Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Προσοχή.. ιός xp2011 κ πως αφαιρέθηκε

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή Προσοχή.. ιός xp2011 κ πως αφαιρέθηκε

    Χρόνια πολλά σε όλους κ ειδικότερα στους γιώργηδες..
    Έχω τώρα δυο μέρες που παιδεύομαι με έναν ιό στον υπολογιστή της κοπέλας μου.
    Κατέβασε κάτι φωτογραφίες και ξαφνικά μια ειδοποίηση από windows εμφανίστηκε..
    Ο ιός έχει ονομασία "Χρ security 2011" και από τότε που μπήκε στον υπολογιστή κάνει μόνο του scan και μου ζητάει activation. έκανα το λάθος κ χθες πέρασα έναν σπασμένο κωδικό ποου βρήκα, μετά δεν με άφηνε να εκτελέσω καμιά εντολή από windows κ μου "εξαφάνησε" κ το αντιβιωτικό που είχα.. Αλλά μου επέτρεπε να μπώ από mozilla,ενώ πριν με εμπόδιζε.. μπήκα safe mode στον user (όχι admin) και με regedit βρήκα τον ιό να έχει μπει στον μοζίλλα με κατάληξη beu.exe Στο ιντερνετ βρήκα και άλλες ονομασίες για τον ίδιο ιο..
    Αφού διόρθωσα την registry στα περισσότερα σημεία έκανα σκανάρισμα του δίσκου με δικό μας αντιβιωτικό (πως σκατά πέρασε το antivirus και εγκαταστάθηκε στο pc ακόμα διερωτάμαι) και τον βρήκε μέχρι μέσα στο φάκελο του antivirus..
    Είναι μεγάλος μπελάς πάντως αν σας τύχει μην δώσετε κωδικό ενεργοποίησης.Προσπαθήστε να τον βγάλετε με άλλο τρόπο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Οι ιοί που καμουφλάρονται ως ψεύτικα προγράμματα ασφάλειας είναι γνωστά εδώ και χρόνια με την ονομασία rogue. Ενα πολύ καλό και αποτελεσματικό γι αυτές τις περιπτώσεις πρόγραμμα αφαίρεσης, είναι το δωρεάν malwarebytes. Προτείνω Θοδωρή να το εγκαταστήσεις και να το τρέξεις γιατί σίγουρα ο ιός θα έχει αφήσει κατάλοιπα στο σύστημα.
    Όσο για την απορία σου πως το antivirus το άφησε και πέρασε, αυτό εξαρτάται από το ποιο antivirus εμπιστεύεσαι για την ασφάλεια του υπολογιστή, αλλά και από την συμπεριφορά του ίδιου του χρήστη. 100% ασφάλεια δεν παρέχεται από κανένα πρόγραμμα, ωστόσο ένας καλός συνδυασμός προγραμμάτων επιφέρει καλά ποσοστά ασφάλειας.
    Εναλλακτικά για το σερφάρισμα στο ιντερνετ υπάρχει και το Linux όπου δεν κινδυνεύεις από τέτοιες απειλές.

    Καλημέρα Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Γιάννη να είσαι καλά κ χρόνια πολλά..
    Σε κανονική λειτουργία to Malwarebytes δεν μου έτρεχε.. σε ασφαλή λειτουργία που μπόρεσα να το τρέξω κάτι βρήκε, μετά το restart όμως σε κανονική λειτουργία πάλι τα ίδια..
    δεν μπορούσα να μπώ σε περιηγητή και μου έβγαζε συνεχώς μυνήματα πως πρέπει να κάνω ενεργοποίηση...

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες..!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    τα ιδια εχω και εγω μου εγκατασταθηκε το windowsRecovery εχασα ολα τα αρχεια την επαναφορα την διαχειρηση και οτι μπορουσα να κανω Διαβασα τα δικα σας μαλον προκειται για το ιδιο με αλο ονομα. τωρα προσπαθω δεν ξερω πολλα ομως

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Δοκιμάστε για Activation αυτό τον κωδικό 1147-175591-6550
    Με τον κωδικό αυτο που δουλεψε ,σε τρείς διαφορετικές εκδοχές αυτού του malware
    (Vista Internet Security 2011 ,τα αλλα δυο δεν τα θυμάμαι)
    γινεται και καλα ενεργοποιηση και σταματουν οι παρενεργειες
    τουλαχιστον ως προς την προσβαση στο Ιντερνετ .
    Μετα καποιο αντιικο αναλαμβάνει τα υπολοιπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Περίεργο εμένα δεν μπήκε τίποτα. Έχω Νόμιμα XP Full updated και επίσης νόμιμο kaspersky internet security 2011. Σε ενα φίλο μου μπήκε χτές αλλα το εξαφανίσαμε σε κάνα εικοσάλεπτο. Τελευταία τα windows κάναν ένα update και υποθέτω οτι ήταν γι αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς κανένα antivirus δεν μπορεί να σε προστατέψει από αυτού του είδους σ@τ0προγραμματα .
    Και αυτό γιατί μπαίνοντας σε κάποια μολυσμένη ιστοσελίδα σου κάνει την ερώτηση αν θες να σκαναρει τον Η/Υ για έλεγχο ιών , εάν εκεί πατήσεις ναι έχεις δώσει την άδεια ΕΣΥ για εγκατάσταση του ιού παρακάμπτοντας το οποιοδήποτε antivirus .
    Από εκεί και πέρα το malware byte που αναφέρθηκε είναι ότι καλύτερο αλλά και αυτό σε κάποιους από αυτούς τους ιούς δεν κάνει τίποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μα οι περισσότεροι χρήστες αναφέρουν οτι δεν πάτησαν τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όπως και να έχει παίδες η ασφάλεια των υπολογιστών όπως είπα και πιο πάνω, εξαρτάται από την δική μας συμπεριφορά. Ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να δείτε πραγματικό antivirus ή σελίδα αυτού να σας ζητά επίμονα να κάνετε με την υπηρεσία του οποιοδήποτε scan. Αν τελικά κάποιος κάνει το λάθος ένα antivirus από μόνο του δεν είναι αρκετό για να σας προστατέψει κι αυτό γιατί εσείς θα έχετε απο πρίν δεχτεί το κακόβουλο λογισμικό ως ασφαλές.
    Σε περιπτώσεις μολύνσεων χρειάζονται άλλες τεχνικές όπως χρήση του hijack this για την <φωτογράφιση> του μολυσμένου συστήματος και έπειτα την χρήση ειδικών εργαλείων όπως πχ του sdfix,combofix Κλπ. Είναι μια διαδικασία που χρείαζεται λίγο υπομονή αλλά αξίζει τον κόπο γιατί το φορματ δεν πρέπει πάντα να αποτελεί λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    ειναι παλιος ιος και γνωστος.boott σε safe mode και Combofix.και για οποιους ξερουν απο regedit οπως περιεγραψε ο φιλος στο αρχικο post

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 18:24
  2. Προσοχη Απατη
    By Samios60 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 22:41
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 17:39
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 10:43
  5. Φορητός ραδιοερ/κός σταθμός διακοπών (/Ρ)
    By Γαληνίτης in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 13:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας