Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Κύκλωμα προστασίας τροφοδοτικού..Help!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    netherlin
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Κύκλωμα προστασίας τροφοδοτικού..Help!

    Καλησπέρα σας,είμαι νέος στα forum.Έχω ξεκινήσει την πτυχιακή μου με θέμα σχεδιασμός γ-κάμερας με χωρικά ευαίσθητους φωτοπολλαπλασιαστές.Την έχω προχωρήσει αρκετά,αλλά έχω κολλήσει στο εξής:πρέπει να σχεδιάσω σε πλακέτα ένα κύκλωμα προστασίας του τροφοδοτικού,το οποίο δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να βρώ το θεωρητικό του κομμάτι πουθενά.Έψαξα σε βιβλιοθήκες,ρώτησα μερικούς καθηγητές αλλά μάταια.Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς κάνει και πώς ακριβώς δουλέυει αυτό το κύκλωμα προστασίας του τροφοδοτικού;Τα τρανζίστορ είναι:
    Το πάνω:BC327
    Το κάτω:BC337
    Οι αντιστάσεις είναι 10kΩ,και όπου R θα επιλέξουμε από 3 διαφορετικές τιμές αντιστάσεων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Φυσικά. Μάλλον αν το έψαχνες ως "πηγή ρεύματος", θα εύρισκες πληροφορίες. Να πώς δουλεύει. Θα σου αναλύσω το πάνω τμήμα, αυτό για τα +5V. Το τμήμα των -5V δουλεύει με βάση την ίδια ακριβώς λογική, και ανεξάρτητα.

    Η είσοδος των +5V είναι επάνω. Το αριστερό BC327 είναι αγώγιμο, διότι υπάρχει ένα ρεύμα βάσης που του επιβάλλει η πάνω αντίσταση των 10Κ. Έτσι, τα +5V εμφανίζονται στον συλλέκτη του και πάνε στο φορτίο. Το δεξιό BC327 είναι στην αποκοπή, διότι το ρεύμα πόλωσης του αριστερού τρανζίστορ είναι πολύ μικρό για να προκαλέσει τάση 0.6V στα άκρα της (πάνω) R. Όταν τώρα το φορτίο αρχίσει να τραβάει πολύ ρεύμα, η τάση στα άκρα της R ανεβαίνει και όταν γίνει περίπου 0.6V το δεξιό τρανζίστορ αρχίζει να άγει, κλέβοντας ρεύμα πόλωσης από το αριστερό, με αποτέλεσμα αυτό να αφήνει λιγότερο ρεύμα να περάσει από μέσα του. Έτσι περιορίζεται το ρεύμα, φυσικά πέφτει και η τάση εξόδου. Πάντως ακόμα και λίγο πριν τη δράση του περιορισμού του ρεύματος η τάση εξόδου δεν θα είναι 5V, αλλά περίπου 4.4V, λόγω της πτώσης τάσης πάνω στη R. Η R υπολογίζεται χονδρικά ως R = 0.6 / I, όπου Ι το ελάχιστο ρεύμα στο οποίο θέλουμε να γίνεται περιορισμός. Έτσι αν θέλουμε το ρεύμα εξόδου να μην ξεπερνάει π.χ. τα 20mA, η R πρέπει να είναι 0.6 / 0.02 = 30Ω. Η ακριβής τιμή της πρέπει μετά από αυτό τον υπολογισμό να βρεθεί με μετρήσεις πάνω στο πραγματικό κύκλωμα, διότι εξαρτάται από το συγκεκριμένο κομμάτι BC327 που θα βάλεις στη θέση του δεξιού τρανζίστορ. Δηλαδή μπορεί να απαιτηθεί αντίσταση π.χ. 33 ή 36Ω προκειμένου το ρεύμα πράγματι να περιορίζεται στα 20mA.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    netherlin
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Filman.Το συζήτησα και με έναν καθηγητή σήμερα,αλλα δε μου τα είπε τόσο αναλυτικά όσο εσυ.Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα προστασίας μπαταρίας από ξεφόρτιση
    By The_Control_Theory in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-14, 12:35
  2. Κύκλωμα προστασίας dc κινητήρα
    By Marios_91 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 11:50
  3. Κύκλωμα προστασίας από βραχυκύκλωμα
    By panos318 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 19:58
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-07, 13:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας