Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Συνδεσμολογία αλερετούρ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    9

    Thumbs up Συνδεσμολογία αλερετούρ

    Σε ένα εξωτερικό χώρο στο Καρπενήσι σε οικόπεδο πολύ επικλινές με το σπίτι στο κατώτερο σημείο, θέλω να απλώσω καλώδιο (περίπου 20μ) στο οποίο να συνδέσω τρία φωτιστικά με διακόπτες αλερετούρ ένα μέσα στο σπίτι και έναν στην εξώπορτα.
    Μήπως είναι εύκολο σε κάποιον να μου το σχεδιάσει? Τα καταφέρνω να το φτιάξω αλλά δεν ξέρω τη συνδεσμολογία.
    Είδα κάποια σχέδια αλλά είναι ένα φωτιστικό με δύο ή περισσότερους διακόπτες.


    Επίσης είναι δυνατό αντί λάμπες και διακόπτες να βάλω τρία προβολάκια με ανιχνευτή κίνησης? Θα ανάβει ένα ένα με τον ανιχνευτή του ή θα ανάβουν όλα μαζί?



    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη mike_gr
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Λιβαδεια
    Μηνύματα
    65


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Όπως το σχέδιο που σου πόσταρε ο mike_gr και συνδέεις τα φωτιστηκά παράληλα μεταξύ τους.Με τους ανιχνευτές κίνησης γίνετε πιό περίπλοκο...
    Αν βάλεις και τους ανηχνευτές στο παιχνίδι τι κριβώς θες να πετύχεις;
    Θες μόλις πατάς το διακόπτη ν ανάβουν όλα ανεξάρτητα των ανιχνευτών και όταν τα σβήσεις να ανάβει το καθένα ξεχωριστά ανάλογα με το αν υπάρχει κίνηση;
    Θες ν ανάβουν όλα μαζί μόλις κάποιος ανιχνευτής "δει" κίνηση κι εσύ απλά να χεις τη δυνατότητα να τα σβήσεις από δύο διακόπτες(αλερετουρ);
    Εξηγησέ μας τι ακριβώς θες γιά να σε βοηθήσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ίσως εγώ δεν το εξήγησα σωστά. Η μία λύση είναι με διακόπτη αλερετούρ και η δεύτερη με προβολάκια με απλή σύνδεση χωρίς διακόπτες, απλά να ανάβουν μόνο με την κίνηση. Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Πήρα δύο διακόπτες και σύνδεσα μία λάμπα σύμφωνα με το σχέδιο (σε μικρογραφία με 1 μέτρο καλώδιο) και είμαι ο.κ.
    Ρωτάω τώρα εγώ ο άσχετος, για να συνδέσω 3 λάμπες παράλληλα (αντι 1 που έχει το σχέδιο) νομίζω ότι δεν αρκεί καλώδιο 3x0,75. Θα πρέπει να πάρω καλώδιο 4x0,75???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geovou : 27-05-11 στις 09:37

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Οχι δεν χρειαζεται τα συνδεεις παραλληλα.τις 3 φασεις μαζι καφε η μαυρο καλωδιο για μονοφασικο ρευμα , τους 3ουδετερους μαζι γαλαζιο καλωδιο και τις 3 γειωσεις μαζι κιτρινοπρασινο καλωδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη γιά την αργοπορημένη απάντηση.Απ ότι βλέπω επέλεξες τον έλεγχο μέσω διακοπτών κι όχι ανιχνευτών κίνησης.
    Παράλληλα με το ένα φωτιστικό που έχεις συνδέσει ήδη συνδέεις και τ'αλλα δύο.
    Το 3χ0,75mm^2 πιθανόν να αρκεί και γιά τα τρία αλλά καλό θα ήταν να βάλεις 3χ1,5^mm που είναι η ελάχιστη διατομή γιά εγκαταστάσεις φωτισμού βάση κανονισμών και παράλληλα σου δίνει τη δυνατότητα γιά μελλοντική αντικατάσταση των προβολέων με μεγαλύτους.
    Το 1,5mm^2 ασφαλίζεται με 10Α ασφάλεια.
    Αν δε κατάλαβες κάτι πες μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aalekos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη γιά την αργοπορημένη απάντηση.Απ ότι βλέπω επέλεξες τον έλεγχο μέσω διακοπτών κι όχι ανιχνευτών κίνησης.
    Παράλληλα με το ένα φωτιστικό που έχεις συνδέσει ήδη συνδέεις και τ'αλλα δύο.
    Το 3χ0,75mm^2 πιθανόν να αρκεί και γιά τα τρία αλλά καλό θα ήταν να βάλεις 3χ1,5^mm που είναι η ελάχιστη διατομή γιά εγκαταστάσεις φωτισμού βάση κανονισμών και παράλληλα σου δίνει τη δυνατότητα γιά μελλοντική αντικατάσταση των προβολέων με μεγαλύτους.
    Το 1,5mm^2 ασφαλίζεται με 10Α ασφάλεια.
    Αν δε κατάλαβες κάτι πες μου!
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η παράλληλη σύνδεση δεδομένου ότι η απόσταση από λάμπα σε λάμπα είναι περίπου 7 μέτρα. Στην εν σειρά σύνδεση το καλώδιο συνεχίζει την πορεία του κανονικά και πάνω του κρεμιούνται τα φωτιστικά. Στην παράλληλη πρέπει να φεύγουν δύο καλώδια από κάθε ντουί και να πηγαίνουν στο επόμενο, οπότε πρέπει να τραβήξω άλλο καλώδιο 2X1,5? Εκεί είναι το μπέρδεμά μου. Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση σου (αφού στους άσχετους σαν κι εμένα απαντούν συνήθως ειρωνικά). Καλώδιο θα βάλω 3x1,5

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geovou : 28-05-11 στις 18:27

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geovou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η παράλληλη σύνδεση δεδομένου ότι η απόσταση από λάμπα σε λάμπα είναι περίπου 7 μέτρα. Στην εν σειρά σύνδεση το καλώδιο συνεχίζει την πορεία του κανονικά και πάνω του κρεμιούνται τα φωτιστικά. Στην παράλληλη πρέπει να φεύγουν δύο καλώδια από κάθε ντουί και να πηγαίνουν στο επόμενο, οπότε πρέπει να τραβήξω άλλο καλώδιο 2X1,5? Εκεί είναι το μπέρδεμά μου. Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση σου (αφού στους άσχετους σαν κι εμένα απαντούν συνήθως ειρωνικά). Καλώδιο θα βάλω 3x1,5
    καλο θα ηταν να ριξεις μια μιατια σ αυτο το αρθρο να σου λυθουν καποιες αποριες

    http://www.hlektronika.gr/forum/cont...Ο„ημάτων

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geovou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η παράλληλη σύνδεση δεδομένου ότι η απόσταση από λάμπα σε λάμπα είναι περίπου 7 μέτρα. Στην εν σειρά σύνδεση το καλώδιο συνεχίζει την πορεία του κανονικά και πάνω του κρεμιούνται τα φωτιστικά. Στην παράλληλη πρέπει να φεύγουν δύο καλώδια από κάθε ντουί και να πηγαίνουν στο επόμενο, οπότε πρέπει να τραβήξω άλλο καλώδιο 2X1,5? Εκεί είναι το μπέρδεμά μου. Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση σου (αφού στους άσχετους σαν κι εμένα απαντούν συνήθως ειρωνικά). Καλώδιο θα βάλω 3x1,5
    Καλά κατάλαβες!Αφού συνδέσεις τον αλέ ρετούρ στο πρώτο φωτιστικό,θα βάλεις δύο καλόδια(φάση ουδέταιρος) που θα το συνδέουν με το δεύτερο και από κει άλλα δύο γιά το τρίτο.Αν οι προβολεις που θα βάλεις είναι μεταλλικοί θα βάλεις 3χ1,5mm^2 γιά να τους γειώσεις.Αν είναι πλαστικοί και δεν υπάρχει λόγος να δώσεις και γείωση,μπορείς να βάλεις και 2χ1,5mm^2.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεσμολογία
    By alfadex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 19:16
  2. Συνδεσμολογία κομιτατερ
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 00:26
  3. Πρόβλημα σε διακόπτη αλερετούρ;;;
    By ΝΙΚ7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 00:53
  4. Συνδεσμολογία ηχοσυστήματος
    By spyridonas19 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-11, 20:01
  5. Remote Relay Αλερετούρ
    By kouniados in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 16:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας