Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: C η C++ για επεξεργαστες???

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή C η C++ για επεξεργαστες???

    καλησπερα
    μερικες αποριες σχετικα με τις γλωσσες.
    μεχρι στιγμης δουλευω μονο την c και ειναι πολυ πιο απλη και πιο ευκολη απο την assembly για προγραμματα για επεξεργαστες.
    η c++ εχει να προσφερει κατι παραπανω να βοηθησει πιο πολυ?αξιζει να την ξεκινησω και αυτην?εχουν μεγαλες διαφορες?
    ρωταω και γενικα σαν γλωσσες για προγραμματισμο γενικα αλλα και συγκεκριμενα για τους επεξεργαστες
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση είναι για επεξεργαστές ή μικροελεγκτές? Και για ποια μοντέλα?
    Είμαι της γνώμης ότι η C++ πέφτει λίγο βαριά στους τυπικούς μικροελεγκτές.
    Θα χαιρόμουν όμως αν κάνω λάθος και κάποιος σχετικότερος το εξηγούσε αυτό εδώ, αναβαθμίζοντας τις γνώσεις μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Αναλογα με το τι θέλεις να κανεις.

    Ολες οι γλώσσες χρησιμοποιούνται (άσχετα με το τι ακούστικε σε πολλά άλλα topics). Απο assembly και C, σε C++ και Java, ως και γλώσσες που έχουν αναπτυχθεί κυρίως για web engineering (ναι, όλα αυτά για CPUs και μC). Οσο πιο ψιλά πας σε γλώσσα προγραμματισμού τόσο πιο πολύ ξεχνάς την αρχιτεκτονική και τα ηλεκτονικά και πας πιο πολύ σε software engineering και αλγορίθμους, δουλέυοντας με APIs.

    Δεν υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά το τι θέλεις να κάνεις.

    Επίσης μην σε πείθουν κάποια topics του στιλ εγραψα τον ίδιο κώδικα σε Basic, C και Java και η C έχει τον μικρότερο κώδικα (οπότε όλοι στην C). Απλά τραγική η σύγκρισή αφού αυτό που συγκρίνουν είναι ανόμοιες γλώσσες με διαφορετικούς compilers που συνήθως όλοι τους δεν έχουν γραμμική σχέση κώδικα - compilation. Ακόμα και δύο ίδιους κώδικες C να συγκρίνεις αλλά με διαφορετικούς compilers τότε θα δείς διαφορετικά αποτελέσματα. Και εκεί που νομίζεις πως ο compiler 1 είναι ο καλύτερος θα αλλάξεις τελείως γνώμη με λίγο μεγαλύτερη πολυπλοκότητα στον κώδικα!

    Ολα τα embedded συστήματα τα κάνεις benchmark όχι με το πόσο μεγάλος είναι ο κώδικας (λες και κάνεις casting για τσό**α) αλλά με το latency και throughput που έχουν τρέχοντας τον κώδικα, με το πόσο ενέργεια καταναλώνουν ανα συνάρτιση ή μέθοδο αλλά και συνολικά, τι διακυμάνσεις έχουν στην κατανάλωση και το πόσο εύκολα πέφτουν σε λάθοι (τουλάχιστον αυτά είναι τα πρώτα βασικά γιατί μετά μπλέκει τρελά...).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 01-04-11 στις 22:47

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    ωραια αυτα, εγω ξερω και γραφω κωδικες για προγραμματα PIC σε assembly μεσω MPLAB. Μπορεις να μου πεις πως θα μπορεσω να γραφω σε C++???
    θα ηθελα πολυ να δοκιμασω αλλα μεσω MPALB δεν γινεται, εχει μονο C compiler. η ουσια ειναι να μετατρέπει ο compiler το προγραμμα σε *.hex δεκαεξαδικο αρχειο για να φορτωθει στον pic σωστα? ρωτω γιατι θελω να εχει και τις δυνατοτητες του MPLAB-ICD 2 που εχω, δηλαδη και debuge, να βλεπω τα δεδομενα και που πηγαινουν στην μνημη του PIC ενω ειναι σε λειτουργια η εφαρμογη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Απο οσο ξερω η Microchip δεν έχει κάποιο επίσημο C++ compiler (οι C18 και C30 είναι ANSI C). Ισως με κάποιο άλλο compiler και μεσο plug in να μπορεις να κάνεις την δουλειά σου (όπως για παράδειγμα με την CCS C και του plug in της στο MpLab). Και πάλι όμως δεν μπορώ να σου δώσω οδηγίες για C++ και Microchip.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ουσια ειναι να μετατρέπει ο compiler το προγραμμα σε *.hex δεκαεξαδικο αρχειο για να φορτωθει στον pic σωστα?
    Το compilation και το hex αρχείο είναι το πρώτο και το τελευταίο βήμα. Ενας compiler δημιουργεί assembly code (όχι .hex), μετά ο assembler θα παράγει object code απο το asm αρχείο, μετα ο linker θα δημιουργήσει executable binary ή και hex απο το αποτέλσμα του object code και τέλος ο loader θα φορτώσει τα πάντα στον μC σου.

    Απλά εσύ βλέπεις οτι ο compiler δημιουργεί το hex αρχείο απευθείας για το λόγο οτι χρησιμοποιείς ένα IDE περιβάλλον (βλέπε MpLab) και πατώντας ένα κουμπί γίνονται όλα αυτόματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 02-04-11 στις 00:37

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    ANSI C ειναι το προτυπο C? που εχει tutorial στο γνωστο site microelektronika? και το plug in τι ειναι συνονοματε? στην αγγλια μενεις? πρεπει να εχει μεγαλη απορροφητικοτητα σε προγραμματιστες εκει σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ANSI C ειναι το προτυπο C?
    Ναι, μπορείς να το πεις και έτσι! Οσο πιο κοντά στο ANSI C είναι ένας compiler τόσο πιο κοντά στην "πραγματική" C είναι (όπως τουλάχιστον αυτήν έχει οριστεί). Είναι όμως ένας πολύ κακός ορισμός, οπότε καλύτερα να το κάνεις google... θα μάθεις αρκετά έτσι. Αν για παράδειγμα έχεις δύο compilers που είναι και οι δυο 100% ANSI C τότε θα μπορέσεις να πάρεις τον κώδικα (με τις βιβλιοθήκες) απο τον ένα compiler και να το κάνεις compile στον άλλο χωρίς κανένα πρόβλημα (με μερικές εξαιρέσεις). Αν όμως δέν είναι 100% ANSI C τότε θα έχεις λίγο τρέξιμο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το plug in τι ειναι συνονοματε?
    To plug in Γιάννη είναι ένα κομμάτι κώδικα ή κομμάτια κώδικα τα οποία "κάθονται" σε ένα μεγαλύτερο κώδικα/πρόγραμμα (για παράδειγμα το MpLab) και έτσι προσφέρουν έξτρα λειτουργίες. Και πάλι όμως google να το κάνεις για να δείς όλες τις λεπτομέρειες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην αγγλια μενεις? πρεπει να εχει μεγαλη απορροφητικοτητα σε προγραμματιστες εκει σωστα?
    Ναι, στην Αγγλια είμαι. Έχει όντος μεγάλη απορροφητικότητα σε προγραμματιστες αλλά εγώ δεν είμαι προγραμματιστής... είμαι στα πρώτα layers των embedded systems.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 02-04-11 στις 00:57

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    χαοτικη η διαφορα με εδω σε θεμα μαθησης σωστα? ποσο το κοστος θα σου βγει περιπου? αν θελεις πες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαοτικη η διαφορα με εδω σε θεμα μαθησης σωστα?
    Οπως το δει κανείς... και εγώ απο Ελλάδα ξεκίνησα, με συμφοιτητές κάποια γνωστά nicknames απο εδώ μέσα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο το κοστος θα σου βγει περιπου? αν θελεις πες...
    Έχω τελειώσει με τις σπουδές μου... εργαζόμενος είμαι στην Αγγλια!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψαχνω 8080, 8085 ,8086,8088,Ζ80 κτλ επεξεργαστες!
    By michaelcom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 00:07
  2. Μικρο-Επεξεργαστες Starter Kits
    By Overl0rd in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-04, 10:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας