Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Κατασκευη λαμπατου προενισχυτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Κατασκευη λαμπατου προενισχυτη

    Καταρχην καλησπερα. Ειμαι καινουριο μελος και το τελευταιο διαστημα αρχισα να ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα οποτε δεν ξερω πολλα. Εχω διαβασει για πυκνωτες, αντιστασεις, τελεστικους, διοδους κ.τ.λ. Εφτιαξα ενα προενισχυτακι με ενα τελεστικο lm386 με δυο μπαταριες 9v και δουλεψε.
    Να σας πω οτι ειμαι μουσικος και πριν απο κανενα χρονο αγορασα μια λαμπατη προενισχυση της behriner αλλα δεν μου αρεσε καθολου ο ηχος που εβγαζε(ο ηχος πολυ ξερος με πολλες μεσαιες) οποτε αρχισα να ψαχνω πως μπορω να βελτιωσω λιγο τον ''ηχο'' μου. Η λαμπα της προενισχυσης ηταν μια 12AX7, τα Heater και η καθοδος (Pin 4,5, ηταν στα 6,3V ενω καποια αλλα Pin ηταν στα 10V. Υπηρχαν δυο τελεστικοι 4580 πριν απο την λαμπα και ενας 4580 μετα την λαμπα. Η τροφοδοσια ηταν 9V AC που με διοδο γινοταν μετατροπη σε DC. Αν δεν κανω λαθος αυτο το ειδος προενισχυσης που χρησιμοποιει τελεστικους και λαμπα λεγετε Class AB.
    Επειδη λοιπον το μηχανημα μετα απο προσπαθεια να αλλαξω τους τελεστικους το κατεστρεψα εχω τα διαφορα κομματια οπως την 12ax7 και θα ηθελα να δοκιμασω να φτιαξω κατι.
    Τωρα τα ερωτηματα.
    Εχω διαβασει οτι η συγκεκριμενη λαμπα λειτουργει καλυτερα σε ''μεγαλα'' ρευματα. Απο 180V και πανω αρχιζει και παιρνει ''ζωη''. Οι λαμπες ομως δεν δουλευουν στα 6,3V η στα 12V?
    Αν οντως μπορει να δουλεψει στα 180V η και παραπανω δεν θα βγαλει αρκετα βατ στη εξοδο?
    Και στα 180V δεν πρεπει να ειναι AC? Υπαρχει 180VDC?
    Στην προενισχυση η εξοδος δεν πρεπει να ειναι λιγα volt? πχ. 2,5V η 3,5V?
    Εχω δει schematics προενισχυσης με ρευματα 300 - 400V πως ειναι δυνατον?
    Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και τις πολλες ερωτησεις αλλα υπαρχει μερακι και υπομονη να αχοληθω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnakos25 : 17-05-11 στις 16:32

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες Ιωαννη, καλη διαμονη
    Δες ΕΔΩ
    Δεν ειναι προενισχυτης αλλα buffer δηλαδη δεν εχει κερδος απλα χρωματιζει τον ηχο
    Ταξη ΑΒ δηλωνει το σημειο λειτουργιας. Η λεξη που ταιριαζει περισσοτερο ειναι υβριδικος προενισχυτης (τρανζιστορ+λυχνια)
    Τα 6.3 ειναι για τα νηματα (θερμανση καθοδου) ειτε AC ειτε DC
    Η υψηλη ταση ανοδου ΠΡΕΠΕΙ να ειναι DC
    Η ισχυς αυτης της διπλοτριοδου δε ξεπερνα το 1 βαττ / τριοδο
    Η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις αυτο το κυκλωματακι πριν τον ενισχυτη του οργανου που παιζεις (οχι το πρωτο που παιζουμε ολοι) για να κερδισεις τη χροια της λαμπας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Γεια σου Ιωάννη. Είμαι κι εγώ μουσικός και πριν από λίγο καιρό έψαχνα προενίσχυση με λάμπα για το μπασάκι μου. Κατέληξα στην αντιγραφή αυτού http://www.alembic.com/prod/f2b.html
    Αν θέλεις διάβασε μερικές κριτικές http://www.gilmourish.com/?page_id=71 και ψάξε άμα σου κάνει. Έχω τελειώσει το τροφοδοτικό και περιμένω μερικά εξαρτήματα για το κανάλι.
    Βγάζει 1V(line level) στην έξοδο. Εγώ στέλνω 6.3VDC στη θέρμανση για μείωση του θορύβου, όπως επίσης θα δεις στα σχηματικά οτι αυτό έχει 300VDC στην άνοδο.
    Στην δικιά μου κατασκευή είναι μονοφωνικό (για το μπασάκι) με μερικά extra καλούδια. Μόλις το τελειώσω θα το ανεβάσω στο φόρουμ για όποιον άλλο το χρειαστεί.
    Τα links που με βοήθησαν είναι αυτά -> http://www.lorcan.me/projects/tube-bass-preamp/ , http://www.moosapotamus.net/IDEAS/F2B/alembic.htm
    Αν σε ενδιαφέρει μου λες. Καλή αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimakos_Sn : 19-05-11 στις 14:41

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρουσιαση κατασκευη Λαμπατου Προενισχυτη 6N1 P με μπασα πριμα
    By mastoras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 23:04
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ
    By snakepit in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 23:24
  3. Κατασκευη λαμπατου προενισχυτου με την ECL86 απο ΕΛΕΚΤΟΡ
    By Nikos Anagnostou in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-12, 15:56
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΧ84
    By snakepit in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 19:58
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 15:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας