Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 62

Θέμα: Πρόβλημα με bullet2

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή Πρόβλημα με bullet2

    Καλησπέρα παιδιά.
    Εχω ένα πρόβλημα με ένα bullet2.

    Πριν 1,5 χρόνο είχα βάλει στην σκεπή ένα router (td-w8910g) με ένα καλώδιο 3 μέτρα και μια απλή κεραία 3db, γιατί ήθελα να έχω ίντερνετ και μες το σπίτι αλλά και σε όλο το χωριό μου. Όλα πήγαιναν μια χαρά αν και το σήμα δεν ήταν και τόσο καλό ειδικά μες το σπίτι.
    Έτσι αποφάσισα να πάρω πιο μεγάλη κεραία. Πήρα αυτήν. Δεν είδα και μεγάλη βελτίωση, Μάλιστα μου έδινε την εντύπωση ώρες ώρες ότι είναι χειρότερη...
    Πέρασε ο καιρός και το ρουτερ πάνω στην σκεπή τα φτυσε μάλλον απ'το κρύο.

    Πριν καμιά βδομάδα πήρα ένα bullet2 και απ' ότι βλέπω είναι πολύ χειρότερο απο πριν.
    Είχε την 3,5 και του έβαλα την 3,6,1 μόλις το πήρα.
    Ακόμα και με 20dbm, στο λάπτοπ μες το σπίτι βλέπω κανένα με ένα κουτάκι σήματος. Εξω βλέπω δύο με τρία. Ποτέ δεν πάει τέρμα ενώ πήγαινε.
    Το κουφό είναι ότι πιάνω δίκτυα που βρίσκονται 7,5χλμ μακριά με 63dbm(αυτά τα πιάνω και με το λαπτοπ και έχω 3 κουτάκια σήμα...) και το λαπτοπ το πιάνω με 80dbm+ που μας χωρίζει μόνο το ταβάνι.
    Το άλλο κουφό είναι ότι έστω κι αν με αυτό το λίγο σήμα μπω με το λαπτοπ, θα κολλάει απίστευτα. Δηλαδή μπορεί να κατεβάζει με 600kB+ αλλα θα έχει πολλά σκαμπανεβάσματα σε όποια συχνότητα και να το ρυθμίζω σε σημείο που σταματάει κάποιες φορές το trafic χωρίς κανένα λόγο και συνεχίζει μετά από κάνα 10-20sec.
    Το τρίτο κουφό είναι ότι πολλές φορές όταν κατεβάζω κάτι ή γενικά κατά την πλοήγηση, άσχετα που κολλάει, μετά δεν κάνει τίποτα! Δεν μπαίνει σε καμία σελίδα, σε κανένα pc, σε κανένα router. Είμαι εγώ και το bullet2. Μου κόβει δηλαδή όλο το Lan!!! Ούτε από pc που είναι συνδεμένο με lan με το bullet δεν μπορώ να μπω...

    Κάνω κάτι λάθος ή να τρελαθώ?
    Δεν ξέρω αν κάνω σωστά τις ρυθμίσεις ή αν έκανα καλά που πήρα bullet γι αυτή την δουλειά.

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατί θα με τρελάνει.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη thelegr
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Τα μπουλετ εμενα πρωσοπικα με εχουν δυσκολεψει παρα πολυ..... εχω σεταρει 1 νανο στεισον και ενα μπουλετ μ5 5γιγακυκλους...

    Αν εχω καταλαβει καλα εχεις ανεβασει πανω στην σκεπη ρευμα και εθερνετ και απο κει δινεις στο ρουτερ και απο το ρουτερ στο μπουλετ και απο το μπουλετ σε κεραια μαστιγιο για να πιανεις παντου.... για να πιανεις απο το λαπτοπ παει να πει πως εχεις 2.5γιγακυκολους....

    Εγω αυτο που εκανα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι να εχω το ρουτερ στο σπιτι η τεσπα κοντα στην πηγη εθερνετ, επαιρνα απο αυτο μεσα στο σπιτι ασυρματα (ναι ειχα αξεσς πόιντ) και απο κει συνεδεα p.o.e. και με μεγαλο utp καλοδιο στο μπουλετ και με κατευθυντικη (εσυ εχεις μαστιγιο για να πιανεις παντου) στον δεκτη μου (2ο ιδιο σεταρισμενο σε στέισον)

    Εχεις σκευτει αυτην την εκδοχη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Φιλικά,
    Ανδρέας

    _______________________

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μπουλετ εμενα πρωσοπικα με εχουν δυσκολεψει παρα πολυ..... εχω σεταρει 1 νανο στεισον και ενα μπουλετ μ5 5γιγακυκλους...

    Αν εχω καταλαβει καλα εχεις ανεβασει πανω στην σκεπη ρευμα και εθερνετ
    Πλέον μόνο ethernet με poe. Το ρεύμα καταργήθηκε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και απο κει δινεις στο ρουτερ και απο το ρουτερ στο μπουλετ και απο το μπουλετ σε κεραια μαστιγιο για να πιανεις παντου....
    Απο το ρουτερ στο switch, μετα στο bulet και μετα στην κεραία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να πιανεις απο το λαπτοπ παει να πει πως εχεις 2.5γιγακυκολους....
    Είναι το bullet 2, δηλαδή στους 2,4.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αυτο που εκανα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι να εχω το ρουτερ στο σπιτι η τεσπα κοντα στην πηγη εθερνετ, επαιρνα απο αυτο μεσα στο σπιτι ασυρματα (ναι ειχα αξεσς πόιντ) και απο κει συνεδεα p.o.e. και με μεγαλο utp καλοδιο στο μπουλετ και με κατευθυντικη (εσυ εχεις μαστιγιο για να πιανεις παντου) στον δεκτη μου (2ο ιδιο σεταρισμενο σε στέισον)

    Εχεις σκευτει αυτην την εκδοχη;
    Ετσι το έχω.
    Στο switch είναι συνδεμένα όλα. Για να εκπέμπω παντού έβαλα bullet στους 2,4 με μια omni. Το έχω ρυθμίσει σαν access point όπως όταν είχα το ρουτερ στην σκεπή και έκανε αυτή την δουλεια.

    Δεν υπάρχει ρουτερ στη σκεπή που να έχει dsl. To router με την dsl είναι πάνω στο switch.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη thelegr
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Εχεις μοντεμ ρουτερ η απλο μοντεμ (προσπαθω να προσδιορισω την υπαρξη του διακλαδωτη)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Φιλικά,
    Ανδρέας

    _______________________

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ρουτερ έχω αλλά δεν βρίσκεται εδώ. Είναι μακρυα και απλά συνδέεται με utp στο switch.
    Τεσπα. Άλλο είναι το θέμα.

    ΥΓ. Αν δεν καταλαβαίνεις, να κάνω ενα σχεδιάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη thelegr
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Καταλαβα μωρε.... δηλ. απλως το ρουτερ λειτουργει σαν "ενισχυτης σηματος".... τεσπα το θεμα ειναι αν προσπαθεις να καταφερεις να πιασεις να πιασεις μεσα στο σπιτι απο εξωτερικη καιρεα, αδικα παλεβεις... Δεν περναει ετσι το σημα (οπως προφανος σιγουρα ξερεις) μεσα απο τον τοιχο, χρειαζεται "οπτικη επαφη" η διοδο να περασει το σημα. ετσι ειχα δοκιμασει να δωσω με ισχυρο AP σε καιρεα μαστιγιο και απο κει ασυρματα σε 4 σπιτια (ενοικιαζομενα φιλου) και δεν περναγε μεσα ουτε σημα για αναγνορηση οτι υπαρχει ενα ρουτερ που εκπεμπει.... μεσα θα πιασεις μονο με εσωτερικο ρουτερ

    εντιτ:

    Τι θες να πεις δεν βρισκεται εδω; που ειναι δηλαδη; σε αλλο σπιτι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Φιλικά,
    Ανδρέας

    _______________________

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Μα πως γίνεται να έχω λιγότερο σήμα με το bullet και να κολλάει τόσο, ενώ με ένα απλό ρουτερ που είχα, όλα δούλευαν ρολόι?
    Μήπως δεν κάνω κάτι σωστα?

    Ναι είναι σε άλλο σπίτι 7,5χλμ μακρυα και είναι συνδεμένο με 2 bullet5.
    Δεν έχω πρόβλημα και εκείνο το δίκτυο. Δεν ήθελα να το πω γιατι θα μπερδευτούν κιάλλο τα πράγματα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη thelegr
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Καθολου δεν θα μπερδευομουν (εγω, που εχω τετοια ιστορια στο σπιτι μου με τα ιδια μπουλετ... αλλος δεν ξερω) χμμμμμ δηλαδη ειχες ρουτερ εκει πριν βαλεις μπουλετ;

    Κοιτα τα πμ σου, θα σου στειλω ενα τωρα

    εντιτ: διεγραψε καποια πμ, το μποξ σου ειναι γεματο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Φιλικά,
    Ανδρέας

    _______________________

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολου δεν θα μπερδευομουν (εγω, που εχω τετοια ιστορια στο σπιτι μου με τα ιδια μπουλετ... αλλος δεν ξερω) χμμμμμ δηλαδη ειχες ρουτερ εκει πριν βαλεις μπουλετ;

    Κοιτα τα πμ σου, θα σου στειλω ενα τωρα
    Ναι είχα και δουλευε καλύτερα. Έλεγε ότι έβγαζε 17db max και το bullet βγάζει 20db και είναι χειρότερο(με ίδια κεραία και καλώδια)!!! Και κολλάει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το noise immunity και να αλλάξεις την πόλωση της κεραίας.. Η πόλωση ίσως είναι πιό σημαντικό.
    Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις σου.
    Το οτι πήρες μεγαλύτερη κεραία δε σημαίνει όμως οτι θα έχεις καλύτερο σήμα μέσα στο σπίτι, αυτό καμπανιάζει μακριά τώρα. Δές με αλλαγή της πόλωσης αν φτιάξει (polarization).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας