Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 78

Θέμα: μικροσκοπιο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή μικροσκοπιο

    καλημερα

    λοιπον θελω την αποψη σας για μια αγορα που σκεφτομαι να κανω για μικροσκοπιο,η τιμες για κανονικο μικροσκοπιο ειναι τσουχτερες αρκετα αρα σκτεφτομαι να αγορασω κατι τετοιοhttp://www.texnologia.gr/index.asp?m...1452082&p=8102

    http://www.on-shop.gr/p.USB-Mikroskopio.114539.html

    τι λετε λοιπον αξιζει η αγορα κατι τετοιου ??η οτι βλεπω με το ματι θα το βλεπω μεσω pc δηλαδη οτι βλεπεις με γυμνο ματι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    σχεδον ασχετο το παρακατω που θα πω αλλα, πριν λιγο καιρο τσιμπησα κατι τετοιο (με περιπου 3€ τιμη ειναι ξεφτιλα,μιας και το πηρα για να πειραματιστω),το ξερω οτι σαν αναλυση,ισως δεν λεει κ πολλα,αλλα μπροστα στον αισθητηρα εχει τον φακο εστιασης (βιδωτος).Αν τον ξεβιδωσεις οσο πιο πολυ γινεται μικραινει η αποσταση εστιασης.Μολις μπορεσω να ασχοληθω,θα δοκιμασω να το κανω μικροσκοπιο,το καλο ειναι οτι ειναι ασυρματη και μπορεις να την βαλεις και στην τηλεοραση,πιστευω οτι αξιζει τον πειραματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    περικλη,σαφως αξιζει το πειραματισμο δεν ξερω το κατα ποσο ειναι εφικτο να παρεις μια κεφαλι απο μικροσκοπιο και να το βαλεις μπροστα στο ματι μιας καμερας?οπως ειχε κανει παλια καποιο μελος με καμερα και κυαλια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    το ειχα δει με τα κυαλια,πολυ καλη ιδεα,τωρα το να βρεις κεφαλη απο μικροσκοπιο δεν ξερω κατα ποσο συμφερει,γιατι αν κοστιζει τα μισα ή τα 2/3 ενος ολοκληρωμενου καλυτερα να το παρεις ολοκληρωμενο κ οχι μονο την κεφαλη παντως λιγο που επαιξα μαζι του και απλα αυξανοντας την αποσταση του φακου απο τον αισθητηρα μπορεσα να εχω μεγενθυνση το ιχνος ενος γραμματος απο στυλο στο χαρτι με πολυ καλη θα ελεγα αποδοση(μολις μπορεσω θα βαλω φωτο).πιστευω οτι αντικαθιστωντας τον φακο με εναν απο cd-rom ή laser και τοποθετωντας το σε ενα σωληνακι θα εχω μεγαλυτερη μεγενθυνση και ρυθμιζομενη εστιαση.μολις πεσει ενα απο τα 2 στα χερια μου θα δοκιμασω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    ναι οντως το κοστος μπορει να αγκιξει τα μισα αλλα αν εχει κανενας καμια κεφαλη γκαβατζα νομιζω θα αξιζε μια δοκιμη.
    περικλη οταν κανεις της δοκιμες σου ανεβασε καμια φωτο να δουμε αποτελεσματα...
    τωρα οσο για την αγορα που θελω να κανω εγω δεν ξερω τι γινεται ψαχνω ψαχνω και βρισκω το ιδιο usb μικροσκοπιο αλλου 117ε και αλλου 47ε και δεν ειναι μονο σε μια σελιδα....

    http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=8910

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Νικο τωρα που ειδα το παραπανω λινκ,παρομοια μεγενθυνση πετυχιανα με την καμερα,θα ανεβασω φωτο,αλλα πιο πιθανο απο σαβατοκυριακο,

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παιδιά, αυτή την κάμερα - "μικροσκόπιο", την πήρα και εγώ, αλλα απο e-bay με τα μισά λεφτα. Γυρω στα 20 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Είναι ΠΟΛΥ βολική. Βέβαια πρέπει να κάνετε πατέντα στη βάση και να την επεκτείνετε, αλλά για χρήση σε ηλεκτρονικά και επιδιωρθώσεις SMD είναι άπαιχτη. Την έχω βολευτεί τρελά. Βέβαια, σίγουρα ΔΕΝ είναι "μικροσκόπιο".....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    συμφωνω απολυτα με τον Σωτηρη.Και γω μια παρομοια εχω και..ζωγραφιζει! Αν θυμαμαι καλα περι τα 50 ευρω την ειχα παρει και την συνιστω ανεπιφυλακτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    σημερα το πρωι την παρηγγειλα 40ε βρηκα την φθηνοτερη απο ελλαδα,το ευχαριστο ειναι οτι εχετε μεινει ικανοποιημενη παιδια,μολις την παρω στα χερια μου θα γραψω εντυπωσεις.
    σας ευχαριστω για της απαντησεις,περικλη περιμενω νεα σου με την πατεντα απο σαββατοκυριακο αμα ειναι,αφου πετυχενεις τετοια αποτελεσματα νομιζω εισαι παρα πολυ καλα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Καλοριζικο Νικο σιγουρα θα κανεις δουλεια
    επιτραψτε μου ομως να πω οτι για μενα κανενα μικροσκοπιο ''για την δουλεια μας παντα μιλω'' δεν σιγκρινεταιμε την πραγματικη εικονα που σου προσφερει ενα οπτικο στερεοσκοπιο ΕΣΤΩ χ20
    εκει βλεπεις την αντισταση βαρελακι αλλα μιλαμε για πανω απο 200 ε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-05-11 στις 21:58

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ
    By GSR600 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 11:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας