Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 62

Θέμα: Επιλογη δραπανου

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marks Εμφάνιση μηνυμάτων
    XA XA στην Κρητη λαμες τις λεμε εσεις δεν ξερω τα σιδερα για να τρυπησεις εξαρακια ασ πουμε που δουλευω για τις καμερες θα βρω για το πνευματικο ?
    6αρα λαμα 15cm 3.5eyro
    -----------25cm 12.00eyro
    ολοι εχουν λαμες-αριδες-τριπανια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marks Εμφάνιση μηνυμάτων
    XA XA στην Κρητη λαμες τις λεμε εσεις δεν ξερω τα σιδερα για να τρυπησεις εξαρακια ασ πουμε που δουλευω για τις καμερες θα βρω για το πνευματικο ?

    και τις λαμες πως λετε? λωριδες λαμαρινας?
    ναι... απλα τα πνευματικα δεν εχουν τσοκ... θα ζυτησεις sds "λαμες"

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Εγω ρε παιδιά σαν τεχνικός συναγερμών έχω δοκιμάσει πολλά εργαλεία Dewalt,Bosch,Makita,Hilti,Metabo.Ολες είναι εξίσου κορυφαίες και προσωπικά τα Makita μου βγάλαν πρόβλημα,που πιστεύω έτυχε,γιατί συνάδελφοι μου κάνανε παράπονο για τις άλλες μάρκες.Τέλος πάντων τα Metabo τα βρίσκω κάπως βαριά,τα hilti πολύ ακριβά γιατί στα λεφτά αυτά παίρνω 2 εργαλεία και με πάνε σίγουρα περισσότερο καιρό.Επίσης πολύ σημαντικό,αν στο κλέψουν σε κανένα γιαπί,άλλο να κλαίω το hilti και άλλο το bosch..Τα Makita μου βγάλανε όλα πρόβλημα στο φορτιστή ή μπαταρία.Αρα προτιμώ Dewalt-Bosch.

    Τώρα σαν τεχνικός συναγερμών βάζω μονίμως 6άρια ούπα σε μπετό ή τούβλο.Αρα το καλύτερο είναι να έχω έναν βιδολόγο με κρούση.Ούτε να κουβαλάω 2ο εργαλείο-τρυπάνι,ούτε να απλώνω πολλά εργαλεία στο χώρο που δουλεύω,ούτε λεφτά να ξοδευω στα παρελκόμενα του ούτε τίποτα.Για ένα δύσκολο τρύπημα σε μπετό ή χοντρή αρίδα θα έχω καβάτζα ένα πνευματικό ρεύματος.

    Επίσης ο βιδολόγος καλό είναι να έχει λεντ (στην αρχή το κορόιδευα αλλά τελικά είναι απαραίτητο),η μπαταρία να είναι ιόντων λιθίου και 3Ah για να μην τελειώνει ποτέ και 14.4V και πάνω.
    Απειρες φορές πήγα να τρυπήσω σκληρό πλακάκι,κυρίως κάτι γυαλιστερά ακριβά που λιώνει και η καλύτερη αρίδα,εκεί χρειάζεσαι την κρούση ενός τέτοιου βιδολόγου γιατί το οποιοδήποτε πνευματικό κάνει ζημιά αλλιώς θα πρέπει να τρυπάς με ελάχιστα πατημένη τη σκανδάλη,σταθερή ταχύτητα και κάνε το σταυρό σου μην ραγίσει όλο το πλακάκι.
    Αλλά το κυριότερο πλεονέκτημα ενός βιδολόγου με κρούση είναι οτι έχεις 2 εργαλεία σε ένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    με βιδολόγο και κάτι ωραία διαμαντοτρυπανα (εξάρια ) που βρήκα για βιδολόγο και ησύχασα. μέχρι και μπετόν τρυπάνε ( με λίγο ζόρι φυσικά) όσο γεια πλακάκια μέχρι και γρανίτες και όλα αυτά χωρίς καμιά κρούση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    εγώ ψωνίζω ryobi....απ΄ έξω φυσικά....μέχρι και 100 ευρώ διαφορά το εργαλείο...
    πχ.. http://www.ryobi-direct.com/acatalog/ryobi_oneplus.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη marks
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Nωμίζω οτι ο οδυσέας εχει απολυτο δικιο και εχουμε ακριβως τις ιδιες αναγκες θα χρειαστω βεβαια 2 εργαλεια αφου ο βιδολογος μου δεν εχει κρουση αλλα αυτο θα κανω

    0 Not allowed! Not allowed!
    marx

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    είστε επαγγελματίες και εγώ ερασιτέχνης αλλά για πλακάκια χρησιμοποιώ ετουτα...χαλαρά, σιγανά, και άντε γεια ...η τέλεια τρύπα...
    http://www.toolshouse.gr/component/v...tmpl=component

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΙΑΣΟΝΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    παιδιά καλησπέρα σε όλους.
    Επαναφέρω το θέμα 2 χρόνια μετά μιας που έχω ίδιο θέμα.

    Το 500W πράσινης σειράς black and decker δράπανο με άφησε μετά από 13 χρόνια γεμάτα ζόρια...
    Του άλλαξα τα φώτα από τρύπες σε τοίχους και γυψοσανίδες μέχρι χοντρό κόντρα πλακέ θαλάσσης και αλουμινένια παντζούρια.

    Μέσα σε αυτά τα χρόνια δούλεψα μερικές μάρκες ακόμα και είδα μεγάλες διαφορές και είμαι σε προβληματισμό για την επιλογή μου.
    Το πρόβλημα στο δράπανο είναι το κλασικό ¨κούρεμα" των γραναζιών του άξονα που βγαίνει από το μοτέρ και του γραναζιού που δίνει στο τσοκ.
    Ανταλλακτικό υπάρχει μόνο για το δεύτερο με 6-7 ευρώ και δεν θα δουλέψει μάλλον.

    Επιλογές

    1) αγορά του επόμενου ακριβώς μοντέλου με απόλυτα συμβατά ανταλλακτικά για να δανειστώ από το παλιό άμα πάθει κάτι το καινούριο. 40€
    2) αγορά ενος Makita 650W 16mm 86€ (HP1620)
    3) Στα ίδια λεφτά με το makita Black and Decker 910W 16mm (KR910K-QS)
    4) Black and Decker 710W 16mm 59 € (KR703-QS)
    5) Αυτή που με ψήνει παραπάνω είναι πιστολέτο Black and Decker 710W 22mm 86€ (KD975KA-QS)

    Για Dewalt δεν το σκεφτομαι γιατί έχει αλλη σειρά με κρουστικά και άλλη με περιστροφικά
    Και Bosch όχι γιατι στην ίδια κατηγορία χρημάτων παίρνω 500W 13mm

    Ακόμα θα ήθελα την γνώμη σας για το αυτόματο τσοκ της Black and decker και γενικά των εταιριών (απλά η ΒnD διαφημίζει ότι έχει πρωτοποριακά) σε σχέση με τα κλασικά με το κλειδί.... για κάποιο λόγο εμπιστεύομαι περισσότερο αυτά με το κλειδί για κράτημα και αντοχή
    Και αφετέρου οποιαδήποτε πρόταση σας πέραν των άνω 5.
    Να σημειώσω ότι δεν έχει τύχει να ξαναδουλέψω πιστολέτο ποτέ ως τώρα.

    Παρακαλώ απαντήστε μου με... "στοργή" μιας που είμαι σχετικά άπειρος χομπίστας.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη probatos : 10-04-13 στις 19:28

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Για να μην σπανε τα πλακακια υπαρχουν τρυπανια της BOSCH τα MULTICONSTRUCTION τα οποια ΔΕΝ θελουν κρουση και ΟΧΙ πολλες στροφες.Για οσους τους αρεσουν οι ''καθαρες δουλειες''.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    απο ολα αυτα που προτεινεις το μονο καλο με διαφορα ειναι το μακιτα.η μπλακεντεκερ εχει παψει προ πολλου να ειναι επαγγελματικη μαρκα και τις εχει μεινει μονο το ονομα,βγαζει πλεον τη "δευτερη" εραστεχνικη σειρα της ντεβαλτ.οσο για τα αυτοματα τσοκ βρισκομαστε στο 2013.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη στροφων δραπανου
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-18, 16:27
  2. Ρυθμιστης στροφων δραπανου
    By lakafitis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-16, 10:05
  3. επισκευη δραπανου.
    By rep in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-15, 22:39
  4. Ανταλλακτικο δραπανου
    By gg4a in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 22:19
  5. βαση δραπανου
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας