Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: arduino φωτορυθμικο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή arduino φωτορυθμικο

    Γεια σε ολους.εχω μια πλακετα arduino και στις εξοδους εχω ταση 5v dc.θελω να το φτιαξω φωτορυθμικο με traic (νομιζω) και να χειριζομαι λαμπες 230v αλλα δεν ξερω τη συνδεσμολογια και αν οντος γινετε να ανακατεψω dc με ac.help me γιατι τα εχω βρει σκουρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Άκη, ένα απλό κύκλωμα το οποίο θα πρέπει να κατασκευάσεις είναι η κλασική οδήγηση μιας λάμπας τροφοδοσίας δικτύου με triac. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο διαδύκτυο για κυκλώματα τέτοιου είδους. Οι πιό παλιοί θα θυμούνται τις πρώτες τους κατασκευές φωτορυθμικών με τέτοια κυκλώματα. Στο συνημμένο μπορείς να δεις μια απλή συνδεσμολογία με τον τρόπο αυτό για να οδηγήσεις ασφαλώς μια λάμπα μικρής ισχύος στο δίκτυο της Δ.Ε.Η. Πρόσεξε πολύ όταν παίζεις με την τάση δικτύου πόλης! Είναι επικύνδυνο αν δεν έχεις πάρει προφυλάξεις, κανόνες στο σχεδιασμό πλακέτας και προ πάντων σεβασμό στην δύναμη του ηλεκτρισμού! Η τοποθέτηση ενός optotriac για την οδήγηση του triac απομονώνει ηλεκτρικά τον Arduino σου απο το δίκτυο της Δ.Ε.Η. Στο link http://heehiee.codns.com:9000/0_home...onj/tless.html θα βρείς καλές πληροφορίες για διάβασμα σε τέτοια κυκλώματα.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (24-05-11)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    σ'ευχαριστο φιλε μου.μηπως ξερεις καποιο triac που στο Α1 και Α2 να περνα το AC και στο G να περνα DC?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Άκη, καλημέρα. Διαβάζοντας τη φυσιολογία ενός triac, θα δείς πώς λειτουργεί: http://en.wikipedia.org/wiki/TRIAC . Σύμφωνα με τα παραπάνω, τα δύο εσωτερικά αντιπαράλληλα thyristor που έχει, πυροδοτούνται εναλλάξ με τις δυό ημιπεριόδους της τάσης οδήγησης στην πύλη (G). Δεν μπορείς λοιπόν να διαχειριστείς μια εναλλασσόμενη τάση οδηγώντας με συνεχές την πύλη. Αυτό που μπορείς να κάνεις έχοντας στο νού αυτό που ζητάς (διαχείρηση AC στα Α1 και Α2 και οδήγηση DC στο G) και δεν σε ενοχλεί απο πλευράς κόστους, είναι να χρησιμοποιήσεις ένα solid state relay σαν ένα εξάρτημα, που στην ουσία είναι αυτό που βλέπεις στο σχηματικό πιο πάνω. Αν σε φοβίζει η κατασκευή ενός τέτοιου κυκλώματος επειδή διαχειρίζεται υψηλές τάσεις δικτύου εμπλέκοντας την οδήγηση απο arduino, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί είναι απομονωμένο γαλβανικά με τον optocoupler. Προσοχή θέλει μόνο η τήρηση κάποιων βασικών κανόνων στη διαχείριση και τον σχεδιασμό στο κομμάτι της υψηλής τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    fφιλε μου σ'ευχαριστο που ασχολισε με το θεμα μου και απ'οτι εχω δει ασχολησε και με arduino.πιστεβω οτι με το triac θα εχω περισσοτερο χρονο ζωης παρα με το solid state ralay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση πως αν φτιάξεις ένα κύκλωμα όπως στο συνημμένο, θα σε γλιτώσει από πολλαπλάσια έξοδα μιας και τα 4 εξαρτήματα που θα χρειαστείς είναι αρκετά φτηνά και εύκολο να βρεθούν. Και στο κάτω κάτω, είναι προτιμότερο να αλλάζεις ένα triac άν καεί απο πειράματα, παρά ένα ακριβό solid state relay. Και πάλι, σε μια τέτοια σχεδίαση, πρέπει να προσέξεις τις τάσεις δικτύου και τις αποστάσεις των αγωγών (σε περίπτωση κατασκευής PCB).

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτορυθμικο
    By Panοs in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 14:34
  2. Φωτορυθμικο arduino
    By spyrosjd in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 01:49
  3. φωτορυθμικο με led.
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-12, 09:11
  4. Φωτορυθμικο
    By dal_kos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-06, 16:03
  5. ασυρματο φωτορυθμικο
    By apos1982 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-06, 00:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας