Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Αναβάθμιση αυτόνομου φ/β συστήματος σε εξοχικό

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Αναβάθμιση αυτόνομου φ/β συστήματος σε εξοχικό

    Παρακολουθώ το site αρκετό καιρό, όμως έχω κάποιες απορίες και γιαυτό το συγκεκριμένο ποστ.

    Έχω εξοχικό στο χωριο, στο οποίο δέν υπάρχει δεη. Το 2001 κάναμε μία εγκατάσταση φωτοβολταικών για να έχουμε φως.

    Με λίγα λόγια, θέλω να κάνω επέκταση του συστήματος και να χρησιμοποιήσω inverter για να μπορώ να έχω ένα ψυγείο, πιεστικό νερού και φωτισμό κυρίως. Δέν θα αλλάξω μπαταρίες για οικονομικούς λόγους, όμως προβλέπετε αλλαγή τα επόμενα 5 χρόνια λόγω παλαιότητας με μεγαλύτερες φυσικά.

    Ψάχνομαι απο τον Αύγουστο σε sites, μαγαζιά κλπ, αλλα οι απόψεις διίστανται.

    Το σύστημά μου αποτελείτε απο:

    2 μονοκρυσταλικές πλάκες (12v 50w καθεμία)
    ρυθμιστή φόρτισης bp (10A)
    6 μπαταρίες 2v καθεμία 240Ah (12-15 χρόνια ζωής)

    και χρησιμοποιώ 7 λάμπες οικονομίας 12v 11w. Η αυτονομία μου είναι περίπου 3 ημέρες.


    Καταρχήν να επισυμάνω οτι όλα τα μαγαζιά επιμένουν να κάνω αναβάθμιση στα 24v. Όμως αυτό συνεπάγετε με σημαντική αύξηση του κόστους το οποίο δέν μπορώ να καλύψω.

    Οπότε μένουμε στο 12βολτο σύστημα με κάποιες αλλαγές:

    προσθήκη 2 φ/β πλακών 100-160w καθεμία (δέν έχω καταλήξει σε μάρκα, όποια πρόταση δεκτή)
    αλλαγή ρυθμιστή φόρτισης με τον tristar 45A (οχι mppt)
    προσθήκη inverter studer 1400VA (περίπου 1000w)

    Το ερώτημά μου είναι το εξής:
    Οι μπαταρίες που υπάρχουν είναι όπως προείπα 240ah. Θα αντέξουν την κατανάλωση των παρακάτω;

    ένα ψυγείο Α+ ενεργειακής κλάσης (το συγκεκριμένο που βρήκα αναφέρει 0.77 kwh/24h)
    7 φώτα οικονομίας για 3-4 ώρες (18w έκαστη)
    ένα πιεστικό νερού (12v 48w) με φούσκα για μικρότερη κατανάλωση


    βάσει του παρακάτω site θεωρητικά καλύπτομαι και με μπαταρία 100ah
    http://midsummerenergy.co.uk/solar_p...ator.html#nogo

    Ενοείτε οτι η αυτονομία θα πέσει, αλλα πιστεύω με τις πλάκες θα καλύψω μία διαφορά.

    Επίσης, εφόσον στο μέλλον γίνει προσθήκη ανεμογεννήτριας, χρειάζομαι έξτρα ρυθμιστή φόρτισης;
    ή μπορεί να δουλέψει ο υπάρχων και να έχει συνδεμένα πάνω του και φ/β και ανεμογεννήτρια;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    που είναι το εξοχικό σου; Τι ηλιοφάνεια έχει; Πόσο και για πόσο θα το χρησιμοποιείς; Ποια εποχή;
    Το θέμα δεν έιναι αν αντέχει (που αντέχει η μπαταρία σου) αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να την ξαναφορτίσεις. Οπότε πάρε τα πάνελ, και τον φορτιστή, και το inverter, (σημείωνω οτι τα 12βολτα πάνελ έρχονται το πολύ μέχρι 120-130watt), τα λειτουργείς και βλέπεις. Αν έχεις οικονομική ευχέρεια πάρε και μπαταρίες αλλά μην τις παντρέψεις με τις ήδη υπάρχουσες. Θα σου πρότεινα και μια γεννήτρια με ένα φορτιστή (εδώ ανεβαίνει το κόστος) για τις δύσκολες μέρες.

    Υπ'οψη οτι αν βάλεις μπροστά το ψυγείο με τις μπαταρίες, αυτές θα αδειάσουν πάραυτα...μέχρι να φτάσει την επιθυμητή ψύξη. Δηλαδή όταν πάς ανοίγεις για 2-3 ώρες την γεννήτρια το ψυγείο άδειο στο 6, και όταν πιάσει θερμοκρασία, τότε κλέινεις και συνδέεις μπαταρία...στο 1 το ψυγείο...

    χμ...για πάνελ δές εδώ.. http://www.greenenergyparts.com/inde...anel130wp.html και σύγκρινε τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    ανεμμογεννήτρια...άλλη μια μεγάλη ιστορία...

    1. Οι μικρές κατα κανόνα έχουν ενσωματωμένο ρυθμιστή φόρτισης. Χρειάζεσαι μόνο ένα διακόπτη κάτι τέτοιο http://www.altestore.com/store/Wind-...urbines/p1419/
    τον οποίο βέβαια μπορείς και να φτιάξεις μόνος σου..

    2. Αλλά...έχεις αέρα; Για να έχεις απόδοση θές ιστό απο 9 μέτρα και πάνω. Θα έλεγα 12 αλλά δεν θέλω να σε τρομάξω με μιάς. ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ με τίποτε να αγοράσεις. Δυστυχώς πρέπει να βρείς υδραυλικό να φτιάξεις έναν. Θα ξεμπερδέψεις με 150-200 ευρώ (ανάλογα το κόστος του σωλήνα) ενω οι έτοιμοι έχουν ...ρωτάς

    http://www.istos-lab.gr/equipment.aspx
    http://www.2en.gr/met_masts.php

    βέβαια όλοι εδώ συμβουλευουν η αν/γεννήτρια να συνδέεται απ' ευθείας στην μπαταρία ενώ τα γ@μημένα τα μανουάλ συμβουλεύουν να έιναι συνδεδεμένη σε ανεξάρτητο μπλόκ μπαταριών...
    (εγώ πάντως την έχω κατά τον ελληνικό τρόπο)

    τα αυτόνομα έιναι μπέρδεμα...τα συνδεδεμένα έιναι εύκολα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Καταρχήν να σε ευχαρηστίσω για τις συμβουλες, και για το ενδιαφέρον!

    Απο κρήτη είμαι, δόξα το Θεό έχουμε αρκετή ηλιοφάνεια. Το εξωχικό βρίσκεται σε βουνό. Για αέρα, το σπίτι βρίσκεται σε σημείο που το βουνό κάνει 'γωνία' και έτσι δημιουργείτε κανάλι. Φαντάσου οτι στο ύψος της σκεπής το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας υπάρχει αέρας θα μπορούσα να πω με το 'μάτι' 3-4 μποφόρ.

    Να σημειώσω οτι δέν ήξερα οτι τα 12βολτα πάνελ βγένουν μέχρι 130w οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Γεννήτρια για να ξεκινήσει το ψυγείο και να μείνει συνδεμένο έως την επιθυμητή ψύξη υπάρχει ήδη.

    Αυτή τη στιγμή δυστηχώς δέν υπάρχει οικονομική ευχέρεια για άλλες μπαταρίες, όμως στο μέλλον θα είναι στις προτεραιότητες. Αφού με καλύπτει η υπάρχουσα ξεκινάμε καλα!

    Η ανεμογεννήτρια τώρα, φτιάχνει ο πατέρας μου με τον θείο μου επειδή υπάρχει και άλλο εξοχικό σε βουνό με φ/β! Είναι αυτοσχέδια, αλλα ακόμα το δουλεύουν. Άρα εφόσον κατασκευαστεί, θα χρειαστώ ρυθμιστή φαντάζομαι. Για τον ιστό βλέπουμε όταν έρθει η ώρα. Απλά συλέγω πληροφορίες για το συγκεκριμένο!

    Εδώ που τα λέμε είναι λίγο δύσκολο να έχεις άλλη μία εξάδα 2βολτες για την ανεμογεννήτρια, οπότε εάν και εφόσον γίνει κάτι με την ανεμογεννήτρια μάλλον πως και εγώ με τον Ελληνικό τρόπο θα την έχω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    συνέχεια...η ανεμογεννήτρια αν είναι μόνιμα συνδεδεμένη με τις μπαταρίες θα έχεις υπερφόρτωση. Οπότε θέλεις έναν ελεγκτη που να εκτρέπει αλλου το ρευμα που παράγει το dump load. ε αυτό το περισσευούμενο ρευμα το χρησιμοποιείς η για να ζεστάνεις νερό η αέρα...ψάξτο λιγάκι...
    http://stores.ebay.com/Missouri-Wind...4.l1513&_pgn=2
    http://stores.ebay.com/Missouri-Wind...4.l1513&_pgn=2..

    αν και εσεις εκει κάτω έχετε μπόλικο ήλιο και αέρα...Υπ' οψη οτι για αποδώσει η ανεμογεννήτρια πρέπει νάναι κάμποσα μέτρα πάνω απο τον καβαλλάρη της στέγης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Μαρέσει αυτό που προτείνεις με το ζεστό νερό ή αερα, και δέν το είχα υπόψιν!

    Σε ευχαριστώ λοιπόν για τις πληροφορίες. Περι ανεμογεννήτριας θα το ψάξω πιο διεξοδικά όταν έρθει η ώρα.

    Είδα το site που μου πρότεινες στο πρώτο ποστ το http://www.greenenergyparts.com. Είδα έχει καλές τιμές, και γενικά πολύ επεξηγηματικό.
    Μήπως έχει αγοράσει κανείς απο εκεί online; Είναι έμπιστο;

    Συγκεκριμένα μου άρεσε πολύ ο ρυθμιστής φόρτισης που είναι 12v 50A MPPT. http://www.greenenergyparts.com/inde...2v50amppt.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    αχ εσείς οι Χανιώτες με τα μπιστικά σας...
    προσωπικά ψωνίζω απο το ebay. Απο αναγνωρισμένους πωλητές η δικτυακά καταστήματα. Αλλά η ιστορία με τα Φ/Β και τις ανεμογεννήτριες θέλει λίγο ψάξιμο. Βασικά έιμαστε λίγο πίσω και εδώ, όπως σε όλα τα πράγματα και μπορείς νάπου να πιαστείς κορόιδο. Αλλά πάρε το πιο φθηνό πάνελ που θα βρείς. δοκιμαστικά στην αρχή και μετά προχωράς. Αλλά υπάρχουν και αλλού...πχ ο γνωστός Χανιώτης που έχει πιάσει το σύμπαν... http://www.eshop.com.gr/ ναι είναι απο τα χανιά...άρα μπορείς να κάνεις και συμφωνία να γλυτώσεις (ίσως) μεταφορικά, και εν κατακλείδι να τον πυροβολήσεις αν δεν σου κάνει καλή δουλειά...έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Χα χα! Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά...
    Το συγκεκριμένο κατάστημα παρακολουθούσα πρίν μάθω για το greenenergyparts.com! Η αλήθεια είναι οτι παρόλο που μπορεί να γλιτώσω μεταφορικά, οι τιμές με σύγκριση που έκανα είναι αρκετά ακριβότερες.
    Έκανα δοκιμαστική παραγγελία στο greenenergyparts 2 πανελ, ινβέρτερ και ρυθμιστής φόρτισης με τα μεταφορικα στα 39€ μόνο, και αντικαταβολή, που δέν έχει το www.eshop.com.gr . Παίζει ρίσκο εδω που τα λέμε και πρέπει να το σκεφτώ.

    Απο e-bay αγοράζω και εγώ, αλλα δέν θέλω να παραγγείλω και να έχω θέμα μετα με μεταφορικα, ή τελωνεία, μιάς και οι τιμές είναι μεγάλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά…

    - Οι μπαταρίες σου είναι ήδη 10 ετών και μάλλον είναι τύπου OPzS (2βολτα στοιχεία σε διαφανήδοχεία). Πολύ καλή επιλογή μπαταρίας. Η 24V μπαταρία είναι απαραίτητη όταν πρόκειται η ισχύς του inverterνα υπερβεί τα 3 – 4kW οπότε και τα ρεύματα θα είναι μεγάλα, αντίστοιχα και οι απώλειες. Για τις ανάγκες που αναφέρεις δεν υπάρχει λόγος να φύγεις από τα 12V.

    - Πάρε inverter / charger και όχι σκέτο inverter. Η διαφορά στη τιμή δεν είναι μεγάλη και ο inverter / charger θα κάνει την χρήση της γεννήτριας για λόγους υποβοήθησης εύκολη (δεν θα χρειάζεται καμία αλλαγή στην συνδεσμολογία) και αποδοτική (γρήγορη φόρτιση – λιγότερες ώρες λειτουργίας για το ίδιο αποτέλεσμα), ενώ τα φορτία του σπιτιού θα έχουν αδιαλείπτως ενέργεια κατά το άναψε – σβήσε της γεννήτριας. Επίσης προτίμησε inverter / charger επεκτάσιμο ώστε αν αργότερα θελήσεις να επεκτείνεις ακόμη περισσότερο για περισσότερη ισχύ, να μπορείς να το κάνεις εύκολα παραλληλίζοντας ένα όμοιο μηχάνημα.

    - Πάρε ρυθμιστή φόρτισης MPPT και όχι απλό. Ο ρυθμιστής ΜΡΡΤ θα σου δώσει από τα ίδια φωτοβολταϊκά σχεδόν 30% περισσότερη ενέργεια στην μπαταρία σου και ανάλογα με το μοντέλο (π.χ. Flexmax 60 ή 80) θα μπορείς να τον ρυθμίσεις ώστε να επιτυγχάνει βέλτιστη φόρτιση της μπαταρίας ακόμη και φόρτιση εξισορρόπησης (πολύ σημαντικό για τις μπαταρίες ανοιχτού τύπου). Είναι πολύ σημαντικό για την μακροζωία της μπαταρίας. Επίσης, με ρυθμιστή ΜΡΡΤ θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγάλα πάνελ των 170 – 230Wp χωρίς να υπάρχει πρόβλημα από την υψηλότερη τάση. Τα μικρά πάνελ γίνονται όλο και πιο δυσεύρετα – όλο και πιο ακριβά σε σχέση με την ισχύ τους.

    - Η ανεμογεννήτρια δεν προτείνεται για εξοχική κατοικία αφού θα παράγει ενέργεια που δεν θα μπορείς να την εκμεταλλευτείς όταν λείπεις και θα πηγαίνει χαμένη. Η Α/Γ είναι μηχάνημα και φθείρεται. Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί συντήρηση / επισκευή σε κάποιο χρονικό διάστημα. Μάλιστα όσο περισσότερο φυσάει, τόσο πιο σύντομα θα συμβεί αυτό.

    Σύντροφε ταξιδευτή, ποιο manual αναφέρει για ξεχωριστή μπαταρία στην Α/Γ??? Σε τι θα εξυπηρετούσε αυτό???....πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!

    - Τέλος,η τιμή είναι βεβαίως ένα θέμα, ειδικά στις μέρες μας, όμως από το να γλυτώσεις μερικά χρήματα έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία να «πιάσουν τόπο» αυτά που θα δοθούν.Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν, δυστυχώς. Ισχύει απόλυτα το «ότι πληρώνεις, παίρνεις». «Καλό» και «φθηνό» ταυτόχρονα δεν υπάρχει.

    Επίσης, μερικές φορές προτιμούμε να αγοράσουμε ακριβότερα από κάποιον σοβαρό επαγγελματία με γνώσεις και εμπειρία στο είδος, γιατί η υποστήριξη που θα μας προσφέρει σε όλη αυτή τη διαδικασία για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, θα είναι ανεκτίμητη. Το e-bay και το οποιοδήποτε e-shop, δεν τα κάνουν αυτά….

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 16-04-11 στις 01:12

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο genesis, ότι πληρώνεις πέρνεις.

    Λοιπόν, αγόρασα το πιεστικό, ίσως μέχρι την παρασκευή να το έχω συνδέσει. Με αυτό θα τεστάρω κατα κάποιο τρόπο τις μπαταρίες μου. Εάν τις βλέπω να εξασθενούν θα πρέπει να γίνει αλλαγή. Εάν όχι τις κρατάω και συνεχίζω.

    Επίσης, το σάββατο πήρα άλλες 3 προσφορές. Δέν ξέρω γιατί, αλλα όλοι έχουν κολήσει με 24v. Οπότε δέν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να εφαρμόσω αυτό που λές και έχεις δίκιο genesis, περι υποστηρίξεως.

    Θα πάρω ρυθμιστή mppt συγκεκριμένα σκεύτομαι για τον tristar mppt 45a, και βλέπουμε. Inverter αργότερα.
    Απο αμερική που τον βρήκα περίπου 300€. Απο Ελλάδα...περίπου 550€!

    Θα σας ενημερώνω με ότι νέο προκύπτει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψυγείο σε εξοχικό - πτώση ρελέ
    By audakias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-14, 11:05
  2. Απαντήσεις: 159
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 17:57
  3. Αναζήτηση προμηθευτή για αγορα νέων μπαταριών αυτόνομου συστήματος
    By daman in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 13:44
  4. Κατασκευή μικρού αυτόνομου Φ/Β κυκλώματος
    By nidi in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 18:00
  5. Ακόμα μια αναβάθμιση Φ/Β συστήματος
    By Gordona in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 21:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας