Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Αξεσουάρ κινητών και εγγύηση αγοράς.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Αξεσουάρ κινητών και εγγύηση αγοράς.

    Ανοίγω αυτό το θέμα μετά απο περιστατικό που μου συνέβη με ένα bluetooth hands free ακουστικό μάρκας i-tech που αγόρασα απο κατάστημα της Vodafone στη Λαμία.
    Αγόρασα πριν απο οκτώ-εννιά μήνες την παραπάνω συσκευή και οταν τους ανέφερα για εγγύηση μου είπαν το κλασσικό "καλύπτεστε με την διατήρηση του παραστατικού αγοράς" και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο.
    Δυστυχώς για εμένα ενα πρωί η παραπάνω συσκευή δεν ξαναλειτούργησε!!!
    Πήγα στο κατάστημα που αγόρασα και αφού το έστειλαν στα "κεντρικά" τους, μου απάντησαν, μετά απο καμια δεκαριά ημέρες, οτι η εγγύηση είχε διάρκεια 6 μήνες και ως εκ τούτου είχε τελειώσει. Δεν ειχα λόγο να μην τους πιστέψω και δεν έδωσα άλλη σημασία. Μερικές ημέρες μετά μαζεψα τη συσκευασία και τη συσκευή για να τα πετάξω στην ανακύκλωση. Εξ αιτίας μιάς συνήθειας που έχω να συλλέγω manuals ανάκάλυψα στα χαρτιά της συσκευής μιά καρτούλα η οποία ανάφερε οτι η εταιρία κατασκευής δίνει εγγύηση 2 χρόνια για τη συγκεκριμένη συσκευή. Εκεί άρχισαν τα "όργανα". Η εταιρία κατασκευής θέτει σαν προϋπόθεση αναγνώρισης εγγύησης την αποστολή της καρτούλας σε αυτούς, μετά την αγορά. Η Vodafone λέει οτι στο συγκεκριμένο προϊόν δίνει έξη μήνες εγγύηση και μου πρότεινε να γίνω συνδρομητής Vodafone για να αφαιρέσει το ποσόν αγοράς απο τους λογαριασμούς που θα κάνω. Εγώ έχω ακούσει οτι όλες οι συσκευές που διακινούνται στη Ευρωπαϊκή Ενωση έχουν υποχρεωτικά 2 χρόνια εγγύση.
    Τι ακριβώς ισχύει βρε παιδιά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    ΜΠΑΧΑΛΟ.Οτι κανει μια νεα εταιρια για να μπει στο χωρο της και να κανει ονομα εκανε και η tech4u που ειναι και ο εισαγωγεας του i-tech.στην αρχη εδινε
    lifetime me το κουτι και την αποδειξη μετα 2 χρονια, στην αρχη πηγενες σε καταστημα και επερνες αμεσως ενα καινουργιο και τωρα πρεπει να παει στο service gia na eisai
    σιγουρος οτι θα στο αλλαξουνε χωρις να βρουνε χτυπημα υγρασια κλπ.μπορεις να πας και σε αλλο καταστημα που εμπορευεται το προιον και να ζητησεις εγγυηση.
    6 μημες ξερω οτι εχουν μονο τα νοκια. μπορεις να τους παρεις τηλ και να σε στειλουν σε καποιον συνεργατη τους να το δει...θα σου την διαδηκασια μολις δω το τελευταιο mail που μου στειλανε.ανεμενε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι χρειάζεται υπομονή και ευγένεια, ξεκινώντας με ένα τηλέφωνο στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή:

    τηλέφωνο: 1520 internet: http://www.efpolis.gr/

    μετά να ακολουθήσει μια καταγγελία, ίσως κατόπιν ενημέρωσης του καταστήματος που σε διαβεβαίωσε ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο παρά η απόδειξη της ημερομηνίας αγοράς της συσκευής.

    Μη προσπαθείς να διαβάσεις νόμους και ψιλά γράμματα. Εφόσον στις οδηγίες αναγράφει 2 χρόνια και η "συνήθης πρακτική" είναι "με την απόδειξη αγοράς", έκανες ότι κάνουν όλοι οι καταναλωτές.

    Μπορείς να συζητήσεις και πιθανότητα δεύτερη καταγγελίας με "εκμετάλλευση του προβλήματος" για υπογραφή νέου συμβολαίου... (παραπλάνηση γιατί έτσι κι αλλιώς "δώρα" θα σου κάνουν με το νέο συμβόλαιο)

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Γενικός κανόνας είναι οτι τα αξεσουάρ όλα και απο οποιαδήποτε μάρκα έχουν εγγύηση 6 μηνών. Π.χ. μπαταρίες laptop, κινητών, hands free, φορτιστές κλπ κλπ.
    Η εταιρία κατασκευής θεωρεί οτι πουλάει συσκευή άρα 2 χρόνια η κάθε voda υποθέτει οτι εφ' όσον είναι αξεσουάρ (ακουστικό) άρα έχει 6 μήνες.
    Κατα τη γνώμη μου είναι λάθος διοτι δεν αγόρασες κομμάτι της συσκευής.
    Αυτό που αγόρασες δηλαδή δεν είναι κομμάτι κάποιας συσκευής που αγόρασες και σου χάλασε με αποτέλεσμα να θέλεις να το αντικαταστήσεις, αντιθέτως είναι συσκευή που πωλείται στο εμπόριο, άρα είχε δίκιο ο κατασκευαστής με τα 2 χρόνια εγγύηση που σου πρόσφερε.
    Γνώμη μου είναι να αρχίσεις τις καταγγελίες (ΙΝΚΑ κλπ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    tech 4u ΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ 17 ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2109831555.ΑΝ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΕΙ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΤΕΜΑΧΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χμμμμμ Εφ' όσον δεν έχουμε πλέον αντιπροσωπείες ποιός ο λόγος να έχουμε ακόμα παραεισαγωγές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    οσο αφορα τα αξεσουαρ κινητων γινεται χαμος.ο καθενας εισαγει οτι θελει απο ΚΙΝΑ.δεν ελεγχεται κανενας και απο πουθενα.συμβαινει και στις συσκευες κινητων.(εισαγωγη απο Ινδια σε τιμη σκοτωμα και φυσικα χωρις εγγυηση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Άρα δε μιλάμε για παραεισαγωγή αλλα για μαιμούδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    δεν ειναι μαιμουδες αλλα κανονικα τηλεφωνα.δεν καλυπτονται απο την ευρωπαικη εγγυηση των εταιρειων

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι μιλάς όμως για συσκευές διαφορετικού region EMEA, APAC, US κλπ. Όχι για ένα προιόν που βγαίνει παντού ανεξαρτήτως region.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. σχετικά με εγγύηση ηλεκτρικής συσκευής
    By tzitzikas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 20:41
  2. Αγορές e-bay και Paypal
    By lelek in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 23:57
  3. Έρευνα Αγοράς
    By mariosm in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 19:11
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 19:03
  5. Mετρό και σήμα κινητών
    By epistimon in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 11:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας