Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: ασκηση help

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή ασκηση help

    γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας με λενε γιωργο και παω σε μια σχολη ηλεκτρολογιας και εχω ενα προβλημα ,, μας βαλανε μια ασκηση και πρεπει να την παραδοσω στισ 20-1-2012..
    λοιπον εχουμε ενα διακοπτη που τροφοδοτει με ρευμα μια λαμπα, σε περιπτωση βλασεις τισ λαμπας(καει , σπασει, δεν δουλευει)
    πρεπει να αναψει μια αλλη λαμπα η σειρινα, κατι που να μας δειχνει οτι η λαμπα μας δεν λειτουργει και να παμε να την αλλαξουμε... αυτο οποιος μπορει ασ με βοηθησει..!!!!! αν καποιος γνωριζει πως θα φτιαξω το κυκλωμα...
    και απο υλικα μπορω να χρισιμοποιησω οτι θελω δεν εχω προβλημα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Τι ισχύ έχει η λάμπα? 100Watt πυρακτώσεως ας πούμε? δηλαδή έχει ρεύμα υψηλό ή χαμηλό? Μπορεί να μπει Reed Swich μέσα σ ένα πηνίο που διαρρέεται από το ρεύμα που πάει στη λάμπα και από τις επαφές του Reed να δώσεις στη σειρήνα. Αυτή ειναι η απλή λύση. Μπορείς αν θέλεις κύκλωμα κλπ να πάρεις ένα Hall Effect Sensor ή μια αντίσταση (0,5 Ω) και να μετράς την τάση στα άκρα της. Βασικά πρέπει να ελέγχεις έχει παρουσία τάσης μετά το διακόπτη προς τη λάμπα και ρεύμα στο κύκλωμα (τότε η λάμπα ανάβει) ενώ αν έχει τάση μετά το διακόπτη και δεν έχει ρεύμα έχει καεί η λάμπα. Στο κύκλωμα πρέπει να τοποθετήσεις και 2 ασφάλειες μία στην είσοδο και μία στην έξοδο, της εισόδου θα είναι μεγαλύτερης έντασης από της εξόδου ή με διαφορετική καμπύλη και αυτό πρέπει γιατί στην περίπτωση βραχυκυκλώματος της λάμπας αν καεί η ασφάλεια δεν θα έχει και τάση οπότε το κύκλωμα θα θεωρεί το διακόπτη ανοιχτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    η λυχνια ειναι γυρω στα 3 watt max.. βασικα πρεπει να το φτιαξουμε με αυτοματισμο ρελε σταρ στοπ μπουτον και τετοια,.. σορρυ δεν το ανεφερα παραπανω..
    αν γνωριζεις με αυτοματισμο πωσ 8α μπορουσα να το φτιαξω... σε ευχαριστω πολυ παντως που μπηκες στο κοπο να με βοηθησεις..
    εχω βρει πως θα μπορουσα αλλα ετσι οπως το κανω ,,βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο..
    προφανος διμιουργει πτωσει τασης... τεσπα κοιτα αν μπορεις να βρεισ κατι να μου στειλεις,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Αν τροφοδοτήσεις τη λάμπα μέσω ρελέ και θεωρήσεις τη λάμπα ως βοηθητική επαφή για την αυτοσυγκράτησή του νομίζω πως γίνεται. Πρέπει να το βάλω κάτω στο χαρτί για να το δω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sokerdemgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λυχνια ειναι γυρω στα 3 watt max.. βασικα πρεπει να το φτιαξουμε με αυτοματισμο ρελε σταρ στοπ μπουτον και τετοια,.. σορρυ δεν το ανεφερα παραπανω..
    αν γνωριζεις με αυτοματισμο πωσ 8α μπορουσα να το φτιαξω... σε ευχαριστω πολυ παντως που μπηκες στο κοπο να με βοηθησεις..
    εχω βρει πως θα μπορουσα αλλα ετσι οπως το κανω ,,βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο..
    προφανος διμιουργει πτωσει τασης... τεσπα κοιτα αν μπορεις να βρεισ κατι να μου στειλεις,,
    Τι τάση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    η λυχνια στα 230 .. σκεψου οτι ειναι ενας αυτοματισμος..!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Στα 230 V η λυχνία θέλει 13 mA. Εσύ πρέπει να ανιχνεύσεις την παρουσία τάσης μετά το διακόπτη και προς τη λάμπα και την παρουσία της έντασης. Απώλεια έντασης με παρουσία τάσης ενεργοποιεί το ρελέ για συναγερμό ή ενεργοποίηση εφεδρικής λάμπας. Μπορείς για την ανίχνευση ρεύματος να πας σε λύσεις HallEfect (UGN3507) ή με πτώση τάσεως σε αντίσταση όπως τα συμβατικά αμπερόμετρα και μετά σε αναλογικά κυκλώματα (τελεστικούς, πύλες κλπ) για την ενεργοποίηση του ρελέ συναγερμού ή να πας στη λύση με ένα επεξεργαστή οπού περνάς το κατάλληλο πρόγραμμα και είσαι έτοιμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    καποιο προχειρο σχεδιακι παιζει.. ..???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sokerdemgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο...
    Αυτό που λες ισχύει αλλά το δοκίμασες και δεν σου έπαιξε; Ρωτάω επειδή η λάμπα είναι μικρής ισχύος μήπως και τα κατάφερνε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ναι το εχο δοκιμασει φιλε μου.. και εχω δοκιμασει πολλους τροπους αλλα δεν γινετε τιποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασκηση με πυλες
    By piou in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-14, 08:47
  2. Ασκηση thevenin
    By peiperakos in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 21:23
  3. Βοηθεια σε ασκηση!!
    By mixalis1988 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-12, 22:59
  4. Ασκηση σαε
    By cocopa in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 00:54
  5. ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
    By XRHSTOS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 22:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας