Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: μικροελενκτές γενικές απορίες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή μικροελενκτές γενικές απορίες

    Διαβάζοντας αυτό
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55736
    μου γεννήθικαν κάποιες απορίες,

    1)Μπορεί ένας μικροελενκτής να ξερυθμιστεί και να μην εκτελεί το πρόγραμμά του με το πέρασμα του καιρού(Ενοείτε πως έχει προβλευθεί ο τερματισμός κάποιου byte στο πρόγραμμα);


    2)Παρατήρισα πως στα project που κάνω ο μικροελενκτής(atmega16) την επώμενη μέρα χάνει κάπως(τα προγραμματάκια που κάνω αφορούν έλενχο servo) τα servo πάνε πέρα δώθε κοντά στην επιθημιτή θέση και επιδιορθώνονται με ένα reset του ελενκτή οπώτε ένας o watchdog timer μου είναι απαραίτητος

    3) Τι γίνεται όμως εάν θέλω να μετράω(να χροισιμοποιώ counter όπου δε θέλω να χάνει τη τιμή του μετά το reset από τον watchdog timer);

    4) Γενικά πόσο αξιόπιστοι είναι οι μικροελενκτές σε περιβάλλων βιομιχανικό μετά από χρόνια;

    5)Γιατί έχουν επικρατήσει τα plc στη βιομιχανία(από τα λίγα που γνωρίζω και ακούω) και όχι οι μικροελενκτές αφού είναι πιο φθηνοί(πολύ πιο φθηνοί);

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    1) ναι Πριν από 1 χρόνο περίπου η atmel είχε αυτό το πρόβλημα Έχανε το πρόγραμμα
    Πάρε καλύτερης ποιότητας τσιπ Στα κινεζικά καταστήματα έχουν τη μισή και κάτω τιμή και τα προβλήματα που έχεις. Στα ευρωπαϊκά βλέπεις μεγάλη τιμή αλλά δεν έχει τέτοια προβλήματα
    2) Watchdog έχει Μάλλον πρέπει να ξαναγράψετε το πρόγραμμα
    4) Υπάρχουν και σειρές για στρατιωτικό περιβάλλον Οι σειρές γραφείου λειτουργούν και σε βιομηχανικό περιβάλλον Καλό τροφοδοτικό και καλή σχεδίασή πλακέτας χρειάζεται.
    5) Τα PLC είναι έτοιμες πλακέτες με εισόδους εξόδους και δεν χρειάζεται ο τελικός χρήστης να φτιάχνει περιφερικά. Η γλώσσα προγραμματισμού είναι απλή και γίνεται άμεσα το πρόγραμμα αποθήκευση και εκτέλεση στο plc.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες...
    Γειά σου Δημήτρη,
    ξεκινώντας από την τελευταία ερώτησή σου, τα PLC εσωτερικά πάλι μC έχουν, ίσως μεγαλύτερου μεγέθους/δυνατοτήτων. Απλά έχει ελεγχθεί η αξιοπιστία του ς πριν την πώλησή τους γιατί είναι τελικό προϊόν. Ακόμη και οι διαστημοσυσκευές που πλανώνται στο σύμπαν μC έχουν.

    Ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σχετικά με την ποιότητα της σχεδίασης τόσο του h/w όσο και του προγράμματος στον μC.

    Ενα πρόγραμμα μπορεί να "χαλάσει" τον εαυτό του αν λ.χ. μια λειτουργία αποθήκευσης δεδομένων στην μνήμη προγράμματος (self programming) πάει κατά λάθος στα σημεία που είναι το κανονικό πρόγραμμα και όχι τα δεδομένα. Ο σχεδιαστής πρέπει να προβλέψει τι θα γίνει σε κάθε περίπτωση.

    Το wdt χρησιμοποιείται ως έξτρα reset και όχι σαν "κάνε ένα reset να είμαστε ήσυχοι"!
    Με το reset δε σημαίνει ότι "σβήνουν" και τα δεδομένα. Αρκετοί μC έχουν εσωτερικά και EEPROM επιπλέον της FLASH και μπορείς να διαλέξεις που θα φυλάξεις τα κρίσιμα δεδομένα.

    Η διατήρηση του προγράμματος στην εσωτερική FLASH είναι πρακτικά χωρίς όριο για εμπορικές/εργοστασιακές εφαρμογές.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις διευκρινιστικές απαντήσεις σας,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα πρόγραμμα μπορεί να "χαλάσει" τον εαυτό του αν λ.χ. μια λειτουργία αποθήκευσης δεδομένων στην μνήμη προγράμματος (self programming) πάει κατά λάθος στα σημεία που είναι το κανονικό πρόγραμμα και όχι τα δεδομένα. Ο σχεδιαστής πρέπει να προβλέψει τι θα γίνει σε κάθε περίπτωση.
    Δηλαδή όταν φτιάχνω εγώ π.χ. έναν counter πως μπορώ να επιλέξω σε πιό σημείο της της μνήμης θα τον αποθηκεύσω με avr studio c;



    Εγώ μέχρη τώρα αυτό που γνωρίζω είναι κάτι σαν αυτό:
    Κώδικας:
    unsigned int x;
    και αν κάνω reset η τιμή του θα χαθεί πως γινεται να μη χάσει τη τιμή του μετά το reset;

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρηςκα : 29-03-11 στις 15:06

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-14, 15:48
  2. Γενικές απορίες για δορυφορικά πιάτα
    By kplgr in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 23:22
  3. rf modules και μικροελενκτές
    By Δημήτρηςκα in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 00:10
  4. Aπορίες (Γενικές Audio)
    By sedcomet in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 10:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας