Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Δικτυακό DVR

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    1) το οικιακό δίκτυο εχει να κάνει με ρουτερ - DVR - πιθανα άλλα μηχανηματα όλα αυτά ειναι ενα οικιακό δίκτυο συνδεδεμένα μεταξύ τους και διαμέσου του ρουτερ και προς το ιντερνετ

    2,3) αυτό που λέει το DVR εινα ιπαράδειγμα σου ειπα τι να κάνεις -> "κατα κανόνα ειναι τα τρία πρώτα ίδια με την ΙΡ τουρ ρουτερ (πχ 192.168.1.χ) και το τέταρτο ενα ΠΟΥ ΔΕΝ το έχει άλλη συσκευή"
    επίσης "κατα κανόνα πάντως είναι
    ΙΡ/DNS/Gateway= ΙΡ του ρουτερ
    ΜΑΣΚΑ=255.255.255.0"

    στην περίπτωσή σου βάλε στις ρυθμίσεις του DVR dns/gateway = 192,168,2,1 / ΙΡ = 192,168,2,100 (λογικα θα ειναι ειναι αχρησιμοποιητη) / ΜΑΣΚΑ = 255,255,255,0

    4) σιγουρα δεν το είδες σωστά.. αλλα μή σε νοιάζει εφόσον ξέρεις την ΙΡ του ρουτερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    innova (18-08-11)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Μπράβο σου!
    Καλά μου τα είπες και τα εφάρμοσα, και ήδη δούλεψε εντός (δηλ. βλέπω εικόνα του καταγραφικού από υπολογιστή συνδεδεμένο στον ίδιο ρούτερ).
    Αυτό που δεν μπορώ να δοκιμάσω ακόμη, είναι από άλλο χώρο(= άλλο ρούτερ) τι γίνεται. Μήπως θέλει και άλλες ρυθμίσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα μεσω ιντερνετ πας στη σελιδα dyn dns kaneis εγγραφη με ονομα και κωδικο και διμιουργης μια σταθερη ιρ π/χ nikos@dyn dns.com
    και αφου τελειωσης απο εκει πας στο καταγραφικο και πας στο πινακακι που γραφη DDNS και γραφεις την υπηρεσια π/χ dyn dns.com
    το ονομα και το κωδικο το οποιο εκανες κατα την εγραφη
    και κατω την σελιδα που εγραψες π/χ nikos@dyn dns.com πατας αποθηκευση και εισαι οκ προσοχη για να μπεις στο καταγραφικο πατας http://nikos@dyn dns:1234 kai eisai ok
    Συνημμένο Αρχείο 22628
    πήγα στη σελίδα της dyndns αλλά βρήκα δημιουργία μόνο dynamic ip. Κατάλαβα λάθος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Λογαριασμό πάντως έφτιαξα...
    Μόνο για dynamic dns host βλέπω, το έκανα με free checkout.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Ήρθαν και οι οδηγίες από τον πάροχο, μόνο που προωθώντας την πόρτα 80 στο IP του DVR, ο ρούτερ μου απαντάει: "since 80 is used, the router web server port will be removed to 8080" και κολλάει-παύει να επικοινωνεί!!!
    Να δηλώσω άλλη port στο DVR? Και ποιά? εδιτ: μπα, οι οδηγίες δεν προβλέπουν κάτι τέτοιο!
    Πολλή ζαλάδα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Με reset ο router επανέρχεται αλλά πήρα και αυτό το μήνυμα από το dyndns: "An attempted connection to 91.138.150.74:80 timed out. This typically indicates that traffic to that port is being actively blocked by either a firewall or your ISP." Περιμένω τηλ. από εξυπ.πελατών μήπως με ξεκολλήσουν.
    Στο μεταξύ, έκανα triggering την port 10080 για να δώ τι θα γίνει, ο ρούτερ δεν κόλλησε, ξαναπήρα όμως το παραπάνω μήνυμα για την 10080 αυτή τη φορά... (έβαλα αριθμό >1024 γιατί διάβασα πως κάποιοι ρούτερ μπλοκάρουν από 1024 και κάτω! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη innova : 18-08-11 στις 16:18

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    κανεις πολυ γρήγορα τις κινήσεις και δεν τις σκέφτεσαι... και γραφεις και πολλά ποστ... γιαυτό αποτυνχάνεις

    το μύνημα του ρουτερ κατα πάσα πιθανόητα ειναι λίγο διαφορετικό και σου λέει οτι το ρουτερ θα το βλέπεις στην 8080 δηλάδη μετά την ρυθμίση θα γραφεις στ οbrowser 192.168.2.1:8080 για να δεις το ρουτερ.
    μάλον έχεις το SAGEM toy OTE

    μετά για να το "δεις" απο έξω πρέπει να κανεις την προώθηση πόρτας + ρυθμιση το dyndns

    Για την πόρτα δες portforward.com, για το dyndns θες ένα hostname (free) και επίσης τις ρυθμίσεις του στο DVR (η καλύτερα στο ρουτερ)

    δες το μανουαλ του ρουτερ για το που το βάζεις .. θα καταλάβεις ειναι απλό αν το κοιτάξεις προσεκτικά και αργα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ετσι οπως τα λεει ο γειτονας αργα και προσεκτικα προσεχε πως τα γραφεις****************

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!
    Αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση είναι πως δεν καταλαβαίνω τι κάνω, γι'αυτό και κάνω πειράματα.
    Από τον πάροχο (HOL) μου απάντησαν πως η port 0080 είναι δεσμευμένη απ'τον ρούτερ και δεν μπορώ να την κάνω forward στο DVR μου. Θα πρέπει να ανοίξω κάποια άλλη. Έψαξα στο κατεβατό στη Wiki για ελεύθερες, προσπάθησα να βρώ κάποιες και με TCP και με UDP, δοκίμασα την 1223 και άλλη μία(δε θυμάμαι) αλλά δεν...

    Αν μπορείτε μου λέτε: για απομακρυσμένη πρόσβαση στο DVR πρέπει εκτός από το DVR(!) να είναι ανοικτός και ο ρούτερ;
    (σόρρυ αν είναι χαζή ερώτηση, αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ακόμη...)
    Το ρωτάω αυτό, γιατί εφ'όσον ο ρούτερ είναι μόνιμα ανοικτός, θα έχει την ΙΡ σταθερή, άρα μπορώ να την ξέρω και χωρίς dyndns ή whoismyip.com, και πριν φύγω την σημειώνω και την καλώ από όπου είμαι. (σας προλαβαίνω: αν γίνει μια διακοπή ρεύματος ή κάποια ανωμαλία και ο ρούτερ κλείσει και ανοίξει, θα πάρει άλλη ΙΡ και την πάτησα! Οκ! Το σκεπτικό μου όμως είναι σωστό; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!
    Αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση είναι πως δεν καταλαβαίνω τι κάνω, γι'αυτό και κάνω πειράματα.
    προφανώς και το κενό σου ειναι γενικα στο πως λειτουργουν τα δίκτυα και όχι μονο το DVR

    μην περιμένεις να τα καταλάβεις όλα με τη μία απλά κάνε τα βήματα, και μετα διαβασε και πως λειτουργουν λίγο τα τοπικά δικτυα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον πάροχο (HOL) μου απάντησαν πως η port 0080 είναι δεσμευμένη απ'τον ρούτερ και δεν μπορώ να την κάνω forward στο DVR μου. Θα πρέπει να ανοίξω κάποια άλλη. Έψαξα στο κατεβατό στη Wiki για ελεύθερες, προσπάθησα να βρώ κάποιες και με TCP και με UDP, δοκίμασα την 1223 και άλλη μία(δε θυμάμαι) αλλά δεν...
    οχι... και μην περιμένεις απαντηση απο την τηλεφωνική υποστηριξη (δεν πρεπει κιολας να μπλεκουν τοσο )

    η πόρτα ειναι ανοικτη, επίσης ελεύθερες είναι ΟΛΕΣ σε σένα (απο τη στιγμή που δεν τρέχεις κάποιο σερβερ δεν χρησιμοποιει κάποια πόρτα)
    και η 80 πρεπει να σου παίζει και η 1223 και η 1234 κτλ, για να βάλεις άλλη πόρτα πρεπει
    1) να κάνεις τη σωστή πρόωθηση στο ρουτερ
    2) να αλαξεις και στο DVR
    3) να την βάζεις μετά την διυθυνση/IP στο browser πχ 192,168,1,100:1234 / innova.dyndns.org:1234 ktl

    αυτα που λες δεν βγάνει άκρη και τα μπερδεύεις ακομα περισσότερο μη εστιάζοντας στο πως να κάνει αυτό να λειτουργήσει αλλα ρωτόντας διαφορετικούς τρόπους κάθε φορα (τηλ στη HOL κτλ)

    να ψάχνεις λίγο παραπάνω όταν ψάχνεις.. και λίγο ποιο συνδυαστικα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείτε μου λέτε: για απομακρυσμένη πρόσβαση στο DVR πρέπει εκτός από το DVR(!) να είναι ανοικτός και ο ρούτερ;
    (σόρρυ αν είναι χαζή ερώτηση, αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ακόμη...)
    Το ρωτάω αυτό, γιατί εφ'όσον ο ρούτερ είναι μόνιμα ανοικτός, θα έχει την ΙΡ σταθερή, άρα μπορώ να την ξέρω και χωρίς dyndns ή whoismyip.com, και πριν φύγω την σημειώνω και την καλώ από όπου είμαι. (σας προλαβαίνω: αν γίνει μια διακοπή ρεύματος ή κάποια ανωμαλία και ο ρούτερ κλείσει και ανοίξει, θα πάρει άλλη ΙΡ και την πάτησα! Οκ! Το σκεπτικό μου όμως είναι σωστό; )
    δεν έχει μονιμη ΙΡ απλά θα έχει ΙΡ για μέγαλο διαστημα(εκτός αν πληρώσεις για στατικ), μπορει να κλεισει , να αποσυνχρονιστει, η απλα να την αλλάξει η εταιρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DVR DAHUA DVR 5108
    By p_stama in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 13:28
  2. Western Digital δικτυακό My Cloud EX4
    By 744 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 20:14
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 11:19
  4. Δικτυακά καταστήματα ηλεκτρονικών
    By gsmaster in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-07, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας