Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Ωμ ηχειων και ενισχυτη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ευαισθησία εισόδου και ο SNR είναι το ίδιο;
    Καμμια σχεση, οπως λεει και η wikipedia

    Signal-to-noise ratio (often abbreviated SNR or S/N) is a measure used in science and engineering to quantify how much a signal has been corrupted by noise. It is defined as the ratio of signal power to the noise power corrupting the signal.

    In less technical terms, signal-to-noise ratio compares the level of a desired signal (such as music) to the level of background noise. The higher the ratio, the less obtrusive the background noise is.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Ολα αυτα τα χαρακτηρίστηκα αναλογα πως τα μετραει ο καθε κατασκευαστης βγαινουν και τα αναλογα νουμερα. Αρχικα κοιταμε σε εναν ενισχυτη την ταξη του Α, ΑΒ Δ κτλ την ισχυ RMS (20-20000 Hz) To damping factor οταν εχουμε πολλα ρευματα Το snr και τελος το THD (παραμορφωση). Αλλα... Ολα αυτα αναιρουνται αμα δεν τον ακουσω η διαβασω καποιο review για τον ενισχυτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτα τα χαρακτηρίστηκα αναλογα πως τα μετραει ο καθε κατασκευαστης βγαινουν και τα αναλογα νουμερα.
    δεν υπαρχουν πολλοι τροποι να μετρησεις watt rms, οπως αναφερεται και στο αρχικο ποστ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Σε αυτοκινητου? Παρα πολλοι. Ναι μεν στο ευρος 20-20000ΗΖ αλλα στα 12V? στα 13,3V? 13,8V? (συνηθης μετρηση κατασκευαστων) και σε ποση παραμορφωση? στα 0,02%? στα 0,1%? στα 3% ?Τι να το κανω εγω αμα ο ενισχυτης που αγορασα λεει μεν 100W ''RMS'' εφοσον μετρηθηκε στα 14 και 13,5 V που σε ενα αυτοκινητο με εργοστασιακο ηλεκτρικο συστημα δεν πιανει αυτες τις τασεις και ολα αυτα με παραμορφωση στα υψη? Αλλωστε και πραγματικες μετρησεις που εχω δει απο επαγγελματιες reviwers (βλεπε caraudiotest.gr) οι τιμες των κατασκευαστων ειναι πολυ κολακευτικες. Εδω οι ιδιοι οι πωλητες που φερνουν παραγγελιες μου στο μαγαζι μου το παραδεχονται. Υπαρχουν βέβαια και ενισχυτες που αναφέρουν όλες αυτές τις τιμές που έχουν μετρηθεί αλλά μιλάμε για σοβαρές εταιρίες που σεβονται τον εαυτό τους. Ένα ξερό w rms δεν λέει από μόνο του τίποτα.Αλλα τα W ειναι απο τα τελευταια που κοιταμε οταν κρινουμε εναν ενισχυτη στο ποιοτικό του μερος. Στα DB Drag κοιτας τα μεγαλυτερα νουμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphist83 : 30-04-11 στις 05:35

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.....

    Ο ενας και μοναδικος ενισχυτης που εχω αγορασει, ειχε μια ασφαλεια στα 30Α.

    Οταν την αντικατεστησα με μια των 5Α, δεν καηκε ποτε....

    Αντιθετα, μερικοι πονηροι, χρησιμοποιουν μεγαλυτερες ασφαλειες, ακριβως για να μπουνε στο σκεπτικο σου.

    Ομως, πολλες φορες, ο ενισχυτης γινεται καρβουνο, και η ασφαλεια δεν εχει παθει τιποτα....πολυ επικινδυνος συλλογισμος....
    αμα κανουν και τετοιες απατες τι να πω εχεις δικιο,αρα βαζουμε την μικροτερη για να δουμε σε πια ampere θα καει
    για να υπολογισουμε περιπου την καταναλωση βεβαια πολοι ενισχυτες ανεβαζουν την ταση απο 12 στα 24 η 36 volt

    βεβαια η πιο σωστη λυση ειναι να δουμε τα chip εξοδου η τα τρανζιστορ για να υπολoγισουμε στο περιπου
    βεβαια εξαρταται η ταξη Α,ΑΒ,Β,D αλλα και συνδεσμολογια των τρανζιστορ και βεβαια και η ποιοτητα των υλικων του (παραμορφωση)

    βεβαια η πιο σωστο ειναι να βαλουμε γεννητρια στην εισοδο με ημιτονο και να μετρησουμε την ενισχυση που κανει σε διαφορες συχνοτητες
    αλλα και σε σταθερο φορτιο για να εχουμε μια αποψη αλλα και να δουμε το μεγιστο απαπαραμορφωτο σημα που μπορει να δωσει (ΨΑΛΙΔΙΣΜΟΣ ΚΟΡΥΦΗΣ)
    κατι τετοιο βεβαια δεν μπορει να κανει ενας που δεν ειναι ηλεκτρονικος η να εχει γνωσεις περι αυτου
    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτοκινητου? Παρα πολλοι. Ναι μεν στο ευρος 20-20000ΗΖ αλλα στα 12V? στα 13,3V? 13,8V? (συνηθης μετρηση κατασκευαστων) και σε ποση παραμορφωση? στα 0,02%? στα 0,1%? στα 3% ?Τι να το κανω εγω αμα ο ενισχυτης που αγορασα λεει μεν 100W ''RMS'' εφοσον μετρηθηκε στα 14 και 13,5 V που σε ενα αυτοκινητο με εργοστασιακο ηλεκτρικο συστημα δεν πιανει αυτες τις τασεις και ολα αυτα με παραμορφωση στα υψη? Αλλωστε και πραγματικες μετρησεις που εχω δει απο επαγγελματιες reviwers (βλεπε caraudiotest.gr) οι τιμες των κατασκευαστων ειναι πολυ κολακευτικες. Εδω οι ιδιοι οι πωλητες που φερνουν παραγγελιες μου στο μαγαζι μου το παραδεχονται. Υπαρχουν βέβαια και ενισχυτες που αναφέρουν όλες αυτές τις τιμές που έχουν μετρηθεί αλλά μιλάμε για σοβαρές εταιρίες που σεβονται τον εαυτό τους. Ένα ξερό w rms δεν λέει από μόνο του τίποτα.Αλλα τα W ειναι απο τα τελευταια που κοιταμε οταν κρινουμε εναν ενισχυτη στο ποιοτικό του μερος. Στα DB Drag κοιτας τα μεγαλυτερα νουμερα.
    Εχει επικρατησει "ατυπα", οι ενισχυτες αυτοκινητου να μετριουντα με 0.1% παραμορφωση, στα 13.8V, και με 1KHz...

    Οι πιο σοβαροι κατασκευαστες, κανουν καλυτερες και πιο τιμιες μετρησεις.

    Το δραμα ειναι, οταν πολλες φορες, μετρωντας εναν ενισχυτη, δεν βγαινουν τα νουμερα, με οποιο τροπο κι αν εχουν μετρηθει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 01:24
  2. επιλογη ενισχυτη και ηχειων
    By fm344 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 20:36
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 18:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας