Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Βιβλιο για ραδιοφωνία FM?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή Βιβλιο για ραδιοφωνία FM?

    θελω να αγορασω ενα βιβλιο για να με βοηθησει να μπω στο πνευμα του ραδιοερασιτεχνιμου, που να περιεχει τα παντα. Να ξεκινα απο κατηγορια αρχαριου και να ανεβαινει μεχρι τον ερασιτεχνη. ξερει καποιος να προτινει αυτο που ψαχνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ξεκινήσεις από τις ιστοσελίδες των σχετικών ραδιοερασιτεχνικών ενώσεων:

    http://www.rsgb.org/newcomers/

    http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=3&LANG=GR
    Ραδιοερασιτεχνισμός
    Οι ραδιοερασιτέχνες, μπορούν να επικοινωνήσουν με όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας τα ερτζιανά κύματα. Οι ραδιοερασιτέχνες, δεν κάνουν μεταδόσεις, όπως αυτές του ραδιοφώνου. Επίσης δεν σχετίζονται με το πειρατικό ραδιόφωνο εκπομπές στα Μεσαία η FM κυματα χωρίς άδεια), όπως πολλοί πιστεύουν, ή τους χρήστες της μπάντας πολιτών Citizent's Band (CB). Η λέξη ραδιοερασιτέχνης, δεν έχει κάποια σχέση με τις δυνατότητες του χρήστη, αφού οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, αλλά με τον σκοπό του ραδιοερασιτεχνισμού, ο οποίος δεν είναι η εκμετάλλευση για εμπορικούς λόγους ή κέρδος, αλλά για πειραματισμό, επικοινωνία η προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.
    http://www.cyhams.org/

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    τι ειναι αυτα ρε φιλε? Εγω βιβλιο ζητησα. Αυτα τα βρισκω παντου στο διαδικτιο. Εγω θελω ενα βιβλιο που να εχει πληροφοριες που να ειναι βασιμες και να μπορει να με βοηθησει να ξεκινησω απο το 0 και με τις γνωσεις που θα μου δωσει να μπορω να φτιαξω ενα πομπο ή να με μαθει να τον ενισχυω. Να εχει παραδειγματα μεσα με κυκλωματα πληροφοριεσ, οδηγιες, βηματα κ.α....ευχαριστω φιλε για την βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekyrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να με βοηθησει να μπω στο πνευμα του ραδιοερασιτεχνιμου...
    Το "πνεύμα" εμπεριέχει τη "συμπεριφορά" του ραδιοερασιτέχνη.
    Εσύ μάλλον ψάχνεις για οδηγίες "ισχυρού ραδιοπειρατή" οπότε άκυρα τα links.

    Εχεις διαβάσει τους όρους που δέχθηκες κατά την εγγραφή σου;

    Όροι Εγγραφής & Χρήσης
    ...
    13. Η ομάδα του hlektronika.gr δεν επικροτεί και δεν υποστηρίζει παράνομες εκπομπές ραδιοκυμάτων. Τα κυκλώματα των πομπών έχουν σαν στόχο τον πειραματισμό και την ερευνητική πλευρά των υψηλών συχνοτήτων. Δεν επιτρέπονται μηνύματα που προάγουν την πειρατεία του ραδιοφάσματος.Σχόλια και παρατηρήσεις που αφορούν στην καλή λειτουργία της σελίδας είναι πάντα ευπρόσδεκτα και όσο πιο συχνά γίνονται τόσο καλύτερα.
    Αν εμπίπτεις στο #13 συγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Το πιο κλασικό βιβλίο με λεπτομερείς αναλύσεις, κατασκευές κλπ είναι το The Handbook for Radio Amateurs της αμερικάνικης ραδιοερασιτεχνικής ένωσης ARRL ή το Radio Communication Handbook της βρετανικής RSGB. Στη Γηραιά Αλβιόνα όπου βρίσκεσαι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να παραγγείλεις τα βιβλία της RSGB, αν ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι το ζητούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο κλασικό βιβλίο με λεπτομερείς αναλύσεις, κατασκευές κλπ είναι το The Handbook for Radio Amateurs της αμερικάνικης ραδιοερασιτεχνικής ένωσης ARRL ή το Radio Communication Handbook της βρετανικής RSGB. Στη Γηραιά Αλβιόνα όπου βρίσκεσαι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να παραγγείλεις τα βιβλία της RSGB, αν ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι το ζητούμενο.
    ευχαριστω πολυ φιλε. θα το αγορασω αυτο που μου λες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "πνεύμα" εμπεριέχει τη "συμπεριφορά" του ραδιοερασιτέχνη.
    Εσύ μάλλον ψάχνεις για οδηγίες "ισχυρού ραδιοπειρατή" οπότε άκυρα τα links.

    Εχεις διαβάσει τους όρους που δέχθηκες κατά την εγγραφή σου;



    Αν εμπίπτεις στο #13 συγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

    G
    φιλε ποιος σου ειπε οτι θα ειμαι παρανομος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Αν πράγματι βρίσκεσαι στο U.K. είσαι σε πλεονεκτική θέση, μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό σου ραδιοερασιτεχνικό club όπου θα σε ενημερώσουν σχετικά. Ο ραδιοερασιτεχνισμός εκεί είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από εδω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekyrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε ποιος σου ειπε οτι θα ειμαι παρανομος?
    Μερικές φορές σε ένα forum η ερώτηση φτιάχνεται σε μερικά δευτερόλεπτα ενώ η απάντηση σε αρκετά λεπτά ή και ώρες. Για να απαντήσω σε ερώτημα μέλους στην κατηγορία "Ερωτήσεις Αρχαρίων" ανατρέχω σε άλλα ερωτήματα για να καταλάβω τι εννοεί η ερώτηση με το "να περιέχει τα πάντα" (δεν υπάρχει τέτοια ύλη σε βιβλίο).

    Αυτό που κατάλαβα από άλλο θέμα είναι ότι σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με πομπούς >50W στα FM κάτι που σίγουρα δεν είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Δεν μπορούσα να αποκλείσω όμως την πιθανότητα να το εννοείς οπότε βρήκα 3 links από συνδέσμους ραδιοερασιτεχνών στην κατηγορία "νέοι/τι είναι" και σου παράθεσα την περιγραφή "τι ΔΕΝ είναι η ραδιοερασιτεχνική υπηρεσία".

    Στην επόμενη τοποθέτησή σου γράφεις "να μπορω να φτιαξω ενα πομπο ή να με μαθει να τον ενισχυω" κάτι που πάλι είναι σε αντίθεση με το ραδιοερασιτεχνισμό. Ο ραδιοερασιτέχνης προσπαθεί να κάνει ζεύξη με άλλον ανταποκριτή χρησιμοποιώντας την μικρότερη ισχύ δηλαδή "να μπορώ να φτιάξω έναν ταλαντωτή με μηδαμινή ισχύ ...".

    Τα βιβλία που απευθύνονται σε ραδιοερασιτέχνες όπως το ARRL handbook περιέχει κυκλώματα για μετάδοση φωνής (narrow band) ή CW (σήματα morse) και όλα τους είναι για συχνότητες στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες.

    Σε κάθε περίπτωση η κοντινότερη πληροφορία (είσαι UK) είναι στο πρώτο link που σου παράθεσα.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιωργο συμφωνω με αυτα που λες, η απαντηση μου ηταν φιλικη. Βασικα δεν εξηγησα τι ακριβως θελω. Το προβλημα ειναι οτι αποφασισα να ασχοληθω λιγο με το αθλημα αλλα δεν ειχα την σωστη πληροφορηση και ετσι βρεθηκα με ενα πομπο 50W στα χερια μου και προσπαθω να αγορασω ολα οσα χρειαζομαι για να εχω εναν ολοκληρωμενο εξοπλισμο. Τις επομενες μερες θα κανω δοκιμες με dummy load γιατι τον πομπο τον αγορασα με προβλημα(φτηνα) και τον εφτιαξα και τωρα περιμενω να ερθει το dummy load για να κανω δοκιμες κατα ποσο δουλευει αυτο που αγορασα. Τωρα ειμαι στο Uk και ειναι πολυ ευκολο να βρω αυτα που ψαχνω αλλα επειδη ειμαι αρχαριος δεν ξερω ακριβως ποια ταιριαζουν στον πομπο μου. Απο το Uk θα αγορασω μονο τον εξοπλισμο μιας και τον βρισκω ευκολα και σχετικα φτηνα, αλλα τον πομπο θα τον δουλεψω στην Κυπρο, που ειναι πολυ ευκολο και με πολυ λιγα χρηματα να παρω μια αδεια για FM (περιπου 40 ευρω ολα μαζι για ενα χρονο). Εχω κανει πολλες ερωτησεις στο forum αλλα πηρα λιγες απατνησεις. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να παρω μερικες απο τις απαντησεις που ψαχνω γιαυτο θελω να αγορασω ενα βιβλιο. Να με βοηθησει να βρω απαντηση σε τετοιου ειδους ερωτησεις:

    1) Πως μπορω να ενοσω μικροφωνο στο ολο συστημα?
    2) Πως μπορω να ενοσω RDS στον πομπο μου?
    3) Τι αλλο χρειαζομαι για να δημιουργησω ενα συστημα ολοκληρωμενο?
    4) Εχω διαβασει για ενα κυκλωμα το οποιο κοβει το ρευμα στον πομπο σε περιπτωση SWR. Πως λεγεται και πως να βρω το καταλληλο για τον πομπο μου
    5) Πως μπορω να βρω τον καλητερο τυπο αντεννας για το συστημα?
    6) Προβληματα που θα αντιμετωπισω και πως φτιαχνονται (οπως το προβλημα που ειχε ο πομπος μου- καηκαν τα τρανζιστορ εξοδου γιατι υπηρχε προβλημα με SWR, φυσικα δεν ξερω με σιγουρια αν αυτο φτεει και δεν δουλευε ο πομπος αλλα αυτο μου εχουν πει οτι θα φτεει, ο πομπος κρατουσε συχνοτητα αλλα πολυ ελαχιστο σημα)
    7) Βασικες πληροφοριες για εναν πομπο FM που πρεπει να ξερει ενας αρχαριος

    Θελω να βρω ενα βιβλιο για να μου απαντηθουν τετοιου ειδους ερωτησεις.

    Ευχαριστω,
    Μιχαλης

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βιβλιο για MOSFET
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 20:13
  2. Ερωτηση για βιβλιο C
    By ventouza6969 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 14:02
  3. Βιβλιο Για Τροφοδοτικα
    By billtech in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 11:10
  4. ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ AVR
    By george_007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 21:36
  5. Βιβλιο για ηλεκτρονικα...
    By F i L in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-06, 09:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας