Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: solid state relay για αυτοκίνητο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή solid state relay για αυτοκίνητο

    θέλω να αντικαταστήσω τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων στο αυτοκίνητο (από τους οποίους περνάει όλο το ρεύμα του μοτέρ καθώς δεν χρησιμοποιείται ρελέ) με άλλους σε άλλο σημείο. προκειμένου να μην πηγαίνει "βόλτα" το ρεύμα γύρω-γύρω θα χρησιμοποιήσω ρελέ μέσα στην κάθε πόρτα. θα προτιμούσα να ήταν solid state για να μην έχω θόρυβο από τα "κλικ" αλλά και για την αποφυγή των σπινθηρισμών. δυστυχώς όμως αυτά που βρίσκω (ελλάδα αλλά και ιντερνετ) συνήθως αφορούν για dc έλεγχο σε ac τάση.
    έχει κανείς καμιά ιδέα αν υπάρχει (και ιδανικά που υπάρχει) ρελέ του τύπου που χρησιμοποιoύμε στο αυτοκίνητο (όχι απαραίτητα να έχει ίδιο pinout);
    καλημέρα και καλή ανάσταση σε όλους

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    όλο αυτό τον καιρό (από το προηγούμενο post) έψαξα αρκετά σε ίντερνετ και καταστήματα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. μήπως ξέρει κανείς αν πρέπει να το ξεχάσω ή τελικά υπάρχουν ssr τα οποία να ελέγχονται και να ελέγχουν dc ρεύμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σιγουρέψου ότι υπάρχουν ξεχωριστά «στοπ» για να βλέπει πότε άνοιξε-έκλεισε το παράθυρο, σε μερικά (παλιά) αυτοκίνητα ο διακόπτης ήταν και «θερμικό» και όταν τερμάτιζε το παράθυρο και ανέβαιναν τα αμπέρ σταμάταγε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    όχι, ο διακόπτης είναι απλός διακόπτης. δεν έχει άλλο ρόλο στην λειτουργία πέραν του on/off (ανά κατεύθυνση βέβαια)
    ευχαριστώ πολύ kentar για το link. θα το κοιτάξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kentar Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή μάλλον υπάρχει κάτι σχετικό στο παραπάνω link, θέλω να ρωτήσω το εξής:
    μέχρι τώρα η επαφή μου με ρελέ περιορίζεται μόνο στα κλασσικά για αυτοκίνητο. σε αυτά οι προδιαγραφές είναι αρκετά συγκεκριμένες. στα solid state όμως βλέπω ένα αρκετά μεγάλο εύρος.
    πχ τάση ελέγχου 3-35 volt, 3.5-60 volt κλπ
    φορτίο 0-30, 5-60, κλπ
    σε αυτές τις περιπτώσεις, πέρα από το ρεύμα (Α) στην επιλογή τι θα πρέπει να προσέξω; δηλαδή οι ζητούμενες τάσεις ελέγχου και φορτίου (και στις δύο περιπτώσεις γύρω στα 12Volt) πρέπει να βρίσκονται σε ποιο σημείο του εύρους του ρελέ; στη μέση; κοντά στο ελάχιστο; στο μέγιστο; ή δεν παίζει ρόλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός, επαναφέρω το θέμα μήπως και κανείς έχει καμιά ιδέα πάνω στις ερωτήσεις του ποστ#6.
    σε αυτές θα ήθελα να προσθέσω και μια ακόμα (που δημιουργήθηκε πρόσφατα). έχω δει στο ιντερνετ (ebay) κάποιες καταχωρήσεις σχετικές που ανέφεραν στα χαρακτηριστικά ότι για παράδειγμα το φορτίο του ρελέ είναι 24-220V dc (marked), 5-220V dc(actual). καταλαβαίνω δηλαδή ότι πάνω το ρελέ (ή στις προδιαγραφές του) γράφει για 24 και αυτοί μου "λένε" ότι πρακτικά μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για χαμηλότερες τάσεις.
    ισχύει αυτό ή είναι μπουρμπούτσαλα; τι είναι αυτό που καθορίζει αν το φορτίο ενός ρελέ θα είναι από 5volt και πάνω, ή από 24 ή ότι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εγω δεν θα εμπιστευομουν αλλη πηγη πληροφοριων για ενα εξαρτημα απο το datasheet του. Κι αυτο, οχι παντα

    Οσον αφορα τις ερωτησεις σου στο #6, χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση, εγω θα διαλεγα καποιο που οι τασεις και τα φορτια μου, να ηταν περιπου στημ μεση, αντε και λιγο πιο πανω απο τις τιμες που αναφερονται στο datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.776

    Προεπιλογή

    απο οσο θυμαμαι τα ρελε αυτα ειναι φαρμακι.δεν ξερω γιατι τα θες αφου δεν νομιζω να μην υπαρχει ρελε στο αυτοκινητο(εκτος και αν ειναι ιδιοκατασκευη).
    Ενναλακτικα παντως δες εδω http://www.saveltrade.gr/index.php?p...emart&Itemid=1


    ΤΟ ΚΙΤ ΠΕΡΙΕΧΕΙ
    4 ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΓΕΝΙΑΣ
    7 ΦΩΤΕΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ
    ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
    ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ
    ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ


    σε αυτην την τιμη πιστευω οτι θα βρεις ολα τα υλικα που θες.Σιγουρα ιμπει θα υπαρχουν και φτηνοτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα διαλεγα καποιο που οι τασεις και τα φορτια μου, να ηταν περιπου στημ μεση,
    κι εμένα η απλή λογική αυτό μου λέει. βέβαια επειδή δεν κατανοώ πως ακριβώς ορίζεται αυτό το εύρος σκέφτομαι μήπως η λογική μου δεν έχει...λογική και μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει ασφαλώς οποιαδήποτε ενδιάμεση τιμή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 50 solid ..years
    By sakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-16, 23:32
  2. Solid State Relay + Push Button
    By clorium in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 11:48
  3. Solid State Tesla Coil(Musical Flyback)
    By balantis20 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 20:08
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 23:51
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 15:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας