Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Δικτυακό DVR

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω μπλέξει και εγώ με διαδικτυακή παρακολούθηση DVR της AVtech (το 674) , υπάρχουν κάπου οδηγίες για να καταλάβω αν θα αλλάξω τις IP στον ρούτερ μου και πώς; (δεν εννοώ πως θα μπω στον ρούτερ, αλλά ποιες ΙΡ θα δώσω, γιατί οι οδηγίες που έχω δεν μου είναι κατανοητές).
    Βέβαια, θα ήθελα να μάθω γενικότερα πως δουλεύει το σύστημα των ΙΡ, οπότε καλοδεχούμενες ακόμη και παραπομπές μόνο σε αυτό...
    Ευχαριστώ προκαταβολικά, ελπίζω να μην έκανα άσχημα που δεν άνοιξα νέο θέμα!

    edit: να σημειώσω πως ενδο-routerika, δηλ. από υπολογιστή ενσύρματα συνδεδεμένο στο ρούτερ, πάλι δεν κατάφερα να δώ το ενσύρματα συνδεδεμένο DVR στον ρούτερ μου αν και έβαλα (νομίζω...) τις σωστές ΙΡ.
    (δηλ. έβαλα 192.168.100.50 στο DVR και μετά το πληκτρολόγησα από τον firefox του υπολογιστή μου για να μπώ, αλλά δεν... )

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    καλησπερα παιδια ειμαι και εγω κατοχος ενος dvr τις avtech δεν προκειτε ποτε να δουλεψει με ip του στιλ 192.168.... τετοια ip δεν μπωρεις να την βγαλεις στο ιντερνετ παρα μονο μεσο δικτιου για να μπωρεσεις να εχεις εικονα απομακρισμενα πρεπει να φτιαξεις δυναμικη ip και να ανοιγει το καταγραφικο π.χ η ip θα ειναι http://giorgos.dyndns.org:9000 μια τετοια θα ειναι η ip για να κανεις εισοδο στο καταγραφικο και βλειεπης live οπου εχεις ιντερνετ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Φίλε Νίκο,
    δυστυχώς οι περιορισμένες γνώσεις μου και το συντακτικό σου
    δεν με βοηθούν καθόλου.
    Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    δυστηχος κωστα ουτε εγω ξερω να σε βοηθησω και εγω εφερα φιλλο τεχνικο να το φτιαξει απλα ηθελα να σου πω οτι με το να βαλεις ip σε καταγραφικο και να το πληκτρολογεις στο mozilla η στον explorer δεν μπωρεις να το δουλεψεις η οτι η ρυθμησεις δεν γινονται μονες τους με το νακατεβασεις καποιο προγραμμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Νίκο σε ευχαριστώ πολύ!
    Εγώ δεν θέλω να φέρω τεχνικό γιατί με ενδιαφέρει να μάθω πως δουλεύει το σύστημα.
    Δυστυχώς και πληροφορικάριο που ρώτησα παλαιότερα, μάλλον ήξερε αλλά δεν μπορούσε να μου το μεταδώσει...
    Πιστεύω κάπου θα βρώ κάτι (όπως βρήκα και έκανα μόνος μου hardware reset αντί να τρέχω στην άκρη του κόσμου να μου το κάνουν, και τελικά δεν ήταν και τίποτα!).
    Απλά τρώει χρόνο η αναζήτηση, γι'αυτό απευθύνθηκα εδώ που για κάποιους αυτά είναι ...ψωμοτύρι,
    αλλά μάλλον είναι ακόμη διακοπές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ειναι πολυ απλο φτανει να κατανοισεται καποια πραγματακια
    εχουμε και λεμε εχω κατεβασει μια φωτο για να καταλαβεις μεσω οικιακου δυκτιου
    στην στην ip βαζουμε την δικια μας αυτη που θελουμε να εχει το καταγραφικο μας δηλαδι π/χ 192.192.192.1
    εκει που λεει πυλη βαζουμε του ρουτερ μας ειναι η ιρ που βαζουμε για να εχουμε προσβαση π/χ 192.192.192.0
    εκει που λεει μασκα παμε στο εναρξη στο pc μας παμε στη εκτελεση και γραφουμε CMD και αφου μας ανοιγη το πινακακι γραφουμε την λεξη ipconfig
    οποτε βρεισκουμε την μασκα τα dns 1 kai 2
    για θυρα βαζει π/χ 1234
    αυτα με το καταγραφικο πας τωρα στο pc σου και βγαζει εκτος τα αντιβαριους τα τειχη προστασια
    μετα μπαινεις στη σελιδα του ρουτερ σου και πας να ανοιξης μια πορτα δηλαδι μια θυρα πρωτα σου ζητα την ιρ του καταγραφικου εμας ειναι η 192.192.192.1 και βαζει και τησ θυρα 1234
    στην συνεχεια πας και ανοιγης τη σελιδα σου και πατας http://192.192.192.1:1234 εντερ και καπου εκει σου ζητα ονομα και κωδικο καταγραφικου που εχει παει και εχει δωση στης ρυθμισης του καταγραφικου προσοχη μπορει να μην εχει το pc σου το προγραμματακι για να ανοιξη το καταγραφικο σου το ζητα και εσυ κανεις την εγκατασταση
    τωρα μεσω ιντερνετ πας στη σελιδα dyn dns kaneis εγγραφη με ονομα και κωδικο και διμιουργης μια σταθερη ιρ π/χ nikos@dyn dns.com
    και αφου τελειωσης απο εκει πας στο καταγραφικο και πας στο πινακακι που γραφη DDNS και γραφεις την υπηρεσια π/χ dyn dns.com
    το ονομα και το κωδικο το οποιο εκανες κατα την εγραφη
    και κατω την σελιδα που εγραψες π/χ nikos@dyn dns.com πατας αποθηκευση και εισαι οκ προσοχη για να μπεις στο καταγραφικο πατας http://nikos@dyn dns:1234 kai eisai ok
    προσοχη οπως τα γραφω
    οτι δυσκολιες μην δησταση να με ρωτησεις




    Συνημμένο Αρχείο 22628
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png dvr.png (32,7 KB, 57 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Φίλε Τάκη σε ευχαριστώ πολύ!
    Αρχίζω τη μελέτη. Σίγουρα κάπου θα κολλήσω και θα επανέλθω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουμε και λεμε εχω κατεβασει μια φωτο για να καταλαβεις μεσω οικιακου δυκτιου


    υποψιάζομαι πως αυτό το screenshot το έβαλες για την ορολογία, μιας και εμείς δεν θέλουμε οικιακό δίκτυο, έτσι δεν είναι;


    στην ip βαζουμε την δικια μας αυτη που θελουμε (=που δίνει ο κατασκευαστής; ) να εχει το καταγραφικο μας δηλαδι π/χ 192.192.192.1 στη συσκευή dvr ή στο pc μας;
    εκει που λεει πυλη βαζουμε του ρουτερ μας ειναι η ιρ που βαζουμε για να εχουμε προσβαση π/χ 192.192.192.0
    εκει που λεει μασκα παμε στο εναρξη στο pc μας παμε στη εκτελεση και γραφουμε CMD και αφου μας ανοιγη το πινακακι γραφουμε την λεξη ipconfig το έκανα και μου έβγαζε κατεβατό με κατάσταση μέσου : έχει αποσυνδεθεί!
    οποτε βρεισκουμε την μασκα τα dns 1 kai 2 και δεν βρήκα τίποτα!
    για θυρα βαζει π/χ 1234
    αυτα με το καταγραφικο

    Συνημμένο Αρχείο 22628
    ..................

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    1) ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ οικιακό δίκτυο...

    2,3) οι ΙΡ που σου είπε είναι για το καταγραφικό..
    επίσης ΔΕΝ βάζεις 192.192.192.1 αλλά 192.168.χ.χ (πχ στο παράδειγμα 192.168.192.1)
    κατα κανόνα ειναι τα τρία πρώτα ίδια με την ΙΡ τουρ ρουτερ (πχ 192.168.1.χ) και το τέταρτο ενα ΠΟΥ ΔΕΝ το έχει άλλη συσκευή


    4) η σωστή εντολή είναι ipconfig/all και βλέπεις τις ρυθμίσεις τηε κάρτας που εινα ισυνδεδεμένες στο ρουτερ

    κατα κανόνα πάντως είναι
    ΙΡ/DNS/Gateway= ΙΡ του ρουτερ
    ΜΑΣΚΑ=255.255.255.0

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ οικιακό δίκτυο... ακόμη κι'αν θέλω να μπαίνω απο internet cafe?

    2,3) οι ΙΡ που σου είπε είναι για το καταγραφικό..
    επίσης ΔΕΝ βάζεις 192.192.192.1 αλλά 192.168.χ.χ (πχ στο παράδειγμα 192.168.192.1)
    κατα κανόνα ειναι τα τρία πρώτα ίδια με την ΙΡ τουρ ρουτερ (πχ 192.168.1.χ) και το τέταρτο ενα ΠΟΥ ΔΕΝ το έχει άλλη συσκευή
    o royter μου έχει 192.168.2.1, οι υπολογιστές μου 192.168.2.χχχ.
    το DVR λέει να βάλω 192.168.100.050, με gateway 192.168.001.254 και DNS α': 168,095,001,001 και β': 139.175.055.244
    ενώ στον rooter μου τα DNS είναι τελείως διαφορετικά...



    4) η σωστή εντολή είναι ipconfig/all και βλέπεις τις ρυθμίσεις τηε κάρτας που εινα ισυνδεδεμένες στο ρουτερ

    το έκανα και πάλι όλα τα βρίσκει αποσυνδεδεμένα!

    κατα κανόνα πάντως είναι
    ΙΡ/DNS/Gateway= ΙΡ του ρουτερ
    ΜΑΣΚΑ=255.255.255.0
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DVR DAHUA DVR 5108
    By p_stama in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 13:28
  2. Western Digital δικτυακό My Cloud EX4
    By 744 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 20:14
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 11:19
  4. Δικτυακά καταστήματα ηλεκτρονικών
    By gsmaster in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-07, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας