Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Αισθητήρας Βάρους σε ποδήλατο

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    είσαι σίγουρος ότι μπορεί να πάει πιό γρήγορα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    οχι.η μετρησεις ομως δειχνουν οτι απο 36v που ειναι το συστημα παιρνουν μονο τα 19.5V μεσα απο τον κοντρολερ και αυτη η μετρηση με τερμα το γκαζι.στην αμερικη τα στελνουν τα ιδια κιτ με 25χλμ τελικη.στην ευρωπη τα στελνουν με 32χλμ τελικη και σε καποιες αλλες με 30χλμ τελικη.εγω ειμαι στα 32χλμ.στο youtube το εχουν κανει ηδη βλεπω καποιοι αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη.γιατι με ρωτας ομως αν μπορει να δωσει παραπανω?τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν μπορει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    γιατί 250 W είναι 1/3 ίππου και δύσκολα μπορώ να φανταστώ ένα κινητήρα με 0.33 άλογα να κάνει 100 κιλά να πάνε με πάνω απο 30χαω με τόσο κόντρα αέρα. (υποθέτω χωρίς να βοηθάς με πετάλι)

    αν υποψιάζεσαι ότι είναι ρυθμισμένο να μην πάει πιό γρήγορα, ενώ μπορεί, οκ, αλλά δεν ξέρω, σόρι

    κοίτα τις προδιαγραφές του κοντρόλερ του μοτέρ; έχεις κανα datasheet? (αν δεν παίρνει σταθερή τάση αλλά είναι παλμοτροφοδοτούμενο πχ brushless, δεν έχει νόημα η μέτρηση με βολτόμετρο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    φιλε γιωργο,δεν εχω την απαιτηση να παει παραπανω εαν δεν μπορει.αλλα οπως ανεφερες και εσυ εχω την εντυπωση οτι εχουν κομμενα τα ρευματα λογω προδιαγραφων.εκτος αυτου τα βλεπω και στο youtube που τα ιδια ακριβως κιτ τα κανουν και πανε με 55χλμ και εγω παω ακομα με 32!!!με ενα πολυμετρο το ειχαμε μετρησει και καθως το γκαζωναμε ανεβαινε το voltage στον κοντρολερ. max 19.5v εφταναν στην ροδα!με 36 volt μπαταρια κατι βρωμαει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ebike : 12-08-12 στις 19:29

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    φιλε γιωργο αυτο με την μετρηση που μου ειπες δεν το αντιλαμβανομαι πληρως διοτι δεν ειμαι ηλεκτρονικος.εγω το μετρησα οπως σου προανεφερα.δεν εχει σταθερη ταση.εχει χειρογκαζο,σαν μηχανακι.την μετρηση εγω την πηρα με τερμα το γκαζι ομως.εν ολιγοις σταθερη ταση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ebike : 12-08-12 στις 19:43

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    υπάρχουν διάφορα και διάφορα μοτέρ. αυτά που χρησιμοποιούνται στα τηλεκατευθυνόμενα (ναι ξέρω δεν πας να φτιαξεις τηλεκατευθυνομενο, παράδειγμα δίνω) brushless πχ έχουν περίεργο τρόπο να γυρνάνε. δεν παίρνουν σταθερή τάση, αλλά παλμούς. αν πας να μετρήσεις με απλό πολύμετρο αυτό, δεν θα βρεις την πραγματική τάση (η οποία κυμαίνεται).

    αυτά που έχεις δει να πάνε με 55, έχουν το ίδιο μοτέρ με τον ίδιο κοντρόλερ και, γενικά, είναι αυτό που νομίζεις, ή κάνουν και πετάλι κ το έχουν πειράξει αρκέτα, πέρα από απλή ρύθμιση του όλου μηχανήματος?

    σου θυμίζω πάλι, ότι 250 w μοτέρ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνει ποδήλατο με επιβάτη να πιάσει 55 (στο ίσωμα. σε κατηφόρα και 100 πιάνεις. χωρίς μοτέρ.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Brushless intelligent motor controller lck311rx 36 volt 16amper sensor phasings 120.αυτο λεει ο κοντρολερ γιωργο.αυτα που εχω δει στο ιντερνετ δεν ξερω τι ειναι ακριβως εχεις δικιο.αλλα σιγουρα δεν κανουν πεταλι και δεν μιλαμε για κατηφορα!εμενα το ποδηλατο παντως ακομα και φορτωμενο η τελικη στην ευθεια δεν αλλαζει..οταν λεω φορτωμενο εννοω πολυ φορτωμενο για διακοπες.συνολο 150 κιλα μαζι μου.το αναφερω για να σου δειξω οτι εχει δυναμη να δωσει..μπακαλικα βεβαια.πως μπορω να το δω λιγο πιο σωστα αν παιρνει κατι παραπανω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    brushless όπως υποψιάστηκα λοιπόν. όχι πως ήταν κ κατόρθωμα, όλα αυτά brushless είναι. τεσπά.

    αν ο κοντρόλερ είναι αυτός, εκτός αν τον πειράξεις, δεν πρόκειται να βγάλει παραπάνω. ρίξε καμιά ματιά μήπως και εκείνοι τον πειράζουν (του αλλάζουν τπτ τρανσίστορ κτλ).

    δεν ξέρω πολλά από αυτά

    edit: 150 κιλά;;; τί σκατά ποδήλατο έχεις!?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Πιθανοτατα θελει πατεντα ο κοντρολερ.το κιτ του ηλεκτρικου ειναι κοντα 20 κιλα εγω ειμαι 80 και το ποδηλατο καμια 12 αρα.τα υπολοιπα ηταν απο φορτωμα!2 πλαινες βαλιτσες γεματες και πανω απο την σχαρα ενας σακκος γεματος και αλλα πραγματακια.ακουγεται τραγικο αλλα εχει συμβει..θα ανεβασω φωτο δια του λογου το αληθες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ebike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανοτατα θελει πατεντα ο κοντρολερ.το κιτ του ηλεκτρικου ειναι κοντα 20 κιλα εγω ειμαι 80 και το ποδηλατο καμια 12 αρα.τα υπολοιπα ηταν απο φορτωμα!2 πλαινες βαλιτσες γεματες και πανω απο την σχαρα ενας σακκος γεματος και αλλα πραγματακια.ακουγεται τραγικο αλλα εχει συμβει..θα ανεβασω φωτο δια του λογου το αληθες..
    λοιπον,εψαξα λιγο την λειτουργια αυτου του κοντρολερ.
    Δουλευει με hall sensor και δινει σε καθε πολο (μονο σε δυο αναγκαστικα -λογω dc) + Και - αναλογα με την θεση που βρισκεται -συγκεκριμενα σε εμας - ο ροτορας.
    Αρα σιγουρα ταση δεν μπορεις να μετρησεις σιγουρα.το θεμα τωρα ειναι ο κοντρολερ δουλευει πως? με μειωμενη ταση? ή αργει να αλλαξει τον παλμο με αποτελεσμα να αργει να γυρισει και το μοτερ?κανε μας και μια προχειρη μετρηση να δουμε με ποσες στροφες γυρναει το μοτερ(ειναι σταθερο πανω στην ροδα?δεν εεχει καποιο τρελο κοπλερ? )σε 35 και 55 που θες.Πιστευω οτι δεν ειναι θεμα τασης αλλα ''συχνοτητας''.

    ειδα καποιους controller εχουν εισοδογια συνδεση με υπολογιστη και ρυθμιση.Οποτε Αν ισχευει αυτο που λες πιστευω αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να γινει.ανεβασε και αυτα που ειδες με 55km.ειναι οντως 36/250?φορτωμενο? η σε σταντ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 12-08-12 στις 23:37

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φλας για το ποδήλατο
    By Πατέντες in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 13:33
  2. Ψάχνω λύση για αισθητήρα βάρους
    By The_Control_Theory in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-15, 18:06
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-13, 22:36
  4. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  5. Αισθητήρας βάρους-Κύκλωμα
    By marv in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 21:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας