Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dannykostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους ευχαριστω για τησ απαντισης που μου δινεται ....... λοιπον η πιγη μου στο αυτοκινητο ειναι ενα alpine 9880r αυτην την στιγμη πανω στο αυτοκινητο εχω τα 2 ηχεια που ανεφερα εναν ενισχυτη μονοκαναλο για το woofer kai 2 tweeter mikra...... εχω παρει το ενισχυτη pioneer GM 6300F ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΦΤΟΝ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΙΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΤΑΣΗ ΗΧΟ ΔΛΔ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ + 2 ΚΟΡΝΕΣ ... ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ?? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙΝ ΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΑΜΑΤΑ....... ΤΟ WOOFER ΘΑ ΜΙΝΕΙ ΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΑΝΑΛΟ ΠΑΝΩ ΧΩΡΙΑ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟΣ...... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΘ ΜΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΗΧΟΣ..... ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΓΚΟΥΡΙΚΟ.... ΜΗΠΩς ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΚΝΩΤΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ???
    Δυστηχως τα μεγαφωνα σε περιοριζουν στο θεμα της εντασης αλλα και της ποιοτητας. Και ο ενισχυτης επισης δεν ειναι και οτι καλυτερο θα μπορουσες να εχεις. Παραυτα δεν ειναι αυτος ομως το μεγιστο προβλημα αλλα τα μεγαφωνα. Αντι να πεταξεις τα χρηματα σου και να αγορασεις κορνες διαθεσε περιπου 150 με 200 ευρω να προμηθευετεις ενα νεο σετ διαιρουμενα. Επελεξε αναμεσα σε Eton Rainbow, Peerless, Focal, DLS, Helix κτλ. Κατι επώνυμο και καλό. Ετσι θα παρεις και την ισχυ και ποιοτητα που θες. Ειδικα εφοσον η οδηγηση θα ειναι ενεργη θα τα παει πολυ καλα. Θελει καλο μαστορα ομως στην ρύθμιση γιατι μπορει να τα παρεις στο χερι. Περαν αυτου με το σωστο calibration θα παρεις και το σωστο αποτελεσμα.Και τον καλυτερο ενισχυτη να παρεις με τα καλυτερα μεγαφωνα, αμα δεν ρυθμιστούν σωστα μπορει να παιζουν χειροτερα ακομα και απο συστηματα με το 1 τριτο της τιμης του.

    Οι κορνες βγαζουν την λεγομενη τσιρίδα και ειναι κατασκευασμενες να αναπαραγουν σε πολυ υψηλη ενταση αγνοώντας ορισμους στον ηχο οπως διαφάνεια, καθαρότητα, ανάλυση κτλ. Περαν αυτου εαν πας σε κορνες θες 8αρια μεγαφωνα για να ματσαριστουν σωστα.

    Πυκνωτη δεν χρειαζεσαι καθως τα ρευματα που θα τραβαει ο pioneer δεν ειναι και πολλα. Κακο δεν κανει να τον βαλεις καθως θα σταθεροποιηθούν καπως τα ρευματα στο αυτοκίνητο (τρεμοπαιγμα στα φωτα κτλ) και θα βελτιωθουν καπως οι χαμηλες συχν. Μην περιμενεις ομως να δεις αυξηση στην ενταση του συστηματος σου Ουτε για αστειο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μελετες - Εγκαταστασεις Hi-Fi, TV Home Cinema, PA

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Οπως ειπε ο Μαριος, στην παρουσα φαση ο πυκνωτης σου ειναι σχεδον αχρηστος, ο πυκνωτης μας χρειαζεται οταν εχουμε μεγαλες εντασεις στα μπασα, που εκει παρουσιαζονται μεγαλες απαιτησεις σε ρευματα που οδηγουν σε πτωσεις τασεων με οτι συνεπαγεται.Με το σωστο καλωδιο τροφοδοσιας δε θα εχεις προβλημα.

    Δεν χρειαζεται να εισαι ειδημων για να καταλαβεις οτι το setup σου ετσι οπως το σκεφτεσαι καπου χωλαινει...Εγω εχω ενισχυτη και μπροστινες μοναδες της DLS και μπορω να πω οτι παιζουν φανταστικα για την τιμη τους, εχουν φοβερη διαυγεια και αναλυση ακομη και στις μεγαλες εντασεις.Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το οτι ειναι ρυθμισμενα σωστα.Δεν χρησιμοποιω ενεργο crossover καθως πιστευω και εγω οτι οι αποκοπες των συχνοτητων για απλα συστηματα οπως αυτα που συζηταμε μπορουν να γινουν απο τους ενισχυτες, καθως επισης και ενας ενισχυτης λιγο πιο δυνατος δεν αποτελει προβλημα αφου μπορει και αυτο να ρυθμιστει.Εχε υπ'οψιν σου οτι ολα τα παρελκομενα πρεπει να συνδιαστουν με ποιοτικα καλωδια, αρκετα χοντρα για τα ηχεια και καλης ποιοτητας RCA που θα μεταφερουν το σημα απο την πηγη στον ενισχυτη, για να αποφυγεις οσο δυνατον τον θορυβο, που τα αυτοκινητα μας ειναι γεματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 18:30
  2. Επιλογη τελεστικου ενισχυτη
    By Marge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 18:30
  3. επιλογη ενισχυτη και ηχεια help
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 23:15
  4. Επιλογη ενισχυτη
    By basilism in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-13, 15:11
  5. επιλογη ενισχυτη και ηχειων
    By fm344 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 20:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας