Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 123

Θέμα: Παραδείγματα σε CCS

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα project για ένα απλό DMX controller, από αυτά που έχω βρει μέχρι τώρα είναι,
    η κωδικοποίηση του dmx σήματος.
    timingchat.gif
    τα σήματα που πρέπει να διαχειριστούμε είναι,
    IDLE = συνεχόμενο H
    MTBP = mark time between packets, που θα το βάλω στα 20mS
    BREAK = το ξεκίνημα του dmx πακέτου αυτό πρέπει είνα L για τουλάχιστον 88uS μια τιμή από 120 μέχρι 180uS πρέπει να είναι οκ.
    MAB = mark after brake αυτό είναι το προβληματικό (διαφορά παλιού με νέου dmx), αλλά από ότι βρήκα πλέον τα 12uS πρέπει να είναι οκ.
    SC = start code από ότι έχω βρει databyte=0 είναι για dimmer, αυτό το byte μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πει στο receiver τη είδους data ακολουθούν.
    MTBF = mark time between frames αυτό άλλοι δεν το βάζουν καθόλου άλλοι πάλη το βάζουν εγώ θα το βάλω με μια τιμή 10 με 20uS.
    και τέλος το CD ή FD = channels data ή frames data που είναι η πληροφορία των καναλιών με 512 κανάλια μέγιστο (εξού και DMX-512), δεν χρειάζεται να στέλνουμε και τα 512 κανάλια συνέχεια, εάν θέλουμε να ελέγξουμε ας πούμε δυο ρομποτικά με 5 κανάλια το καθένα μπορούμε κάλλιστα να στείλουμε μόνο τα πρώτα 10 κανάλια.



    Τα byte πληροφορίας SC/CD αποτελούνται από 11 bit και είναι ίδια, το κάθε bit έχει χρόνο 4uS 250Khz δηλ. baud rate 250kbps γι αυτό θέλουμε και κρύσταλλο (για εμάς που δουλεύουμε με υψηλού επιπέδου γλώσσες και όχι assembly) μεγαλύτερο από 8Mhz και είναι έτσι.

    Untitled.jpg
    Το πρώτο bit είναι το start bit (5) που είναι L, και τα δυο τελευταία τα stop bit (8.) που είναι Η, το πρώτο byte είναι το SC (3) και τα υπόλοιπά τα CD
    και επίσης η μετάδοση του byte γίνεται με το πρώτο bit σαν LSB.

    Σιγά σιγά θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα, την δημιουργία του dmx θα την φτιάξω με bit-banging, μου φαίνεται ποιο απλό από ότι να χρησιμοποιήσω την usart του pic.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 29-05-11 στις 13:22

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 14:54
  2. Προβλημα με C# (CCS)
    By dbsjro in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 02:03
  3. Παραδείγματα κώδικα c για AVR
    By nikspyr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 18:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας