Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ηλεκτροσυγκόλληση inverter 100A κατασκευή, με σχέδια, υλικά, φωτογραφίες και links

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Ηλεκτροσυγκόλληση inverter 100A κατασκευή, με σχέδια, υλικά, φωτογραφίες και links

    Κατασκευή ηλεκτροσυγκόλλησης inverter 100A. Με σχέδια, υλικά, φωτογραφίες και links για site με κατασκευές, πληροφορίες εδώ http://danyk.wz.cz/svar_en.html
    Έχει και κατασκευή switching τροφοδοτικών.
    Σωτήρης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Μιας και δημιουργηθηκε τετοιο θεμα, εχω στην κατοχη μου 2 ηλεκτροκολησεις inverter τυπου pionner 400 αν θυμαμαι καλα..... μου εχουν καει απο μια φορα και μου ζητησαν ενα 100αρικο η καθεμια για επισκευη. Εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο? Εχει μπει κανεις σας σε διαδικασια επισκευης τετοιας ηλεκτροκολλησης? Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατασκευή ηλεκτροσυγκόλλησης inverter 100A. Με σχέδια, υλικά, φωτογραφίες και links για site με κατασκευές, πληροφορίες εδώ http://danyk.wz.cz/svar_en.html
    Έχει και κατασκευή switching τροφοδοτικών.
    Σωτήρης.
    Τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα οπως φαινονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_palios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δημιουργηθηκε τετοιο θεμα, εχω στην κατοχη μου 2 ηλεκτροκολησεις inverter τυπου pionner 400 αν θυμαμαι καλα..... μου εχουν καει απο μια φορα και μου ζητησαν ενα 100αρικο η καθεμια για επισκευη. Εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο? Εχει μπει κανεις σας σε διαδικασια επισκευης τετοιας ηλεκτροκολλησης? Ευχαριστω
    Δωσε περισσοτερες πληροφοριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα οπως φαινονται.


    Αρκεί η προσπάθεια. Όλοι πειραματίζονται, καίνε mosfets κλπ. αυτός έχει και φωτογραφίες με έτοιμη την κατασκευή του, από το Α μέχρι το Ω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Περισσοτερες πληροφοριες.... Λογικα αυτες οι ηλεκτροκολλησεις ειχαν καψει τα τρανζιστορ τα ισχυος, γιατι οταν την ειχαμε ανοιξει (ο πατερας μου ειναι ηλεκτρονικος αλλα της παλιας σχολης) τα τρανζιστορ τα μεγαλα ηταν σκασμενα ειχαν καταστραφει. Ταλλαξαμε αλλα παλι τιποτα, οποτε τη στειλαμε στο μαγαζι που την ειχαμε παρει για επσκευη, αυτοι μετα στην αντιπροσςπεια ειπαν οτι δε φτιαχνεται, επειτα απο 2 μερες μας πηραν τηλεφωνο και ειπαν οτι φτιαχνεται τελικα και θα στοιχισει 100 ευρω. Οταν ηρθε επισκευασμενη δουλευε κανονικα, την ανοιξαμε παλι να δουμε τι επισκευασανε απο την πλακετα, αλλα ειδαμε οτι ειχαν βαλει αλλη πλακετα ολοκαινουρια. Τωρα μετα απο 1 χρονο ξανακαηκε.... καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ναι πες μας τι τρανζιστορ (IGBT η MOSFET) ποιος τυπος, ειναι πολλες οι δυσκολιες σε αυτες τις ηλεκτροσυγκολλησεις γιαυτο ειπα ποιο πανο στον φιλο τα πραγματα δεν ειναι απλα οσο φαινονται,αυτον τον καιρο φιαχνω μια 140Α πολυ επαγγελματικη περιτο να σου πω τι εχω περασει πολλα και ακομη δεν εχω τελιωσει,παντος ανεβασε και καμια φωτο, μην την πεταξεις μπορεις να κανεις διαφορα με τα εξαρτηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί η προσπάθεια. Όλοι πειραματίζονται, καίνε mosfets κλπ. αυτός έχει και φωτογραφίες με έτοιμη την κατασκευή του, από το Α μέχρι το Ω.
    Ναι απο το Α εως το Ω οταν αρχισεις να την φιαχνεις ελα πες μου,πιστευω να διαβασεις το ποστ 6 εταιριες και δεν τα καταφερνουν.
    Και επειδη ασχολουμε αυτον τον καιρο με τις κατασκευες ηλεκτροσυγκολλησεων εχω να σου πω οτι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα,και μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με τετοιου ειδους κατασκευες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απο το Α εως το Ω οταν αρχισεις να την φιαχνεις ελα πες μου,πιστευω να διαβασεις το ποστ 6 εταιριες και δεν τα καταφερνουν.
    Και επειδη ασχολουμε αυτον τον καιρο με τις κατασκευες ηλεκτροσυγκολλησεων εχω να σου πω οτι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα,και μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με τετοιου ειδους κατασκευες.
    Εντάξει, άσε τα παιδιά να προσπαθήσουν και αφού είσαι ειδικός βοήθησέ τα και λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis : 10-04-11 στις 10:03 Αιτία: Θεωρήθηκαν ειρωνεία οι τελευταίες λέξεις

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Η ειρωνεια δεν ειναι σωστος τροπος να λες σε καποιον κατι, τα παιδια μπορουν να απαντησουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hλεκτροσυγκολληση inverter 100A-180A
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-20, 20:48
  2. Βλάβη σε ηλεκτροσυγκόλληση TIG inverter welding
    By Γιάννης FM17 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 16:45
  3. Υλικά για κατασκευή PCB
    By shark in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 21:35
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 13:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας