Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: Ερώτηση Επ.Φαντασίας για LAN καλώδιο

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK. Τώρα κατάλαβα τι κάνεις....
    Εχεις 2 κάρτες δικτύου ή αλάζεις βύσμα στο ενδιάμεσο PC για να "βλεπεις" τα 2 άκρα ??
    Θέματα συγχρονισμού δέν έχεις ?? Υποθέτω οτι χρησημοποιείς μόνο τα R+ R- στην (στίς) κάρτα eth του ενδιάμεσου PC...
    Λοιπόν το συζητούσα φίλε μου το θέμα με κάποιον πιο ειδικό από μένα σίγουρα(έχει διδακτορικό) μια και ήμουν τελείως αρνητικός. Θεωρητικά πάντα και μιλώντας πάντα για το layer 1 θα μπορούσαμε να παρεμβάλουμε ένα ακόμα καλώδιο που θα ακουμπάει πάνω στα live wires του cat5 καλωδίου και ΑΝ μπορούσαμε να διατηρούμε τα επίπεδα της τάσης που απαιτεί η κάρτα δικτύου του στόχου από το switch τότε θα μπορούσε δυνητικά ο "παρεμβολέας" να "ακούσει" το δίκτυο μας. Oμως το μοντέλο αυτό ξαναλέω είναι θεωρητικό μια και από ότι μου είπε δεν γνωρίζει στην Αγγλία ποτέ να έγινε κάτι τέτοιο στα κλασικά μας ενσύρματαδίκτυα . Υπάρχουν προηγούμενα όμως σε οπτικές ίνες και πολύ παλιότερα σε coaxial (αυτά που οι "αρχαίοι" βάζανε με bnc). Πάντως όπως είπαμε και οι δύο σχεδόν το 100% των επιθέσεων γίνεται στο switch αφού η παραπάνω μέθοδος απαιτεί να υπάρχουν ανασφαλή καλώδια εκτεθιμένα σε σημεία που κάποιος θα μπορούσε να υλοποιήσει μια φυσική επίθεση. Στους περισσότερους οργανισμούς αυτό δεν είναι εφικτό και τα καλώδια είτε είναι στη χειρότερη σε κανάλια εξωτερικά είτε εσωτερικά σε διαύλους πάνω από τις (ψευδο)οροφές. Του είπα πως ένας φίλος εδώ στο φόρουμ το έκανε και περιμένει (όπως και εγώ) να δούμε πως τα κατάφερε (και καμιά φώτο αν γίνεται)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    cd
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    B.ELLADA
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    όπα... δεν είπα ότι παρεμβάλω καλώδιο ενδιάμεσα (αυτό θα ήθελα να το κάνω κα θέλω να μάθω πώς)... παρεμβάλω ολόκληρό PC με lan cards... τι φώτο από το software ? (δεν θα καταλάβαινες κάτι - είναι πολυ απλό το interface του)...


    φώτο από το PC (Χ) φαντάσου ότι έχει 2 lan cards (pci x 2) η μια άκρη της lan συνδέετε με τον ένα PC (Α) και η άλλη με ένα άλλο (Β) (σύνολο 3 pc).. π.χ.
    τρέχω έναν IIS server στο ένα pc (Α) και στο άλλο (Β) κάνω browsing απο τον (Α)... ο (Χ) καταγραφεί πλήρως τις σελίδες που βλέπει ο (Α) καθώς και τα πακέτα αν θέλω..

    και σε ότι αφορά SW1JRT δεν έχω πρόβλημα συγχρονισμού - μπορεί να υπάρχει απώλεια ταχύτητας τα πακέτα γίνονται άμεσα forwarding εκεί που πρέπει να πάνε... (route)

    Tespa το θέμα έχει ξεφύγει - με ενδιαφέρει η παρεμβολή του καλωδίου (network tap) αλλά χωρίς να κοπεί και να μπούν δύο κάρτες σε ένα pc - το θεωρώ αρκετα δύσκολο αν όχι φανταστικό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    cd
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    B.ELLADA
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    σε BNC καλώδια πρέπει να γίνετε... αλλά με ενδιαφέρει σε UTP....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    cd
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    B.ELLADA
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    @aeonios +σε όλα τα σοβαρά δίκτυα υπάρχουν και κλειδιά τύπου WEP ..συγκεκριμένα passphrase, +ασφάλειες με mac address, +firewalls, +network certificate, +δεν βλέπεις καλώδια πεταμένα δεξιά αριστερά...

    http://magmafix.blogspot.com/2010/05/wep.html

    Αλλά θέλω να μάθω για educational σκοπούς ...ως παρένθεση...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για καλώδιο
    By pranto900 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 00:06
  2. Καλώδιο Cross Για LAN
    By cartman in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 19:41
  3. Ερώτηση για καλώδιο κάρτας wifi (PCMCIA).
    By G-COM in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-09, 17:27
  4. ερώτηση για καλώδιο ήχου
    By panvas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 11:26
  5. Πώς γίνεται το καλώδιο crossover για LAN ?
    By nikjohn in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-04, 16:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας