Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: woofer αντί για sub

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grglaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες mono ενισχυτη ναι , αλλα με προενισχυτη μιας και τα 144mV ειναι πολυ λιγα...
    αν αγορασεις ετοιμο παθητικο sub θα χει εσωτερικα φιλτρο δεν θα χρειαστει να φτιαξεις...
    Τα καλώδια γιατί ζεστάθηκαν?
    Τώρα γιατί δεν παίζει και χτες έπαιζε?
    Μήπως κάηκε κάτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Νικο δεν καταλαβα και γω ακριβως τι εκανε το παιδι...αλλα οπως ειπε ηταν ηδη συνδεδεμενα στις κανονικες εξοδους οποτε βαζοντας τα παραλληλα τραβηξαν το διπλασιο ρευμα...γι αυτο ζεσταθηκαν...
    Λογικα θα παιξε για καποια δευτερολεπτα η λεπτα και σε χαμηλη σταθμη γιατι αλλιως σιγουρα θα επερνε στα χερια τον ενισχυτη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grglaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο δεν καταλαβα και γω ακριβως τι εκανε το παιδι...αλλα οπως ειπε ηταν ηδη συνδεδεμενα στις κανονικες εξοδους οποτε βαζοντας τα παραλληλα τραβηξαν το διπλασιο ρευμα...γι αυτο ζεσταθηκαν...
    Λογικα θα παιξε για καποια δευτερολεπτα η λεπτα και σε χαμηλη σταθμη γιατι αλλιως σιγουρα θα επερνε στα χερια τον ενισχυτη....
    Σε ποιά έξοδο τα σύνδεσε?
    Εγώ κατάλαβα στην έξοδο που γράφει sub.
    Αν το έβαζε εκεί θα ακουγόταν μόνο μπάσο πάρα πολύ σιγά.
    Αν το έβαζε κανονικά στις εξόδους, θα έπαιζε όλες τις συχνότητες.
    Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση απο αυτές δεν θα ζεσταινόταν ένα καλώδιο 3mm σε σημείο που να μην μπορείς να το πιάσεις κίολας!

    Αν ζεστενόταν τόσο πολύ ένα καλώδιο 3mm, το πηνίο των ηχείων θα είχε γίνει πυροτέχνημα!
    Κάτι δεν στέκει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη jean
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    394

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grglaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες mono ενισχυτη ναι , αλλα με προενισχυτη μιας και τα 144mV ειναι πολυ λιγα...
    αν αγορασεις ετοιμο παθητικο sub θα χει εσωτερικα φιλτρο δεν θα χρειαστει να φτιαξεις...
    Μα αυτό είναι το θέμα, θέλω να φτιάξω κατι κι εγώ!λοιπόν έχω τον μονοφωνικό οπότε θα χρειαστεί να φτιάξω ένα φίλτρο! Κάποιο σχέδιο κανένας??? Βρήκα μόνο αυτό σχετικό, το οποίο όμως δεν παραπέμπει πουθενά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη θα μας τρελανεις αδερφακι μου.....
    πριν ειπες οτι θες να φτιαξεις ενισχυτη και να αγορασεις το ηχειο και τωρα λες οτι εχεις τον ενισχυτη και οτι θες να φτιαξεις το ηχειο?
    Αποφασισε πρωτα τι θες και τι μπορεις να φτιαξεις και βλεπουμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη jean
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    394

    Προεπιλογή

    χαχα!έχετε δίκιο παιδια, ίσως τα μπέρδεψα λίγο!
    Λοιπόν, έχουμε ένα Hi-Fi με έξοδο για ενεργό sub! Δεν έχουμε όμως ενεργό sub, έχουμε όμως έναν μονοφωνικό ενισχυτή 35 watt και ένα μεγάφωνο sub (το οποίο κάποια στιγμή ελπίζει να μπει σε μια κούτα!) Αυτό που μας λείπει τώρα για να ενωθούν όλα αυτά μεταξύ τους και να κουμπώσουν πάνω στο Hi-Fi ελπίζοντας να βγεί μπάσο, είναι το φίλτρο και η κούτα για το μεγάφωνο! Νομίζω! Θεωρώντας λοιπόν οτι είμαι σωστός μέχρι στιγμής, συνεχίζω ζητώντας, μήπως έχει κανένας κανένα σχέδιο για φίλτρο?αρχικά, για κούτα βλέπουμε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jean Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα!έχετε δίκιο παιδια, ίσως τα μπέρδεψα λίγο!
    Λοιπόν, έχουμε ένα Hi-Fi με έξοδο για ενεργό sub! Δεν έχουμε όμως ενεργό sub, έχουμε όμως έναν μονοφωνικό ενισχυτή 35 watt και ένα μεγάφωνο sub (το οποίο κάποια στιγμή ελπίζει να μπει σε μια κούτα!) Αυτό που μας λείπει τώρα για να ενωθούν όλα αυτά μεταξύ τους και να κουμπώσουν πάνω στο Hi-Fi ελπίζοντας να βγεί μπάσο, είναι το φίλτρο και η κούτα για το μεγάφωνο! Νομίζω! Θεωρώντας λοιπόν οτι είμαι σωστός μέχρι στιγμής, συνεχίζω ζητώντας, μήπως έχει κανένας κανένα σχέδιο για φίλτρο?αρχικά, για κούτα βλέπουμε!
    Εγώ δεν κατάλαβα τι το θες το φίλτρο...
    Αφου έχει έξοδο για sub, άρα απλά συνδέεις έναν ενισχυτή μαζί με το γουφερ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν κατάλαβα τι το θες το φίλτρο...
    Αφου έχει έξοδο για sub, άρα απλά συνδέεις έναν ενισχυτή μαζί με το γουφερ...
    Γιατι μπορει να λεει Sub αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει φιλτρο....εχουμε δει τοσα και τοσα....
    την εξοδο αυτη την βαλανε για να συνδεθει εκει ενεργο sub και οοοολαα τα ενεργα sub εχουν φιλτρο εσωτερικα...
    εκτος αυτου στο manual του συστηματος δεν αναφερει καθολου για φιλτρο και αποκοπη συχνοτητας στις λεπτομεριες της εξοδου....
    οποτε επειδη ειναι μια η εξοδος αντι να γραψουνε line out γραψανε sub....και παλι λεω οτι τελικα μπορει οντως να εχει και φιλτρο οπως λες Νικο.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grglaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι μπορει να λεει Sub αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει φιλτρο....εχουμε δει τοσα και τοσα....
    την εξοδο αυτη την βαλανε για να συνδεθει εκει ενεργο sub και οοοολαα τα ενεργα sub εχουν φιλτρο εσωτερικα...
    εκτος αυτου στο manual του συστηματος δεν αναφερει καθολου για φιλτρο και αποκοπη συχνοτητας στις λεπτομεριες της εξοδου....
    οποτε επειδη ειναι μια η εξοδος αντι να γραψουνε line out γραψανε sub....και παλι λεω οτι τελικα μπορει οντως να εχει και φιλτρο οπως λες Νικο.....
    Λιγο κουφό φαίνεται να λεει SUB WOOFER OUT και να βγάζει κανονικό ήχο...
    Τεσπα, δεν το αποκλείω αυτο που λες πάντως.

    Ενας τρόπος να το διαπιστόσουμε είναι να βάλεις ακουστικά στην έξοδο sub και να ακουσεις.
    Αν ακούγονται μόνο μπάσα τότε είσαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω από την στιγμή που γράφει subwoofer out να μην έχουν βάλει Lpf, θα έγραφαν line out είναι επώνυμη μάρκα jvc.
    Πάλι με ακουστικά δεν νομίζω να καταλάβει, με έξοδο 140mV/30Κ όπως είπε πως έχει.
    Καλλίτερα θα ήταν με τα ηχεία του υπολογιστεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ WOOFER
    By Apostolh in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 13:42
  2. ερωτηση για woofer......
    By zevooazaz in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 17:39
  3. SuperCaps αντί για μπαταρίες;
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 16:50
  4. Ερωτηση για woofer και ενισχυτη
    By andrewsweet4 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 23:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας