Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: μια βοήθεια για την πτυχιακή μου...

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελική
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αλλού
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή μια βοήθεια για την πτυχιακή μου...

    καλησπέρα σας,
    έχω φτιάξει μια πλακέτα για 4 κάμερες παρακολούθησης, αλλά δυστυχώς επειδή τα υλικά και την πλακέτα τα αγόρασα από μια εταιρεία δεν μου δίνουν κώδικες και προγράμματα, τα οποία χρειάζομαι για να τα αναφέρω στην πτυχιακή μου εργασία. Έχω ψάξει πάρα πολύ και νομίζω ότι πλέον έχω χαζέψει από τόσο ψάξιμο και κοντεύω να παραδώσω τα όπλα. Όμως είναι κρίμα γιατι χρωστάω μόνο την πτυχιακή μου και ένα μάθημα και είμαι 15 εξάμηνο. Κάποια στιγμή λοιπόν πρέπει να τελειώνω και εγώ με την σχολή. Ζητάω την βοήθειά σας, αν μπορείτε και εσείς βέβαια. Ψάχνω προγράμματα, κώδικες, ρουτίνες, οτιδήποτε για να μπορέσω να το βάλω στην πτυχιακή μου για τον μικροελγτή PIC12F675.

    σας ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Τι κώδικες και τι προγράμματα ζητάς? Είναι λίγο γενικό και αόριστο. Δεν θα πάρεις απάντηση γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να ληφθούν υπόψιν και μόνο εσύ γνωρίζεις. Αφού δεν στα έδωσε η εταιρία σκέφτηκες να τα γράψεις μόνη σου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Ψάχνεις πρόγραμμα ρουτίνες κτλ για ΠΟΥ.
    Έχεις πάει 15ο εξάμηνο και δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ ότι το πρόγραμμα και οι υπορουτινες είναι custom δηλαδή είναι φτιαγμένες για την συγκεκριμένη πλακέτα και μόνον.
    Κρίμα πολύ κρίμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον briko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κοπρίτης (20-04-11)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελική
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αλλού
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ο μικροελεγκτής είναι ήδη προγραμματισμένος. Η δουλειά του είναι : έχω 3 μπουτόν. πατώντας το ένα κατευθύνεις κατα μία θέση αριστερά, το άλλο κατά δεξιά και το μεσαίο αλλάζει η κάμερα κάθε 5 δευτερόλεπτα. Από την εταιρεία ζήτησαν να με δώσουν τους κώδικες για την λειτουργία του μικροελεγκτή αλλά δεν βρήκα άκρη και δυστυχώς εγώ δεν γνωρίζω από προγραμματισμούς τίποτα, και θα χρειαστώ να βάλω στην εργασία μου κάποιους κώδικες για να τους δείξω πως δουλεύει ο pic12f675.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελική
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αλλού
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνεις πρόγραμμα ρουτίνες κτλ για ΠΟΥ.
    Έχεις πάει 15ο εξάμηνο και δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ ότι το πρόγραμμα και οι υπορουτινες είναι custom δηλαδή είναι φτιαγμένες για την συγκεκριμένη πλακέτα και μόνον.
    Κρίμα πολύ κρίμα


    έχω πάει 15 εξάμηνο και ΑΚΟΜΑ αυτά που δεν ξέρω είναι πολλά. πιστεύεις πραγματικά ότι φταίω για αυτό? ίσως κάποιος να μην με δίδαξε όσο θα έπρεπε ή ακόμα και να με πέρασε στην τύχη με την μέθοδο του ανεμιστήρα... αυτό ναι.. είναι κρίμα. όπως κρίμα είναι να ζητάει κάποιος βοήθεια και να τον λες ότι είναι κρίμα που δεν έχει κάποιοες γνώσεις.. όπως κρίμα είναι να μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει τα πάνδινα για να βγάλει μια σχολή, χωρίς να έχει πλάτες κανενός, ούτε γονιού ούτε κανένα, δουλεύοντας 7 μέρες την εβδομάδα και πολλές φορές πρωί βράδυ συνεχομένα για να πληρώνει τα προς το ζην. κρίμα είναι να κρίνεις έναν άνθρωπο όταν ζητάει μια βοήθεια. αυτό είναι κρίμα, πολύ κρίμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Αγγελική ο Pic κουνάει τις καμερες με καποια σερβο εσωτερικά των καμερων να υποθέσω?Αν ναι ακοούθα τα καλωδια και τις γραμμες κ δες που συνδεονται τα καλώδια των καμερων με την πλακετα κ τελος τον Pic...Με αυτό το τρόπο μπορείς να κάνεις ένα προχειρο σχηματικο που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργει σε γενικες γραμμες το κυκλωμα και να σε κάνει να προσέξεις τις έξοδους του pic που μπορει τελικά να μην έιναι και τοσο τυχαιοι!
    Επίσης όταν λες οτι αλλάζει καμερα με το μεσαιο μπουτον πως γινεται αυτο φάνταζεσαι?υπάρχει καποιο ρελε? Βοηθησε μας να καταλάβουμε τι γίνεται γιατι δεν μπορουμε να βγάζουμε απο την φαντασία μας πραγματα χωρις κάποια δεδομένα. Οι ρουτίνες φτιάχνονται, -οπώς ίσως άκομψα είπε και ο briko με αποτέλεσμα να μη δώσεις την ανάλογη βάση στο τελευταιο κομμάτι της προτασης του - άναλογα το τι υλικό έχεις χρησημοποιήσει,με ποια λογική και ποια συνδεσμολογία!Δεν υπάρχει μονο μία συνταγη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    έχω πάει 15 εξάμηνο και ΑΚΟΜΑ αυτά που δεν ξέρω είναι πολλά. πιστεύεις πραγματικά ότι φταίω για αυτό? ίσως κάποιος να μην με δίδαξε όσο θα έπρεπε ή ακόμα και να με πέρασε στην τύχη με την μέθοδο του ανεμιστήρα... αυτό ναι.. είναι κρίμα. όπως κρίμα είναι να ζητάει κάποιος βοήθεια και να τον λες ότι είναι κρίμα που δεν έχει κάποιοες γνώσεις.. όπως κρίμα είναι να μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει τα πάνδινα για να βγάλει μια σχολή, χωρίς να έχει πλάτες κανενός, ούτε γονιού ούτε κανένα, δουλεύοντας 7 μέρες την εβδομάδα και πολλές φορές πρωί βράδυ συνεχομένα για να πληρώνει τα προς το ζην. κρίμα είναι να κρίνεις έναν άνθρωπο όταν ζητάει μια βοήθεια. αυτό είναι κρίμα, πολύ κρίμα
    Νομίζω ότι το να σπουδάσει κάποιος είναι επιλογή του και πρέπει να αναλάβει το ρίσκο τον κόπο την ταλαιπωρία κτλ. Αν δεν ευθύνεσαι εσύ γι αυτά που δεν ξέρεις τότε ποιος? οι καθηγητές- δάσκαλοι?Όλοι δηλαδή όσοι τελειώνουν μια σχολή στην Ελλάδα έχουν βίσμα? πλάτες?Και δεν έχουν περάσει τον δικό τους ''γολγοθά''? Αν πάλι παραδέχεσαι ότι δεν έχεις τις γνώσεις τότε γιατί να πάρεις πτυχίο? (και ο οποιοσδήποτε που δεν έχει τις γνώσεις) Για να βγαίνετε αύριο και να λέτε ότι τελιώσατε πανέπιστήμιο και δουλεύεται σε περίπτερο? Ή ακόμα χειρότερα να κάψετε κόσμο με την ημιμάθεια σας όταν βγείτε σε ένα επάγγελμα? Όλα αυτά τα γράφω γιατί εκνευρίζομαι αφάνταστα με τέτοιου είδους απόψεις-απαντήσεις. Αυτή η νοοτροπία μας έχει φάει και δεν οδηγεί ΠΟΥΘΕΝΑ. Θα μπορούσες να πεις '' ρε φιλαράκι τώρα δεν το ξέρω, μπορείς να βοηθήσεις?'' Κρίμα δεν είναι κανείς και για τίποτα όλοι μας είμαστε άξιοι για όσα μας συμβαίνουν και για όσα δεν μας συμβαίνουν.
    Υ.Γ Δεν σε ξέρω και δεν έχω κάτι μαζί σου προσωπικά αλλά αυτή η νοοτροπία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
    Δεν υπερασπίζομαι,δεν ασπάζομαι τον τρόπο που απάντησε,ούτε δικαιολογώ τον briko

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ageliki Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω πάει 15 εξάμηνο και ΑΚΟΜΑ αυτά που δεν ξέρω είναι πολλά. πιστεύεις πραγματικά ότι φταίω για αυτό? ίσως κάποιος να μην με δίδαξε όσο θα έπρεπε ή ακόμα και να με πέρασε στην τύχη με την μέθοδο του ανεμιστήρα... αυτό ναι.. είναι κρίμα. όπως κρίμα είναι να ζητάει κάποιος βοήθεια και να τον λες ότι είναι κρίμα που δεν έχει κάποιοες γνώσεις.. όπως κρίμα είναι να μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει τα πάνδινα για να βγάλει μια σχολή, χωρίς να έχει πλάτες κανενός, ούτε γονιού ούτε κανένα, δουλεύοντας 7 μέρες την εβδομάδα και πολλές φορές πρωί βράδυ συνεχομένα για να πληρώνει τα προς το ζην. κρίμα είναι να κρίνεις έναν άνθρωπο όταν ζητάει μια βοήθεια. αυτό είναι κρίμα, πολύ κρίμα
    Αυτα ειναι δικαιολογιες για να κουνανε οι ασχετοι συγκαταβατικα το κεφαλι. Η αληθεια ειναι οτι φτανοντας στο 15ο εξαμηνο πρεπει να συνηδιτοποιησεις οτι περνεις ενα πτυχιο που δεν το κατεχεις και πιθανοτατα δεν προκειτε να ασχοληθεις με το αντικειμενο...οποτε τζαπα κοπος .
    Οσο για γοργοθα ,μαλον θα πρεπει να κλαφτω και εγω που ειμουν παντρεμενος με γυναικα και 8ωρη εργασια. Αλλα την εβγαλα και με καλο βαθμο τη σχολη.
    Οσο για τους μ.ε. εδω πρεπει να παραδεχτω οτι ειναι και μενα η αχιλειος πτερνα. Αλλα το παλευω και θα το καταφερω και αυτο.
    Ασε τη κλαψα και κατσε μελετα μ.ε. σε 1 βδομαδα θα μπορεσεις να γραψεις μονη σου το προγραμμα που εχει ο μ.ε. πανω του τωρα.
    Σε arduino θα μπορουσα να σε βοηθησω.Σε pic δεν ασχοληθηκα σοβαρα ακομη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Κοπρίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Ετοιματζήδικες λογικές.
    Βρήκες κάτι και σου ζητάνε και κάτι άλλο και ψάχνεις να το βρεις στην πιάτσα. Κοπέλα, άσε λίγο τα περί αγώνα και ευθύνης, γιατί καποιοι πάνε και σπάζονται στο ξύλο ακόμα, και με μπάτσους για να υπάρχει στοιχειώδης εκπαίδευση. Απλά σου ζητήθηκε να φτιάξεις το πρόγραμμα και την κατασκευή ή κάνω λάθος???? Μια απλή εργασία !
    Θα στο πω απλά, κάτσε και δούλεψε να το κάνεις, κι αν ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ σε εμποδίσει φώναξέ μας να σου συμπαρασταθούμε και να βοηθήσουμε. Αλλο όμως η πρόσβαση στη γνώση, στα εργαλεία, στην έρευνα κι άλλο το "δώστε μου τη λύση έτοιμη". Με απλά λόγια, ξεκίνα να το προγραμματίζεις, ρωτα εδώ απορίες, ΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑ, ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟ.
    (Ετοιμες λύσεις κοίτα σε καμιά ΠΑΣΠ και καμιά ΔΑΠ, όχι εδώ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ageliki Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σας,.....
    . Ψάχνω προγράμματα, κώδικες, ρουτίνες, οτιδήποτε για να μπορέσω να το βάλω στην πτυχιακή μου για τον μικροελγτή PIC12F675.

    σας ευχαριστώ πολύ
    η ερώτηση σου είναι δώστε μου τσάμπα μια πτυχιακή για να πάρω πτυχίο.
    δεν ρώτησες καν ' έχω φτάσει μέχρι εδώ , μπερδευόμουν σ'αυτο μήπως κάποιος να με βοηθήσει'
    εάν πάρεις πτυχίο που το απευχόμαστε θα σε βρει κάποιος τεχνικός σε μια θέση δημοσίου που θα του κάνεις την έξυπνη και θα τον ισοπεδωνης με την αμάθεια σου.
    γνώμη μου προσωπική μου γνώμη . μην ....... να πάρεις πτυχίο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση για την πτυχιακή μου
    By amaliadas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 19:25
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 00:34
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-10, 18:20
  4. Βοήθεια για πτυχιακή (αισθητήρια)!
    By miracle in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 20:49
  5. Βοήθεια για πτυχιακή
    By ggero in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 21:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας