Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: reset σε μικροελενκτή

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά, έχω σκοπό να κάνω επανεκινηση μεσω watchdog οπότε με ένα timer ή με delay δε θα έχω θέμα.
    Σας ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σημειώσω ότι στους μC το reset δεν σημαίνει "αλλοίωση δεδομένων" στους καταχωρητές του
    Γιωργο μπορεις σε παρακαλω να γινεις λιγο πιο σαφης...γιατι σιγουρα κατι δεν καταλαβα καλα.....δλδ εαν εχω εναν καταχωρητη temp = 00010110 θες να μου πεις οτι μετα απο καποιο ρεσετ θα εχει την ιδια τιμη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εάν έχω έναν καταχωρητή temp = 00010110 θες να μου πεις ότι μετά απο κάποιο reset θα έχει την ίδια τιμή;
    Στο power on οι καταχωρητές έχουν τυχαίες τιμές, εκτός από αυτούς που αρχικοποιεί ο μC όπως το program counter, status, περιφερειακα, κλπ. Το πρόγραμμα ξεκινά από την αρχική διεύθυνση και "κάνει ότι του έχεις γράψει". Συνήθως στο πρόγραμμα "ρυθμίζουμε"/μηδενίζουμε τα περιεχόμενα των μεταβλητών προγράμματος (εμείς το κάνουμε και όχι ο μC).

    Στο επόμενο reset μηδενίζει πάλι ο program counter και εκτελείται το πρόγραμμα από την αρχή. Κανένα register δεν αλλοιώνεται "αυτόματα" λόγω reset εκτός από αυτά που αναφέρονται στο datasheet. Αν το πρόγραμμα στις πρώτες εντολές μηδενίζει ή αρχικοποιεί τα registers αυτά, το πρόγραμμα αλλοιώνει τα περιεχόμενα των καταχωρητών! Στα προγράμματα που γράφονται με compilers αυτό συνήθως γίνεται αυτόματα...

    Σε περίπτωση power off/on έχουμε πάλι τυχαία κατάσταση.

    Συνήθως υπάρχει κάποιο flag που μας ενημερώνει αν έχουμε απλό reset ή power on. Το πρόγραμμα μπορεί να ελέγχει αυτό το flag και να αρχικοποιεί τους καταχωρητές μόνο όταν έχουμε power on.

    Παράδειγμα εφαρμογής: γράψε ένα απλό πρόγραμμα που διαβάζει ένα register απευθείας από τη θέση μνήμης του μC, τον αυξάνει και τον αποθηκεύει πάλι στη θέση του. Ελεγξε το τελευταίο bit του register και "βγάλτο" σε ένα pin εξόδου. Κάνε επαναλαμβανόμενα h/w reset . Στο pin εξόδου θα έχεις ένα flip/flop που θα αλλάζει κατάσταση σε κάθε reset.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 08-05-11 στις 11:45

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αν το πρόγραμμα στις πρώτες εντολές μηδενίζει ή αρχικοποιεί τα registers αυτά, το πρόγραμμα αλλοιώνει τα περιεχόμενα των καταχωρητών! Στα προγράμματα που γράφονται με compilers αυτό συνήθως γίνεται αυτόματα...
    Στη C γίνεται αρχικοποίηση των static μεταβλητών, μόνο αν έχει δώσει αρχικές τιμές ο προγραμματιστής, αλλιώς το περιεχόμενο είναι τυχαίο(μετά το power on) ή το προηγούμενο (πριν το reset που έγινε).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονόμετρο σε μικροελενκτή PIC18F1320
    By bxenos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-13, 00:26
  2. οδήγηση βηματικού κινιτήρα με μικροελενκτή
    By Δημήτρηςκα in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 03:36
  3. Βοήθεια με αισθητήρες και μικροελενκτή.
    By L3fteris in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-12, 01:53
  4. Πρόβλημα κατά το άγγιγμα του μικροελενκτή
    By acmilangr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-11, 18:43
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-10, 18:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας