Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: rf

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη status
    Όνομα
    profline
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή rf

    καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω ποσο κακο κανει η rf στα μικρα παιδια εχω ενα μηχανημα 500w και το εχω στην ταρατσα στο σπιτι μου το παιδι μου ειναι δυο ετων υπαρχει προβλημα???ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι υπάρχει.
    Καλό θα ήταν να το κλείσεις και να φωνάξεις και έναν παπά να κάνει αγιασμό στο χώρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Το πιο συμαντικο ειναι η συχνοτητα.Σε πια συχνοτητα εκπεμπει?
    Εμας ο παιδιατρος μας προετρεψε με καθε τροπο να κλεισουμε πηγες RF ( πομπους ασυρματα τηλ wifi) και τα κινητα να τα εχουμε σε αλλο δωματιο .
    Για μενα μετραει η γνωμη του αφου και ο αδερφος του ειναι με μεταπτυχιακο στις τηλεπικοινωνιες και ειχε την ιδια γνωμη. Το σημαντικοτερο προβλημα που δημιουργει ειναι οτι η rf "σκληραινει" τη κυτταρικη μεμβραβη και το κυτταρο δεν μπορει να αποβαλει τα βαραια μεταλα. Συνεπεια αυτου ειναι η εμφανιση επιλυπτικων φαινομενων.
    Διαβασε εδω στη δευτερη παραγραφο "γενικοτητες" http://www.iatrikionline.gr/Orl_27/03.pdf
    Δες και εδω πως αυτη η ιδιοτητα των ηλεκτρομαγνητικων κυματων να ζεστενουν την κυτταρικη μεμβρανη και να αλλιωνουν την λειτουργια τους χρησιμοποιητε για τα καρκινικα κυτταρα. Αρα δεν ειναι απλη θεωρεια το φαινομενο....http://www.biomedicin.gr/?page_id=61
    Ειναι προσωπικη αποψη και δεν επιμενω για τιποτα .Εγω απλα "φυλαω τα ρουχα μου..."
    Υ.Γ. καλο θα ηταν να μην εχεις τοσο συντομη επικεφαλιδα στο νημα σου (rf) . Καταδικαζεις το νημα να χαθει για παντα σε λιγες μερες αφου δεν θα μπορει κανεις να το ψαξει
    Αν δεν σου κανει κοπος βαλε μια πιο αναλυτικη επικεφαλιδα.Να μην νιωθουμε και εμεις οτι γραφουμε τζαπα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dalai : 12-05-11 στις 01:54
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημαντικοτερο προβλημα που δημιουργει ειναι οτι η rf "σκληραινει" τη κυτταρικη μεμβραβη και το κυτταρο δεν μπορει να αποβαλει τα βαραια μεταλα. Συνεπεια αυτου ειναι η εμφανιση επιλυπτικων φαινομενων.
    Διαβασε εδω στη δευτερη παραγραφο "γενικοτητες" http://www.iatrikionline.gr/Orl_27/03.pdf
    Δες και εδω πως αυτη η ιδιοτητα των ηλεκτρομαγνητικων κυματων να ζεστενουν την κυτταρικη μεμβρανη και να αλλιωνουν την λειτουργια τους χρησιμοποιητε για τα καρκινικα κυτταρα. Αρα δεν ειναι απλη θεωρεια το φαινομενο....http://www.biomedicin.gr/?page_id=61
    Ειναι προσωπικη αποψη και δεν επιμενω για τιποτα .Εγω απλα "φυλαω τα ρουχα μου..."
    Υ.Γ. καλο θα ηταν να μην εχεις τοσο συντομη επικεφαλιδα στο νημα σου (rf) . Καταδικαζεις το νημα να χαθει για παντα σε λιγες μερες αφου δεν θα μπορει κανεις να το ψαξει
    Νίκο έχεις στοιχεία αποδεκτά απο όλη την επιστημονική κοινότητα οτι αυτά ισχύουν η απλά τα είδες σε δυο site και στα είπαν δυο φίλοι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    οπως ειπα και νωριτερα:
    Ειναι προσωπικη αποψη και δεν επιμενω για τιποτα ...
    Το ψαξιμο ειναι προσωπικο.Εχω διαβασει και αλλα κειμενα και η αποψη μου παραμενει η ιδια.Οχι σε καταστροφολογικο επιπεδο.Απλα προσεχω το παιδι μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Αν το μηχανημα εχει καλη θωρακιση και η κεραια σου ειναι στην ταρατσα σου (ακριβως πανω απο το χωρο που ζεις)
    τοτε, με αυτα που εχω διαβασει .... δεν εχεις προβλημα.

    Νομιζω οτι αυτο το διαβασα σε ενα φυλλαδιο εξετασεων για ραδιοερασιτεχνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Αν εξετάσουμε ζώντα παραδείγματα ίσως βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα!
    Λοιπόν υπάρχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι που εργάζονται στον Υμηττό εδώ και... 21 χρόνια!!! Μάλιστα συγκεκριμένα κάποιοι εξ'αυτών είναι πάνω αλλάζοντας βάρδιες μεταξύ ενός ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ. Δηλαδή είναι ΔΥΟ άτομα που επί 21 έτη, αυτοί αλλάζαν ΠΑΝΤΑ μόνο μεταξύ τους και εξασφάλιζαν παρουσία ατόμου (ύπαρξη πάντα ενός εκ των δύο δηλαδή) για 24/365!!! όλα αυτά τα 21 έτη ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ!!! Δηλαδή κατά αναλογία ήταν 12 ώρες ο ένας & 12 ώρες ο άλλος!
    Επειδή είναι αδέρφια κανονίζαν μεταξύ τους αποκλειστικά, ποιός θα κάτσει πάνω στον Υμηττό, ενώ ο άλλος θα κατέβει, και για πόσες ώρες ή και ημέρες σε κάποιες περιπτώσεις. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕ ΕΝΕΠΛΑΚΕΙ ΣΤΙΣ ΒΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙ 21 χρόνια!!!
    Αυτοί λοιπόν οι 2 είναι ΖΩΝΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ συνεχούς έκθεσης σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΩΝ ΚΕΡΑΙΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ Ρ/Σ & Τ/Σ!!! Μόνο ο πομπός που επιβλέπουν ως βασικό, είναι ένας BE 30KW!!! Και κοιμούνται ΔΙΠΛΑ του!
    Χαρακτηριστικό είναι ότι ο χώρος που εδρεύουν στον Υμηττό είναι ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΕΓΚΑΣΤΑΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΜΠΩΝ των σταθμέων ραδιοφωνίας αλλά & τηλεοράσεως! Το κτίριο της ΕΡΤ με τους πομπούς εκεί για να καταλάβετε βρίσκεται στην αρχή του πάρκου και όχι σε τόσο κεντρικό σημείο όσο αυτών!
    Τα δύο αδέλφια, μέχρι και πρόσφατα που ξέρω καλά, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ κάποιο πρόβλημα! Και εύχομαι αυτό να ισχύει και στο μέλλον βεβαίως, όπως καταλαβαίνεται!
    Μάλιστα ο ένας από τους δύο (ο μικρός) έχει κάνει και παιδάκια αρκετά χρόνια μετά από όταν πρωτοανέβηκε και δουλεύει στον Υμηττό! Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν ξεκινήσαν να δουλεύουν εκεί ήταν ο μεγάλος φοιτητής ακόμα! Δηλαδή σε πολύ νεαρή ηλικία!!! Τώρα βέβαια είναι στα ...άντα και ο μικρός πλέον! Και απ'όσο ξέρω χαίρουν άκρας υγείας αμφότεροι, και συνεχίζουν να δουλεύουν απτόητοι εκεί!!!
    Ας βγάλετε λοιπόν τα συμπεράσματά σας από αυτούς, όπως θέλει ο καθένας σας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Προσωπικά είχα γνωρίσει και εγώ τα 2 αδέρφια που λέει ο SRF όμως το δείγμα 2 ανθρώπων δεν λέει τπτ για μένα, πειραματικά απλά η ταλάντωση μορίων στην χ συχνότητα και πιά είναι αυτή και για τι μετρήσιμα μιλάμε κλπ κλπ κλπ στο ομιχλώδη τοπίο της επιστημονικής κοινότητας που δεν ξέρουμε τκπ και πιά τα κριτήρια και πώς βγαίνουν τα μέγιστα επιτρεπόμενα όρια επιτρεπομένης ακτινοβολίας και του χρόνου έκθεσης και φυσικά δεν είναι το ίδιο να σε βαρέσει radar beam (pulse) ή κεραία FM 30KW στην απόσταση των 1-2μ κοκ...
    Τα μεγέθη πάντως έχουν αυξητική τάση διότι κάθε εμπόριο για καλό...
    Θα πρόσεχα πάντως άααα υπάρχει γιατρός εδω μέσα που ασχολειτε με βηματοδότες να μας πεί τι γνώμη του επίσης, εχω παράδειγμα ανθρώπου (οχι στο δημόσιο) που μετά την εισαγωγή βηματοδότη απαγορεύετε να να κάνει συντήρηση κεραιών και πομπών, υποψιαζόμαστε γιατί...
    Επίσης φίλος πέθανε απο καρκίνο χωρίς το παραμικρό ιστορικό στην οικογένεια του και η ασχολία του ήταν τεχνικός και συντηρητής σε κινητή τηλεφωνία, δεν κάπνιζε, δεν ήταν υπέρβαρος και έκανε αθλητισμό... ούτε αυτό είναι δείγμα... δεν μπορείς να ενοχοποιήσεις τπτ και κανέναν χωρίς μεγάλο δείγμα και χωρίς σαφείς τεκμηριωμένες μελέτες...
    Εγώ εχω στο ελάχιστο σχέση με τις ακτινοβολίες στο οικογενειακό περιβάλλον και έτσι θα πάει...
    Γνώμη μου είναι πως κάτι τρέχει όμως είναι καθαρά προσωπικό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το μηχανημα εχει καλη θωρακιση και η κεραια σου ειναι στην ταρατσα σου (ακριβως πανω απο το χωρο που ζεις)
    τοτε, με αυτα που εχω διαβασει .... δεν εχεις προβλημα.

    Νομιζω οτι αυτο το διαβασα σε ενα φυλλαδιο εξετασεων για ραδιοερασιτεχνες.
    Σύμφωνα με την ραδιοερασιτεχνική νομοθεσία αν σε ακτίνα 50 μέτρων από την κεραία υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα η επιτρεπόμενη ισχύς περιορίζεται στα 50W για τα VHF και στα 100W για τα HF. Για τις πραγματικές επιπτώσεις οι επιστημονικές μελέτες είναι ανεπαρκείς. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να φυλαγόμαστε.
    Επιπλέον οι ραδιοερασιτεχνικοί σταθμοί λειτουργούν σε κατάσταση εκπομπής μόνο κατά ένα ποσοστό του συνολικού χρόνου λειτουργίας και όχι 100% όπως οι ραδιοφωνικοί ή οι τηλεοπτικοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλημερα και απο εμενα.Θα μου επιτρεψετε να σας μεταφερω και τα προσωπικα μου βιωματα μπας και καταληξουμε καπου.Εργαζομαι απο το 1988 στο Κ.Ε. Υμηττου με χρονικη παρουσια πανω απο τον μισο συνολικο χρονο σε εκθεση πολυ μεγαλης ακτινοβολιας τοσο fm οσο και uhf tv.Μεχρι σημερα τουλαχιστον δεν εχει παρουσιασθει ουτε σε εμενα αλλα και ουτε σε αλλον συναδελφο καποιο προβλημα απο την εκθεση στην ακτινοβολια.Αντιθετως εχουμε ενα και μοναδικο κρουσμα απο ατομο το οποιο ανεβαινε με συχνοτητα καθε μηνα 20 λεπτα την φορα.Το μονο που μπορω να σας καταθεσω ειναι οτι σε μερικα ατομα οπως και σε μενα το πρωτο διαστημα οταν εμπαινα στο κεντρο αισθανομουν ενα πραγμα σαν βαριεμερα σαν νυστα αλλα με την παροδο του χρονου αυτο σταματησε.Σημερα οποτε και να παω εστω και αν εχω καιρο να παω δεν αισθανομαι τιποτα το διαφορετικο και το συμπτωμα αυτο εχει σταματησει.Οπως ειπε και ο Γιωργος ο SRF ο Βαγγελης ζωη ναχει και καρπερος αποδειχθηκε και τα παιδια του ειναι υγιεστατα.Μαλιστα η αδελφη των παιδιων ειναι γιατρος.Οσο για μενα ειμαι 54 ετων με τρια παιδια και δοξα το θεο χωρις κανενα δειγμα μεχρι τωρα.Οσο για οποιον εβαλε βηματοδοτη και ειχαμε τετοια περιστατικα απαγορευτηκε δια ροπαλου εστω και η προσεγγιση στο κεντρο.Επαναλαμβανω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικα βιωματα και οχι ιατρικες η επιστημονικες μελετες .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας