Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: CCTV

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kyriakos_electron
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    27

    Exclamation CCTV

    Γεια σας παιδιά,
    αν ξέρει κανεις να μου προτείνει κανένα καλό καταγραφικό DVR 4 καναλιών με έξοδο usb και έξοδο για μόνιτορ.
    Επίσης θέλω μία κάμερα Dome για να μπει πάνω από το ταμείο και τρεις για έλεγχο σε μαγαζί.

    Έχω δει πολλά στο διαδίκτυο αλλά μια συμβουλή θα βοηθούσε.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλάει συστήματα ασφαλείας και ρώτα εκεί τιμές-μάρκες.Με 350€ παίρνεις ωραιότατο 4channel DVR (+HDD+USB remote access via internet) και κάμερες προτείνω αυτές:
    Colour Dome CKD7100 (outdoor + infrared + high resolution + anti-vandal + wide angle lens 3.6) τις έχω σπίτι 4 χρόνια και βγήκαν top,και στη δουλειά τις έχουμε σαν καλύτερη λύση.Βέβαια έχει και άλλες καλές,εγώ προσωπικά τις θεωρώ κορυφή.Περίπου 110€ η μία.

    Συγνώμη ξέχασα οτι τις θες για εσωτερικό χώρο.Αυτές που σου είπα είναι κορυφή αλλά
    έχει ωραιότατες καμερούλες πιο "γυμνές" με 40-50€.Ολες κινέζικες είναι και πάνω κάτω ίδιες.
    Τις βάζεις με 2 βίδες,τις στρίβεις εκεί που θες να κοιτούν και τέλος.Σηνύθως εχουν 2 χρόνια εγγύηση και άμα έχει λήξει η εγγύηση αλλάζεις κάμερα.Φτηνή είναι έτσι κι αλλιώς.

    ****Παρατήρηση

    Αν σκοπεύεις να βάλεις καλώδια κάμερας,έχε υπόψη πως απο κάθε κάμερα θα πηγαίνει στο καταγραφικό ένα καλώδιο,που θα πρότεινα να το βαλεις 2πλό,δηλαδή να έχει 2 ομοαξονικά+τάση (κάθε ομοαξονικό=1 κάμερα ή 1 μικρόφωνο) γιατί αργότερα θα θες και μικρόφωνο 1000%.Εχει μικροφωνάκια φτηνά που ακούν τα πάντα απλά το καταγραφικό θα πρέπει να δέχεται ήχο,ρώτησε το στο κατάστημα που θα πας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ulysses : 12-07-09 στις 01:45
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    και όταν καταλήξεις ποιο μηχάνημα θα πάρεις μην ξεχάσεις να βάλεις και μια
    ταμπέλα οτι ο χώρος παρακολουθείτε από κλειστό κύκλωμα
    και το λέω αυτό για να μην βρεθείς εκτεθειμένος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Α ναι,ΣΗΝΥΘΩΣ βάζεις κάμερες σε σπίτι-μαγαζί και όλα οκ.Ωστόσο αν σου φέρει ο άλλος δημοτική αστυνομία θα είσαι παράνομος.Νομίζω πρέπει να αναρτήσεις στην πόρτα του καταστήματος κάποιον αριθμό άδειας που σου παραχωρήθηκε για να καταγράφεις τον χώρο αλλά δεν ξέρω πως το αποκτάς το χαρτί κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    δείτε:
    ...Σύμφωνα με την Απόφαση 115/2001 της Αρχής απαγορεύεται η χρήση κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης για την παρακολούθηση και τον έλεγχο των εργαζομένων.
    Για αδειοδότηση:

    1.Ο υπεύθυνος επεξεργασίας πρέπει να έχει τοποθετήσει ικανό αριθμό ενημερωτικών πινακίδων που να προειδοποιούν για τη λειτουργία του κλειστού κυκλώματος.

    2.Για τη λειτουργία κλειστού κυκλώματος σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικιών είναι απαραίτητη η ρητή και ειδική συγκατάθεση κάθε ενοίκου και όταν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε η Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας μπορεί να αποφασίσει σύμφωνα με τον κανονισμό της την αναγκαιότητα ή μη εγκατάστασης του κυκλώματος. Οι κάμερες δεν πρέπει να ελέγχουν την πρόσβαση στα κατ’ ιδίαν διαμερίσματα, σε γειτονικές κατοικίες, δρόμους και πεζόδρομους. Ο εκάστοτε διαχειριστής της πολυκατοικίας είναι ο υπεύθυνος επεξεργασίας και είναι υποχρεωμένος για την ενημέρωση των υποκειμένων ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται. Η καταγραφή εικόνας χωρίς ήχο είναι επιτρεπτή εφόσον η μονάδα ελέγχου που καταχωρεί τις εικόνες βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο με ελεγχόμενη πρόσβαση και τα δεδομένα διατηρούνται το πολύ 48 ώρες.

    3.Στις σε ενιαίο χώρο θέσεις στάθμευσης οχημάτων των κατοικιών (υπόγειο, πυλωτή), είναι επιτρεπτή η τοποθέτηση κλειστού κυκλώματος από το νόμιμο κάτοχο μόνον όταν οι κάμερες εστιάζουν αποκλειστικά στο αγαθό το οποίο προστατεύουν και όχι σε γειτονικούς χώρους και υπάρχει πινακίδα που ενημερώνει τα υποκείμενα για την βιντεοσκόπηση.

    4.Στη γενική περίπτωση δεν επιτρέπεται η καταγραφή δεδομένων για χρονικό διάστημα ανώτερο των δεκαπέντε (15) ημερών (με εξαίρεση τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα για τα οποία ο χρόνος καταγραφής είναι έως 45 ημέρες). Αν αυτό είναι απαραίτητο πρέπει να ζητηθεί ειδική άδεια από την Αρχή.

    5.Στη γενική περίπτωση δεν επιτρέπεται η καταγραφή ήχου από το κλειστό κύκλωμα. Αν αυτό είναι απαραίτητο πρέπει να ζητηθεί ειδική άδεια από την Αρχή.

    6.Σε περιπτώσεις κατά τις οποίες γίνεται καταγραφή ευαίσθητων δεδομένων από το κλειστό κύκλωμα πρέπει να ζητηθεί ειδική άδεια από την Αρχή.
    Και αποφάσεις:


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Ορίστε και οι διατάξεις του νόμου..
    Μία φορά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης βάλαμε αυθαίρετα στην είσοδο της οικοδομής,κάμερα για να κοιτάει το ιατρείο στον 3ο ποιος χτυπάει κουδούνι και ήρθε ένας γέρος-διαχειριστής και μας έριξε κάτι καντίλια που ο ιατρός όταν του είπε "θα φέρω τη δημοτική-δεν ενημέρωσες την οικοδομή" μας είπε "βγάλτε την,παιδιά μην μπλέξουμε".Να δείς τι καλά που την ξυλώσαμε..πο τότε το αφεντικό μου πρώτα λέει στον πελάτη ενημέρωσε και φώναξε μας"..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Mcrooot
    Όνομα
    Miles
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Γουβα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή 2 ομοαξονικα και τροφοδοσια

    Στο ομοαξονικο του ηχου μπορεις να βαλεις και σε αυτο καμερα
    χορις προβληματα στην ποιοτητα της εικονας.. Ειναι λιγο πιο ακριβο το
    καλωδιο αλλα αν βαλεις 2 καμερες σε κα8ε γραμμη καλωδιου θασαι σιγουρα
    καιρδισμενος.
    Το νου σου στα ρευματα αν εχεις πολλα μετρα καλωδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kyriakos_electron
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Έχω δει τι γίνεται με την προστασία προσωπικών δεδομένων και θα κάνω αυτά που πρέπει.
    Άρα σε κάθε σημείο που θα μπει κάμερα στέλνω δύο ομοαξονικά συν τη τροφοδοσίας τους 2*0,50mm^2.
    Είμαι σωστός ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Μπορείς και με καλώδιο UTP - για δίκτυα.
    Αρκεί να χρησιμοποιήσεις αυτούς τους adaptors ή παρόμοιους.
    Στέλνουν video και τροφοδοσία. Υπάρχουν και με ήχο.
    Τους έχω χρησιμοποιήσει και είμαι ευχαριστημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Φλικε Δημήτρη-lastid θα μπορούσες να ξαναβάλεις το λινκ με τους adaptors γιατί δεν υπάρχουν πλέον στο συγκεκριμένο μαγαζί;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CCTV Tester
    By moutoulos in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 00:44
  2. εγκατασταση cctv
    By verikioc in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 17:30
  3. προβλημα με ηχο σε cctv
    By diagoras in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 21:50
  4. cctv καμερα
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 03:24
  5. camera cctv
    By MYT.JIM in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 15:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας