Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 45

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ 8051!!

  1. #21
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη johnxif
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι συμφωνούμε απόλυτα!
    Για να ψάχνουμε όμως στο net κάποιο λόγο θα έχουμε... Και δε σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει ο καθηγητής για αυτό!!!
    Εξάλλου εδώ όποιος θέλει βοηθάει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    johnfix, δεν έχω δουλέψει με C στον 8051 ώστε να σου πω κατά πόσο αξίζει να αλλάξεις μικροελεγκτή.
    Πιστεύω ότι θα κάνεις τη δουλειά σου, αν και πιθανότατα με άλλον θα την κάνεις ευκολότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ένα κύκλωμα για να ελέγχεις ρελε με pic, το έφτιαξα με κάποιες αλλαγές
    το έκανα σαν αναπτυξιακή με άλλον pic
    χρησιμοποίησα επίσης αλλο ρελε και δουλεύει κανονικά
    επίσης δεν έβαλα το φιλτρο που έχει στο τροφοδοτικο
    http://www.circuit-projects.com/cont...ay-driver.html

    όποιος θέλει να μάθει pic και mikroC (έκδοση C για pic)
    ότι καλύτερο υπάρχει για βιβλίο, με πολύ καλά παραδείγματα
    το βιβλίο είναι δωρεάν , απλά κάνετε κλικ στα περιεχόμενα του ,στο κάτω μέρος της σελίδας.
    Εγώ δεν είχα ιδεά απο μικροελεγκτες και με αυτό έκανα τη πρώτη μου εργασία , με δικό μου κώδικα, κατασκευή κτλ

    http://www.mikroe.com/eng/products/v...gramming-in-c/

    όσο για τον 8051, για μένα δεν αξίζει , ένας pic που μπορείς να τον παρεις μεχρι και δωρεάν σου προσφέρει απίστευτα πολλά εργαλεία, απο σηριακή επικοινωνία ,μεχρι A/D converters , συγκριτές,βιβλιοθήκες για lcd οθόνες,ενσωματομένη μνήμη κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-03-11 στις 02:01

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnxif (29-03-11)

  5. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για τον 8051, για μένα δεν αξίζει , ένας pic που μπορείς να τον παρεις μεχρι και δωρεάν σου προσφέρει απίστευτα πολλά εργαλεία, απο σηριακή επικοινωνία ,μεχρι A/D converters , συγκριτές,βιβλιοθήκες για lcd οθόνες,ενσωματομένη μνήμη κτλ
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά ο compiler που προτείνεις βγαίνει αντίστοιχος και για 8051. Μπορεί ο 8051 που έβγαλε η Intel το 1980 να είναι πλέον ξεπερασμένος, αλλά βγαίνουν και σύγχρονοι 8051 που έχουν όλα αυτά που είπες(uart, adc, comparators) και άλλα πολλά.
    Πιο συγκεκριμένα η mikroc pro for 8051 υποστηρίζει πολλούς 8051 της silabs που είναι και πιο γρήγοροι απο τους 8μπιτους Pic.

    Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ Pic χρησιμοποιώ(έχω περάσει και από 8051), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, ιδίως για την εφαρμογή για τον έλεγχο φωτισμού που προαναφέρθηκε που δε θέλει και κανένα σουπερ μικροελεγκτή ή κάτι ιδιαίτερο. Απλά θα βρεις περισότερη βοήθεια και υποστήριξη αν ασχοληθείς με Pic ή avr.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Αν και χρησιμοποιώ Atmel AVR, μια χαρά είναι ο 8051 και επίσης μια χαρά είναι η assembly, ιδιαίτερα για όποιον ξέρει assembly και όχι C. Ιδιαίτερα σε αυτό το πρόγραμμα που είναι ένα πρόγραμμα λογικής και δεν θέλει μαθηματικούς υπολογισμούς η assembly δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Καλημέρα...
    Λοιπόν, ανεξάρτητα τι λένε αρκετοί, προσωπικά πιστεύω ότι ούτε "χαζοί" αλλά ούτε "άσχετοι" είναι οι καθηγητές των σχολών που ζητάν εφαρμογές με 8051! Κάποιοι μάλιστα θεωρούν & την απαίτηση της χρήσης Assembly ώς "αλέτρι" έναντι ενός "τρακτέρ" που βαφτίζουν την C! Εντάξει... αλλά μήπως για κάποιον λόγο απαιτείται η assembly & o 8051? Ναι ξέρω τι απλός είναι ο PIC (!?) για όσους παίζουν, αλλά αν δούμε πραγματικά τις δομές των μικροελεγκτών θα δούμε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες γενιές και ότι μιά πλειάδα από αυτούς έχει στην ουσία βάση τον 8051! Δεν ξέρω αν το 8051 Core σας λέει κάτι... αλλά αν ξέρεις 8051 καλά οι πιθανότητες είναι ότι πολύ πιό γρήγορα & σημαντικά σωστότερα θα δουλέψεις άλλους μικροελεγκτές που βασίζονται σε αυτήν την αρχιτεκτονική!
    Μάλιστα αν μάθεις να χειρίζεσαι την Assembly καλά, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην ξέρεις να δουλέψεις & C και αν τελικά καταλήξεις να δουλεύεις C θα γράφεις σαφώς καλύτερα προγράμματα από άλλους που δεν ξέραν ποτέ asssembly! Μάλιστα θα έχεις και μιά σχετική δυνατότητα να κατανοήσεις καλύτερα το τι τελικά θα κάνει το compiler, και ίσως αποσφαλματώνεις αρκετά πιό εύκολα... από όσους μάθαν μόνο C & δεν πήραν ποτέ "αλέτρι" στα χέρια τους! Τελικά σίγουρα η assembly είναι πιό απαιτητική & ίσως πιό χρονοβόρα, αλλά είναι η γλώσσα που μιλάς όσο πιό κοντά στην μηχανή γίνεται, χωρίς "μεταφραστές" που καμιά φορά λένε ότι νομίζουν αντί αυτού που εσύ θέλεις να πείς! Αν προσθέσουμε ότι γράφοντας σε C είναι σχεδόν απολύτως σίγουρο ότι θα έχεις τελικά μεγαλύτερο κώδικα που απαιτεί & μεγαλύτερη χρήση μνημης του μικροελεγκτή, τότε βλέπουμε ότι ένας που θα κάνει ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές με C με έναν που θα "κατέβει" σε assembly για αυτές, ο δεύτερος θα χρησιμοποιήσει ίσως μικρότερης μνήμης μικροελεγκτή (εδώ βλ. φθηνότερο) θα τρέχει πιό γρήγορα το πρόγραμμά του (αν είναι σωστά φτιαγμένο/δομημένο) από αυτόν της C, ενώ έχοντας απασχολήσεις λιγότερο χώρο μνήμης αν χρειαστεί μπορεί να προσθέσει επιπλέον κώδικά κάνοντας έξτρα λειτουργείες που αυτός με την C δεν θα του φτάνει ό ίδιος χώρος ώστε ούτε καν να σκεφτεί να βάλει!

    Τελικά η σχολή σας πολύ καλά κάνει & απαιτεί ακριβώς αυτό που πρέπει! Να ξέρεται όσο το δυνατόν καλύτερα αυτό που είναι η βάση για τα υπόλοιπα, & γνωρίζοντας καλά την βάση μπορείται σίγουρα να "χτίσεται" ότι θέλεται από πάνω της! Ξέροντας assembly & 8051 core είναι σίγουρο ότι θα κάνεται άνετα αύριο, και C & άλλους μικροελεγκτές αντίστοιχης βασικής δομής!
    Άλλωστε οι σχολές πρέπει να σε μαθαίνουν να μπορείς να μαθαίνεις, και όχι να σε δένουν αποκλειστικά σε ότι έμαθες σε αυτές & μόνο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (28-03-11)

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προηγούμενους. Παρότι PICάκιας, οι μικροελεγκτές με 8051 core ακόμη ζουν και βασιλεύουν, μόνο που δεν διαφημίζονται τόσο.
    Η μόνη ένστασή μου είναι ότι αν μία σχολή δεν έχει τόσο σχέση με τα ηλεκτρονικά αλλά είναι λόγου χάρη σχετική με υπολογιστές ή με software, η πιθανότητα για έναν σπουδαστή της σχολής αυτής να κατασκευάσει στο μέλλον κάτι με 8051 είναι μικρή, ειδικά εφόσον δεν κυκλοφορεί μία καθιερωμένη πλατφόρμα που θα του επέτρεπε να ασχοληθεί μόνο με το software.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέροντας assembly & 8051 core είναι σίγουρο ότι θα κάνεται άνετα αύριο, και C & άλλους μικροελεγκτές αντίστοιχης βασικής δομής!
    Άλλωστε οι σχολές πρέπει να σε μαθαίνουν να μπορείς να μαθαίνεις, και όχι να σε δένουν αποκλειστικά σε ότι έμαθες σε αυτές & μόνο!
    Γιώργο μήπως πολλοί καθηγητές δείχνουν το ανάποδο; Ότι δηλαδή μάθανε κάτι και αδυνατούν να πάνε παρακάτω και να δείξουν και στα παιδιά κάτι πιο σύγχρονο ή κάτι διαφορετικό εν πάσι περιπτώσει; Γνωρίζω καθηγητές που το παραδέχονται, αλλά επιπλέον γιατί ορισμένοι καθηγητές δίνουν εργασίες αποκλειστικά για AVR, κάποιοι άλλοι αποκλειστικά για 8051, για φωτοβολταϊκά κλπ; Δεν δείχνουν ότι δεν πάνε οι ίδιοι παρακάτω; Για να μην πω χειρότερα σενάρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα...
    Λοιπόν, ανεξάρτητα τι λένε αρκετοί, προσωπικά πιστεύω ότι ούτε "χαζοί" αλλά ούτε "άσχετοι" είναι οι καθηγητές των σχολών που ζητάν εφαρμογές με 8051! Κάποιοι μάλιστα θεωρούν & την απαίτηση της χρήσης Assembly ώς "αλέτρι" έναντι ενός "τρακτέρ" που βαφτίζουν την C! Εντάξει... αλλά μήπως για κάποιον λόγο απαιτείται η assembly & o 8051? Ναι ξέρω τι απλός είναι ο PIC (!?) για όσους παίζουν, αλλά αν δούμε πραγματικά τις δομές των μικροελεγκτών θα δούμε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες γενιές και ότι μιά πλειάδα από αυτούς έχει στην ουσία βάση τον 8051! Δεν ξέρω αν το 8051 Core σας λέει κάτι... αλλά αν ξέρεις 8051 καλά οι πιθανότητες είναι ότι πολύ πιό γρήγορα & σημαντικά σωστότερα θα δουλέψεις άλλους μικροελεγκτές που βασίζονται σε αυτήν την αρχιτεκτονική!
    Μάλιστα αν μάθεις να χειρίζεσαι την Assembly καλά, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην ξέρεις να δουλέψεις & C και αν τελικά καταλήξεις να δουλεύεις C θα γράφεις σαφώς καλύτερα προγράμματα από άλλους που δεν ξέραν ποτέ asssembly! Μάλιστα θα έχεις και μιά σχετική δυνατότητα να κατανοήσεις καλύτερα το τι τελικά θα κάνει το compiler, και ίσως αποσφαλματώνεις αρκετά πιό εύκολα... από όσους μάθαν μόνο C & δεν πήραν ποτέ "αλέτρι" στα χέρια τους! Τελικά σίγουρα η assembly είναι πιό απαιτητική & ίσως πιό χρονοβόρα, αλλά είναι η γλώσσα που μιλάς όσο πιό κοντά στην μηχανή γίνεται, χωρίς "μεταφραστές" που καμιά φορά λένε ότι νομίζουν αντί αυτού που εσύ θέλεις να πείς! Αν προσθέσουμε ότι γράφοντας σε C είναι σχεδόν απολύτως σίγουρο ότι θα έχεις τελικά μεγαλύτερο κώδικα που απαιτεί & μεγαλύτερη χρήση μνημης του μικροελεγκτή, τότε βλέπουμε ότι ένας που θα κάνει ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές με C με έναν που θα "κατέβει" σε assembly για αυτές, ο δεύτερος θα χρησιμοποιήσει ίσως μικρότερης μνήμης μικροελεγκτή (εδώ βλ. φθηνότερο) θα τρέχει πιό γρήγορα το πρόγραμμά του (αν είναι σωστά φτιαγμένο/δομημένο) από αυτόν της C, ενώ έχοντας απασχολήσεις λιγότερο χώρο μνήμης αν χρειαστεί μπορεί να προσθέσει επιπλέον κώδικά κάνοντας έξτρα λειτουργείες που αυτός με την C δεν θα του φτάνει ό ίδιος χώρος ώστε ούτε καν να σκεφτεί να βάλει!

    Τελικά η σχολή σας πολύ καλά κάνει & απαιτεί ακριβώς αυτό που πρέπει! Να ξέρεται όσο το δυνατόν καλύτερα αυτό που είναι η βάση για τα υπόλοιπα, & γνωρίζοντας καλά την βάση μπορείται σίγουρα να "χτίσεται" ότι θέλεται από πάνω της! Ξέροντας assembly & 8051 core είναι σίγουρο ότι θα κάνεται άνετα αύριο, και C & άλλους μικροελεγκτές αντίστοιχης βασικής δομής!
    Άλλωστε οι σχολές πρέπει να σε μαθαίνουν να μπορείς να μαθαίνεις, και όχι να σε δένουν αποκλειστικά σε ότι έμαθες σε αυτές & μόνο!

    στη σχολή μου έχουμε 2 μαθήματα με assemply , δεν είπα να μην πιάσεις αλέτρι
    αλλά αν θέλεις να κάνεις μία καλή εφαρμογή απλά δεν γίνεται με assemply
    αλλο 600 γραμμές κώδικα και άλλο 50, (οι 600 ουτε καν μπορουν να διορθωθουν)
    όσο για τη μνήμη, πραγματικά ασχολίαστο αφού ειδικά σήμερα δεν αποτελεί πρόβλημα,αντίο να πληρώσεις 2,3ε πληρώνεις 2,5ε για μεγαλύτερη μνήμη
    καλύτερα να ασχοληθείς πάνω σε αλγόριθμους της C,προγραμματισμός με πάνω απο 2 πυρήνες, αποδοτικός κώδικας κτλ
    παρά της assemply που δεν βρίσκουν κανένα αντίκρισμα σήμερα.

    στη πρώτη εργασία που έκανα , ενα μοτέρ-άξονας γύριζε με ένα ποντεσιόμετρο
    και έπρεπε να σταματάει συγκεκριμένη στιγμή,έφτιαξα δικιές μου συναρτήσεις για να μπορείς να διαβάσει, σε assemply μπορείς να το κάνεις?

    μετα σύνδεσα και οθόνη, πόσες γραμμές κώδικα θέλει η οθόνη σε assemply?

    για να υπολογίζεις απόσταση με υπερύχους?

    για να βάλεις οθόνη αφής? συναρτήσεις για επικοινωνία? πρωτόκολλα, ότι έχει να κάνει με εικόνα και ήχο , pid,
    κάπου διάβασα και για 32bit , νομίζω avr που προγραμματιζονται σε java
    μην λέμε ότι θέλουμε, πρέπει να ξέρεις τη βάση αλλα δεν αναπτίζεις με αυτή
    αλλιώς όλοι οι αγρότες θα όργωναν με αλέτρι αντί για τρακτερ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-03-11 στις 18:26

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να υπολογίζεις απόσταση με υπερύχους?

    για να βάλεις οθόνη αφής? συναρτήσεις για επικοινωνία? πρωτόκολλα, ότι έχει να κάνει με εικόνα και ήχο , pid,
    κάπου διάβασα και για 32bit , νομίζω avr που προγραμματιζονται σε java
    μην λέμε ότι θέλουμε, πρέπει να ξέρεις τη βάση αλλα δεν αναπτίζεις με αυτή
    αλλιώς όλοι οι αγρότες θα όργωναν με αλέτρι αντί για τρακτερ
    Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά τότε είσαι θεός.
    Να ξέρεις πάντως, ότι όπου δεν πάει το τρακτέρ, τότε είναι απαραίτητο το αλέτρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ!!!
    By kostas@921 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 21:30
  2. Βοηθεια σε εργασια ψηφιακων
    By mpoufovic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 18:46
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ME ΕΡΓΑΣΙΑ - ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ
    By ampatzis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-09, 18:36
  4. βοηθεια για μια εργασια
    By Αθανασιος in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 16:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας