Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 210

Θέμα: βρηκα πομπο και λινεαρ στα 600 watt

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Αληθεια ειναι οτι τα εχω ψιλοξεχασει ..Τι μου θυμησες τωρα (που λενε..):Σχεδιαση αποκρισης κυκλωματος με το χερι σε ημιλογαριθμικο χαρτι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εντυπωσιάζει αυτό που λες γιά έτοιμο μηχάνημα και μάλιστα ELENOS! Αυτά έχουν κάποια ποιότητα κατασκευής, αλλά βέβαια αν έφυγαν τίποτα χωρητικότητες στο φίλτρο εξόδου, μπορεί να έβγαζε έστω -20¨-30dbc οπότε είχε καμιά 10W στον αέρα σε άσχετες συχνότητες...
    Κοντά έπεσες!
    Για την ιστορία, το Elenos είχε την δεύτερη αρμονική στα -34dBc όταν έπαιζε 1kW (μετά το φίλτρο - φαντάζεσαι τι υπήρχε πριν το φίλτρο!)
    Από τα 8 MOSFET που είχε, τα δυο "έσπαγαν" (εμφάνιζαν υψηλότερη πόλωση στο gate από κάποια διαρροή drain -> gate).
    Μετά την αλλαγή των 2 τρανζίστορ και λίγη ξαναρύθμιση του φίλτρου, η δεύτερη αρμονική πήγε -70dBc.

    EDIT:
    Ο ενισχυτής που (με το ζόρι) διακρίνεται στην φωτο, μου θυμίζει τα μηχανήματα του Καραβασίλη (Radioelectronic Hellas).
    Είναι βέβαιο ότι είναι 600 watt?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sigmacom : 21-04-11 στις 21:53

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντά έπεσες!
    Για την ιστορία, το Elenos είχε την δεύτερη αρμονική στα -34dBc όταν έπαιζε 1kW (μετά το φίλτρο - φαντάζεσαι τι υπήρχε πριν το φίλτρο!)
    Από τα 8 MOSFET που είχε, τα δυο "έσπαγαν" (εμφάνιζαν υψηλότερη πόλωση στο gate από κάποια διαρροή drain -> gate).
    Μετά την αλλαγή των 2 τρανζίστορ και λίγη ξαναρύθμιση του φίλτρου, η δεύτερη αρμονική πήγε -70dBc.

    EDIT:
    Ο ενισχυτής που (με το ζόρι) διακρίνεται στην φωτο, μου θυμίζει τα μηχανήματα του Καραβασίλη (Radioelectronic Hellas).
    Είναι βέβαιο ότι είναι 600 watt?
    Στέλιο ακόμα μου πονούν τα χέρια που το κατέβασα από το βουνό 70 κιλά γα'ι'δούρι....... να επαληθεύσω του λόγου το αληθές σε όσα έγραψαν ο Γιώργος και ο Στέλιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα τι εννοεις.Δηλαδη λογω εξαρτηματων και σχεδιασης υπαρχει μια αποκοπη σ'αυτες τις συχνοτητες ετσι;
    Αν ομως εχουμε μια γεφυρα σαν αυτη http://www.houseofradio.gr/modules.p...roducts_id=515 τοτε στους 27Μhz θα μετραει μεχρι την 4η αρμονικη αξιοπιστα ενω αντιθετως στα fm δεν θα μπορει να μετρησει ουτε την δευτερη ετσι;

    Υ.Γ: Αληθεια αν εχουμε κεντρικη συχνοτητα τους 100Mhz, τα 200Mhz πως λεγονται;Πρωτη αρμονικη η δευτερη;
    Θεωρητικώς μιλώντας η ταλάντωση βασιζεται στην ιδιοσύχνοτητα ενός υλικού ή ολόκληρους κυκλώματος (SRF !!! Self Resonant Frequency) !!! Αυτό ορίζεται & ως λεγόμενη ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ λόγου της φυσικής εν-αρμόνισης των στοιχείων ενός πχ LC σε μιά συγκεκριμένη συχνότητα ταλαντώσεως όπυ πετυχαίνει το μέγιστο ταλαντούμενο πλάτος! Εξ'αυτού η 1η αρμονική ταλάντωσης είναι πάντα στην συχνότητα συντονισμού αυτού! Αυτή θεωρεούμαι και ως συχνότητα ταλαντώσε ως ή άλλως ονομαζόμενη & ως φέροντος!
    Άρα η 1η αρμονική είναι θεωρητικώς πάντοτε η συχνότητα που υπολογίζεται & παράγει ως επιθυμητή ένας ταλαντωτής. Οι όποιες μη επιθυμητές αρμονικές συνιστώσες που είναι πολλαπλάσιες της 1η αρμονικής ταλαντώσεως είναι ευθέως παραγώμενες από το συντονισμό της πρωτεύουσας, και ως εκ'τούτου ονομάζονται 2η 3η 4η κοκ αρμονικές της. Οι μη άμεσα παραγώμενες ανεπιθύμητες ταλαντώσεις που δεν έχουν σχέση με την 1η αρμονική μας είναι τα λεγόμενα Spurious και δεν μετριώνται ως αρμονικές της ταλαντώσεως μας. Αυτές είναι & οι χειρότερες παραγώμενες παρεμβολλές, που συνήθως οφείλονται σε αστοχίες υλικών & σχεδιασμού και δύσκολα "φεύγουν" από το τελικό προϊόν μας. Αλλά εδώ πάμε σε άλλα θέματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη pantelisyzfr1
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Περαμα/Αθηνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    να ρωτήσω και εγω κάτι αυτές η Spurious μπορεί και να είναι και - της κεντρικής συχνότητας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelisyzfr1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω και εγω κάτι αυτές η Spurious μπορεί και να είναι και - της κεντρικής συχνότητας?
    Οπουδήποτε!!! Δεν είναι άμεσα εξαρτώμενες από το κύκλωμα ταλαντώσεως αλλά από ιδιοσυντονισμούς υλικών, που έχει χρησιμοποιήσει ο κατσκευαστής, η από γενικό κακό σχεδιασμό μέχρι & της πλακέτας του όποιουδήποτε μέρους ενός πομπού, δηλαδή ακόμα & μόνο ενός κυκλώματος του ενισχυτή (πχ πόλωσης) και δυστυχώς ΔΕΝ είναι προκαθορισμένο που θα τις αναμένεις να εμφανιστούν...
    Υπάρχουν περιπτώσεις που είναι εμφανιζόμενες πολύ κοντά στην βασική συχνότητα αλλά και άλλες που είναι ακόμα & >50 MHz από αυτήν είτε πάνω είτε κάτω από αυτήν!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (22-04-11), pantelisyzfr1 (22-04-11)

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μαι παλυ....λοιπον τραβηξε αλλη μια φοτο αλλα το κινιτο του ειναι χαμιλης αναλισης.μηπος ξερει κανεις τελικα το λινεαρ ποιας ετεριας ειναι??αν το διακρινει δηλαδη.ειναι 600 βατ το γραφει πανω μου ειπε το παλικαρι.τελικα ταξιδευουν για αθηνα τα εν λογο μηχανιματα και αντι για 350 euro τα καναμε τραμπα με εναν ενισχιτη αυτοκινιτου και ενα κινιτο.και τωρα μου ερχονται αθηνα απο κρητη.ξερεις κανεις αν ειναι ετεριας το λινεαρ η ειναι κατασκευη ιδιοτι?ο τυπος που τα πηρα δεν ξερει καν αγγλικα.και δεν εχει ιδεα απο τετοια.κατα τυχη επεραν στα χερια του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμη που βρηκες αυτο το συνδιασμο ειναι super, ομως,
    αν θα ειχες δει ποτε, πομπο σε spectrum analyzer, τοτε ... πιστεψε με ...
    τα watt θα ηταν το τελευταιο που θα κοιταζες.

    Παραδειγμα
    linear ELENOS HF1000 Με ισχυ εξοδου 1000 βαττακια,
    ΟΠΟΥ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΗΤΑΝ - 0 db ....
    Μπορεις να φανταστεις τι παει να πει - 0 db ?

    Φαντασου λοιπον να υπηρχε μια αγγελια οπου θα σου εδινε αυτο το linear στα πχ 700 ευρω.
    Ποσα ακομα ευρω θα ηθελες για να τον επισκευασεις ?
    και μην νομιζεις οτι οι επισκευη ειναι κατι απλο.
    Υπαρχει επισκευη οτι να ναι (πχ ευρεση του χαλασμενου ΤΡΖ, και αντικατασταση μονο αυτου και οχι αλλαγη με 2 καπλαρισμενα απο το εργοστασιο)
    ....
    Δεν θελω να πω οτι αυτο που βρηκες δεν ειναι φθηνο, θελω να πω οτι ετσι αγοραζεις απο λοταρια ... δηλαδη οτι σου βγει.
    να μαι παλυ....λοιπον τραβηξε αλλη μια φοτο αλλα το κινιτο του ειναι χαμιλης αναλισης.μηπος ξερει κανεις τελικα το λινεαρ ποιας ετεριας ειναι??αν το διακρινει δηλαδη.ειναι 600 βατ το γραφει πανω μου ειπε το παλικαρι.τελικα ταξιδευουν για αθηνα τα εν λογο μηχανιματα και αντι για 350 euro τα καναμε τραμπα με εναν ενισχιτη αυτοκινιτου και ενα κινιτο.και τωρα μου ερχονται αθηνα απο κρητη.ξερεις κανεις αν ειναι ετεριας το λινεαρ η ειναι κατασκευη ιδιοτι?ο τυπος που τα πηρα δεν ξερει καν αγγλικα.και δεν εχει ιδεα απο τετοια.κατα τυχη επεσαν στα χερια του.http://www.imagehosting.gr/out.php/i...8_img0122a.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Και πάλι δεν είναι καθαρή η φωτο, αλλά όλο και περισσότερο μου κάνει για (ιστορικό) μηχάνημα του Καραβασίλη!!! Αν κάτω γράφει "Radioelectronic Hellas" τότε είναι δικό του.
    Δεν θυμάμαι να έβγαλε ποτέ 600άρι, θυμάμαι μόνο κάτι 300W που είχε βγάλει με 2 BLX15 μέσα.
    Το αν είναι ονομαστικά 600W ή 300W και πόσα βγάζει πραγματικά, λογικά πρέπει να το ξέρει αυτός που στο πουλάει.
    Ειδάλλως θέλει άνοιγμα και φώτο του εσωτερικού για να δούμε τι πλακέτες και τρανζίστορ "φοράει" μέσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι δεν είναι καθαρή η φωτο, αλλά όλο και περισσότερο μου κάνει για (ιστορικό) μηχάνημα του Καραβασίλη!!! Αν κάτω γράφει "Radioelectronic Hellas" τότε είναι δικό του.
    Δεν θυμάμαι να έβγαλε ποτέ 600άρι, θυμάμαι μόνο κάτι 300W που είχε βγάλει με 2 BLX15 μέσα.
    Το αν είναι ονομαστικά 600W ή 300W και πόσα βγάζει πραγματικά, λογικά πρέπει να το ξέρει αυτός που στο πουλάει.
    Ειδάλλως θέλει άνοιγμα και φώτο του εσωτερικού για να δούμε τι πλακέτες και τρανζίστορ "φοράει" μέσα.
    λογο γιορτων αργη η αποστολη απο κρητη.ε λογικα πεχρι παρασκευη θα τα εχω στα χερια μου.απλα μετα θα ηθελα μια κατατοπιση σχετικα με τι καιρεα να βαλω.γεφυρα εχω.οποτε περιμενω να ερθουν και θα τραβηξω εγω απο εδω φοτο απο την ψηφιακη καλυτερα.δεν ξερω και παρα πολα πραματα απο πομπους δυστυχως.συντονισμος?αυτο το σπεκτρουμ αναλαιζερ τι ειναι ακριβως?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θελω να φτιαξω λινεαρ FM 6 watt
    By MitsoulasFm in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 01:31
  2. 600 Watt Ενυσχητής?
    By Yiannisd in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-10, 01:11
  3. κεραια FM για πομπο 600 watt
    By crown in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-06, 11:47
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-05, 15:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας