Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τρελό Προβλημα με ηλεκτρικη συσκευη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    A
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Τρελό Προβλημα με ηλεκτρικη συσκευη

    Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το εξής τρελό πρόβλημα . Εχω μια καφετιέρα Krups την οποία και συνδέω σε μια πρίζα στην κουζίνα μου. Δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα εως ότου το χειμώνα σε κάποια καταιγίδα και μετά από πτώση του ρεύματος η καφετιέρα σταμάτησε να δουλείυει. Θεωρώντας οτι "καηκε" την πήγα για επισκευή ( σε εξουσιοδοτημένο) όπου ο τεχνικός δοκιμάζοντας την μου είπε οτι δεν εχει τίποτα και δουλεύει κανονικά. Αφού την πήρα σπίτι την δοκίμασα χωρίς επιτυχία. Πάλι η καφετιέρα στο σέρβις. Και πάλι ο τεχνικός ΜΠΡΟΣΤΆ ΜΟΥ την βάζει στην πρίζα και δουλέυει κανονικά. Ξαναπάιρνω την καφετιέρα στο σπίτι και πάλι καμία επιτυχία. Μετα όμως από λίγες μέρες η καφετιέρα ω του θαυματος επανήλθε μόνη της.

    Αυτό έγινε και δεύτερη φορα. Πτώση ρεύματος-σερβις-καμία επιτυχία-αναμονή 5-10 ημερών-δουλείυει κανονικά.

    Τη τρίτη φορά απλά την έβγαλα από την πρίζα. Βρισκομαι ακόμα στη φάση της αναμονής.

    Η καφετιέρα αν την πάς σε άλλο σπίτι σε άλλη περιοχή δουλείυει. Σε μένα οχι. Μετά από λίγες μέρες δουλευεί. Όποτε θελήσει αυτη????

    Τσέκαρα τις πρίζες και ενδέχεται το κύκλωμα να ειναι φορτωμένο. Αλλα πάλι αφου δουλέψει όσο και να το φορτώασω δεν παθαίνει τίποτα. Μόνο αμα τη βγλάλω από την πρίζα.

    Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα?

    Εχω 'ηδη φωνάξει ηλεκτρολόγο και δεν βρίσκει κατι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Όταν λες δεν δουλεύει τί εννοείς, ρίχνει κάποια ασφάλεια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Σε αλλη πριζα σπιτι σου δουλευει; Σε πριζα που δουλευει συσκευη μεγαλης ισχυος πχ πλυντηριο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη makis.civ
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    μπορεί να έχει προβληματικό φις ή η πρίζα σου να μην δουλεύει σωστά. ή κάποια προβληματική επαφή μέσα στην καφετιέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Πανάγος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epilas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τσέκαρα τις πρίζες και ενδέχεται το κύκλωμα να ειναι φορτωμένο. Αλλα πάλι αφου δουλέψει όσο και να το φορτώασω δεν παθαίνει τίποτα. Μόνο αμα τη βγλάλω από την πρίζα.

    Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα?

    Εχω 'ηδη φωνάξει ηλεκτρολόγο και δεν βρίσκει κατι.
    Τη εννοείς φορτωμένο και πως τσέκαρες τις πρίζες;.μήπως η ταση στην συγκεκριμένη πρίζα δεν είναι αυτη στην οποία μπωρει να δουλέψει η καφετιέρα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εύκολα πουλάς κάτι για το οποίο δεν ίδρωσες, δεν αγωνιστικές, και το κυριότερο, δεν είναι δικό σου...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη RF.123
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    φιλεμου ειχα και εγω μια τετοια περιπτωση με τηλεοραση ηλεκτρονικος ειμαι εαν εχει μεσα ηλεκτρονικη πλακετα μπλοκαρουν απο διαφορα παρασιτα θορυβος που δημιουργουνται απο μετασχηματιστες που δουλευουν σε κοντινες αποστασεις
    στην δικημου περιπτωση υπηρχε στο ισογειο της πολυκατοικιας ενας μετασχηματηστης που διμιουργουσε θορυβο και ηταν στην ιδια φαση με τον πελατημου που ηταν στον τριτο οροφο το αποτελεσμα στο εργαστηριο δουλευε στο σπιτητου δεν δουλευε εαν εχεις πριζα σε αλλη φαση δοκιμασε εκει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    A
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες δεν δουλεύει τί εννοείς, ρίχνει κάποια ασφάλεια;
    Όταν λέω δεν δουλεύει ενοώ οτι δεν παίρνει μπρός. Είναι νεκρή σαν καμμένη. Καμμένη ΔΕΝ είναι όμως γιατι μετα από μερικές μέρες επανέρχεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αλλη πριζα σπιτι σου δουλευει; Σε πριζα που δουλευει συσκευη μεγαλης ισχυος πχ πλυντηριο;
    Έκανα αυτό που λές αλλα δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Πάλι δεν ανάβει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makis.civ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να έχει προβληματικό φις ή η πρίζα σου να μην δουλεύει σωστά. ή κάποια προβληματική επαφή μέσα στην καφετιέρα.
    Η πρίζα δεν έχει πρόβλημα. Σύνδεσα και άλλεσ συσκευές επάνω και δουλεύουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πανάγος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη εννοείς φορτωμένο και πως τσέκαρες τις πρίζες;.μήπως η ταση στην συγκεκριμένη πρίζα δεν είναι αυτη στην οποία μπωρει να δουλέψει η καφετιέρα;
    Φορτωμένο ενοώ οτι στο ίδιο καλώδιο εχει βάλει ο ηλεκτρολόγος αρκετές πρίζεσ. Αυτός που τσέκαρε την πρίζα πάντως μου είπε οτι δεν έχει πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RF.123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλεμου ειχα και εγω μια τετοια περιπτωση με τηλεοραση ηλεκτρονικος ειμαι εαν εχει μεσα ηλεκτρονικη πλακετα μπλοκαρουν απο διαφορα παρασιτα θορυβος που δημιουργουνται απο μετασχηματιστες που δουλευουν σε κοντινες αποστασεις
    στην δικημου περιπτωση υπηρχε στο ισογειο της πολυκατοικιας ενας μετασχηματηστης που διμιουργουσε θορυβο και ηταν στην ιδια φαση με τον πελατημου που ηταν στον τριτο οροφο το αποτελεσμα στο εργαστηριο δουλευε στο σπιτητου δεν δουλευε εαν εχεις πριζα σε αλλη φαση δοκιμασε εκει
    Χμμμ. Μετασχηματιστή στο ίδιο πολύπριζο έχει ενός laptop. Θα το δοκιμάσω χωρίς για να δω τι παίζει. Όταν λές σε κοντινές αποστάσεισ τι ενοείς? λοσ ο όροφος ειναι σε μία φάση δηλαδη αμα κάπου έχω μετασχηματιση σε όλο τον όροφο δεν θα δουλεύει. Τελος πάντων θα δοκιμάσω να τη δουλεψω έτσι και ελπ[ίζω να πάρει μπρός.


    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεισ σας ελπίζω κάπου να βρώ την άκρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    απιστευτο χαχαχα ισως η μπριζα σου απο μεσα θα ειναι κλεμαρισμενη για πλακα και δε θα επιτρεπει μεγαλα ρευματα .. τσεκαρισε το.λυσε τη μπριζα να δεις τι γηνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Τότε μάλλον κάτι γίνεται με το καλώδιο της συσκευής, λύγισέ το σε διάφορα σημεία ακόμα και εκεί που μπαίνει στο φις ή στη συσκευή να δεις μήπως ανάψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρελό κώλυμα του υπολογιστή
    By diskjohn in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-17, 09:48
  2. Τρελό πρόβλημα με ΡΗΡ!!!
    By xmaze in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 17:49
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 09:30
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΣΤΡΑ
    By billisveria in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 01:03
  5. Τρελό κύκλωμα (και η λύση του γρίφου)
    By cycler in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 22:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας