Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: ηχοσυστημα αυτοκινητου στο σπιτι

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή ηχοσυστημα αυτοκινητου στο σπιτι

    ειμαι πολυ χαρουμενος που επιτελους μετα απο 2 μηνες ξεκινησα και τελειωσα την κατασκευη μου. χρησιμοποιησα ενα ραδιο cd pioner και εναν ενισχυτη Pioneer αυτοκινητου. επισης εναν ανεμηστηρα 80mm ενα διακοπτακι , ενα τροφοδοτικο απο η/υ 420 watt , ενα ανεμηστιρακι απο παλια καρτα γραφικων για την εκινηση του τροφοδοτικου ,ενα φισ για κεραια, και μπολικα καλωδια οπως επισης και 2 connectors για ηχεια.

    το κουτι το εφτιαξα γυρω γυρω απο κοντρα πλακε θαλασσης 18mm και το μπροστα και πισω μερος απο mdf 13mm.

    το αποτελεσμα ειναι αυτο :

    Uploaded with ImageShack.us

    βεβαια υπαρχει ενα θεματακι με τα rca εισοδου γιατι μου κανουν διαροη ρευματος και οταν παω να τα συνδεσω πισω απο το Pc Μου μου δινει ενα καλο χτυπηματακι αλλα ελπιζω να το λυσω.

    επισης στο κατω μερος που ειναι ο ενισχυτης ψαχνω καποιο τροπο να βαλω καποιο λαμπακι γιατι το βραδυ δεν το βλεπεις . αν καποιος πιο μαστορας βρει καποια λυση ας μου την δωσεi.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    Μου θυμησες κατι περασμενες εποχες που για αγορασεις ενα ραδιοενυσχιτη επρεπε να κανεις οικονομια κανενα πενταμηνο αλλα σημερα αγοραζεις και radio cd και ενυσχιτη και κατασκευαζεις κουτι για να τα βαλεις ολλα μεσα σε λιγοτερο και να ειναι και μουρατα' ωραιο το λουστρο . Αλλα για να δεις φως υπαρχουν δυο με τρεις περιπτωσεις αν πιανει το χερι σου ποιο πολυ με ηλεκτρονικα παρε καμια 5 με 6 led ανοιξε αναλογες τρυπες λοξα στο ανοιγμα προσαρμοσε τα και τα υπολοιπα ειναι θεμα φαντασιας η τους δινεις τροφοδωσια και αναβουν μονιμα η κανεις συνδεση παραλληλα τα led μισα μισα εκει που συνδεωνται τα ηχεια να εχεις και φωτιστικο εφε και η τελευταια των πριπτωσεων παρε ενα κομματι ledo ταινια και κολησε τα με ταινια διπλης οψης συνδεεις + - στο τρφοδωτικο με ενα διακοπτη μην ξεχασεις να κολησεις και μια αντισταση απο 200 Ω ΕΩΣ 1 κΩ αναλογα με το ποσα led θα βαλεις σε σειρα με το + και βουαλα τρε μπιεν και τα συναφη ,αυτα τα ολιγα για φωτισμο. Και λιγαλογια για τη φαπα που τρως κατα την συνδεση. η πριζα η το πολυπριζο που συνδεεται τo pc εχει γειωση ;;;;;;;;;;;;;;;; το τροφοδωτικο που αναβει το radiο cd και τον ενυσχιτη εχει γειωση ;;;;;;;δες το και τα λεμε γεια χαρα και καλα φωτισματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv4lqcnik : 19-05-11 στις 22:55 Αιτία: + - ρετους

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την απαντηση . οντως αφου τα ειχα και καθοντουσαν ειπα να τα βαλω σε ενα κουτι να τα δουλευω που και που (καθημερινα δηλαδη για να ακουω ραδιο γιατι βαρεθηκα να ακουω μουσικη απο το Pc . ) εντομεταξυ ειναι τα παντα γειωμενα γιατι τα μετρισα και τα δυο τροφοδοτικα και κοιταξα και την μπριζα . τα εβαλα και στην ιδια μπριζα παλι τα ιδια . τελος παντων το εβαλα στο pc ενω το ειχα εκτος μπριζας και τελως σταματισε να με απασχολει αυτο . την ταινια με τα led Που θα την βρω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    σορυ για τν καθυστερημενη απαντηση αλλα καλιο ργα παρα ποτε

    την ledotainia θα την βρεις στα περισσωτερα καταστηματα με ηλεκτρονικο υλικο υπαρχου και δωδεκα βολτες νομιζω αλλα ψαξτο και εσυ
    κεφι ναχεις να κατασκευαζεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ΓΡΕΒΕΝΑ
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    γεια σας παιδια .. επειδη μου περισεψανε κατι ηχεια και ενας τετρακαναλος λεω να κανω και γω την πατεντα... ενα τροφοδοτικο σαν αυτο θα μου δωσει λυση χωρις να χρειαζομαι μπαταρια? Υπ οψιν θα ειναι σκετα ηχεια χωρις sub woofer.. ευχαριστω 12v 40a
    https://www.aliexpress.com/item/Hot-...6-f207a88cee65

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηχοσυστημα αυτοκινητου σε τροφοδοτικο εργαστηριου
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-14, 02:29
  2. DVD αυτοκινητου στο σπιτι.
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 18:25
  3. κυκλωμα ενεργοποιησης ενισχυτη και ραδιο cd αυτοκινητου στο σπιτι .
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 19:04
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 02:54
  5. Radio cd Αυτοκινητου -στο σπιτι!
    By gcreator in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 20:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας