Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Θέλω να ασχοληθώ ερασιεχνικά με ηλεκτρονικά

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Θέλω να ασχοληθώ ερασιεχνικά με ηλεκτρονικά

    Γεια σας έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά για χόμπυ, δεν ξέρω πολλά πράγματα εώς και τίποτα απολύτως.

    Θα ήθελα να μου προτείνετε από που να ξεκινησω κάποια βασικά που θα πρέπει να διαβάσω ίσως απο τα e-αρθά ή τα e-books που έχετε εδώ στο forum.

    Επίσης έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο βιβλίο για το πως βλάπω αν κάτι είναι χαλασμενο px αντίσταση πυκνωτής κτλ, δηλαδή πως καταλαβαίνω πως κάποιο εξαρτημα έχει χαλάσει τί τιμές πρέπει να πάρω, πχ για την αντίσταση αν είναι χαλασμένη μου βγάζει άπειρη αντίσταση.

    ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμή που έχεις σύνδεση Ιντερνετ , και δεν τσαλαβουτάς στην απέραντη γνώση,
    που είναι απλωμένη διάσπαρτα στο διαδίκτυο, σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις αγγλικά .

    Άρα εκεί θα πας πρώτα .

    Σαν δεύτερο βήμα , είναι τα βασικά εργαλεία = κάποιο σοβαρό κόστος ,
    και έπειτα το βάπτισμα του πυρός , αγοράζοντας και συναρμολογώντας μια απλή φτηνή κατασκευή σε KIT .
    Κατά προτίμηση της Ελληνικής SMART-KIT , η οποία έχει βοηθήσει γενιές και γενιές, στα πρώτα βήματα.

    Τώρα που σου έδωσα μια βασική εικόνα , αρχίνα να παρακολουθεις θέματα στο φόρουμ ,
    και σε έξι μήνες από σήμερα , εάν είσαι ακόμα εδώ , θα μιλήσουμε για εργαλεία .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Αγγλικά γνωρίζω την ορολογία δεν έχω της ηλεκτρονικής οποτε τι να ψάξω στο google....

    Κάποια βασικα εργαλεία.

    Κάτι ποιο συγκεκριμένο δεν μπορείς να μου πεις. πχ κάποιο pdf ίσως του forum που θα βοηθήσει για τα βασικα?

    Επίσης κανένα pdf ή λινκ που να χει πως να βρίσκεις ελλατωματικά εξαρτήματα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Το βασικότερο εργαλείο είναι το πολύμετρο,
    το οποίο είναι το Α και Ω .

    Απο εκεί θα μπεις στο χώρο των μετρήσεων .

    Αλλά πριν μπεις , πρέπει να μάθεις του κινδύνους που κρύβει ο ηλεκτρισμός.

    Και έτσι διαβάζεις τα δυο PDF που έχει αυτή η σελίδα . ( μέσα στο πράσινο πλαίσιο)

    http://www.home.agilent.com/agilent/...38&pageMode=AN

    Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις 100 απορίες τουλάχιστον , για να ψάχνεις στο ίντερνετ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kougianos (24-05-11)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    ok πολύμετρο έχω. Τώρα κατεβασα και το pdf να το κοιτάζω να δω τι λέει. thanks.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosx13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    thanks.
    You are welcome ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Λοιπον η ιστορια ξεκινα καπως ετσι....θα ειμουνα 13 ετων...και ενα απογευμα στο περιπτερο της γειτονιας ειχε ενα περιοδικο....ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.....
    Εφαγα το φλας...το αγορασα και αρχισα να το ξεφυλλιζω με πολυ ενδιαφερον.....Σημειωση ..η γενια μου δεν ειχε PC,ουτε κινητο,ουτε καν μηχανακι,...Μονο αλανες, κρυφτο,ποδηλατο,μπαλα,και πετροπολεμο......ευτυχως ηξερα αγγλικα.....δλδ μαθαινα......Η βιβλιοθηκη και κατι παλια περιοδικα της ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ,ενος γειτονα,που κι αυτος ειχε ψωνιο με τα ηλεκτρονικα με βαλαν το σαρακι.....καθε απογευμα ειμουν σπιτι του,και ξεσκονιζα τα βιβλια.....παιδι θαυμα?οχι απλα περιεργος να ανακαλυψω ενα κοσμο νεο ,σαν να ηθελα να παω στο φεγγαρι......Εχεις PC,εχεις ΙΝΤΕΡΝΕΤ(πολυ καλο εργαλειο)....αν σου λειπει η περιεργεια......λυπαμαι.......εισαι σε λαθος σαιτ.....πανε στο Πορνχαμπ,η παιξε Ποκερ. Καλη Τυχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον η ιστορια ξεκινα καπως ετσι....θα ειμουνα 13 ετων...και ενα απογευμα στο περιπτερο της γειτονιας ειχε ενα περιοδικο....ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.....
    Εφαγα το φλας...το αγορασα και αρχισα να το ξεφυλλιζω με πολυ ενδιαφερον.....Σημειωση ..η γενια μου δεν ειχε PC,ουτε κινητο,ουτε καν μηχανακι,...Μονο αλανες, κρυφτο,ποδηλατο,μπαλα,και πετροπολεμο......ευτυχως ηξερα αγγλικα.....δλδ μαθαινα......Η βιβλιοθηκη και κατι παλια περιοδικα της ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ,ενος γειτονα,που κι αυτος ειχε ψωνιο με τα ηλεκτρονικα με βαλαν το σαρακι.....καθε απογευμα ειμουν σπιτι του,και ξεσκονιζα τα βιβλια.....παιδι θαυμα?οχι απλα περιεργος να ανακαλυψω ενα κοσμο νεο ,σαν να ηθελα να παω στο φεγγαρι......Εχεις PC,εχεις ΙΝΤΕΡΝΕΤ(πολυ καλο εργαλειο)....αν σου λειπει η περιεργεια......λυπαμαι.......εισαι σε λαθος σαιτ.....πανε στο Πορνχαμπ,η παιξε Ποκερ. Καλη Τυχη
    Στο μόνο που βοήθησε το μήνυμα σου είναι στο να αυξήσει τον αριθμό των messages που postareis. Αν δεν έχεις να πεις κάτι για αυτο που ρωτάω και να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο καλό θα ήταν να μην απαντάς, δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανένας για τα δύσκολα παιδικά σου χρόνια στο χώρο της ηλεκτρονικής, αλλά ούτε να ενδιαφέρουν και κανέναν άλλο τα ειρωνικά σου σχόλια.

    Τεσπά καλή τύχη και σε σένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosx13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μόνο που βοήθησε το μήνυμα σου είναι στο να αυξήσει τον αριθμό των messages που postareis. Αν δεν έχεις να πεις κάτι για αυτο που ρωτάω και να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο καλό θα ήταν να μην απαντάς, δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανένας για τα δύσκολα παιδικά σου χρόνια στο χώρο της ηλεκτρονικής, αλλά ούτε να ενδιαφέρουν και κανέναν άλλο τα ειρωνικά σου σχόλια.

    Τεσπά καλή τύχη και σε σένα.
    μην τρελενεσε και ακου
    για να μαθεις μονο ενας τροπος υπαρχει Η ΠΡΑΞΗ,,,βρες ενα απλο κυκλοματακι
    και βαλτο κατω και φτιαξτο.Διαλεξε ενα που να σου αρεσει π.χ. σταθμο FM φοτορυθμικα
    συναγερμους και οτι αλλο βαζει ο νους σου.Σε λιγο καιρο η θα εχεις γινει εκολαπτομενος
    μαστορας η θα τα εχεις παρατισει και δεν θα ξανακουσουμε νεα σου,
    παντος μην εισαι επιθετικος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον -nikos- για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kougianos (24-05-11)

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην τρελενεσε και ακου
    για να μαθεις μονο ενας τροπος υπαρχει Η ΠΡΑΞΗ,,,βρες ενα απλο κυκλοματακι
    και βαλτο κατω και φτιαξτο.Διαλεξε ενα που να σου αρεσει π.χ. σταθμο FM φοτορυθμικα
    συναγερμους και οτι αλλο βαζει ο νους σου.Σε λιγο καιρο η θα εχεις γινει εκολαπτομενος
    μαστορας η θα τα εχεις παρατισει και δεν θα ξανακουσουμε νεα σου,
    παντος μην εισαι επιθετικος.
    καταρχάς σε αευχαριστω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.

    Κατα τη γνώμη σου πιο kit είναι πιο ευκολο για έναν άσχετο με τα ηλεκτρονικά να ξεκινήσει?

    Επισης ψάχνω και κανένα βιβλίο στα ελληνικά κάτι αντίστοιχο του electronics for dummies αλλά στα ελληνικά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι ακόμα.

    ΥΣ: Δεν γίνομαι επιθετικός και σίγουρα θα κάτσω να ακουσω κάποιον που έχει την όρεξη να βοηθήσει όχι όμως κάποιον που απλώς postarei για να postarei.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ραδιοερασιτεχνικά Ανάλεκτα
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-15, 13:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-14, 23:12
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-10, 01:29
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 22:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας