Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΕΡ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Το εψαξα και εγω λιγο και ειδα τι παιζει. αλλα επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα δυνατα δεν καταφερα να βρω σχεδια για να το υλοποιησω κ εγω ωστε να το χρησιμοποιησω στην πτυχιακη που το θελω. Αν καποια στιγμη εχεις χρονο και μπορεις να μου δωσεις κανα σχεδιο ή να μου δωσεις καποιες οδηγιες θα σε ευγνομονουσα (ειδικα για την αλλαγη των τυλιγματων σε μεγαλυτερη αντισταση και αυτα με τους πυκνωτες που εχω δει και χρησιμοποιειτε ολοι που φτιαχνετε κατι τετοιο). γενικα οποιες οδηγιες θα ηταν καλες οποτε και αν μπορεις. οσο για τον τεσλα πιστεψε με τον εχω πολυ ψηλα, ειναι το Α και το Ω για καθε ηλεκτρολογο. Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Pop
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς Στέφανε χωρίς κατανόηση δεν θα μπορέσεις να το φτιάξεις μέχρι εκεί που θες.Δεν είναι plug and play. Χρειάζεται ρύθμιση,το κάθε μοτέρ το κάθε τύλιγμα είναι ξεχωριστό. Ακόμα και δυο μοτέρ της ίδιας εταιρίας να πάρεις θέλουν διαφορετική ρύθμιση διότι έχουν διαφορετικές συχνότητες, διαφορετικές αρμονικές, διαφορετικές χωρητικότητες ηλεκτρομαγνητικής δύναμης και πολλά ακόμη που και να στα πω δεν θα τα καταλάβεις. Ακόμα και τις πιο λεπτομερές οδηγίες να σου δώσω από την αρχή μέχρι το τέλος δεν θα τα καταφέρεις αν δεν μπορέσεις να κατανοήσεις το γιατί και το πως.Και αυτό θα το κάνεις αν διαβάσεις και μελετήσεις από μόνος σου με τις ώρες. Μέχρι να πεις ααααα τώρα κατάλαβα(έστω και στο περίπου).Και να αρχίσεις να χτίζεις αυτό που θες.
    Τα αγγλικά δεν είναι εμπόδιο.Αν πραγματικά το θες θα κάτσεις να μάθεις και αγγλικά.

    Αν νομίζεις οτι δεν το αξίζει το καταλαβαίνω και στην περίπτωση σου ίσως να σου συνιστούσα κάτι που δεν χρειάζονται πολλά πολλά. Ίσως να δοκίμαζες να φτιάξεις ενα κύκλωμα Bedini.Με λίγα χρήματα και λίγο χρόνο.Αυτό είναι σαν τα τα windows7, plug and play.
    Αυτός ο τύπος το εξήγα πολύ απλά και με λεπτομέρειες.

    http://www.youtube.com/watch?v=ttY7yLXZSpo

    Αν θες παρακολούθα το channel μου γιατί θα ανεβάσω videos που νομίζω θα σε ενδιαφέρουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω πρώτα ότι δεν είμαι ούτε επιστήμονας ούτε κάποια διάνοια ούτε και πουλάω κάτι (ίσως λίγο μούρη) και εμένα με βοήθησαν άλλοι.

    Για να μάθεις τα πάντα σχετικά με τα ασύγχρονα μοτέρ χρειάζεται να μάθεις το δημιουργό του.Να μελετήσεις πως αυτός σκέφτεται και γιατί το σχεδίασε με το τρόπο που το σχεδίασε.Τι έκανε πιο πριν,πιο μετά και γιατί.
    Νομίζεις οτι οι καθηγητές σου θα ξέρουν ποιος το έχει κατασκευάσει ? Ξέρεις ποιος το έχει κατασκευάσει?
    Ο Νίκολα Τέσλα.

    Σου προτρέπω να κάτσεις να μελετήσεις οτι έχει φτιάξει.moters coils capacitors κτλπ.Δεν θα χάσεις,θα μάθεις.



    Να σου αναλύσω τα βασικά. Διότι δεν έχω το χρόνο αλλά ούτε τη διάθεση για υπερβολική κατανάλωση του χρόνου μου ιδιαίτερα αυτές τις μέρες.

    Αυτό που βλέπεις είναι δυο μοτέρ 7.5 hp 3φασικά.Το ένα είναι το βασικό και το άλλο το χρησιμοποιώ σαν γεννήτρια.Η ενέργεια που καταναλώνει χωρίς φορτίο είναι μόλις 20W

    Έχω αλλάξει τα τυλίγματα του βασικού μοτέρ σε μεγαλύτερη αντισταση.Εχω μείωση τη τριβή σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και χρησιμοποιώ ρεύμα μονοφασικό στο 1/2 ειτε στο 1/4 της τιμής του.Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι να μειώσω το bemf στο ελάχιστο.
    Ενωμένο με τέτοιο τρόπο το μοτέρ μας δίνει το 1/4 της δύναμης του, δηλαδή απο 7,5hp πεφτει στα 1.8 με 2hp.

    Ποια είναι τα πλεονεκτήματα αυτού του συνδυασμού? Δηλαδή αγοράζω ένα μοτέρ 7,5 άλογα και μου μένουν μόνο 2 στη καλύτερη περίπτωση?

    Ναι όμως έχουμε και πλεονεκτήματα.
    Μπορούμε να ξεκινήσουμε το μοτέρ με πολύ λίγο ρεύμα, ακόμα και το μοτέρ να μην γυρίζει δεν θα μας καεί αλλά ούτε και θα ζεσταθεί το παραμικρό ακόμα και αν το φορτώσουμε με 2hp φορτίο.
    Ξέρεις τι σημαίνει αυτό έτσι?
    Όχι απώλειες.
    Καθώς λειτουργούμε ένα μοτέρ,ας πούμε ένα βιομηχανικό τράπανο είτε ένα τόρνο,το λειτουργούμε πάντα με φορτίο? Οχι φυσικά αλλά το 80-90% λειτουργά χωρίς φορτίο.Το ρεύμα που καταναλώνει τα συνηθισμένα μοτέρ σε τέτοια περίπτωση είναι γύρω στα 5αμπερς δηλαδή 1200W ενώ ένα rotoverter θα τραβάει απο 15W μέχρι και 200w στη χειρότερη περίπτωση.
    Και όλα αυτά χωρίς να ζεσταίνεται δηλαδή με πιο λίγες φθορές και πιο λίγη συντήρηση.
    Το 1hp στα συνηθισμένα μοτέρ στη καλύτερη περίπτωση το δίνουν στα 746w.
    Ένα καλά ρυθμισμένο rotoverter το δίνη και με 550W
    Αυτό είναι η μια μεριά.Με χωρίς πολλές λεπτομέρειες για το πως κτλπ.

    Είμαι σίγουρος ότι αυτό που θες να ακούσεις είναι αν γίνεται να βγάζεις περισσότερο από οτι βάζεις. Αυτό θα στο αφήσω αναπάντητο διότι θα το μάθεις καθώς διαβάζεις περισσότερα στα πιο κάτω.(αν δεν το έχεις καταλάβεις ήδη από τα γραφόμενα μου)

    Διάβασε λίγο αυτά.


    http://www.panacea-bocaf.org/files/R...%20and%20D.pdf
    http://panacea-bocaf.org/files/RE-OU-v6_1.pdf


    Αν θες να κάνεις κάποιες ερωτήσεις προσπάθησε να τις κανείς μετά που θα διαβάσεις αυτά.
    Και μην ξεχνάς τη μελέτη για Τέσλα. Από αυτόν θα κατανοήσεις και τα πιο πάνω καλύτερα.
    Το μοτέρ με και χωρίς φορτίο το ίδιο ρεύμα τραβάει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Απλα ηθελα να το χρησιμοποιησω στην πτυχιακη μου και οπως το ειδα με μια πρωτη ματια πιστευα οτι θα με βοηθουσε πολυ. Αυτο το χρονο ειμαι πολυυ πιεσμενος με ελαχιστο ελευθερο χρονο ισα να κοιμαμαι επειδη τελειωνω τη σχολη, οποτε παρολο που μ αρεσουν αυτα και θελω να μαθω πολλα δεν νομιζω να γινει, τωρα τουλαχιστον. Σε ευχαριστω παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογη θερμοστατη
    By bil34 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 14:55
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΩΣΤΟΥ ΜΟΤΕΡ;; 12v ή 24;;
    By lanous in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 18:49
  3. Σπασμενο μοτερ, αναζητηση ιδιου μοτερ.
    By mikekyrou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 14:31
  4. Επιλογη regulator
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 13:37
  5. Επιλογη ελαστικων ΙΧ ?
    By jeik in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-09, 00:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας