Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Εγκατάσταση Δυκτιακού DVR (Βήμα-βήμα)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Εγκατάσταση Δυκτιακού DVR (Βήμα-βήμα)

    Καλημέρα σας.

    Έχω αγοράσει ένα δυκτιακό DVR το AVTECH KRD- 677 ZB-D. και θέλω να το εγκαταστήσω στο εξοχικό μου.
    Για το τεχνικό κομμάτι δλδ κάμερες κλπ δεν θα ρωτήσω γιατί μερικές έχω ήδη τοποθετήσει και θα τοποθετήσω και τις υπόλοιπες.
    Αυτό που με απασχολεί είναι η σύνδεση του DVR με το δύκτιο για να βλέπω το σπίτι μου από την Αθήνα.
    Τηλεφωνική σύνδεση υπάρχει και τώρα έκανα και σύνδεση με INTERNET με το CONN-X.
    Οι Ερωτήσεις μου λοιπόν είναι :

    Πριν ξεκινήσω από εδώ από Αθήνα και να κατέβω στο σπίτι μου, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο DVR ώστε όταν του κάνω εγκατάσταση εκεί και το συνδέσω στο ρούτερ να μπορώ να βλέπω από το PC μου στην Αθήνα.

    Τι πρέπει να έχω μαζί μου στο εξωχικό μου για να κάνω κάποιες ρυθμίσεις αν χρειαστει.

    Επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά και μου έχουν πει επίσης πάρα πολλά και έχω χάσει τον μπούσουλα,θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας.

    Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι οι πόρτες επικοινωνίας του DVR με του ρούτερ για να μην υπάρχει (μου λένε) διένεξη μεταξύ τους.

    Επιπλέον αν έχω εγκατεστημένο το VIDEO VIEWER στον υπολογιστή μου στην Αθήνα θα μπορώ να ανοίγω το DVR στο εξωχικό μου και να βλέπω τις καταγραφές που έχει κάνει ?

    Επιπλέον να ρωτήσω τι σημαίνει στατική σύνδεση ? και πως θα διαπιστώσω αν η σύνδεσή μου είναι στατική.

    Εαν η σύνδεσή μου δεν είναι στατική, πως θα γίνει η ρύθμιση του DVR μου.

    Τα γράφω όλα αυτά γιατί το σπίτι μου είναι σε περιοχή που είναι πολύ δύσκολο να έρθει τεχνικός και μερικά πράγματα (ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ) θα προσπαθήσω να τα φτιάξω μόνος μου.

    Αυτά προς το παρόν και παρακαλώ όποια απορία έχω στο μέλον να σας ενοχλήσω πάλι και γιατό ζητάω την κατανόησή σας.-

    Νίκος Κασωτάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καλωστον

    καταρχήν βήμα βήμα δεν πρόκειται να το κάνει κανείς... υπάρχουν τεχνικοι και αν δεν είσαι σε άλλον πλανήτη μπορεί να έρθει ...

    πολλά υπάρχουν γιατι ο κάθε ένας ρωταέι χωρίς να διαβάζει, να χρησιμοποιεέι το search και χωρίς να ξέρει... και άρα υπάρχουν χιλιάδες φορες το ίδιο θέμα
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=port+forward -> πρόσφατο θέμα για το ίδιο ακριβως

    στατική ΙΡ ΔΕΝ έχεις (πιστεψε το και μην το ψαξεις)

    το ποιο ουσιαστικό που χρειάζεται να κάνεις ειναι να ανοιξεις τις οδηγίες του DVR και να κάνεις οτι λέει (απλό ε)

    σε περίληψη πρέπει να ορίζεις στατική (εσωτερική) ΙΡ στο DVR, να κάνεις προώθηση των πορτών που χρειάζεται το DVR (τις λέει στις οδηγίες) στο ρουτερ,και να κάνεις ένα λογαριασμό στο DynDNS και να τον ρυθμίσεις στο DVR

    για βήμα βήμα -> οδηγιες DVR
    για προώθηση -> portforward.com

    *απλά τεχνικοί υπάρχουν και πάνε παντου .. θησείο μένεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Χρήστο.

    Κατ αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Το manual το DVR το έχω ξεσ....σει. οκ.

    Αυτό που με απασχολεί και δεν μπορώ να το καταλάβω είναι το portforward και πως γίνετε..

    *απλά τεχνικοί υπάρχουν και πάνε παντου .. θησείο μένεις ?

    Απάντηση : Ναι τώρα. Η τοποθέτηση όμως θα γίνει σε επαρχία και το πιό κοντινό σημείο είναι το Ηράκλειο. 140 χλμ.

    Αξίζει τον κόπο να έρθει τεχνικός αν με την βοήθειά σας μπορώ να το κάνω μόνος μου ?? Ευχαριστώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    to portforward.com σου λέει πως γίνεται η προώθηση
    πρέπει να κάνεις προώθηση τις πόρτες που θέλει το dvr στη ΙΡ που ορίσεις στο καταγραφικό

    όσο για το χωρίο μπορείς να πάρεις το DVR + το ρουτερ και να το ρυθμίσεις αλλού, εφόσον το θέτεις έτσι, πχ εδώ στην αθήνα.

    οταν το βγάλεις απο τη πρίζα και το μόνο που θα αλλάξει στο χωρίο θα είναι το καλώδιο του ΟΤΕ ΔΕΝ θέλει αλλαγες στις ρυθμίσεις

    όσο για το αν αξίζει, να έρθει , υπάρχει μια διαφόρα στο τι σου είπα, εδώ και γενικά στα forum δεν έιναι για το βήμα-βήμα ,αυτό "έκραξα" άλλο να κολλήσεις κάπου,
    η να ψάχνεις ενα δυο προβλήματα και άλλο το βήμα βήμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 13-05-11 στις 23:16

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Χρήστο.

    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις δεύτερη φορά.

    Σιγουρα όταν κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να ρωτάει πάει να πει ότι κάπου έχει κολήσει.
    Ναι λοιπόν και εγώ κόλησα σε αυτά που ρωτώ.Και σε αυτά προσπαθώ να βρω λύση από τους ποιό ειδικούς όπως είσαι φαντάζομαι και εσύ.
    Αν όλα αυτά σου φαίνονται παιχνιδάκι επειδή έχεις εμβρυθίσει το θέμα σε μερικούς όπως εμένα μου φαίνονται βουνό.

    Εκτός αυτού πιστευα ότι πραγματικά θα έβρισκά κάποιον που είχε κάνει την ίδια τοποθέτηση με τα ίδια υλικά με τα δικά μου και του είχαν παρουσιαστεί οι ίδιες απορίες και είχε βρεθεί κάποιος και τον βοήθησε.

    Επειδή όμως όλοι δεν είμαστε γνώστες όλων των αντικειμένων και προσπαθούμε να βρούμε ανθρώπους με καλή διάθεση για βοήθεια, αυτό έκανα και εγώ.

    Και πάλι συγνώμη για την ταλαιπωρία που σε έβαλα να υποστείς και να μου απαντήσεις έστω και με αυτά τα λίγα.

    Με βοήθησες παρα πολύ.

    Σε ευχαριστώ και πάλι και παρακαλώ όποιον ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει ακόμα πρισσότερο, καλοδεχούμενο.



    Νίκος Κασωτάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    τελικα το κατάφερες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα το κατάφερες ?
    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου πρόσφερες !!!!!

    Χωρις την καθοδήσή σου θα το κοίταζα ακόμα στο κουτί της συσκευασίας του !!!

    Σου είμαι υπόχρεος !!!!

    Νίκος Κασωτάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Βήμα-βήμα ειναι κάτι σα να λέμε <<tutorial>> η κανω λαθος ?

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

Παρόμοια Θέματα

  1. KNX Basic Course - Το πρώτο μεγάλο βήμα...
    By KNX Training in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 15:47
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 02:36
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-08, 23:04
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-06, 08:54
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-05, 00:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας