Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Αισθητήρας Βάρους σε ποδήλατο

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    leeperik - Ναί θέλω μια φορά μόνο να το μετρήσω. Το έχω σκεφτεί αυτό που είπες και σκεφτόμουν να είχα κάποιο σύστημα του στυλ, πατάω ένα κουμπί και κάνεις πεντάλ για 2-3 sec με τα δυο σου χέρια στο τιμόνι σε ευθεία, κι εγώ σε αυτά τα sec θα έπαιρνα συνεχόμενες μετρήσεις απο τον αισθητήρα (π.χ. 10) και θα έβγαζα τον μέσο όρο. Αλλά και πάλι, ακρίβεια μεγάλη δεν θα έχω. Πρώτον γιατί με την στάση του σώματος που περιέγραψα, άλλη πίεση δίνει στην σέλα ένας ποδηλάτης 1.60 και 80 kg και άλλη πίεση ένας 2.00 και 80 kg. Θα είχανε άλλο κέντρου βάρους.Και δεύτερον θα είχα τον περισορισμό οτι πρέπει να είσαι σε ευθεία. Όσο για τα πιρούνια που λές, το θέμα της πτυχιαής αναφέρετε σε μετατροπή απλού ποδηλάτου σε ηλεκτρικό και εφ όσον δεν έχουν όλα τα ποδήλατα πιρούνια.... Αλλά εντάξει, αν καταλήξω στην λύση αυτή , αυτό θα ήταν το τελευταίο που θα με ένοιαζε :Ρ

    nikos - Δεν χρειάζεται να βάλω δυναμό. Μόλις θα αναγνωρίζω κατηφόρα (με κάποιο γυροσκόπειο πιθανόν), ο κινητήρας θα γίνεται αυτόματα γεννήτρια και θα φοτίζει την μπαταρία (μετα απο επιλογή του αναβάτη φυσικά).

    lastid - Το βάρος το χρειάζομαι στις περιπτώσεις που θα έχω ανηφόρα,ναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αυτο που λες δεν γινεται ετσι απλα.
    αν βαλεις αισθητηρα στην σελα τι θα γινεται οταν ο αναβατης θα κανει ορθοπεταλια? και οταν πευτει σε λακουβες ο αισθητηρας θα διαβαζει οτι ναναι.
    γιαυτο το φωρτειο πρεπει να υπολογιζεται βασει του φορτειου που εχει ο κινητηρας.
    Ελπιζω να βοηθησα.
    και τι θα κερδισει ετσι??? αφου δεν ξερουμε σε τι εδαφος θα κινειται...το φορτιο του κινητηρα δεν εξαρτατε μονο απο το βαρος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη mikekyrou
    Όνομα
    Michalis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Uk
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    φιλε η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να δουλεψεις με τα λαστιχα και την πιεση. Στο τελευταιο σου ποστ ειπες οτι θελεις να μετατρεψεις ενα απλο ποδηλατο σε ηλεκτρικο. Το μονο που εχουν τα απλα ποδηλατα ειναι 2 λαστιχα με πιεση, ουτε πιρουνια με ελατηρια αλλα ουτε και ελατηριο στο κετρο του σκελετου. Αν κανεις κατι με τα πιρουνια ή αλλα κομματια του ποδηλατου που δεν εχει ενα βασικο απλο ποδηλατο νομιζω θα βγεις λιγο εκτος. Δεν ξερω αν ειναι σωστα αυτα που σου ειπα αλλα ετσι πιστευω οτι ειναι τα πραγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Κοπρίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Μερικά ακριβά αυτοκίνητα έχουν αισθητήρα πίεσης. Συνηθως είναι ενα μικρό κύκλωμα κολημένο στο εσωτερικό τμήμα του ελαστικού. Δεν έχει μπαταρίες και τροφοδοτείται επαγωγικά από ένα πηνείο. Σε κάθε περιστροφή, φορτίζεται με το μαγνητικό πεδίο του πηνείου, αλλά σε κάθε 2η στροφή εκπέμπει την πληροφορία τους βάρους, συνήθως σε 8Bit κώδικα, αλλά βρήκα και μια εφαρμογή με εκπομπή συχνότητας ανάλογης με την πίεση.
    ΑΝ ξέρεις την πίεση των ελαστικών χωρίς φορτίο και ξέρεις και την πίεση και στα δύο λάστιχα με φορτίο τοτε βρίσκεις εύκολα το βαρος, αλλά αυτό είναι μια πτυχιακή μόνο του !

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ναι νομίζω "Κοπρίτη" η λύση αυτή είναι μια πτυχιακή απο μόνη της :Ρ

    Μάλλον θα επιλέξω την λύση με την δήλωση του βάρους χειροκίνητα (είτε μεσω pc είτε μέσω κάποιον button) γιατί απ' όσο ψάχνω σε μανόμετρα, το κόστος ξεφεύγει κι άλλο!

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και απόψεις σας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Να πώ μία σκέψη? Από ότι καταλαβαίνω, έχεις δύο λύσεις μπροστά σου:

    Η μία είναι να κάνεις το σύστημα χωρίς ανάδραση. Να βάλεις αισθητήρες βάρους, κλίσης, ιδρώτα, αέρα, γκαντεμιάς κλπ, να αναλύσεις μαθηματικά το μοντέλο και να προσπαθήσεις μέσα από σχετικούς υπολογισμούς να μαντεύεις κάθε φορά (χωρίς να είσαι ποτέ σίγουρος) τί ώθηση πρέπει να δίνεις στον κινητήρα ώστε να είναι αυτή ακριβώς που χρειάζεται.

    Η άλλη λύση είναι να κάνεις το σύστημα με ανάδραση. Μετράς ταχύτητα και θέση γκαζιού. Ανέβηκε λίγο το γκάζι? Αυξάνεις σταδιακά την ισχύ στον κινητήρα μέχρι η ταχύτητα να ανέβει λίγο. Ανέβηκε πολύ το γκάζι? Ανεβάζεις πιο πολύ την ταχύτητα. Τελείωσες. Ούτε αισθητήρες βάρους ούτε τίποτε. Και θα λειτουργεί άψογα για κάθε ποδήλατο, για κάθε αναβάτη, για ανηφόρα, για κατηφόρα κλπ. Κατόπιν προσθέτεις έξτρα όσα θες (να αντιστρέφεται η λειτουργία στις κατηφόρες κλπ).

    Θα μου πεις βέβαια, εμείς θέλουμε υποβοήθηση του ποδηλάτη και όχι ηλεκτρικό ποδήλατο με γκάζι. Ε τότε, βγάζεις το γκάζι και το αντικαθιστάς με αισθητήρια βάρους (πίεσης) στα πετάλια. Όταν ο μέσος όρος πίεσης (ανά κύκλο) αυξάνει, αυτό σημαίνει ότι ο ποδηλάτης θέλει να πάει πιο γρήγορα. Όσο μεγαλύτερη η πίεση, τόσο μεγαλύτερη επιτάχυνση ζητά. Η Δύναμη ανάλογη της Επιτάχυνσης, που θά'λεγε κι ο Νεύτωνας. Όταν η δύναμη/πίεση/βάρος στα πετάλια πέφτει κάτω από μία τιμή, αυτό σημαίνει ότι ο ποδηλάτης είναι ικανοποιημένος από την ταχύτητά του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη timekeeper
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο θέμα! Καλή επιτυχία SuperTrump! Κράτα μας ενήμερους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Κατά αρχήν έχω ηλεκτρικό ποδήλατο. 1000w, είμαι 132κιλά και το ποδήλατο 45 μαζί με τις μπαταρίες. Ασφάλεια καλωδίου παροχής 25Α.
    Αν θέλεις υποβοήθηση τότε μάλλον θα χρειαστείς να ελέγχεις τη κίνηση στα πετάλια. Βάλε και ένα αισθητήρα κλήσης Ανάλογα με την κλήση θα αυξάνει και η ισχύς του κινητήρα. Θα έχεις ένα επιλογέα που θα κανονίζει την ελάχιστη υποβοήθηση. Από εκεί και μετά όσο αυξάνει η κλήση θα αυξάνει και η ισχύς του κινητήρα. Δεν χρειάζεσαι μέτρηση βάρους γιατί θα έχει το κατώτατο όριο από τον επιλογέα στο τιμόνι. Η κλήση απο 0 έως 30 μοίρες απο εκεί και πάνω ο κινητήρας στο 100% και μόνο αν κινήτε το πετάλι. Για την αναστροφή στις κατηφόρες σου θυμίζω ότι η μπαταρία αδειάζει σε ριπή οφθαλμού άλλα φορτίζει αργά. Κάτι τέτοιο μάλλον θα κοστίσει παραπάνω χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα (το δικό μου το έχει αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί φρενάρει στις μικρές κλίσεις χωρίς να προσφέρει στο τέλος κάτι σημαντικό) Ο φορτιστής δείχνει 300w για 2 ώρες για πλήρη φόρτιση Η τάση στο κινητήρα είναι 48V και το ρεύμα εκκίνησης 22Α στο ίσιο κατεβαίνει στα 8Α.
    Για μεγαλύτερη ισχύ και λιγότερα ρεύματα προτείνω να χρησιμοποιήσεις τις ταχύτητες του ποδηλάτου και όχι το μοτέρ στο τροχό. Τάση μοτέρ 24V 250w και freeweal μπροστά. το τελικό κοστολόγιο είναι το ίδιο αλλά έχει μικρότερα ρεύματα, μεγαλύτερη ισχύ γιατί ο κινητήρας έχει μειωτήρα 10:1 και χρησιμοποιείς τις ταχύτητες, έπειτα μικρότερες μπαταρίες άρα μικρότερο βάρος Μικρότερα ρεύματα άρα περισσότερα χιλιόμετρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    ακου τι σκευτικα
    στα φρενα μαζι με τις σιαγωνες αν βαλεις και 4-8 δυναμο καθε φωρα
    που πατας φρενο θα παραγεται ενεργεια [πολυ ενεργεια]οπωτε τα φρενα θα σου δηνουν
    το γκαζι.
    οσο για τη ζυγαρια παρατιρισα σε μια ζυγαρια που εχει 4 αισθητηρες βαρους
    αν πατισεις στη γωνια ζυγιζει το ιδιο σαν να πατας στο κεντρο αρα δουλευει
    και σαν συνολο και σαν μοναδα.
    αν καταφερεις να τοποθετισεις ολο τον μηχανησμο στο ποδηλατο ενα αισθητηρα στη σελα
    απο ενα στα πεταλ και ενα στο τιμονι θα εχεις αποτελεσμα εν κινηση αρκει
    ο αναβατης να μινει για λιγο ακινητος και παραληλα θα εχεις ενδιξη στα πεταλ
    οταν εχουμε αντισταση.
    ασε που θα μετρας και τις δυναμεις που ασκουνται οταν πευτουμε σε λακουβα.

    αλλα κατι πιο χρησημο θα ηταν αν βαλης το μοτερ προοθησης πανω σε κινουμενη βαση
    ωστε να μετριεται μεσω βαρους η ροπη που χρειαζεται να αποδωσει το μοτερ αναλογα το
    βαρος του αναβατη και να μπορει να γινει υπολογισμος ταξιδιου.
    -
    -
    και να μας θυμηθης αν σε προσλαβουν στη fiat H audi

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 11-04-11 στις 12:28

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    καλησπερα σε ολους.πολυ ωραιο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι ηθελα καιρο να βρω κατι αναλογο ωστε να λυσω καποιες αποριες μου.η ερωτηση μου ειναι η εξηs:
    εχω το παρον( www.greenenergyparts.com/index.php/electricbicycle.html )
    κιτ, ηλεκτρικου ποδηλατου to oποιο ειναι 250watt στα 36volt με μπαταριες lifepop4 12Α.
    θελω να αυξησω την τελικη του απο τον κοντρολερ και δεν ξερω πως.οταν το μετρησαμε μεσα απο τον κοντρολερ εστελνε πολυ λιγα volt (19,5v), οταν το γκαζι ηταν στο τερμα.Νομιζω δουλευει πολυ χαμηλα.η τελικη του ειναι στα 32 χιλιομετρα και στις κατηφορες μετα τα 36 με 38χλμ κλεινει αυτοματα το γκαζι.Τον κοντρολερ oταν τον ανοιξα δεν ειδα καπου ροοσταστη-ποντεσιομετρο.μπορω να βαλω καπου εναν ροοστατη η πρεπει να αλλαξω κοντρολερ?θα εχει προβλημα το μοτερ μου εαν τελικα κανω την αυξηση στα ρευματα?οτι στοιχεια θελετε στην διαθεση σας.το κιτ ειναι ακριβως αυτο που σας ανεβασα επανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φλας για το ποδήλατο
    By Πατέντες in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 13:33
  2. Ψάχνω λύση για αισθητήρα βάρους
    By The_Control_Theory in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-15, 18:06
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-13, 22:36
  4. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  5. Αισθητήρας βάρους-Κύκλωμα
    By marv in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 21:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας