο κανονισμός απαγόρευε να πει κάποιος ότι η γή είναι στρογγυλή και γυρνά γύρω από τον ήλιο….

    Πριν από μερικά χρόνια απαγορεύονταν τα αγροτικά αυτοκίνητα να έχουν 4 πόρτες. Σήμερα επιτρέπονται.

    Παλαιοτέρα απαγορευόταν να έχεις φωτοβολταϊκές γεννήτριες στο σπίτι σου. Σήμερα επιδοτούνται !


    Στο κυνήγι οι ασύρματοι (όπως αναφέρει ο κανονισμός) απαγορεύονται για συντονισμό της ομάδας. Δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύεται η χρήση τους για την ασφάλεια των κυνηγών.
    Και παρόλο που απαγορεύονται οι ασύρματοι, επιτρέπονται τα κινητά. Όταν πληρώνεις και κάποιος εισπράττει, τότε είσαι νόμιμος. Φοβεροί νόμοι!

    Μου κάνει όμως εντύπωση … δεν θέλεις να επιτραπούν ζώνες πολιτών στα UHF και VHF;

    Γιατί είσαι αρνητικός;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_VHF&UHF_CB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ευρώπη είναι ελεύθερα τα UHF στην ζώνη των PMR.
    Και εδώ Ευρώπη είναι από καταβολής κόσμου! Εντός Ευρωπαϊκής Ενωσης η νομοθεσία είναι παρόμοια λ.χ. PMR αλλά ίσως να μην έχουν εναρμονιστεί όλες οι διατάξεις.
    Αν κατάλαβα εννοείς να "ωθήσουμε" την Ε.Ε. να ακολουθήσει τη νομοθεσία των ΗΠΑ; Δηλαδή να βάλουμε ευρωβουλευτή να κάνει επερώτηση;
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη καλά κάνεις και τα ζητάς. Ομως πρέπει να γνωρίζεις πως η κατανομή συχνοτήτων ανά υπηρεσία είναι πολύ διαφορετική ανά περιοχή του κόσμου κρίνοντας και από τα αντίστοιχα bandplans για την υπηρεσία ραδιοερασιτεχνών και επειδή ειδικά στην Ελλάδα το ραδιοφάσμα έχει χρήμα (και ίσως και βρώμικο χρήμα) είναι δύσκολο το απολυταρχικό καθεστώς που έχουμε να αποδώσει στους πολίτες κάτι που καλώς εννοείς πως στις ΗΠΑ/Αυστραλία τους ανήκει. Οπως και να έχει στείλε τα παράπονα σου εδώ : http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/ και αν θες πες μας τι σου απάντησαν επίσημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Αν και ψιλοασχετο, εγω θα ελεγα να εναρμονιστουμε νομοθετικα με τον ΚΑΝΑΔΑ - Για τους γνωστους λογους (LPFM)
    Αν κι ετσι οπως παει η κατασταση ..... για εκει μας βλεπω.

    Παναγιωτη, καλα κανεις φιλε μου, Να διεκδικεις οσο και οτι μπορεις περισσοτερο.

    Απ την αλλη και λογω του οτι, στην ελλαδα για να σε ακουσουν, πρεπει να εισαι μεταναστης καταληψιας
    (προσοχη δεν εγραψα λαθρομεταναστης),
    και αφου το γουσταρεις πολυ,
    δωσε εξετασεις και παρε αδεια amateur και εχε και V & U & HF .....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος 231 : 28-03-11 στις 12:50

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Ο Παναγιωτης υποθετω οτι διεκδικει το αυτονοητο.Τη νομιμοτητα στη χρηση που θελει σε καποιο φασμα συχνοτητων.Δεν θελει να βγαινει στα παρανομα πανω η κατω απο τους 144-146 ΜΗΖ.Επιδιωκει τη νομιμοτητα στα πλασια της παγκοσμιοποιησης.Αλλωστε και σαν ραδιοερασιτεχνης δεν μπορει να χρησιμοποιησει το vhf σε οποιδηποτε αλλο χομπυ.
    Συμφωνα με αυτα που αναφερουν φιλοι ραδιοερασιτεχνες απο την Ευρωπη στην επομενη παγκοσμια συνεδριαση της IARU κλπ για την κατανομη και χρηση των συχνοτητων αναμενονται μεγαλες ανατροπες προς οφελος αναπτυξης της ασυρματης επικοινωνιας των πολιτων αφου τα αλλα ομοια ασυρματα συστηματα επικοινωνιων οπως πχ τα κινητα κλπ σε εκτακτες περιπτωσεις δεν απεδωσαν τα αναμενομενα αλλα αντιθετως δημιουργησαν μεγαλυτερα προβληματα εως και τη καταρρευση τους.
    Παντως αυτο που προσπαθει ειναι καλυτερο απο το να καθετε στο καναπε του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GR_VHF&UHF_CB
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μεσόγεια Αττικής
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη, καλα κανεις φιλε μου, Να διεκδικεις οσο και οτι μπορεις περισσοτερο.

    Απ την αλλη και λογω του οτι, στην ελλαδα για να σε ακουσουν, πρεπει να εισαι μεταναστης καταληψιας
    (προσοχη δεν εγραψα λαθρομεταναστης),




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αφου το γουσταρεις πολυ,
    δωσε εξετασεις και παρε αδεια amateur και εχε και V & U & HF .....
    Εξετάσεις θα δώσω ούτως ή άλλως γιατί έχω πάθει πλάκα με τον ραδιοερασιτεχνισμό. Παλαιότερα νόμιζα ότι οι ραδιοερασιτέχνες ήταν κάποιοι περίεργοι CBδες που εξαντλούσαν την κοινωνικότητα τους στο μικρόφωνο.

    Μετά κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν.

    Και όσο ασχολούμαι τόσο πορώνομαι.

    Αλλά άλλο πράγμα ο ραδιοερασιτεχνισμός με τις κατασκευές και τα DX και άλλο πράγμα μια παρεούλα που το καλαμπουρίζει στον ασύρματο, ή να μιλάς με την οικογένεια σου είτε για πλάκα είτε για κάποιο λόγο.
    Εκτός κι αν εννοείς πως πρέπει να πάρω το χαρτί για να μην έχω προβλήματα με τον νόμο, και μετά να βγώ κι εγώ έξω από τις μπάντες …
    Αλλά έστω κι έτσι, η γυναίκα μου και η κόρη μου δεν θα θέλουν να είναι παράνομες. Και καλά κάνουν!

    Εγώ για παράδειγμα που ασχολούμαι με την μελισσοκομία και το κυνήγι, πολλές φορές βρίσκομαι χωμένος στα βουνά, σε μέρη που τα κινητά δεν πιάνουν παντού. Μέσα στα φαράγγια των Βαρδουσίων και της Οίτης τα κινητά δεν πιάνουν, και όμως μπορώ άνετα με 5w και εξωτερική κεραία αυτοκινήτου να ανοίξω τον R5 του Πηλίου ή το R0 της Λαμίας.
    Γιατί λοιπόν να μην έχω έναν ασύρματο για ασφάλεια;

    Οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες δόθηκαν σε εκείνους που έχουν χόμπι την κατασκευή ραδιομηχανημάτων, για να δοκιμάζουν τις κατασκευές τους, και μόνον για αυτό. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που έχουν χόμπι απλά να μιλάνε στον ασύρματο. Αυτοί γιατί δεν έχουν μερικά κανάλια να κάνουν το χόμπι τους, αλλά είναι αναγκασμένοι να ξεπέφτουν στην παρανομία;

    Να τους δώσει λοιπόν μερικά κανάλια να μαζευτούν εκεί, κι αν ξεφύγουν από αυτά να τους "σκίσει". Λογικά δεν μιλάω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GR_VHF&UHF_CB
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μεσόγεια Αττικής
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα εννοείς να "ωθήσουμε" την Ε.Ε. να ακολουθήσει τη νομοθεσία των ΗΠΑ; Δηλαδή να βάλουμε ευρωβουλευτή να κάνει επερώτηση;
    G
    Πρώτα πρέπει όλοι οι Ελληνικοί σύλλογοι CB να συνεννοηθούν μεταξί τους, και μετά με τους υπόλοιπους Ευρωπαϊκούς (μεγάλο εργαλείο το Internet) και να ζητήσουν όλοι μαζί ταυτόχρονα το ίδιο πράγμα από τις κρατικές υπηρεσίες τους. Να μαζέψουμε μερικές υπογραφές (όπου νάναι θα το σηκώσω στο Internet κι αυτό) και μετά το θέμα θα "πέσει" σαν ώριμο φρούτο.
    Αφού δεν ζητάμε γιατί να μας δώσουν;

    Εδώ δεν δίνουν όταν ζητάμε, θα μας δώσουν δίχως να ζητάμε;



    Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε και να ενεργούμε ως συλλογικό όν, και όχι ο καθένας μόνος του εγωιστικά και φοβισμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GR_VHF&UHF_CB
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μεσόγεια Αττικής
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.
    Ο Παναγιωτης υποθετω οτι διεκδικει το αυτονοητο.Τη νομιμοτητα στη χρηση που θελει σε καποιο φασμα συχνοτητων.Δεν θελει να βγαινει στα παρανομα πανω η κατω απο τους 144-146 ΜΗΖ.Επιδιωκει τη νομιμοτητα
    Ακριβώς!
    Και χωρίς παγκοσμιοποίηση. Αυτή μου κάθισε στο στομάχι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως αυτο που προσπαθει ειναι καλυτερο απο το να καθετε στο καναπε του.
    Κι όμως όλα αυτά τα κάνω από τον καναπέ μου. Έχω ασύρματο πληκτρολόγιο ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. j pole vhf uhf
    By aris k in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 18:53
  2. tv tuner vhf/uhf
    By mperetas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 02:33
  3. VHF/UHF πομποδεκτης
    By giannaras13 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 16:42
  4. Μικτης UHF VHF
    By kostas007 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 16:27
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 16:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας