Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: USB MIDI Controller με PIC

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή USB MIDI Controller με PIC

    Καλημέρα !

    Θέλω να κατασκευάσω ένα MIDI controller με σύνδεση usb το οποίο θα έχει
    ποτενσιόμετρα ατέρμονα, ποτενσιόμετρα απλά για έλεγχο εφε, volume και μπουτονάκια απλά για λειτουργίες.

    Είναι εφικτό αυτό με κάποιον PIC ? Αν ναι, τι πρέπει να επισημανθεί ?
    Είμαι new στα pic και microελεγκτές γενικότερα. Δεν έχω ασχοληθεί ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    κοιτα..

    Αν δεν εχεις ασχολιθει καθολου με Microcontrolers ειναι αρκετα δυσκολο Project για αρχη.Καλυτερα να ξεκινησεις βημα βημα .. ΑΚομα και επανω στο project αυτο το συγκεκριμενο παλι βημα βημα θα το πας (μιλαμε παντα να βγαζεις τον κωδικα απο το 0 κατανοοντας τον εστω και χοντρικα) , εγω θα ξεκιναγα πρωτα με την επικοινωνια του Pic με ενα κουμπι μετα θα εβαζα τον pic να επικοινωνισει με usb με το pc..Και μετα θα κοιταγα και τα rotary encoders.Ετσι με αυτον τον τροπο μπορεις να φτιαξεις κατι που δεν υπαρχει αφου θα το παιζεις στα δαχτυλα..

    Παρολαυτα μπρορεις να ψαξεις στο ιντερνετ γενικα να βρεις ενα ετοιμο σχηματικο με εναν Pic να κοτσαρεις το hex και εισαι μαγκας σε λιγες ωρες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cloud_constructor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (18-10-11)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με αυτά λοιπόν, τι θα χρειαστώ στη συγκεκριμένη περίπτωση ?
    PIC, κλπ κλπ. Επίσης δεν χρειάζεται I/O Expander για να βγάλω περισσότερες εισόδους στον PIC ?

    Συνδεσμολογία ? 8 bit ή 16 ?

    Kοινώς δεν έχω ιδέα άπο pic. Μήπως με arduino θα ήταν πιο εύκολο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Ο PIC είναι μια χαρά. Το MIDI δεν είναι απαιτητικό σε επεξεργαστική ισχύ, οπότε με την 8μπιτη σειρά (16F, 18F) είσαι ΟΚ. Απλά θα πρέπει να προσέξεις στην επιλογή του μοντέλου, όσο αφορά στα περιφερειακά που αυτός θα έχει πάνω.
    Θα χρειαστεί να έχει:
    -1 ψηφιακή είσοδο ανά button
    -1 αναλογική είσοδο (A/D converter) ανά ποτενσιόμετρο
    -2 ψηφιακές εισόδους ανά ατέρμονο ποτενσιόμετρο (rotary encoder είναι στην ουσία και όχι ποτενσιόμετρο με αντίσταση)
    -1 θύρα ασύγχρονης σειριακής επικοινωνίας (στους PIC ονομάζεται USART) για την επικοινωνία MIDI

    Ανάλογα με τον τρόπο που θα επιλέξεις να φτιάξεις την επικοινωνία USB θα χρειαστείς:
    -12 ψηφιακές εισόδους αν χρησιμοποιήσεις το FT245 της FTDI (www.ftdichip.com)
    -1 USART επιπλέον αν χρησιμοποιήσεις το FT232 της FTDI

    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

    Αν χρειαστείς και για το ίδιο το πρωτόκολλο MIDI τίποτα, εδώ είμαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Φίλε fmav αρκετά αναλυτικός ήσουν κι όμως προκαλούνται περισσότερα ερωτήματα λόγω της ασχετοσύνης μου με ΙCs.

    ο http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT245R.htm είναι απλά για την επικοινωνία του κυκλώματος με USB?

    Κοινώς χωρίς να γίνομαι φορτικός..
    Αν έχεις στο νου σου κάποια πρόχειρη συνδεσμολογία ενδεικτική, θα μπορούσες να την παραθέσεις εδώ μήπως αρχίσω να στροφάρω ?

    ΠΧ, τον "τάδε" PIC, με αυτή την διάταξη και αρχικά ένα κύκλωμα με 2 κουμπάκια button, και ένα ποτενσιομετρο volume.

    Με λίγα λόγια, ένα εύκολο παράδειγμα για να πιάσω το νόημα του project. Σίγουρα θα τα καταφέρω αρκεί κάποιος να μου ανοίξει το φως του διαδρόμου !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη,

    Πιστεύω πως θα πρέπει κατ' αρχήν να επιλέξεις πόσες εισόδους για buttons, ποτενσιόμετρα και encoders θα έχει ο controller.
    Κατόπιν, βασιζόμενος στα όσα σωστά παρέθεσε ο Φάνης θα υπολογίσεις πόσα pins χρειάζεσαι και θα επιλέξεις μοντέλο PIC.
    Αν αντί για το FT232 ή FT245, επιλέξεις PIC με ενσωματωμένη USB, θα έχεις λιγότερο hardware και περισσότερο software. Προσωπικά το προτιμώ σαν λύση.
    Μπορείς να επιλέξεις PIC π.χ. από την λίστα της Microchip με USB microcontrollers. Θα σου βγάλει 93 PIC. Αν εκεί κάνεις κλικ στο "Parametric Search", θα μπορέσεις να βάλεις και άλλα κριτήρια για να περιορίσεις τις επιλογές σου.

    Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι. Όπως περιγράφεις το σύστημα, θα έχει 3 βασικά interfaces: MIDI, USB και ποτενσιόμετρα. Τη σύνδεση MIDI και ποτενσιομέτρων την καταλαβαίνω - αυτή είναι η βασική δουλειά ενός controller. Την USB όμως, πως σκέφτεσαι να την χρησιμοποιήσεις και για ποιο σκοπό? Μόνο για το setup των παραμέτρων του συστήματος ή και για άλλη χρήση, π.χ. virtual ποτενσιόμετρα από software στο PC?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Κυρίως το controller θα ελέγχει προγράμματα μουσικής στον υπολογιστή. Απλά θέλω USB interface γιατί κυρίως χρησιμοποιώ Mac με εξωτερική κάρτα ήχου χωρίς Midi I/O.

    Tα ποτενσιόμετρα θα ελέγχουν εικονικά ποτενσιόμετρα έντασης, ισορροπίας, εφέ, equalizer κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρος αν βοηθάει αλλά δες και εδώ http://www.serasidis.gr/circuits/Mid...iGenerator.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει πολυ η υλοποίηση του midi με usb ενσωματομένο στον Pic θα ήθελα καποια βοήθεια με κωδικα η οποιαδήποτε πληροφορία για να τα καταφέρω;Με απλη σειριακη τα είχα καταφέρει αλλά οταν μπλεκεται το Usb στη μέση όλα αλλάζουν...

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. MIDI controller κατασκευη
    By alespi in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 16:46
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-11, 12:40
  3. USB PIC or AVR
    By lordi in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-09, 21:46
  4. PIC programming σε Quasar 3150 USB PIC Programmer
    By astanapane in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 11:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας