Σελίδα 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 134

Θέμα: ενισχυτης-καμπινα

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει διαφορά μωρε. Όλα λίγο πολύ ίδια είναι. Ειδικά τώρα που συγκρίνεις yamaha και monitor στα 8Ω με felix και ένα τουρλού απο W, Ω και μεγάφωνα, δεν θα βρεις καμία διαφορα.

    Να σου πω την αλήθεια, μιά φορά είχα πάει σε μία συναυλία και πωρώθηκα με τον ήχο τους, ειδηκά με το μπάσο και ζήλεψα! Ε λέω δεν πάει άλλο και πήρα δύο τενεκέδες(μόνο δύο!!!) και τους βαρούσα! Ομολογώ πως ήταν ακριβώς το ίδιο(αν όχι καλύτερα!)!
    ετσι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    πραγματικα εγω πιστει φιλε μου οι felix ειναι καλυτεροι απο τους yamaha (ξερει να κανει μονο μηχανακια)
    για αυτο εχω κατι φιλους επαγγελματιες θα τους πω να βγαλουν τους yamaha τελικους
    και να βαλουν felix τελικους αυτοκινητων
    η αν θελεις πανε σε μια καφετερια που εχεις κανενα φιλο dj και πες του την αποψη σου να δουμε τι θα σου πει
    φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    και τελος αναφερεις τελικο home cinema yamaha εγω ενοω τελικο με δυο εξοδους και οχι με 6
    αλλη δουλεια ο ενας αλλο ο αλλος
    οπως αυτος
    http://www.prosound.gr/index.php?tar...oduct_id=29906

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    και εδω πολλα μοντελα
    http://shopping.pathfinder.gr/?cat=1964&brand=Yamaha

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BESTCHRISS Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα εγω πιστει φιλε μου οι felix ειναι καλυτεροι απο τους yamaha (ξερει να κανει μονο μηχανακια)
    για αυτο εχω κατι φιλους επαγγελματιες θα τους πω να βγαλουν τους yamaha τελικους
    και να βαλουν felix τελικους αυτοκινητων
    η αν θελεις πανε σε μια καφετερια που εχεις κανενα φιλο dj και πες του την αποψη σου να δουμε τι θα σου πει
    φιλικα
    φηλε παρε φελιξ να σωθεις και αφηστε τα γιαμαπα... 900 ευρω ενησχητης για
    μονο μερικα 75 ρια ρμς? και χωρης ηχεια? εγω με 700 εφτιαξα τα διπλασια γκαζια κομπλε χωρης βεβαια την διαπλανιτικη ποιοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    φηλικα παντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Φιλε μου το βασικοτερο ειναι να ξεκαθαρισεις τι θελεις να ακους? Ποιοτητα? ενταση, η το συνδιασμο και απο τα 2? Εγω ετσι οπως καταλαβα μαλλον σου αρεσει το νταπα ντουπα και αγιος ο Θεος. Τα monitor audio ειναι μουσικα ηχεια, απο την αλλη ο Yamaha ειναι ενας απλος πολυκαναλος ο οποιος ειναι για home cinema και μαλιστα Low end. Δεν μπορει να εκμεταλευτει τις δυνατοτητες των monitor audio. Αρα παλι κανατε κακο συνδιασμο=πεταμενα χρηματα. Η yamaha ομως απο την αλλη κατασκευαζει πολυ καλα μηχανηματα αμα ανεβεις λιγο κατηγορία. Μην τα ισοπεδώνουμε ολα...

    Απο την αλλη τα PA συστηματα δεν ειναι για το σπιτι! Προσφερουν ενταση και σαματα αλλα μεχρι εκει. (Βεβαια ισως για τον φιλο μας να ειναι οκ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μελετες - Εγκαταστασεις Hi-Fi, TV Home Cinema, PA

  8. #98
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Αρχικα το HI-FI εχει και καποιους αλλους τομεις οπου οφειλουμε να δωσουμε σημασια. Οπως: χροιες, στερεοφωνική εικονα, φυσικοτητα, σκηνη (imaging), τονικοτητα και σαφως αξιολογουμε ολο το φασμα hi,low,mid στο πως ανταποκρινονται βαση του γουστου μας. Εαν δεν εχεις δωσει ποτε βαση σε αυτα η δεν εχει ακουσει καποιο συστημα ποτε που να τηρει τουλαχιστον καποιες προδιαγραφες τοτε μαλλον χανεις πολλα. Ισως να επαναξιολογησεις τις αποψεις σου.

    Η κατασκευη σου σου αποτελει μεν μια προσπαθεια (ειδικα και εφοσον σου αρεσει το do it yourself) αλλα δυστηχως δεν τηρεί καν τις αρχικες προδιαγραφες ενος HI-FI το οποιο αποτελειται απο ΔΥΟ ηχεια. Εσυ εχεις φταξει μονο ενα κουτι. Εαν ειχες 2 τετοια κουτια θα ειχες πολυ μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα σου αλλα,,,θα σου κοστιζε 1400 ευρω και το αποτελεσμα θα ηταν και παλι απαραδεκτο. (για τα αυτια μου).

    Εαν θες να κατι που να παιζει δυνατα και τηρει τις προδιαγραφες (τις βασικες) του Ηι-Fi σου ριχνω μια προταση:

    1. http://www.atsidas.gr/product.aspx?pid=3301
    2. http://www.djmania.gr/koda/prosfores...6-koda-ex-588f
    3. http://www.euri.gr/online/index.php?...oduct_id=29981

    1. Ο ενισχυτης ειναι πολυκαναλος πρωτον γιατι ειναι φθηνοι και δευτερον σου δινει ετοιμο κροσσαρισμενο σημα pre out για sub που τοσο σου αρεσει. Μπορεις να τον δουλεψεις σε stereo mode αξιοποιώντας μονο τα 2 καναλια του στα 2 x 130W RMS στα 8Ω. Σε αυτο το mode θα παιζουν τα 2 ηχεια και το sub μαζι.
    2. Τα ηχεια αυτα δεν ειναι κατι το τρομερο σαν Hi-Fi αλλα για τα πολυ λιγα λεφτα που ζητανε για τον περισσοτερο κοσμο που δεν εχει απαιτήσεις Hi-End παιζουν πολυ καλα. Εχουν 2 μοναδες 8'' οπου βγαινει αρκετο χαμηλο απο εκει και θα εχεις και ικανες εντασεις SPL. Τα W υποδηλωνουν την καταναλωση του πηνιου του μεγαφωνου και οχι απαραιτητα την ικανοτητα του μεγαφωνου να παιζει δυνατα, οποτε μην απογοητευτείς απο τα specs των ηχειων.
    Για εμενα εισαι ετοιμος αλλα αμα θες περισσότερο σαματα και χαμηλο, βαζεις και το 3. ενα απλο 12αρι sub ρυθμίζεις τα level και crossover και γουαλα...

    Εχεις ενα HI-FI με κοστος 580ε και μπορεις να παίξεις και δυνατά και με αξιοπρέπεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphist83 : 23-05-11 στις 15:46
    Μελετες - Εγκαταστασεις Hi-Fi, TV Home Cinema, PA

  9. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου το βασικοτερο ειναι να ξεκαθαρισεις τι θελεις να ακους? Ποιοτητα? ενταση, η το συνδιασμο και απο τα 2? Εγω ετσι οπως καταλαβα μαλλον σου αρεσει το νταπα ντουπα και αγιος ο Θεος. Τα monitor audio ειναι μουσικα ηχεια, απο την αλλη ο Yamaha ειναι ενας απλος πολυκαναλος ο οποιος ειναι για home cinema και μαλιστα Low end. Δεν μπορει να εκμεταλευτει τις δυνατοτητες των monitor audio. Αρα παλι κανατε κακο συνδιασμο=πεταμενα χρηματα. Η yamaha ομως απο την αλλη κατασκευαζει πολυ καλα μηχανηματα αμα ανεβεις λιγο κατηγορία. Μην τα ισοπεδώνουμε ολα...

    Απο την αλλη τα PA συστηματα δεν ειναι για το σπιτι! Προσφερουν ενταση και σαματα αλλα μεχρι εκει. (Βεβαια ισως για τον φιλο μας να ειναι οκ).
    ευτηχως που δε μου ειπες και εσυ να πεταξω τα φελιξ και να παρω pa γιατι πιστευω τα χερια μου χωρης τη σηγκαταθεση του εγκεφαλου μου θα τα πετουσανε απο το παραθυρο!!! ναι φηλε νταπα ντουπα θελω. μου αρεσουν τα 50hz αυτη την ακουστικη σηχνωτητα γουσταρω δυστηχως δεν γουσταρω την 25.000khz η τεραστια ενταση και η μετρια ποιοτητα μου αρκουν.αν θελω ποιοτητα θα πρεπει να παω σε μια ωπερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη diwattos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    επηδη δεν μπορω να απαντησω στις αγγελιες μου θα απαντησω εδω το φωτοβολταικο και το ινβερτερ τα εδωσα με σειρα προτερεωτητας στο μελος daman απο κομοτηνη ελπιζω να ειναι σε καλα χερια..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LED ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ
    By savasga in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 11:21
  2. ενισχυτης τάξησ Η ή αλλιως υβριδικοι ενισχυτες
    By makispatra in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 00:21
  3. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  4. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
    By dj_mike in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 14:52
  5. ενισχυτης
    By Nemmesis in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 00:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας